Sanja pita: Poštovani,zgrada sagrađena
1938.,tijekom 60tih srusen
nosivi zid u podrumu,komadi
balkona otpadaju, krov
prokišnjava.Upravitelj je sa
svime upoznat kao ipredstavnik
no unatoc gore navedenom
tijekom ljeta su ugrađeni
parlafoni.Jesam li duzna
platiti trošak koji nije nuzan
ni hitan u odnosu na gore
izneseno? nije odrzan sastanak
ni donesena odluka,a vecina
suglasnika je prethodno dala
pisanu izjavu(ovjerenu)da mora
biti odrzan sastanak i
suglasnost 51% za sve izdatke
u svezi sa zgradom.
Hvala! (26.8.2014)

Očigledno je da morate promjeniti predstavnika. Donio je nezakonitu odluku a istodobno ne postupa po zakonu sukladno oxdredbama o nužnim zahvatima na zgradi (pod uvjetom da ste vjerodostojno opisali stanje zgrade).

Igor pita: Poštovani
Da li stanari mogu angažirati
odvjetnika te podnijeti
zajedničku tužbu protiv
suvlasnika koji ne plaćaju
pričuvu i tko u tom slučaju
snosi sudske te troškove
odvjetnika (26.8.2014)

Ako imate upravitelja on mora znati postupak.
Postupak pokreće uopravitelj na temelju zakonske ovlasti i odredbi ugovora o upravljanju. Postupak se pokreće sredsvima pričuve, a dužnika sud može obvezati da uz postojeći dug ima obvezu naknade tih troškova.

DUBRAVKO pita: Poštovani,
naša zgrada ima 30 stanova te 8 lokala. Zemljište oko zgrade je u vlasništvu svih suvlasnika i radi se io privatnom posijedu. U jednom od lokala otvoren je kafe bar sa radnim vremenom do 24.00 te vikendom do 01.00. Radno vrijeme je propisao gradonačelnik temeljem zakona o ugostiteljskoj djelatnosti što je sve ok. Nije nam jasno kako treća strana može propisati radno vrijeme na privatnom posjedu, a da suvlasnike ništa ne pita. Molim vas informaciju koja su naša prava.
Hvala (26.8.2014)

Možete pokrenuti postupak pred nadležnim sudom. Morate dokazati da je radno vrijeme uzrokuje posljedice na način da ne možete normalno živjeti i koristiti svoj stan zbog negativnih utecaja koji dolaze iz poslovnog prostora

Slavica pita: predstavnica sam suvlasnika u zgradi gdje je Upravitelj samovoljno počeo "pljeniti" račun zajedničke pričuve za 1000,00 kn mj. na izričitu pismenu zabranu da bez pravomoćnog sudskog rješenja o ovrsi ne smije dirati račun jer osporavamo trošak. Kako mogu stati tome na kraj? Koji članak i kojeg zakona omogućuje upravitelju takvo postupanje? Zahvaljujem na odgovoru. (26.8.2014)


Pogledajte stavak 3 u ovom članku iz ZOV-a

Upraviteljeve dužnosti i ovlasti
Članak 379.
(1) Upravitelj je dužan osobito:
- brinuti se da se zajednički dijelovi nekretnine održavaju u graditeljskom i funkcionalnom stanju, nužnom za normalno korištenje,
- obavljati povremeni i godišnji pregled nekretnine i o tome sačiniti zapisnik,
- utvrditi visinu sredstava zajedničke pričuve koju snosi pojedini suvlasnik,
- raspoređivati i druge troškove nekretnine na suvlasnike, naplaćivati dugovanja te redovno podmirivati te troškove prema trećima, sukladno sredstvima kojima raspolaže,
- obavještavati suvlasnike na prikladan način o obavljenim poslovima,
- obavljati i druge poslove u skladu s obvezama preuzetim ugovorom iz članka 378. ovoga Zakona,
- položiti svakom suvlasniku uredan račun o poslovanju u prethodnoj kalendarskoj godini i staviti mu na prikladan način na uvid isprave na kojima se temelji, i to najkasnije do 30. lipnja svake godine,
- izraditi pregled predviđenih poslova za održavanje i poboljšice, kao i predvidivih troškova i opterećenja u narednoj kalendarskoj godini (godišnji program) ili za višegodišnje razdoblje, te to na prikladan način objaviti u kući najkasnije do isteka tekuće kalendarske godine,
- prikupiti više ponuda za poslove održavanja koji se ponavljaju u razmacima duljim od jedne godine kao i za veće radove radi poboljšice.
(2) Suvlasnici, u čije ime upravitelj upravlja nekretninom, dužni su o promjeni osobe upravitelja ili o promjenama njegovih ovlasti koje se i njih tiču, obavijestiti najmoprimce i zakupnike na prikladan način; ono što bi neobaviješteni najmoprimci i zakupnici ispunili osobi koja više nije upravitelj ili više nije ovlaštena primiti ispunjenje, valjano je ispunjeno i oslobađa dužnike obveze, ali samo ako nisu znali za tu promjenu.
(3) Upravitelja koji postupa suprotno obvezama iz ovoga članka, suvlasnici mogu razriješiti dužnosti te im je dužan naknaditi štetu koja nastane radi njegove nemarnosti ili propusta.

