Zoran pita: Sanacija kanalizacije, kvar se
nalazi prema katastru na
zeljištu grada. Nas
bombardiraju ponudama za
sanaciju od nekoliko desetaka
tisuća kuna.Kvar se nalazi
ispod pločnika. Tko bi trebao
snositi troškove sanacije? (9.2.2014)

Nažalost praksa je različita. Negdje je granica javne i privatne površine, a u drugim slučajevima do priključnog mjesta na javnu mrežu.
Logično bi bilo da suvlasnici održavaju sustav do priključnog mjesta na javnu kanalizacijsku mrežu. Pretpostavljamo da je na snazi takva odluka jedinice lokalne samouprave.

iva pita: vlasnica sam poslovnog prostora na
prizemlju obiteljske kuce. na prvom katu
stanuje moja sestra, na drugom zadnjem
katu stanuje moja mama.veliki balkon
moje mame je ujedno i krov iznad dviju
soba moje sestre u kojima se je pojavila
vlaga. molim vas da mi odgovorite tko i u
kojoj mjeri bi trebao finanzirati ove
troskove? unaprijed se puno zahvaljujem. (8.2.2014)

Morate podijeliti troškove proporcionalno udjelu u vlasništvu.

Milan pita: Poštovani,
dana 01.02.2014.godine na oglasnoj ploči stambene zgrade Franjevačka 11a istaknuta je slijedeća obavijest:Samom ovjerom Ugovora Beming d.o.o. nema legitimitet za donošenje što tehničkih, kao i fninancijskih stvari vezanih uz kotlovnicu, legitimitet i odgovornost preuzimaju ovlaštene predstavnice.

S poštovanjem,
Mario Brestovečki, direktor
Interesira me:
1. Da li Upravitelj zgrade može svoje zakonske ovlasti i obveze spram suvlasnika zgrade prenjeti na fizičke osobe. (7.2.2014)

Nije dovoljno jasno pitanje. Međutim, pretpostavljamo da je upravitelj ukazao na činjenicu da su suvlasnici dužni osiguravati financijska sredstva za funkcioniranje kotlovnice pa prema tome i obveza je da se preko predstavnika organizira održavanje sustava u funkciji. Ako je kotlovnica u vlasništvu zgrade, suvlasnici donose odluke i određuju izvršitelja i nositelja obveza. Upravitelj može za određene obveze dobiti nalog da izvrši odluke suvlasnika.

Zlatko pita: Zanima me dali upravitelji
moraju podnositi nekakve izvještaje o uplačenim doprinosima,porezima i prirezima
za predstavnike stanara,čistaćice.ako moraju koje i kome? (7.2.2014)

Sve to mora stajati u godišnjoj bilanci zgrade(godišnje izvješće koje upravitelj mora dostaviti suvlasnicima najkasnije don 30.o6. za prethodnu godinu). Bilanca se mora dostaviti svim suvlasnicima.

Željko pita: Poštovani, ukoliko jedan od sustanara učestalo opstruira donošenje bitnih odluka svih ostalih sustanara, te narušava vrlo kvalitetan suživot u zgradi, koje su nam opcije na raspolaganju.
Zahvaljujem (6.2.2014)

Imate pravo na sudsku zaštitu. Ako pojedini suvlasnik svojim ponašanjem nanosi štetu zajednici, suvlasnici mogu protiv njega podnijeti prijavu nadležnom sudu. Sud može izreći mjere za kojima zabranjuje tom pojedincu neprimjereno odnosno štetno ponašanje. Ako te mjere ne daju rezultata, suvlasnici mogu u daljnjem postupku tražiti isključenje iz suvlasničke zajednice.

sanja pita: Da li ovlašteni predstavnik suvlasnika zgrade i/ili njegov zamjenik može biti osoba koja nije (su)vlasnik stana u toj zgradi?
Da li je anex međ.ugovora u kojoj je kao ovlašteni predstavnik suvlasnika zgrade i/ili zamjenik izabran nevlasnik stana ništavan?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. (6.2.2014)

Ne. Imate odgovor na našem portalu.

Jasmina pita: Poštovani,
da li je strop(koji se manjim
dijelom urušio) u kupaonici
susjeda, zajednički dio
zgrade.Napominjem da isti
susjed ne plaća
pričuvu,rješavamo to sudskim
sporom,tom istom susjedu
sanira se strop u kupaonici od
pričuve nas koji uredno
plaćamo.Upravitelj i
predstavnik su odobrili te
radove.Što nam je činiti? (5.2.2014)

Predstavnik i upravitelj su ispravno postupili. Za neplaćanje pričuve vodi se sudski postupak i sud će u konačnom rješenju izreći obvezu podmirenja duga u cijelosti.

