franjo pita: Mama i ja vlasnici smo stana u zgradi sa još jednim stanom u privatnom vlasništvu.Dijeli nas zajedničko predsoblje u suvlasništvu.Mama je prijavljena policiji za vikanje u predsoblju i optužena
po članu 13.Zakona o prekršajima proti javnog reda i mira.Da li je spomenuto predsoblje javno mjesto (16.2.2014)

Ako je nečije ponašanje tako izražajno da utječe na osobe izvan privatnog prostora, radi se o prekršaju (vika , svađa ili neki drugui oblik nedozvoljenog ponašanja). Javnost nečijeg djelovannja ne ocjenjuje se po mjestu sa kojeg djeluje nego na prostor gdje ima odraz.

Kardum pita: Što se može poduzeti kada
stanari na nikoji način ne
mogu dobiti financijska
izvješća godinama. Predstavnik
stanara je samoproglašeni
većinski vlasnik u stambeno
poslovnoj zgradi, a
upravitelja je on izabrao. Mi
ne možemo odlučivati o ničemu
jer je on većinski vlasnik,
provodi svoju samovolju, a
uprvitelj nam otvoreno odbija
dati financijska izvješća.Naše
garaže je prenamijenio u p.p.
a nama dodijelio neadekvatne
garaže,iako je rješenje o
prenamjeni prostora došlo
negativno. Što možemo učiniti? (16.2.2014)

Nažalost, prema ZOV-u, vama ostaje pravo na sudsku zaštitu ako ste na opisani način dovedei u neprimjerenu stuaciju zbog čega morate tripiti štetu.

nikola pita: Predstavnik stanara tvrdi da
stanar koji ne živi u stanu
nije obavezan sudjelovati u
zajedničkim troškovima zgrade
te sve zahvate,a zadnje
čišćenje septičke jame,dijeli
na nas preostale stanare pa
molim odgovor jer smatram da
bi taj stanar kao vlasnik
stana, morao ravnopravno
sudjelovati u troškovima,bez
obzira što ne živi u tom stanu (14.2.2014)

Taj suvklasnik nije dužan sudjelovati u podjeli troškova koji nastaju korištenjem (nije dužan sudjelovati u čišćenju septičke jame ako je ne "puni"). U svim troškovima koji se odnose na redovno održavanje mora sudjelovati.

Darko pita: Zgrada je pripadala nekadašnjem Vojno-stambenom fondu bivše JNA.Jednom nosiocu stanarskog prava MORH je 1993 dozvolio nadogradnju postojećeg stana na terasu,te su i postojeći stanovi 1996 prodavani svima sa klauzulom da MORH zadržava pravo građenja na terasama.
Mora li taj korisnik u postupku etažiranja ostalima nadoknaditi vrijednost zauzetog prostora, jer tada još nije postojao sadašnji Zakon o vlasništvu i ostali su uskraćeni za idealni dio terase. Legalizacija i etažiranje su u toku. (14.2.2014)

Troškove redovnog postupka snose svi suvlasnici u idealnom dijelu. Međutim , oni kojima su stanovi povećani ili su imali promjene, sami snose trošak za taj dio legalizacije. Logično je da mu vi ne plaćate za naknadu kuju je dužan za oprostor koji pripada samo njemu.

Blaženka pita: Na inicijativu dvoje
suvlasnika naš ulaz otkazuje
upravitelja i jedan od
predlagatelja skuplja pričuvu.
Dobili smo novac od osiguranja
za sanaciju krova i našeg
apartmana. Upravitelj drugih
ulaza izvodi fasadu, a ona dva
suvlasnika- blagajnici
dogovaraju fasadu na dijelu
svojih apartmana i to plaćaju
sredstvima koje je isplatilo
osiguranje. Krov nama curi,
nema naših sredstava za
popravak iznutra, nema fasade
na drugom dijelu ulaza, a ono
dvoje kaže da se našim
sudovima nitko nije usrećio. (14.2.2014)

Tu bi trebalo održati cjelodnevno predavanje jer je došlo do potpunog nereda. Ako je jedna zgrada u pitanju, nebi se smjelo događati da ima nekoliko upravitelja. Ima tu posla i za građevinsku inspekciju!
Trebalo bi puno vremena da vas o svemi isrpno savjetujemo, ali imamoveć na tisuće pitanjapa vam reporučamo da uzmete Uredbu o održavanju zgrada i Zakon o vlasništvu i drugim stavrnim pravima i da to pručite.
Ako ne možete sve organizirati promjeniti, počnite barem od krova gdje nitko nema pravo na izbjegavanje oveze jer s eradi o nužnom-hitnom zahvatu!

Živko pita: Da li se sanacija propuštanja vode sa balkona zadnjeg kata u dnevni boravak stana koji je ispod plaća iz sredstava pričuve ili je to trošak vlasnika stana? Kakva je situacija ako vlasnik stana na zadnjem katu ne plaća pričuvu?