Missy pita: pozdrav,dobila sam informaciju da voda curi iz moje kupaonice susjedu te je u fazi dogovaranje oko sanacije istog.Prilikom sanacije bi se trebale pločice koje su trenutno postavljene razbiti.Moje pitanje glasi: Tko će meni postaviti nove pločice te jel imam pravo tražiti postavljanje novih pločica na cijeli pod kupaonice pošto neželim imati 3 pločice u nekoj drugoj boji?
Ista stvar je i sa ventilom u zidu.Ukoliko mi razbiju pločicu jel ima pravo na sve nove?

(26.8.2014)

Vi ste dužni omogućiti provedbu zahvata a izvođač je dužan sve u vašem kupatilu dovesti u prvobitno stanje. To ide preko police osiguranja ili sredstava pričuve.

Ivan pita: Živim u zgradi sa 12 stanova gdje sam novi predstavnik stanara i malo znam o tome. Pitanje je tri stana nisu etažirana i stanari tih stanova su mi rekli da to ide iz pricuve, a ne iz vlastitog đepa. ja imam sumnju da me ne iskoriste i da novci sa pricuve nebi otišli bezveze.Pa vas pitam dali su oni obavezni sami pokrenut etažiranje ili ja idem u gskg to pokrenuti i onda to ide iz prićuve. malo me strah jer je to dosta velik iznos.
Hvala: (25.8.2014)

Trenutno ne postoji zakonska obveza etažiranja. Znači ne morate vi ništa poduzimati. Ako nekom od suvlasnika to treba, neka to čini vlastitim sredstvima.
Predlažemo vam da potražite na našem portalu Uredbu o održavanju zgrada i tu ćete vidjeti za što se sve sredstva pričuve trebaju koristiti.

diana pita: zivim u zgradi koja je bila
nekada privatna kuca , bivsi
vlasnik je od nje napravio cac
dvadesetak stambenih jedinica,
u stanovima imamo kontrolno
brojilo za vodu, doslo je do
trzavica izmedu nekolicine nas
i povjerenika stanara,
osporavamo neke troskove, da
bi nam se povjerenik osvetio
zatvorio je pred par dana vodu
na trecem katu jer se naime
ventil za vodu od trecega kata
nalazi u stanu njegove majke
koja je bila nekada vlasnica
kuce, glavni sat od vode glasi
na ime njenoga pokojnoga muza,
sa (22.8.2014)

Zaista čudna situacija!
U svakom slučaju, bez obzira na stanje infrastrukture u zgradi, mora vam omogućiti korištenje vode.

Upitna je i valjanost građevimske dokumentacije.

Očigledno je i to da kupci nisu znali za neka stanja prilikom kupnje nekretnine.Kupljena jed neispravna nekretnina.

Tu očigledno ima posla za sud i odvjetnike

Maja pita: U zgradi sa više ap. i posl. prostora na dva lokala u vlastovnici je navedena banka na način: "Zabilježuje se da je prijenos prava vlasništva proveden radi osiguranja tražbine" Bivši vlasnik je nedostupan i godinama ne plaća pričuvu.U međuvl. ugovoru je odredba "Ukoliko bivši suvlasnik ne ispuni naprijed navedene obveze (obavjesti uprav. o promjeni vlasništva op.a.)i sve dok to ne učini smatrati će se da sva prava i obveze koje proizlaze iz ovog Ugovora i dalje snosi on.Tko mora plaćati pričuvu? (19.8.2014)

"...sve dok to ne učini smatrati će se da sva prava i obveze koje proizlaze iz ovog Ugovora i dalje snosi on."