Renata pita: Zanime me u kakvom su statusu ljudi koji nisu nositelji stanarskog prava niti vlasnici stana nego žive u stanu koji je napisan na roditelja jednog od stanara.....da li su oni u tom slučaju podstanari, jer nisu niti prijavljeni na adresi stana i da li imaju ikakva prava u odlučivanju u pitanjima vezanim za zgradu.....inače su problematični i maltreitraju stanare, a ponašaju se kao da je zgrada njihova (5.2.2014)

Takve osobe nemaju nikakav stvarno-pravni status u suvlasničkoj zajednici. Oni su u izravnim odnosima sa najmodavcima (vlasnicima stanova). Takve osobe snose posljedice za ponašanje po propisima od javnog interesa dok se na njih odredbe međuvlasničkog ugovora i ostale odredbe iz ZOV-a ne primjenjuju. Iz tog razloga, za štetne posljedice za suvlasničku zajednicu odgovoran je uglavnom vlasnik stana(najmodavac).

Nedjeljko pita: Poštovani,
Na izbor za predstavnika stanara izaslo je manje od 51% suvlasnika (oko 30%).
Da li je izbor u tom slučaju važeći? (4.2.2014)

Ne. U slučaju bilo kakvog spora u kojem takav predstavnik predstavlja suvlasničku zajednicu, isti ne može imati aktivnu legitimaciju (nema pravo zastupanja).

Nedjeljko pita: Poštovani,

molim Vas,objavite odluku Ustavnod suda gdje stoji.da predstavnik suvlasnika treba i sam biti suvlasnik.

Hvala (4.2.2014)

Za sada postoji pravomoćno riješene županijskog suda. Nije potrebno posebno obrazloženje. Dovoljno je da pročitate čl. 375. st.2. toč. 6. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (međuvlasnici ugovor).

Ruus pita: Od zajeničkog prostora prestavnk stanara napravio je stan usprkos protivljenju nas nekolicine suvlasnika.Za adaptaciju prostora novce je uzeo iz pričuve i sada ga renta a novce ne polaže na račun zgrade.Dali možemo tražiti da nam isplačuje dio najamnine kao suvlasnicima zajedničkog prostora.Dali se jeli po suvlasničkom djelu ili po broju suvlasnika u zgradi (54)
Hvala (4.2.2014)

Svakom suvlasniku u idealnom dijelu pripadaju koristi koje se ostvaruju kao prihodi preko zajedničkih dijelova zgrade.
(Č. 91. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima).

željko pita: Živim u stambenoj zgradi sa 9 katova. Ispred mog stana nalazi se jedan ormar koji sam ja postavio jer nema u stanu smočnicu niti šupu,a isti ne smeta prolazu prema pomoćnim stepenicama niti je blizu njega protupožarni aparat. Dali moram maknuti taj ormar ispred svojih vrata? (4.2.2014)

To ovisi o vama i suvlasnicima u zgradi. Nitko sa strane nije vam dužan dati mišljenje ili neko odobrenje.

VALENTINA pita: Poštovani,došlo je do promjena Upravitelja zgrade da li je predstojnik bio dužan s tom promjenom obavijestiti sve vlasnike stanova? Novi upravitelj je poslao uplatnice za prićuvu, ali sazanajemo da svi vlasnici nisu potpisali Međuvlasnički Ugovor je li to bilo zakonski? (4.2.2014)

Predstavnik nije ovlašten da bez suglasnosti natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu potpisuje nikakav ugovor sa novim upraviteljem. Ako nema potrebne suglasnosti, ugovor je ništavan.

Dragan pita: Poštovani. Vlasnik sam stana u Rijeci
koji ima ugradjene razdjelnike na
radijatorima i satove za potrosnju
tople vide. Obzirom da je stan na 27
katu nismo zadovoljni kvalitetom
tople vode i grijanja kao ni nacinom
obracuna jer stan nema okolnih
susjeda osim iznad i ispod. Molim
savjet sto mezemo pduzeti u svezi
toga i kome da se obratimo. (4.2.2014)

