dorčić pita: Kojom propisom je određeno da su vlasnici stanova u zgradi DUŽNI izdvajati za pričuvu minimalno 0,54 % etal. vrijednosti stana /m2?
(ona je u našoj zgradi sada ispod tog minimuma)Na koji način predstavnik stanara može bez suglasnosti većine stanara podići pričuvu na zakonski minimum ,a da pritom sve bude u skladu sa propisima?Kako pravno riješiti problem koji je nastao zbog zak.obveze da su stanari DUŽNI plaćati neki minimum pričuve,a u isto vrijeme nema njihove suglasnosti o povećanju iste? (28.11.2014)

To su osmislili oni koji ne razumiju stvarno satnje zgrada. Odredba se nalazi u dijelu ZOV-a koji je predviđen za prelazno razdoblje.
Naš stav je da se pričuva ne može određivati administrativnim putem nego na temelju stvarnih potreba za normalno održavanje zgrada.

Vesna pita: Da li je 51 % potpisa suvlasnika
dovoljno da potpisem ugovor s
VIPnetom o ugradnji svjetlovoda.
Sused je protiv, tvrdi da moram imati
100% i prijeti mi tuzbom. Drugi sused
ima graficki obrt i potreban mu je brzi
internet. Hvala.
Lp, Predstavnica (27.11.2014)

Pravo je svakog suvlasnika da na neškodljiv način za ostale suvlasnike i zajednicu, u svom domu koristi sva znanstvena i tehnološka dostignuća. Da bi se to pravo moglo ostvariti, nužni su i tehnički zahvati unutar zgrada potrebni za postavljanje odgovarajućih infrastruktura. Zakonodavac je pretpostavio eventualne probleme pa je to pitanje regulirano čl. 82. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Uredba o održavanju zgrada, obvezuje suvlasnike na održavanje infrastrukture sredstvima pričuve. U starijim zgradama je uglavnom zastarjela infrastruktura koja ne zadovoljava potrebe građana. Ugradnja nove zahtjeva izdvajanje značajnih sredstava. Fasade, krovovi, instalacije za vodu, struju, plin i dr. su prioriteti u svim zgradama. Infrastruktura za telekomunikacijske usluge je kod mnogih od sporednog značenje. Problemi se vide samo kao pojedinačni slučajevi.
Propisima se uvodi red u zgrade i na taj način se izbjegavaju brojni nesporazumi oko prava i obaveza, kako operatora tako i suvlasnika zgrada. Na zakonit način omogućava svim suvlasnicima da dobiju željene usluge i operatorima da pod istim uvjetima sudjeluju na tržištu.
Pravo operatora da sa svojom infrastrukturom ulaze u stambene zgrade nosi sa sobom još jednu pogodnost. Većina operatora je spremna na investiranje i održavanje infrastrukture bez dodatnih troškova za suvlasnike. Bitno je da se proces odvija sporazumno kako bi se izbjegli nesporazumi i nepotrebni troškovi na obje strane.
Sukladno valjanim zakonskim propisima, specifični uvjeti u zgradama uvjetuju sadržaj suglasnosti ili ugovora između suvlasničke zajednice i operatora.

U ime suvlasničke zajednice suglasnost ili ugovor potpisuje predstavnik suvlasnika na temelju i ovlasti koje mu proizlaze iz Međuvlasničkog ugovora.

Znači, suglasnost je potrebna samo u slučaju usklađivanja prijedloga o načinu postavljanja instalacija (odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu).

Potrebno je napomenuti da suvasnik ili druga osoba koja onemogući postavljanje potrebne infrastrukture može biti odgovoran za štetu koja nastane zbog onemogućavanja korištenja prava iz čl.82. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima

Marija pita: Molim odgovor na pitanje - ukoliko su: Ugovor o upravlj.,Zapisnik o primopred. stamb.zgrade,God. progr. upravlj., Međuvlasnički ugovor, Popis zajed. dijel. i uređaja stamb. zgrade i uredno popunjeni obrasci na kojima se suvlasnici izjašnjavaju vlastoruč. potpisom o izabranom predstav. suvlas. i zamjeniku predstav. suvlas. - svi dokumenti ovjereni potpisima i pečatom Upravitelja - dana 09.02.2000.,a nema pisane zamolbe za prestankom Ugov.- i dalje važeći premda je izabran novi predstav.suvlas.? (26.11.2014)

U odluci o izboru novog predstavnika treba stajati i obrazloženje o prestanku ovlasti prethodnom predstavniku.