Hvala (13.2.2014)

Za neplaćanje pričuve, upravitelj pokreće postupak za prisilnu naplatu.

Živko pita: Da li se sanacija propuštanja vode sa balkona zadnjeg kata u dnevni boravak stana koji je ispod plaća iz sredstava pričuve ili je to trošak vlasnika stana?

Hvala (13.2.2014)

Ako je do propuištanja došlo usljed poroznosti djela građevine, plaća se iz pričuve. Mađutim , ako je vlasnik balkona prouzročio oštećenja usljed korištenja ili nestručnih zahvata, dućan je snositi troškove.

daniela pita: mozeteli mi reci gdje mogu nabavit tlocrt stana posto nam ga prijašnji vlasnik nije ostavio. a treba mi za adaptaciju da znam gdje su postavljene zice. (13.2.2014)

U nadleežnom uredu za urbanizam za mjesto u kojem se nalazi zgrada.

Patrik pita: Oprostite ako ponavljam necije
pitanje. Probat cu biti kratak
i jasan. Gurla je pukla kod
susjede iznad.Predstavnik
stanara je rekao da se nema
novaca za sanaciju...par
mjeseci kasnije zidovi su nam
oboma MOKRI. gljivice, smrad,
ma uzas. Predstavnik stanara i
suvlasnik(RUMAT) kazu 'nema
para, popravit ce se samo
gurla'. Kako ih natjerati da
nam saniraju zidove? (nadam se
da sanacija o vlastitom trosku
pa tuzba nije jedina opcija
jer ne zelim 100 godina cekati
pravorijek). hvala, lp. (13.2.2014)

Radi se o nužnom zahvatu. Pričuva se mora podignuti na potrebnu razinu.
Ako nemqa volje ostalih suvlasnika, morate pokrenuti postupak za prisilnu sanaciju. Uglavnom, već na samu sudsku opomenu, suvlasnici postaju svjesni da će ih prisilna sanacija po riješenju suda koštati najmanje dvostruk više zbog sudskih troškova, a neće moći izbjeći obvezu.
Ako ne možete čekati sudsko riješenje i odlučite se na sanaciju o vlastitom trošku, pismeno obavjestite ostale suvlasnike,neka vam stručan osoba snimi stanje, sanaciju provedite preko ovlaštene tvrtke, uzmite obavezno račune jer će vam to sve trebatiu prilikom naknade troškove pod prisilom suda.

Vilma pita: Poštovani,
od kada plaćamo pričuvu (od 2006. godine) tražim od Upravitelja zgrade da nam da na uvid Ugovor o upravljalju (to sam zatražila pred svima u prvoj godini upravljanja) i on to ne želi. Imamo Predstavnika stanara koji to isto ignorira (kaže da nema taj Ugovor, iako ga je trebao potpisati, da ne želi biti predstavnik stanara, a odluku nikako da napiše da to ne želi). I tako se problemi ne rješavaju punih osam godina.
Što bi Vi učinili?
Lijep pozdrav. (12.2.2014)

Ako nema potpisanog međuvlasničkog ugovora, nije se mogao potpisati ni ugovor o upravljanju.
Ipak,očigledno je da među suvlasnicima ne postoji volja da se uvede normalno stanje. Ako čovjek ne može ili ne želi biti predstavnik, nitko ga na to ne može prisiliti.
Suvlasnici bi trebali donijeti novu odluku kojom će se regulirati status predstavnika (izabrati novog) i odnos prema upravitelju.
Akosadašnji predstavnik ne može ili ne želi biti predstavnik, nitko ga na to ne može prisiliti, ali ni jegova neodlučnost vas ne smije zadržavati u sadašnjem stanju.

Boris pita: Iznad sebe imam harfisticu. Gospođa vježba po danu (i subotama i nedjeljama) od 9 do 14.30 i od 18 do 21.30. Harfa proizvodi 97 Db metar od moje glave - boravka. Nakon intervencije policije stavili su izolaciju tako da ih sad manje čujemo (odnosno ne možemo tužiti jer više nije glasno) ali iritantnost je tu, psihičko svakodnevno silovanje. Molim pomoć (12.2.2014)

Slučaj je već za ocjenu suda. Poduzeli ste sve što je moguće u normalnim okolnostima, a dalje bi sud u postpku koji vi možete pkrenuti, trebao utvrditi činjenično stanje i donijeti pravorijek.

