Marica pita: Poštovani,
da li je potrebna suglasnost
stanara stambene zgrade za
ugradnju platforme za invalidnu
osobu.Troškove ugradnje bi
snosila sama osoba s
invaliditetom, sredstva pričuve
ne bi se koristila. (20.3.2014)

Svaki suvlasnik ima pravo korišternja zajedničkih dijela zgrade na neškodljiv način za ostale. Znači, ako izvedete radove na način da to ne smeta ostalima, nije vam pogtrebna suglasnost.
Usprkos činjenici da se radi o prilagodbi invalidnim osobama, može se pojavuti pojedinac koji se ne slaže. Zanemarite takve slučajeve i postupite po savjesti.

MILENA pita: Kako isplatiti naknadu predstavniku stanara u skladu sa zakonom (porez na dohodak) (20.3.2014)

Preko upravitelja! Pošto zgrada nema svoj OIB, svi poslovi se vežu za OIB upravitelja (žalosno ali istinito).

Sonja pita: Poštovani, molim Vas za
odgovor. Prije 2,5 godine
kupila sam stan u zgradi s 3
stana, da li smo obvezni
plaćati pričuvu i naći
upravitelja zgrade? Kada sam
povukla to pitanje da bismo
kako suvlasnici trebali
plaćati pričuvu nisam naišla
na podršku ostalih suvlasnika.
Da li postoje kazne, ako se ne
odredi upravitelj?
Unaprijed zahvaljujem na Vašem
odgovoru. (20.3.2014)

Po Zakonu bi trebali imati upravitelja, ali isti Zakon nije predvidio mjere za provođenje. Prema tome, ostaje vam da se samo dogovorite ili da čekate neke vrijeme kad će se netko sjetiti da se to pitanje riješi na pravi način.
Trenutno posljedica nema.

Ive pita: Poštovanje,
Imamo problem sa susjedima koji ne žive na prvom katu. U prizemlju imamo poslovni prostor, u kojem smo atestirali muziku i limitirali radia, kako nebi muzika bila preglasna, no usprkos tome susjedi iznad nas zaljevaju voodm po nasiv vratima, bacaju smeće ispred vrata i sl.
Dali postoji ikakav naćin za riješiti to, osim razgovora i policije? (19.3.2014)

To je problem koji nažalost morate riješevati sudskim putem Radi se o ometanju korištenja vlastitog prostora od strane drugog suvlasnika.
Privatna tužba redovnom sudu!

Gordana pita: Na koji način se mogu izdvojiti (odspojiti) od zajedničke kotlovnice i centralnog grijanja na plin? Živim u zgradi s 24 stana i ne želim više plaćati grijanje za stubište kroz cijelu godinu. Želim prijeći na grijanje na električne radijatore, pa me zanima kako da to učinim i da više ne plaćam zajedničku potrošnju za grijanje na plin? (19.3.2014)

Pogledajte čl. 45 Zakona o tržištu toplinske enrgije. Čl. 50 istog Zakona predviđa sankcije.

ZdenkaM pita: Kod nas u zgradi se po novom pričuva plača uplatnicom koju nam šalje komunalno tako da je sada legalno kao i voda i smeće. Dali ja moram platiti čistačicu u zgradi koja čisti i odvozi smeće van iz zgrade jer nema nikakvog računa sve je na crnjak koa i predstavnik stanara uzima novčanu naknadu bez računa. MORA li se plačati? (19.3.2014)

Pitanje je morala i zakonitosti. Nije moralno da se ne snose troškovi održavanja čistoće i da se ne priznaje trud predstavnika, ali nije ni zakonito da se plaća na "crno".

josip pita: Poštovani, Molim Vas da mi
žurno odgovorite: Da li se
utrošak električne energije za
dizala i zajedničke prostorije
može plaćati iz pričuve
zgrade.Primite srdačan pozdrav. (19.3.2014)

Da , ako su svi suvlasnici suglasni (100%).

