Jura pita: Postovani, htio bi provesti etaziranje
u zgradi u kojoj je trenutno 3 vlasnika
s idealnim udjelima. Jedan vlasnik
nije za provedbu etaziranja. Postoji li
zakonom odredba koja kaze da ako
je primjerice vecina vlasnika
suglasna (i ako da, u kojem bi to
postotku bilo), da nam u tom slucaju
nije potreban potpis od tog treceg
vlasnika ili moramo pokretati spor te
na taj nacin ishoditi etaziranje? Hvala (22.10.2014)

Nažalost, morat ćete pokrenuti postupak jer nema suglasnosti svih suvlasnika.

Rino pita: Poštovani,
Tko snosi trošak popravka
(izmjene) dotrajale ograde
francuskog balkona u neboderu,
pričuva ili osobna sredstva?
Nije izoliran slučaj u zgradi. (22.10.2014)

Radi se o zajedničkim dijelovima. Međutim u praksi se to pitanje ostavlja za neka druga vremena. Ako suvlasnička zajednica pripremi sredstav i odluke, može se staviti u redoviti program održavanja.

Igor pita: Poštovani, živimo u Sesvetskim selima kod škole,iveć četvrti put imamo poplavu u dvorištu.Imamo potok ispred kuće koji se svaki put nakon jače kiše izlije.Mi smo na najnižem dijelu tako da imamo vode i do 60cm a da ne pričam o blatu koje ostaje kad se voda povuče.Sve ja počelo sa izgrannjom škole i nerješenim odvodima.Molim Vas pomozite! Kome još da se obratimo? Hvala (22.10.2014)

U Sesvetama postoji ured za prostorno planiraje i uređenje. Netko je na temelju prostornog plan aodobrio gradnju škole. Dalje je potrebno da se utvrdi odgovornost onoga koji je prilikom projektiranja previdio opasnost od poplave. Zahtjevajte od nadležnih u Vašoj jedinici lokalne samouprave da pristupe sanaciji terena i osiguranju vašeg objekta od poplave.
Na koji način će to biti riješenom može kazati samo stručna osoba.
Znači, tražite odgovornost Jedinice lokalne samouprave, a oni dalje neka ustanove odgovornost odgovorne osobe. Utvrđivanje daljnje odgovornosti nebi smjelo odgoditi obvezu sdanacaije terena.

Željka pita: Poštovani!
Zgrada se grije na centralno grijenje,koje nam dostavlja Toplinarstvo.Radijatori rade i u "vešeraju " i po svim hodnicima.Možemo li kao stanari tražiti "pečačenje" tih radijatora i smanjuje li se na taj način i mjesečni račun centralnog grijanja za svaki pojedini stan.Gaul (22.10.2014)

Logično je da se isključe sva nepotrebna trošila. Nema potrebe na pitate bilo koga.Donesite odluku suvlasničke zajednice i dajte zahtjev za isključivanje svih grijaćih tijela (radijatora i toplovoda koji nigdje ne vode) koja nepotrebno troše toplinsku energiju.

vanda pita: Poštovani, u našoj staroj zgradi je 12 stanova i dvije garsonijere.U zadnje vrijeme dobivamo dosta visoke račune za vodu,imamo zajednički vodomjer i trošak vode se dijeli po broju članova domaćinstava.Neki stanari žele si ugraditi individualne vodomjere i po njima si pratiti i plaćati vodu.Koja je procedura glede toga, treba li suglasnost svih suvlasnika i kako isporučitelj u toj kombinaciji obračunava vodu?
Hvala (20.10.2014)

Suvlasnici donose odluku o načinu raspodjele potrošnje vode koja se usvaja odstrane natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.
Raspodjela potrošnje vode na temelju očitanja individualnih vodomjera (razdjelnika) i na temelju broja članova kućanstva je u mnogim zgradama uobičajena praksa.

Davor pita: živimo u zgradi staroj više od
50 god.Smijemo li samo na naš
stan u prizemlju zbog pojave
plijesni i vlage staviti
toplinsku fasadu, budući da
ostali stanari nisu
zainteresirani (20.10.2014)

Najbolje je da se konzultirate sa stručnom osobom koja bi izvršila pregled i dala preporuku. U pravilu, ne bi se mogli izvoditi takvi zahvati na zajedničkoj fasadi.