Snježana pita: Poštovani, imamo septičku jamu i do sada smo svi plaćali zajedno sa pričuvom jednak iznos. Sada želimo plačati samo pričuvu po kvadraturi stana, a pražnjenje septičke po potrošnji vode. Ima stanova gdje ih je 4 pa čak i 5, a ima i nas sa dvoje. Njima to ne paše jer hoće da im mi i dalje plaćamo što mi ne želimo - plati koliko potrošiš. Mene zanima kako se to određuje i da li mene netko može natjerati da plačam više nego što potrošim, odnosno za druge? (Svatko ima svoj vodomjer)
Hvala! (12.2.2014)

Pisanih pravila nema. U vašoj situaciji primjenjuju se ona prav ilakoja donosi posebnom odlukom suvlasnička zajednica. Slažemo se da je model koji predlažete pravičan i nastojte da se takva odluka usvoji u vašoj zajednici.

Marina pita: Za uređenje naše fasade dobit ćemo Zadužnice. Što se događa sa stanarima koji ne ovjeree svoj potpis na Zadužnici? Unaprijed zahvaljujem uz srdačan pozdrav. (10.2.2014)

Po našoj procjeni zadužnice su nepotrene jer je zakonodavac uveo mehanizam prisile naplate pričuve. U dosadašnjoj praksi u RH nije došlo do situacije da se zadužnice aktiviraju. Nije nam jasno zašto banke i dalje uporno traže zadužnice.
U svakom slučaju, rizika nema.

Tanja pita: U zgradi imamo iznajmljen poslovni
prostor za krojacki servis.Buduci da
nema odvojenog mjerila za vodu i
struju za taj prostor vec je spojen na
zajednicku potrosnju mi stanari vec
godinama placamo te troskove.Sto se
moze uciniti da prisilimo vlasnika
servisa da ugradi mjerila? (10.2.2014)

Provjerite u vašem Komunalnom društvu, koju praksu u takvim sklučajevima primjeniti.

miroslav pita: da li predstavnik suvlasnika u zgradi može biti osoba koja nema vlasništvo stana u istoj zgradi, a stanuje kod mame, a mama je vlasnik stana ???? (10.2.2014)

Ne. Pogledajte na našem portalu.

Jurčić pita: Vlasnica sam stana na
posljednjoj etaži stambene
zgrade koja ima ravan krov.
Zanima me koje su potrebne
dozvole da nadogradim svoj
stan (da napravim dvoetažni) uz
novi kosi krov.
unaprijed hvala (10.2.2014)

Potrebna je suglasnost svih suvlasnika. Kad to dobijete idete u nadležni odjel za urbanizam radi provjere što je dozvoljeno u smislu promjene stanja građevine..

Ivana pita: Poštovani! Tko je nadležan da
mi odobri izgradnju dimnjaka
(stropni sistem dimnjaka dakle
ne klasični)?
napominjem, živim na
posljednjem katu tako da nema
utjecaja na druge stanove a
osim toga zgrada je građena na
polukatove te desna strana ima
dimnjake a lijeva nema (lijeva
je ujedno i višlja)! unaprijed
hvala (10.2.2014)

Konzultirajte se sa dimnjačarem i provjerite u uredu za urbanizam dali je potrebno za tu zonu ispoštovati posebne uvjete.
Ako ugradnjom dimnjaka za osobne potrebne ne ometate normalno korištenje svojih dijelova ostalim suvlasnicima nije vam nužna suglasnost svih suvlasnika.

snježana pita: Ispred zgrade prolazi cijev toplovoda (na koji mi nismo spojeni). Na jednom mjestu na nogostupu se otapa snijeg, moguće od te cijevi. Na istoj strani u podrum prodire voda, mi smatramo sa ulice ili ispod temelja, što ne možemo utvrditi. Kome se možemo obratiti. Predstavnica stanara (9.2.2014)

Potrebno je provjeriti dali je došlo do pucanja toplovodne cijevi. To se može utvrditi stručnim pregledom.

Oliver pita: Da li se vodovodni ventil
smatra dijelom zida, i ako curi
da li zamjena ventila se
naplaćuje iz pričuve (9.2.2014)

Ventil je dio instalacije i smatra se zajedničkim dijelom. Dalje, od ventila do trošila je vlasništvo suvlasnika.

Vjeko pita: Poštovani, imam 2 pitanja:
1.na mjesečnim troškovima plaćenim iz pričuve vidim da nam je Upravitelj naveo i troškove pokretanja ovrhe protiv onih suvlasnika koji ne plaćaju pričuvu. Da li je to trošak koji oni smiju plaćati iz pričuve odnosno novcem prikupljenim od svih nas koji uredno plaćamo pričuvu?
2. svaki mjesec za stavku "obračun pojedinačne potrošnje vode" plaćamo 637 kn (u zgradi ima oko 40 stanova). Zar nije to malo preveliki iznos? (9.2.2014)

1. Da. Sud bi u riješenu trebao okrivljenom odrediti obvezu plaćanja pričuve i obvezu podmirenja svih nastalih troškova.
2.Ne znamo o čemu se radi!

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više