ODRŽAVANJE FASADA NA NAŠIM PROČELJIMA

3.4.2012

Svjesni smo da je fasada plašt ili ovojnica kojoj je primarna funkcija štititi konstrukciju zgrade, a nama omogućiti ugodan boravak u njenom unutarnjem prostoru. Sa druge strane čini se da nismo svjesni da je fasada, uz pokrov i stolariju, element zgrade koji je najviše izložen agresivnom utjecaju okoline. Održavanjem fasada poboljšavamo njihovu funkcionalnost i produžujemo vijek. održavanje fasada je potrebno zbog agresivnog utjecaja okoline, kao što je, primjerice, potrebno i održavanje automobila, plovila i slično.

Planiranje nove fasade sastoji se od nekoliko faza:

-          Faza 1 – dimenzioniranje, odabir izolacijskih materijala (građevinska fizika), odabir završnih slojeva, vizualizacija fasade, i slično.

-          Faza 2 – izvedba fasade prema smjernicama zadanim u prvoj fazi

-          Faza 3 – održavanje fasade

Održavanje fasade  često  zanemarujemo, što je velika pogreška jer upravo održavanje fasade omogućuje njezinu dugotrajnu funkcionalnost. Nažalost, kod nas je uobičajeno mišljenje da se nakon izvedbe fasade više ništa ne treba poduzimati i da će kao takva trajati unedogled. Takvu sliku ponekad stvaraju i sami izvođači i proizvođači materijala, a to naprosto nije točno. Naravno da fasadu ne treba čistiti i bojiti svake godine, ali plansko održavanje u razdoblju od svakih sedam do dvanaest, ovisno o niže navedenim parametrima, jednoj stambenoj zgradi ne smije predstavljati problem.

Trajnost i funkcionalnost naše fasade ovisi o nekoliko parametra, a to su:

1.      - vrsta i kvaliteta ugrađenih materijala,

2.      - kvaliteta izvedbe, poštivanje smjernica struke i proizvođača materijala,

3.      - atmosferski utjecaji (sunce, kiša, vjetar, led i sl.),

4.      - specifični utjecaji mikrolokacije u kojoj se objekt nalazi (posolica, smog, i sl.)

U planiranju fasade možemo utjecati samo na parametre navedene u prvim dvjema točkama. Zbog nižeg životnog standarda i racionalizacije troškova najčešće ne biramo tehnološki napredne i dugotrajne materijale, već biramo najjeftinije, a koji će zadovoljiti osnovne standarde i propise. Isto tako, poslove sklapamo mahom s najpovoljnijim izvođačima, ali koji dugoročno gledano ne moraju biti i najisplativiji. Ako cijenu uzmemo kao glavno mjerilo, onda moramo biti realni i shvatiti da na taj način naša fasada zahtijeva češće održavanje kako bi se omogućio dugi vijek trajanja.

Pod planskim održavanjem ubraja se i periodično čišćenje (svakih 7-12 godina) pročelja zgrade od nečistoća, prljavštvine, posolice i sl. U tom procesu vrše se i sitni popravci i prebojavanje vodoodbojnim fasadnim bojama, a sve kako bi se fasadu dodatno zaštitila i da bi se održala njezina funkcionalnost.

 




Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više