Tamara pita: Imam problem živim u kući na
dva kata gdje sam ja na
prvom katu a drugi vlasnik
donjeg kata ima podstanare
koji rade probleme, žena
koja dolje živi mlati djecu
gdje apsolutno nitko ne
reagira, svakodnevna buka
tučnjave, ne prijavljenih
muških koji dolaze kod te
žene podstanarke. Vlasnika
nije briga za trenutno
stanje koje traje 3.godine
..policija je bila na
uviđaju međutim to se ne
smiruje kako mogu doć do
pravnog riješenja da se nju
izbaci iz stana ..jer ovdije
vise nisu uvijeti za živjet (26.11.2014)

Tužbom protiv vlasnika stana zbog neprimjerenog korištenja nekretnine.

Dejan pita: Kuča u kojoj živimo ima tri zasebna stana,sa tri zasebna vlasnika.Dali možemo pokrenuti ugovor o pričuvi pošto smo svi troje vlasnika u rodbinskoj vezi.Pričuvu bi ugovorili jer je jedan vlasnik stana totalno nezainteresiran za ulaganje održavanja navedene kuče? (24.11.2014)

Možete donijeti odluku i imenovati upravitelja ako ste većinski vlasnici.

vedran pita: Pozdrav iako uredno plaćamo pričuvu,predstavnik stanara mi neda ugradit vodomjer. Prvotno je izjavio da moze pa se predomislio. Svi ostali ga stanari ga imaju. Ne treba naglasavat da sam s njim u losim odnostima. Na stanoupravi mi kazu da nemogu nista bez njega vec da skupim potpise. Ne zelim skupljati i moliti nesto sto imaju svi ostali. Sto mogu poduzeti? (21.11.2014)

Odgovor je u rubrici "Komentar".

Maja pita: Poštovani, predstavnica sam ulaza koji dijeli kotlovnicu sa još 6 ulaza.Moramo obaviti neke hitne radove, a jedan predstavnik ne želi dati suglasnost.Firma koju smo odabrali ne želi započinjati radove bez 100% suglasnosti prestavnika. Što nam je dalje činiti s obzirom da je većina potpisala i da se radi o hitnim radovima? Koja je odgovornost predstavnika prema suvlasnicima u ovom slučaju? (20.11.2014)

Za odabir izvođača za nužne i hitne zahvate na zajedničkoj infrastrukturi nije potrebana suglasnost svih suvlasnika. Izvršite radove bez obzira na sve ako je potpisala natpolovična većina po udjelu u vlasništvu. Ulazi nisu bitni jer se radi o istoj zgradi i zajedničkoj infrastrukturi.

Zdravko pita: Živim sa suprugom i sinom (dakle 3 člana kućanstva)u stambenoj zgradi sa sedam stanova. Obračun vode vrši se raspodjelom po broju članova kućanstva. Sin je nedavno otišao živjeti na drugu adresu (vikendicu)te je uredno prijavio novo boravište. Zanima me da li sada možemo prijaviti samo 2 člana kućanstva radi novog obračuna potrošnje vode? Odnosno da li za to postoji kakvo pravno tumačenje. (20.11.2014)

Da. Nije potrebno nikakvo dodatno tumačenje ako treći član više ne živi u zajedničkom kućanstvu.

Maja pita: U mojoj zgradi se konstantno mijenja broj stanara, a i neki koji duže vrijeme tu žive uopće nisu prijavljeni za utrošak vode. Kako vodu plaćamo po broju stanara ispada da mi koji smo prijavljeni plaćamo za sve druge. Predstavnik stanara uopće ne vodi brigu o tome. Kome se obratiti i kako riješiti taj problem, jer suludo je da u nekim stanovima ima prijavljen samo jedan stanar a u stanu ih živi petero. (20.11.2014)

Suvlasnici odlučuju o načinu raspodjele unutar zajednice. U pravilu je to međuvlasničkim ugovorom stavljeno u nadležnost predstavnika, ali može i druga osoba. Nemate se kome obraćati Dogovorite se unutar kuće na koi način ćese uvesti nadzor nad prijavljivanjem osoba koje žive u stanovima (stalno ili povremeno).