Duško pita: Poštovani,
Da li predstavnik stanara po nekom od zakona mora imati aktualni popis stanara (sa podstanarima) ? Pitam jer nam je naš predstavnik rekao da mu je bila policija i da je taj popis tražila od njega (u zgradi je bila provala). Unaprijed hvala (20.10.2014)

Nažalost, nema propisa po kojima bi se predstavnik obvezao da mora mati popis svih osoba koje borave stalno ili privremeno u zgradi. Pokušavamo to pitanje riješiti kroz inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju

snježana pita: Poštovani,
Prema novim propisima europske unije kada se radi centralno grijanje više se dimnjak ne može staviti na fasadu već kroz cijelu zgradu na krov. Da li pričuva pokriva taj dio (kažu da nemaju novaca)ili je vlasnik stana dužan to sam platiti s obzirom da to puno košta za stanara u prizemlju u zgradi od četiri kata. (20.10.2014)

Ako pojedini suvlasnik za svoje potrebe treba postaviti neku infrastrukturu (u ovom slučaju dimnjak) to mora napraviti osobnim sredstvima. Ako se radi o zajedničkim potrebama svih suvlasnika, pitanje se rješava sredstvima pričuve.

mirjana pita: Zgrada na Jarunu, 4 kata, u
ulazu 33 stana. Koliko stanara
mora potpisati suglasnost za
ugradnju lifta ? Prostorna
mogućnost za ugradnju
postoji,stariji teško pokretni
susjedi sa 4. kata uopće ne
silaze i ne izlaze van !!!
Unaprijed zahvaljujemo ! (20.10.2014)

Za ugradnju dizala potrebna je suglasnost svih suvlasnika ako se radi sredstvima pričuve. Međutim , ako svi suvlasnici nisu suglasni, mogu investirani zainteresirani svojim osobnim sredstvima. U tom slučaju, ugradnja dizala ne smije ugrožavati prava preostalih suvlasnika.

Luka pita: Lijepi pozdrav.

Vlastitom pogreškom izazvao sam poplavu susjedu ispod sebe. Odmah nakon poplave ponudio sam da samostalno uklonim nastalu štetu, na što susjed nije pristao, već želi majstora po svom izboru. Predračun majstora kojeg je susjed predložio mi je pre skup i obuhvaća radove koji očito nisu nastale uslijed poplave. Stoga me zanima, imam li pravo zahtijevati da navedene radove izvršim samostalno ili barem sam predložiti svog majstora, te postoji li generana praksa u takvim situacijama? (20.10.2014)

Možete od susjeda zahtijevati procjenu od strane neutralne osobe. Ako spor i dalje ostane, može uslijediti sudski postupak. Sud može narediti utvrđivanje stvarne štete. Međutim , morate računati da to povlači i dodatne sudske troškove.

Marijan pita: Poštovani,

Zanima me da li se o promjeni upravitelja odlučuje običnom većinom ili suglasnošću svih suvlasnika? Na više mjesta sam našao tumačenje da se radi o običnoj većini, ali čl. 44 ZOV izrijekom navodi da je izbor upravitelja posao izvanredne uprave, a za takvu upravu nužna je prema odredbama ZOV suglasnost svih.

S poštovanjem,

Marijan Miković

(20.10.2014)

Odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu se imenuje i razrješava upravitelj.

M pita: Poštovani,
Želimo promijeniti upravitelja i
predstavnika suvlasnika. Odabrali
smo nove i za njih skupili 51%. Novi
upravitelj potpisnu listu je poslao
starom, ali on ne preuzima poštu.
Stari upravitelj je ipak upoznat sa
situacijom i ostale suvlasnike
obavještava da lista nije važeća i da
njemu nitko nije otkazao ugovor o
upravljanju i dalje šalje uplatnice iako
je novi upravitelj s 01.10. preuzeo
upravljanje. Što nam je činiti? Kakva
je procedura? Kako ga obavijestiti?
Zahvaljujem na odgovoru (20.10.2014)

Predstavnik suvlasnika predaje upravitelju valjanju odluku. Može to učiniti osobno. Ako stari upravitelj odbija primiti odluku, postupite na način da novi upravitelj preuzme funkciju i po potrebi otvori novi račun za pričuvu, a protiv prethodnog upravitelja se može pokrenuti sudski postupak.
Pogledajte malo na portalu rubriku "Upravljanje"
Koristilo bi vam da pročitate čl. 397. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Možda ćete vidjeti da postoje razlozi za trenutno razrješenje dužnosti upravitelja.

Amira pita: Poštovani,moje pitanje glasi: Stanar sam zgrade u Zagrebu u kojoj je zbog obilnih kisa voda probila kroz zidove te navukla vlagu. Stan je kupljen preko agencije,a izvodaci radova se ograduju od svega neznamo kome se obratiti za sanaciju problema,a glavni problem nije samo u nasim zidovima vec u podzemnim vodama i kanalizaciji. Predstavnik stanara nema nikakvih informacija a pricuvu placamo uredno. Dali ce se sanacija naplatiti iz pricuve ili kako? (19.10.2014)

Ako se radi o novijoj zgradi, može se stručnim pregledom ustanoviti da se radi o prikrivenim nedostatcima za koje niste znali kad ste kupovali stan. U tim slučaju, bez obzira što je istekla garancija, može se obvezatni investitor za saniranje stanja. Ako nema dragovoljnog rješenje, postoje osnove za pokretanje sudskog postupka protiv investitora.