Natalia pita: U zgradi imamo suvlasnika koji
plaća pričuvu kada se sjeti.
Upravitelj mu redovito šalje
opomene čije troškove opomene
plaćamo mi drugi suvlasnici iz
sredstava pričuve. Ti troškovi
opomene mu se nikada ne
naplaćuju, odnosno ne vraća ih
zajedničkim sredstvima. Da li
neredovitog platišu Upravitelj
može ovršiti jednom godišnje
bez obzira na iznos duga? Nama
je svaki iznos duga veliki.
Koji je običaj? (19.3.2014)

Upravitelj može pokrenuti postupak. U svakom slučaju, postupak mora biti proveden na način da se svi troškovi naplaćuju. Čudno je da troškove opomene ne podmiruje dužnik.
Provjerite to kod upravitelja.

alen pita: Poštovani,
6 naš ulaz ima šest stanara od
kojih 2 zive van Hr. Dvoje
stanara su "dobri" sa
upraviteljem i preko njega
dižu novac za vlastite
popravke a prikazuju drugo. Ja
sam penzioner i živim sam pa
me stalno odbe kad tražim
pojašnjenje. Postoji li nečin
da ga (ih) prijavim osim
privatne tužbe za koje nemam
novaca?
Hvala (19.3.2014)

Osim privatne tužbe nemate drugog modela. Međutim , ako vaš socijalni status nije na zadovoljavajućoj razini, imate pravo na besplatnu pravnu pomoć. Provjerite na sudu.

nenad pita: Poštovani,zanima me što učiniti kada si upravitelj zgrade,koristeći vjerojatno bianco uplatnicu potpisanu od pretstavnika stanara i bez znanja istoga, na svoj račun kao pozajmicu prebaci sredstva pričuve zgrade i ta sredstva ne vrača?Riječ je o prilično velikom iznosu.
Zabrinuti stanari
(19.3.2014)

Hitno se donosi odluka o promjeni upravitelja i pokreće postupak za naknadu štete. Pokreće se redovni sudski postupak protiv upravitelja.
Suvlasnici mogu pokrenuti postupak i bez smjene upravitelja. Sud u postupku može donijeti riješenje o privremenom prisilnom upravitelju dokse predmet ne okonča ako postoje okolnosti koje ukazuju i da je netko od suvlasnika sudjelovao u činjenju kaznenog dijela.

Zainteresiran pita: Živimo u zgradi gdje je potrošnja vode zajednička te se dijeli po prijavljenim članovima.Da li postoji službeno/zakonsko objašnjenje koliko osoba mora kontinuirano izbivati iz stana da bi ju se zakonski moglo odjaviti.Naime u našoj zgradi ljudi se odjavljuju prilikom odlaska na kraća putovanja npr. u vikendice, na more i sl., a tamo provedu 2-3 tjedna pa dodju na par dana pa opet odu ili ponekad ne odu,što znači da se unutar mjesec dana ipak pojave u stanu i znaci koriste vodu,a odjavili su se. (18.3.2014)

To je pitanje koje mora regulirati suvlasnička zajednica. Teško je 100% regulirati stvari, ali se može kaati da se unutar mjesec dana odrede stope obveznog sudjeovanja u raspodjeli proporcionalno broju dana boravka . To znači da se može uzeti pravilo od 5, 10, 15 ili više dana u mjesecu. Svaka stavka nosi udio u raspodjeli potrošnje vode.
Jednostavno se može kazati da se za 10 dana boravka u stanu tjekom mjeseca plaća jedna trećina obračunske vrijednosti.

Sandra pita: Poštovani, u 90 % stana vodim
se kao vlasnik za koje redovno
plaćam pričuvu. Ostalih 10 %
stana koristim ali nisam
vlasnik, već sam do 2011.g.
bila zaštićeni najmoprimac na
neodr. vrijeme koji je
sklopljen s Gradom. Od 2011.g.
Ugovor o najmu s ugovorenom
zaštićenom najamninom je
proglašen ništavim (pronađen
vlasnik je fizička osoba koja
je umrla i nema nasljednika).
Zanima me tko je u obvezi
plaćanja pričuve za tih 10 %
nekretnine do 2011. g., te od
2011. g. (od tada je vlasnik
pok. osoba). (18.3.2014)

Nije uobičajeno pitanje, ali u praksi se uglavno providi pravilo solidarnosti suvlasnika. Jedan suvlasnik preuzima obveze za cijelu stvar.
No, u svakom slučaju i ako tu obvezu ne preuzmete teško će vas itko moći prisiliti izvršavanje dok ne regulirate status vlasnika cijele stvari.

