Nekoliko vrijednih savjeta pred početak ljetne protupožarne sezone

17.6.2024

Nekoliko vrijednih savjeta pred početak ljetne protupožarne sezone

Hrvatski vatrogasci svibanj obilježavaju kao Mjesec zaštite od požara. Javna vatrogasna postrojba Opatija tijekom cijele godine provodi niz preventivnih aktivnosti, a u svibnju se one intenziviraju u sklopu pripreme za ljetnu protupožarnu sezonu koja započinje 1. lipnja.

Ove godine, zbog dugog kišnog perioda, bujanje vegetacije je pojačano. To znači da tijekom sušnog perioda postoji veći rizik od požara. Ljetna sezona, uz klimatske promjene koje donose visoke temperature, toplinske valove i sušu, dodatno povećava opasnost od šumskih i drugih požara na otvorenom.

U Liburniji su ove promjene posebno izražene, stoga je prevencija i suradnja ključna za zaštitu ljudi, domova i okoline. Posebno je problematično sve veće širenje zapuštenih poljoprivrednih površina koje zarastaju u korov.

Kako biste se zaštitili od požara tijekom ljetne sezone, molimo vas da poduzmete sljedeće mjere:

1. Redovito čišćenje okoline:

Očistite suhu travu, lišće i druge zapaljive materijale oko vaše kuće.
Održavajte travnjak i uklonite suho drveće.

2. Razdvajanje kuće od šume:

Ako živite u blizini šume, stvorite "sigurnosnu" zonu oko kuće.
To podrazumijeva uklanjanje visoke vegetacije i drveća, kako eventualni požar ne bi zahvatio stambeni objekt.

3. Upotreba otvorenog plamena:

Budite izuzetno oprezni s otvorenim plamenom tijekom ljetnih mjeseci (primjerice tijekom roštiljanja).
Nikako ne bacajte šibice ili opuške u prirodu.
Ako kampirate, vatru palite samo na za to predviđenom mjestu.

4. Zabrana spaljivanja:

Spaljivanje korova i biljnog otpada u vrtovima i okućnicama zabranjeno je od 1. lipnja do 31. listopada.
Osim korova i drugog biljnog otpada, tijekom ovog perioda zabranjeno je i korištenje improviziranih roštilja i gradela, paljenje logorskih vatri, bacanje šibica, opušaka i odlaganje drugih gorućih i užarenih tvari na otvorene površine.

Detaljne informacije o zabrani spaljivanja možete pronaći na web stranici Vatrogasne službe Opatija: https://vatrogasci-opatija.hr/dokument/odluka-o-uvjetima-lozenja-vatre-na-otvorenom-prostoru-u-pgz/

5. Praćenje vremenskih uvjeta:

Pratite lokalne vremenske prilike i upozorenja o opasnostima od požara i drugih vremenskih neprilika.
U slučaju požara:

Dojavu o nastanku požara prijavite na broj 193 ili 112.
Za ostale informacije obratite se na telefon Javne vatrogasne postrojbe Opatija, 051/271-800.

Zajedničkim snagama možemo spriječiti požare i zaštititi živote i imovinu!

Čuvajmo povijesni Grad Nin za buduće generacije!

U osnovnoj školi Petar Zoranić u Ninu održana je edukativna izložba pod nazivom "Čuvajmo povijesni Grad Nin za buduće generacije!"
OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA VODA 2024.

Međusektorskom suradnjom na otoku Rabu raznim aktivnostima obilježen Svjetski dan voda u 2024. godini!