Dinko pita: Predstavnik sam stanara u
stanbenoj zgradi u kojoj
postoje 3 poslovna prostora.
Jedna od poslovnih prostora se
želi iz knjižare prenamjeniti
u kafic što bi smetalo
stanarima s nižih katova. Dall
se navedeni lokal može
otvoriti pez suglasnosti
suvlasnika zgrade? P.S.
Prostor je 75% u vlasništvu
grada i 25% u privatnom
vlasništu. Hvala! (19.11.2014)

Vlasnik nije dužan tražiti suglasnost za prenamjenu prostora. Međutim, postoje propisani standardi za određene djelatnosti. Djelatnos se može obavljati ako to ne škodi ostalim suvlasnicima.
Ako se otvaranje kafića pokaže štetnim , možete zahtjevati zabranu djelatnosti (najprije opbraćanjem nadležnom tijelu koje je izdalo odobrenje a ako ne bude pozitivnog rezultata, sudskim putem).

Dino pita: Tko održava međukatne
konstrukcije između stanova.
Upravitelj zgrade traži da
saniramo donju i gornju
međukatnu konstrukciju,
Prostor ispod našeg stana
nema nikakvih potpornih
zidova ni stupova, da li mi
u potpunosti trebamo
podnositi sve toškove?

Pozdtrav (13.11.2014)

To se rješava sredsvima zajedničke pričuve. Međukatna konstrukcija je zajednički dio zgade.

Ivana pita: Vlasnik sam prizemnog stana sa
vrtom u manjoj stambenoj
zgradi. Prilikom kupnje stana
povrsina vrta (po koeficijentu
0.1) bila je ukljucena u
izracun udjela vlasnistva na
osnovu kojeg se obracunava
pricuva. Zanima me da li je to
ispravno. (13.11.2014)

Vrt nije predmet upravljanja i održavanja zgrada. itanje okućnice suvlasnici reguliraju posebnim odlukama. Ako su svi suglasni, može se i to uvesti u obvezu i sredstva mogu ići u pričuvu. U tom slučaju treba u međuvlasničkom ugovoru točno navesti za što se sredstva mogu koristiti.

Ernest pita: U nasoj zgradi postavljena je razvodna kutija Amis Telekoma tocno ispred nasih vrata. Nas pritom nije nitko nista pitao, predst. stanara samo je napisao obavijest da ce se postavljati sustav, a kad smo dosli s posla, nasli smo postavljenu kutiju, tocno na zidu prekoputa djecje sobe. Je li nas predst. st. bio duzan obavijestiti? Imamo li pravo dati ukloniti kutiju, npr. u prizemlje? Komu se obratiti da se izda pismeno dopustenje za premjestanje? Pr. st. tvrdi da nemamo nikakva prava. Hvala. (13.11.2014)

Svaki suvlasnik ima pravo na sve vrste telekomunikacijskih usluga. Po tom osnovu, operator ima pravo ulaska u zgrad (čl. 82 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima). Međutim , postavljanje infrastrukture mora se izvesti na neškodljiv način za ostale suvlasnike.
To znači da nemate pravo zabrane postavljanja instalacija, ali imate pravo zahtjevati da se ista postavi na način koji vama neće škoditi.

Monika pita: Poštovani,
molim vas da mi odgovorite kome se obratiti u slučaju kad je na zgradi višestruka šteta a predstavnica stanara i upraviteljica zgrade ne reagiraju.( razbijeno staklo na ulaznim vratima,krov koji prokišnjava,demolirana rasvjeta) (13.11.2014)

Bez dogovora između suvlasnika nema riješenja. Mjenjajte predstavnicu. Osigurajte financijska sredstva, donesite odluke i dajte nalog upravitelju za izvršene. Ako upravitelj ne izvrši obvezu, mjenjajte i njega.

jasna pita: predstavnik suvlasnika stanara smovoljno naručuje radove bez suglasnosti i znanja stanara.
da li su suvlasnici dužni platit račun??? (12.11.2014)

Suvlasnici su dužni osiguravati sredstva za održavanje zgrade. Pravo i dužnost im je da sudjeluju u upravljanju i održavanju zgrade.
Na ovom portalu možete pronaći u ostalčim rubrikama odgovore. Preporučamo rubriku "Upravljanje".
Ako ustanovite da se rad o protuzakonitom trošenju sredstava pričuve, niste dužni podmirivati račune koji su pritom nastali.