Zdenka pita: Dali ovlašteni predstavnik stanara ima pravo naplaćivati godišnju naknadu za obračun potrošnje vode stanarima koji imaju vodomjere, bez suglasnosti stanara?
Tako se to radi u Rijeci u ulici Zdravka Kučića 13, a ovlaštena osoba je Jasminka Sertić.
Ja ne želim plaćati izmišljenu naknadu, a ona mi naplaćuje vodu prema prosjeku zgrade, što je više nego duplo od moje stvarne potrošnje. (18.10.2014)

Takva pravila nisu nigdje zakonom propisana. To je stvar dogovora između suvlasnika.

Ivanka pita: Zgrada je od 5 katova sa po 3
stana na katu.Zadnji stanarima
znani radovi je bilo farbanje
ulaza prije 10 godina.Na upit
predstavniku stanara zašto
jedino mi u kvartu nemamo nova
ulazna vrata,rekao je da nam
je račun u minusu zbog krpanja
ploče na zgradi.Da li je
fizički moguće da on uzima s
računa novac za sebe. (18.10.2014)

Danas je svašta moguće. Svaki suvlasnik ima pravo uvida u trošenje sredstava pričuve. Zakonska obveza upravitelja je da jednom godišnje do 30.06 dostavi svim suvlasnicima bilancu (financijsko izvješće ) za prethodnu godinu.

Ana pita: Poštovani,
upravitelj zgrade je GSKG.U zgradi postoji dvoje dužnika čiji dug iznosi oko 20 000 Kn.
Jedan povremeno plaća pričuvu, a drugi nikada u zadnjih 10 godina.Zanima me zašto nije pokrenuta ovrha na
njihova primanja preko Fine? Je li moguće da dugovi stari više od 6 godina još
nisu naplaćeni? Kakva je odgovornost upravitelja?Ima li šanse da se ta dugovanja naplate? (17.10.2014)

U čl. 379 st.1 toč. 4. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima stoji obveza upravitelja. Preko vašeg predstavnika tražite objašnjenje.

Jasna pita: Poštovani,stan do nas se iznajmljuje i
vec godinama trpimo raznorazne
podstanare,uglavnom studente i
nakon bezbroj pokušaja kako nas
tako i drugih stanara,da se problem
riješi,čini se da nema odaziva. Jedni
odu,drugi dođu i zapravo uvjek ista
situacija.Zanima me da li se mozemo
nekome obratiti,postoji li način da ih
prisilimo da riješe ovaj problem?
Hvala (17.10.2014)

Postoji zakonska obveza za svakog građanina da mora imati prijavljen stalni boravak ili privremeno prebivalište. Međutim kontrole su rijete i često neučinkovite. Možda bi vlasnika stana trebao prisiliti da barem ima ugovore sa korisnicima stana i da to prijavu nadležnoj poreznoj upravi.

Zoran pita: U zgradi je napušten stan. Šire
se neugodni mirisi. Vlasnici se
ne mogu/ne žele dogovoriti oko
uređenja ili prodaje istog. Što
možemo kao susjedi učitini? (17.10.2014)

Preko predstavnika zahtijevajte uvid od strane sanitarne inspekcije. Vlasnici ne smiju svoj stan držati na način da se remeti normalno korištenje stanova ostalim suvlasnicima.

Ivanka pita: Poštovani, tko kontrolira rad i trošenje novca "upravitelja zgrada", tj. onih koji naplaćuju pričuvu za stanove ? Jesu li dužni i ako jesu u kojem vremenskom razdoblju bi tribali slati izvješća o trošenju novca iz pričuve vlasnicima stanova ? (16.10.2014)

Predlažem da pročitate Uredbu o održavanju zgrada(tražilica).Vidjet ćete da to nje novac od upravitelja nego od suvlasnika zgrade a upravitelj raspolaže sa istim isključivo na temelju odredbi ugovora o upravljanju i ovlasti koje mu proizlaze iz Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Suvlasnici mogu svakog trenutka preko predstavnika izvršiti uvid u trenutno stanje. Upravitelj je dužan jednom godišnje, najkasnije do 30.06. naredne godine, dostavi kompletno financijsko izvješće suvlasnicima (bilanca).

Maja pita: Poštovani,živim u zgradi od 92
stana. Većina stanara se svađa
s kucepaziteljom i bune se na
njega. Od kada je došao na
"vlast" nismo imali sastanak
kućnog savijeta ( zadnjih 6,7
godina, možda i više), fasada
nam je napravljena do pola i ne
baš dobro, a za to plaćamo već
4 godine kredit. Svako malo nam
dignu pričuvu,sada je već na
370 kn,a tu spada i njegova
plaća od 2500 kn za šta??Da li
ja kao stanar mogu tražiti
sastanak kućnog savijeta i da
li ga se može smijeniti, kakav
je zakon?? (16.10.2014)

Imate sve objašnjeno na našem portalu u rubrici "Upravljanje".

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više