Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?
23.1.2024
Kako se zaštititi od požara dimovodnih kanala?
S padom dnevnih temperatura sve više vremena provodimo u našim toplim domovima, upražnjavamo dnevnu rutinu naše obitelji ili jednostavno uživamo čitajući dobro štivo pored kamina i posljednje o čemu razmišljamo je stanje našeg dimnjaka. Međutim, zapušteni dimnjaci ugrožavaju našu sigurnost, izvor su požara zbog kojeg možemo ostati bez svoga doma.
Čist i održavani dimnjak ne gori. Vodite računa o njegovom održavanju. Informirajte se u komunalnom redarstvu o dimnjačarskoj službi koja u vašem gradu ili općini obavlja dimnjačarsku djelatnost. Dimnjačarska usluga je obavezna komunalna usluga koja podrazumijeva čišćenje i kontrolu dimnjaka, dimovoda i uređaja za loženje za sve korisnike.
Prije samog loženja provjerite nalaze li se u blizini ložišta (peći) zapaljive tvari ili predmeti na koje bi se toplina mogla prenijeti i izazvati požar. Provjerite je li dimovodna cijev čvrsto spojena na dimovodni otvor u zidu. Dimovodna cijev služi nam za odvodnju otrovnih i zapaljivih plinova iz ložišta u dimovodni kanal i dalje u atmosferu.
Kako dimnjaci funkcioniraju?
Kamini i peći na drva ili druga čvrsta goriva dizajnirani su da ograniče izgaranje goriva unutar ložišta, a istovremeno oslobađaju toplinsku energiju nastalu izgaranjem goriva koja grije naš dom. Dimnjaci odvode nusproizvode izgaranja, a njih čine dim, vodena para, neki zapaljivi ili nezapaljivi plinovi, neizgorene čestice goriva (drva), ugljikovodici nastale nepotpunim izgaranjem goriva u ložištu, katran i razne minerale. Kako sve te tvari iz ložišta izlaze u dimovodni kanal koji je relativno hladniji, dolazi do kondenzacije, taloži se na stijenke dimnjaka, a nastali talog naziva se kreozot.
Što je kreozot?
Kreozot je, jednostavno rečeno, neizgoreno čvrsto gorivo i kondenzirani dimni plin koji se taloži na stijenci dimovodnog kanala. Kako se kreozot taloži na stijenci dimovodnog kanala, prolazi kroz tri faze, a sa svakom od faza raste opasnost od njegovog zapaljenja. U dimovodnom kanalu mogu se pronaći sve tri faze kreozota i sve zu zapaljive. Nakupi li se u dovoljnim količinama i zapali se, može rezultirati burnim izgaranjem, tzv. vulkanskim gorenjem dimnjaka.
Nakupljanje kreozota u prvoj fazi prepoznajemo kao čađu. Čađa je fine teksture, dominantno crne boje (nađe se i primjesa smeđe). Zapaljivost čađe ovisi o njenoj koncentraciji. Čađa je čisti ugljik, a ugljik izgara na temperaturama preko 1000C.
Naslage kreozota u drugoj fazi prepoznajemo kao otvrdnulu ljuskavu i kovrčavu strukturu crne ili smeđe čađe. Vrlo je zapaljiva.
U trećoj fazi naslage kreozota prepoznatljive su kao kapajuća, ljepljiva i sjajna glazura. Riječ je o sjajnoj katranastoj tvari specifičnog mirisa. Na zapuštenim dimnjacima je možemo pronaći kako je kapajući stvarala formacije koje nalikuju crnim ledenicama. Takva glazura je najgušća vrsta naslaga u dimnjaku i predstavlja najveću naslagu goriva koja se može zapaliti i burno izgarati. Takvu glazuru najteže je ukloniti, tj. očistiti dimnjak od nje.
Fotografija: Saniranje zapuštenog domovodnog kanala
Što pogoduje nakupljanju kreozota?
Ograniči li se dovod zraka u ložište, izgaranje goriva bit će nepotpuno i neizgoreni sastojci goriva će s dimom odlaziti u dimovodni kanal. Ako je drveni ogrjev vlažan, to dodatno pospješuje stvaranje kreozota. Da biste izbjegli stvaranje kreozota:
- Ne ograničavajte dotok zraka u ložište.
- Zaklopke na dimovodnim cijevima držite otvorenima. Nedovoljno otvorene zaklopke pogoduju zadržavanju dima u dimovodnom kanalu što vodi nakupljanju kreozota.
- Svakako izbjegavajte spaljivanje otpada, plastike ili neprikladnog drveta u vašim pećima za grijanje.
- Prigušivanje dotoka zraka u ložište kako biste produžili vrijeme izgaranja goriva, doprinosi nakupljanju kreozota.
Savjeti za sigurno korištenje peći za grijanje
- Nikada ne ostavljajte peć za grijanje bez nadzora.
- Redovito čistite peć od čađe i drugih naslaga.
- Ne koristite peć ako primijetite da je oštećena.
- Koristite samo kvalitetno i suho drvo ili drugo preporučeno gorivo.
- Izgaranje drveta troši kisik iz prostora u kojem se nalazi peć. Osigurajte redovito provjetravanje i dotok svježeg zraka. Time ćete spriječiti moguće nakupljanje plinova i nedostatak kisika za disanje.
- Koristite li kamin, uvijek ga zaštitite staklenom pregradom ili metalnom rešetkom. Time sprječavate da žar ili iskre izazovu požar.
- Zapaljive predmete držite na sigurnoj udaljenosti od peći (barem 100 cm).
- Preporučujemo korištenje detektora ugljičnog monoksida u blizini peći.
- Prije odlaska na spavanje ili napuštanja doma, ne ubacujte drva u ložište. Izgaranje goriva bez nadzora vrlo je opasno.
- Pepeo kojeg ste uklonili iz peći stavite u metalnu posudu s poklopcem. Posudu držite izvan svog doma, udaljenu od zapaljivih tvari, a praznite je tek kad je potpuno ohlađena i nema tragova žara.