U pitanju je odgovoreno ovom rečenicom! Nažalost nitko drugi nema tu obvezu. Može se ići sa tužbom protiv njega i ako jednog dana bude sredstava od neke njegove imovine, možda će se moći realizirati potraživanja.

Mateo pita: Zivim u zgradi sa 8 stanova,novih. 3
stana Su prodana od kojih je jedan
moj. Dali je moguce da investitor
koji je otiso u stecaj ima zakonom
pravo izdati u najam ostalih 5
stanova? Stanovi se navodno
nemogu niti prodati jer Su u
sudskom postupku... Cini mi se da
investitor iskoristava priliku da
uzme jos novaca od najma. Problem
je sto ti stanari nisu uplatili ni kune
pricuve I ponasaju se
kaubojski,unistavaju nam zgradu I
nepostivaju kucni red. Sta da
radim,ja sam predstavnik?!
(17.8.2014)

Predstavnik ste bez prava zastupanja svih suvlasnika jer je većinski vlasnik problematičan i neće vam dati suglasnost koja će vam omogućiti pokretanje bilo kakvog postupka u ime suvlasniček zajednoce.
Možete samo kao grupa manjinskih suvlasnika svoje pravo pokušati zaštititi u sudskom postupku. Postupak vodite osobnim sredstvima.
I za ponašanje najmoprimaca, morate teretiti izravno investitora-vlasnika.

Ivica pita: Predstavnik stanara želi
odstupiti. Zgrada ima samo
šest stanova. Tko je zadužen
sazvati sastanak stanara za
ponovni izbor njihovog
predstavnika? Upravitelj
zgrade je Zavod za stanovanje
d.o.o. Osijek
Da li postoji "otkazni" rok
dosadašnjeg predstavnika
stanara?

S poštovanjem

Ivica Ivanović (14.8.2014)

Predstavnika biraju suvlasnivci između sebe. Nitko sa strane nema ovlasti za to.
Morate se dogovoriti. Mjenjate se u određenim vremeniskim intervalima. Ako to ne možete, nitko vam ne može pomoći.
Vi ste vlasnici nekretnina koje imauju svoju uporabnu i tržišnu vrijednost. To vam je krov nad glavom. Dalje zaključite sami.
Tko o tome više od vas treba voditi brigu!

Mario pita: Poštovani,
predstavnik sam stanara u zgradi u Splitu, Lovretska 10. Zgrada je završena i useljena 2000-te godine. Pitanja:
1. Koliko i po kojem zakonu je obvezno puta godišnje vršiti servis dizala u zgradi? Trenutno preko stanouprave "Tehnoplast" nam vrše preglede jednom mjesečno (tvrtka PIEL).
Hvala.
Pozdrav
(14.8.2014)

Uprabitelj pravilno postupa. Propisano je da serviser obavezno jednom mjesečno izvrši pregled ispravnosti dizala. To je nu neku ruku sredstvo javnog prijevoza i ropisi se morau poštivati.
Jednom godišnje licencirana tvrtka vrši pregled ispravosti dizala (tehnički pregled). I to je zakonska obveza.

Mario pita: Poštovani,
predstavnik sam stanara u zgradi u Splitu, Lovretska 10. Zgrada je završena i useljena 2000-te godine. Pitanja:
1. Koliko i po kojem zakonu je obvezno puta godišnje vršiti servis dizala u zgradi? Trenutno preko stanouprave "Tehnoplast" nam vrše preglede jednom mjesečno (tvrtka PIEL).
2. Da li mogu
(14.8.2014)

Jednom godišnje se vrši tehnički pregled dizala, a jednom mjesečno obvezni redovni servis. Upravitelj postupa ispravno.

Bojana pita: Poštovani,ja sam predstavnica na st zgradi Domagojeva 25,u najmu lokala je gospodin koji sve radi po svome,kao npr zatvorio prednji dio zgrade i pretvorio u svoj lokal,a sada i na dvorištu postavio stolove i suncobrane!!!!! prednji dio prijavili građevinskoj inspekciji koja se mjesecima nije očitovala,a dvorište zauzeo prije par dana,molim vas pomoć. Hvala (13.8.2014)

Preko upravitelja pokrenite postupak pred nadležnim tijelima. Ako građevinska inspekcija nije ništa poduzela, žalite se Ministarstvu.Ujedno možete protiv vlasnika podnijeti prijavu adležnom sudu.
Ako je dvorište u vlasništvu zgrade, također možete i to podvesti pod privjavu.
Prijavu možete podnijeti protiv vlasnika nekretnine koji je omogućio korištenje svog prostora na štetan način za ostale suvlasnike.
Ako je dvorište javna površina, nadležno je komunalno redarstvo.