Predrag pita: Vlasnik sam stana u prizemlju
zgrade stare 6 godina.Vec dulje
vrijeme imam problema sa vlagom
na zidovima.Pregledom mAjstora
receno mi je da je lose izveden
prijelaz temelja i zidova.Da li
saniranje moram sam platiti ili moze
iz pricuve.Redovno placam pricuvu i
nitko vise nema istih problema?
Hvala! (18.3.2014)

U vašem slučaju radi se o problemu koji dlaszi iz zajdeničkih dijelova. Znači , radi se o problemu suvlasničke zajednice. Pošto je zgrada relativno nova, bilo bi dbro da se izvrfši stručni pregled. Ako se ustanovi da je to propust incv+vestitiora (prikriveni nedostatak) postoji mogućnost da se isti obveže za sanaciju. Ako takva mogućnost ne postoji, riješava se sredstvima pričuve.

Nikola pita: Da li smo ja i cura dužni plaćati vodu u stanu kojeg smo uzeli u najam ,a odlazimo na more raditi na 6 mjeseci? (17.3.2014)

Ako ne boravite u stanu , ne trošite vodu, prema tome niste dužni plaćati. Potrebno je da se uredno javite predstavniku suvlasnika. Možda nije jednostavo odjaviti potrošnju u tekućem mjesecu, ali savki cijeli mjesec bi trebalo jednostavno da vas skine sa liste za raspodjelu potrošnje.

Mislav pita: Poštovani, mogu li kao predstavnik suvlasnika prisilno uvesti čišćenje stubišta preko pričuve s obzirom na to da stanari jednog ulaza ne žele čistiti niti plaćati čišćenje pa je ulaz konstantno pun prljavštine. (17.3.2014)

Nažlost ne postoji propisi koji vam mogli poslužiti kao osnova za takvu dluku.
To je još jedan razlog za donošenje Zakona o stanovanju za što nemamo razumjevanja od strane nadležnih.

tina pita: plan suvlasnika je donesti odluku za plaćanje struje i lifta,vlasnicima pasa u vrijednosti još jedne OSOBE kućanstva.planiram dići tužbu protiv predstavnika,koji sud je nadležan,gdje je zakonski okvir za isto, što je s mačkama,akvarijumima ili kućanstvima sa brojnim zelenilom,a npr meni kojoj po glavi curi voda od suvl. iznad 3godine zbog dotrajale cijevi i prijavljivala to predstavniku i susjedu u više navrata, isti susjed žena i dijete žive neprijavljeni,predstavnik ga se boji prijaviti.hvala (17.3.2014)

Suvlasnici mogu donositi samo one odluke koje su sukladne zakonu. Pitanje držanja kućnih ljubimaca i obveze vlasnka prema zajednici je vječita tema. Nema pravila, ai bi bilo dobro da pronađe riješenje koje će svima odgovarati. Neke vrste životinja utječu na zajedničkiuu potrošnju. Dali se za taj trošak može uzeti kao pokazatelj potrošnje jedne osobe, teško je ustanoviti. Možda će u nekom postupku to ipak netko jednog dana utvrditi.
Ne možemo vam dati kvalitetan savjet!

sanja pita: Poštovani,
koja pravna sredstva zaštite ostaju suvlasniku u slučaju kad i ovlašteni predstavnik suvlasnika zgrade i upravitelj zgrade ignoriraju pisano upozorenje da ovlašteni predstavnik suvlasnika zgrade nije izabran sukladno Zakonu o vlasništvu, odnosno nije jedan od vlasnika stana u zgradi?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru! (17.3.2014)

Predstavnik nema aktivnu legitimiavciju i sve njegove štetne radnje može sud sankcionirati sa obvezama da nadoknadi štetu ostalim suvlasnicima ako bude posljedica zbog njegovih odluka ili aktivnosti.
Pravo na naknadu štete imaju samo oni suvlasnici koji nisu dali svoju suglasnost za imenovanje takvog "predstavnika".