Sanja pita: Vlasnica sam stana u stambenoj zgradi koja ima 8 stanova. Zanima me da li za montažu vanjskog inox dimnjaka (budući da su drugi načini sanacije dimnjaka neizvedivi) potrebna suglasnost ostalih suvlasnika u zgradi, odnoso koliko njih mi mora dati suglasnost za montažu? Montažu bi izvršila preko ovlaštenog poduzeća na svoj trošak, ne iz pričuve (12.11.2014)

Niste dužni tražiti suglasnost ostalih suvlasnika ako se dimovod postavlja po pravilima struke i za to predviđenim propisima. Postavljanje mora biti izvedeno na neškodljiv način za ostale suvlasnike.

Sanela pita: Zgrada smo od 16 stanova,
brojilo za vodu se nalazi van
zgrade, preko ceste, pored
druge zgrade. Ugradili smo
vodomjere u stanove i
zaključili da voda negdje
curi, pokušalo se otkriti,
dolazile su nadležne službe
ali bezuspješno, voda curi van
naše zgrade, između sata i
naše zgrade. Predložili su nam
postavljanje novih cijevi a
ove da zanemarimo i to bi
koštalo 44000 kuna, naš
prijedlog je da zatražimo
ugradnju našeg sata u zgradu
ili pored zgrade, to je
jeftinije sigurno. Što trebamo
napraviti. (12.11.2014)

Ako se glavno mjerilo nalazi na javnoj površini i ako dio vodovodne cjevi od mjerila do zgrade prolazi preko javne površine, imate pravo zahtjevati premještanje glavnog vdomjere do ruba javne površine i površine koja pripada zgradi (vlasništvo suvlasnika).
Možete tražiti i sudsku zaštitu zbog naknade gubitaka vode ako je kvar na cjevovodu nastao nadjelu javne površine, a posebno ako se daj dio nalazi ispod javne prometnice.

Marinko pita: Poštovan, već duže vrijema oko 3 godine pokušava u stanove ugraditi vodomjere ali Vodovod nam ne dozvoljava. Naime možemo ugraditi vodomjer ali mora biri van stana i dostupan njima da mogu očitati stanje, (za to nam trbajungrađevinski radov u kupaonicama) a mi želimo ugraditi vodomjer u kupaonu koji je ujedno i ventil (ugrađuje se umjesto glavnog ventila i nisu potrebiti nikakvi građevinski zahvati) Ponudio sam da kao prestavnik mjesečno očitavam i dostavljam stanje ali oni ne pristaju: pozdrav (12.11.2014)

Zbog činjenice da se vodovdne instalacije nalaze unutar zgrade, vosdovod vam nije dužan postaviti zakonito mjerilo u stanu. Problem je u tome što su vodovodne instalacije zajedničko vlasništvo svih suvlasnika i održavaju se sredstvima pričuve.

Međutim, možete postaviti vodomjere koji će služiti za raspodjelu potrošnje unutar zgrade. Suvlasnici u pravilu donose odluke o načinu raspodjele zajedničkih troškova ili potrošnje unutar zgrade. To je praksa u mnogim gradovima na području RH i vjerujem da ćese to imkod vas uvažavati.

Mirjana pita: Poštovani,
zgradom je upravljao GSKG,većina suvlasnika odlučila se za promjenu i sklopljen je ugovor s novim upraviteljem. GSKG nas obavještava da smo se kod dizanja pozajmice obvezali da će oni upravljati zgradom do 6. mjeseca 2015.Kome smo dužni plaćati pričuvu, novom ili starom upravitelju jer uplatnice će slati i jedni i drugi? (5.11.2014)

Morate dobro pregledati dokumentaciju vezano za pozajmicu. za to će vam trebati pravni savjet. Tek kad to utvrdite, imat ćete odgobvor na pitanje.
Novi upravitelj bi trebao znati odgovor na vaše pitanje.

Tom pita: Kupujem izvankjnjižno vlasništvo tj. lokal u prizemlju stambene zgrade. Firma koja je gradila zgradu prodala je lokal i postoji redosljed vlasništva. A mogu li se stanari protiviti prodaji, i tvrditi da se radi o zajednićkom prostoru. (5.11.2014)

Sve ono što nije knjižno vlasništvo može biti problematično. Najboplje je da sve provjerite i po potrebi angažirate pravnog savjetnika. U sudskoj praksi postoji već sudsko riješenje po kojem je takav prostor vraćen suvlasnicima iako je bio na korištenju od strane jedinice lokalne samouprave.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više