saša pita: Živimo u zgradi staroj 4 godine..prilikom gradnje po projektu nije bilo nužno staviti klupčice na balkonske betonske ograde..kao predstavnici stanara htjeli bi preventivno zaštititi fasade na balkonima kao zajedničke dijelove zgrade od propadanje uslijed prodiranja vode zbog neimanja klupčica..da li se isto smije financirati iz pričuve,pošto nije potrebito po projektu,a i neki stanari ne žele klupčice..nelogično je da ne stavimo svima,ako je razlog istog zaštita zajedničke fasade..molimo savjet. (12.8.2014)

To je pitanje koje se nemože riješavati bez suglasnosti svih suvlasnika.
Preostaje vam da svaki suvlasnik riješava problem na svom djelu.

Gino pita: Na koji način, a posve u
skladu s pozitivnim propisima,
može zgrada iz zajedničke
pričuve platiti neku fizičku
osobu (na primjer nekoga od
suvlasnika) za obavljanje: (a)
nekog određenog REDOVITOG
posla u zgradi (na primjer
mjesečno očitavanje stanja
vodomjera i kalorimetara),
odnosno (b) za izvršenje nekog
određenog JEDNOKRATNOG posla
kao što je ličenje zajedničkih
prostora u zgradi? Postoje li
osim ugovora o djelu i druge
mogućnosti? (12.8.2014)

Suvlasnici mogu donijeti odluku koju provodi upravitelj. To je moguće ako se uređuju trajni odnosi. Međutim, jednokrane poslove mogu povjeriti nekom od suvlasnika na temelju odluke svih ostalih suvlasnika, ali samo u dijelu oslobađanja nekih od obveza prema zajednici (plaćanje pričuve u visini vrijednosti izvedenih radova). U protvnom , ta osoba mora biti registrirana za djelatnost kao obrtnik ili d.o.o.

Martina pita: U susjednom stanu su 3 psa koja
neprestano laju kada nema
vlasnika,nekada i cijeli vikend.
Pse vode u zajedničko dvorište
zgrade bez povodca,tako da se
moje šestogodišnje dijete boji
izaći iz stana.Oglušuju se na
sve pokušaje upozorenja.Kome se
obratiti za pomoć ? (11.8.2014)

Imate opravo i osnove za podnošenje privatne tužbe nadležnom sudu.

SLAVICA pita: Poštovani!
Živimo u zgradi gdje nekoliko stanara ( podstanara) suše svoje rublje na stubištu zgrade,koji stvara zagušljiv zrak, i neprimjeren vizualni izgled.
Hodnik nema prozora, osim na krovu zgrade, ali i on je uvijek zatvoren.
Pokušali smo razgovarati s njima ali nije bilo svrhe.
Da li postoji kakvo Zakonsko riješenje u vezi tog problema?
Hvala na odgovoru (11.8.2014)

Nažalost, samo privatna tužba nadležniom sudu.

Dajana pita: Poštovani, molila bih odgovor. Vlasnica sam garaže koja je u svakodnevnom korištenju. Kraj moje garaže je garaža od susjeda iz susjednog ulaza koja je u ruševnom stanju i ne koristi se. Obzirom da sam nedavno uložila u obnovu svoje garaže, zanima me koje su obveze vlasnika te druge garaže, jer je pitanje dana kada će se ta garaža urušiti, te tako moguće oštetiti moju ili čak ozlijediti djecu koja se igraju u dvorištu.
Obzirom da vlasnici nisu zainteresirani, koje nadležno tijelo je odgovorno? (11.8.2014)

Ako se radi o jedinstvenom objektu koji traži nužo održavanje zajedničkih dijelova, možete ga prisiliti sudskim putem,

Boško pita: dali međuvlasnički ugovor treba
biti ovjeren od strqane javnog
bilježnika. (11.8.2014)

Ne. Dovoljno su potpisi knjižnih vlasnika. Nevažeći su potpisi drugih članova obitelji ili najmoprimaca (podstanara).

Barica pita: Poštovani.
Živimo u zgradi u nizu sa četiri privatna stana. Upravitelja nismo još imenovali (zgrada u postupku legalizacije i etažiranja). Lokalna jedinica postavila nam je prinudnog upravitelja. Da li ima pravo na to?
Hvala (8.8.2014)

Da.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više