Tomislav pita: ŽIVIM U STAMBENOJ ZGRADI A
STAN JE U MOM OSOBNOM
VLASNIŠTU. GRIJAO SAM SE NA
DRVA ALI JE DIMLJACAR REKAO DA
JE DIMLJAK NEISPRAVAN,NA ŠTO
JA NE VJERUJEM.ŽALIO SAM SE
UPRAVITALJU ZGRADE A ON MI JE
REKAO DA MORAM SAM SANIRATI
DIMLJAK,I AKO UREDNO PLAĆAM
PRIČUVU.NITKO SE U ZGRADI NE
GRIJE NA DRVA DOK SU SE SVI
GRIJALI UNAZAD 10G. A JA NEMAM
MOGUCNOSTI DA SE PRIKLJUCIM NA
PLIN DOK SE OSTALI GRIJU NA
PLIN ILI STRUJU. HVALA. (15.3.2014)

Nažalost, upravitelj je u pravu. Ako je dimnjačar ustanovio neispravnost, koja je nastla kao posljedica korištenja, dužni ste sami snositi troškove.
Sredsbvima pričuve se mogu riješavati jedino problemi ako dođe do poremećaja statike ili je vezano za održavanje ostaih zajedničkih dijelova zgrade.

Silva pita: Nadpolovičnom većinom suvlasnika usuglasili smo se za smjenu predstavnika te dali upravitelju pismeno na postupanje. Nakon agitacije istog i predstavnice manji dio suvlasnika povukao je svoju izjavu (ali dovoljno da se padne ispod 50%).
Međutim javljaju se drugi suvlasnici sa željom da potpišu suglasnost. Da li nadopuniti prethodni podnesak ili sastaviti potpuno novi? (15.3.2014)

Kad ste već toliko zakomplicirali, najbpočlje je da se ponovi izjašnjavanje. Prva slijedeća odluka bi trebala biti da se nakon izjašnjavanja promjene ne mogu vršiti u odrđenom koji može biti u periodu od mjesec dana ili duže. taj rok bi trebao poslužiti isključivo za utvrđivaje autentičnosti suglasnosti-potpisa knjižnih vlasnika. Tek ako se ustanove nepravilnosti ili propusti, trrebalo bi ići na nove izbore.
KAKO BI BILO DA SVAKOG DANANETKO MJJENJA MIŠLJENJE O PREDSJEDNIKU DRŽAVE I DA O TOJ NJEGOVOJ PROMJENI MIŠLJENJA OVISE ODLUKE O POKETANJU NOVIH IZBORA!
Znači, ako nema nepravilnosti , bez obzirana promjene mišljenja, bez novog potpunog izjašnjavanja svih suvlasnika nema primjena.

Zabrinuti pita: Kada kisi prokisnjava mi stan tocnije
cijeli jedan bocni zid. Tocno na
unutrasnjem zidu stana u predjelu
gdje su instalacije tj provedena
struja od utikaca na bocnom zidu
prema plafonu tj plafonjeri.Kao i u
sobi do. Potrebna je sanacija fasade
no 'zgrada nema novaca'. U zgradi
se nalazi dosta stanara koji ne
placaju pricuvu kao i koji ne borave
u istim, tu su sezonski, neki izdaju
svoje stanove i sl. Vlada nered.
Zanima me kako se osoba zaduzena
za voditi zgradu naplacuje. hvl (14.3.2014)

Ako vase radi o nužnom zahvatu gdje suvlasnici mortaju osigurati sredstva za riješavanje problema.
Ako nema suglasnosti, pokrenite sudski postupak protiv ostalih. Sud može doniejti riješenje o prisilnoj sanaciji. To se u praksi pokazalo učinkovitio jer su suvlasnici već na prvu opomenu pristajali na riješavanje problema. Postaju svjesi da će ih sudski postupak dovesti u još veće troškove..

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više