Nemamo zadovoljavajući odgovor. Vi ste stan kupilii u stanju koje i sada. Znači sa svim pozitivnim i negativnim karakteristikama. Da je u to vrijeme postojala normalna situacija, onda bi zbog toga stanja stan trebao imati i prikladnu cijenu. Radi se o propustima nekadašnjeg investitora i izvođača. Više ne postoji pravni sljedbenik koji bi bio obvezan otkloniti te nedostatke.
Sada bi trebali svi suvlasnici pristati na to da se iznađu financijska sredstva da se popravi kvaliteta vašeg stana. Međutim nitko ih na to ne može prisiliti.

petar pita: Poštovani!
U stambenoj zgradi sa deset stanova, večina stanara ne želi plaćati prićuvu te imenovati upravitelja, već sami prikupljaju novac koji potom jedan ou stanara uplačuje na svoj privatni račun.
Što mi kao manjina, dva stanara možemo poduzeti kako bi se postupalo po Zakonu? (3.2.2014)

Pošto nije uvedeno upravljanje na način kako je zakonom predviđeno, nitko ne odgovara sve do trenutka kad nastupe posljedice. Tek u toj situaciji se počinje tražiti krivac. Ako se upravlja zgradom na način da zbog toga postoje posljedice, možete sudskim putem zatražiti određivanje prisilnog upravitelja.

Ivan pita: Poštovani, pitanje je vezano za obračun grijanja.
Stanujem u zgradi od 64 stanova. Grijanje na zajedničku kotlovnicu gdje večina stanara želi preći na etažno grijanje.Dio stanara ne želi(potrebno 100% potpisa),te upravitelj priprema podići tužbu.Da li ima pravne osnove da se podigne tužba i na kojoj osnovi.Hvala. (3.2.2014)

Točno je da je za promjene koje navodite potrebna suglasnost svih suvlasnika. Međutim, ako pojedinac ili manjina svojim stavom nanose štetu većini (što se mora dokazati), većina može pokrenuti postupak dokazivanja da pojedinac ili manjina štetno djeluje na zajednicu. Ovdje postoji neka situacija koja se odnosi na dionička društva gdje većina provodi odluke bez obzira na neslaganje manjine.
Zakonodavc nije razradio opće uvjete za provedbu takvih odluka pa konačno riješene donosi sud.

Tanja pita: Pozdrav, živim u st.zgradi na
3 katu. Stavila bi peć na
pelete. Kako ne postoji
mogućnost spajanja dimov.
cijevi na zajednički dimnjak
zanima me da li se smije
odvesti dimov. cijev kroz zid
kao fasadno pošto se radi o
st.zgradi od 7 kat. Teh.
uvjeti za isto ne postoje, te
ono najbitnije je da li moram
tražiti suglasnost sustanara?
Hvala (3.2.2014)

Svaki suvlasnik na neškodljiv način za ostale a sukladno važećim propisima o građenju može poboljšati uvjete za kor5ištenje svog posebnog dijela (stana). Prije nego pokušate izvesti planirane zahvate potražite stručno mišljenje dimnjačara. Ako se radi o nadogradnji, provjerite i urbanističke uvjete kod nadležnog ureda za urbanizam.

Boris pita: Veza moj upit od 02.02.-Stanouprava i naš navodni „predstavnik“ su nam nametnuli poduzeće „Principal“ da obačunava vodu koje onda uplaćujemo Vodovodu ,zadnja uplatnica za7.13. primili smo u 11.13., Vodovod prijeti ovrhom ,Stanouprava i „upravitelj „se nisu obratili s problemom nego na komad papira zalijepljen u atriju traže da potpišemo izjave za utuženje i damo kopije OI jednom stanaru u kući, potpise ne damo zbog nekih manipulacija u prošlosti, više im ne možemo vjerovati,što napravit (2.2.2014)

Sa naše pozicije se ne može procijeniti stvarno stanje. Očigledno je da postoje suprotstavljene strane. Pretpostavljamo da svatko ima svoj "opravdani razlog". To je već slučaj sa stručnu pravnu analizu. Potražite savjet i mišljenje odvjetnika.

Boris pita: Na čestici već 50 g.je neboder sa 36 stanova, u bloku s pravnom osobom koja ima 1 kat i poslovne zgrade na parceli. Prisiljavaju nas da potpišemo etažiranje koje im odgovara ,prije 2 g , uz blagoslov Stanouprave pozivaju se na većinsko pravo prema kvadraturi, nameću svog predstavnika koji ne živi u kući kojeg mi ne priznajemo i provode svoju volju s ciljem da nas prisile na potpisivanje. Raspolažu s našim pečatom i računom bez da znamo što se radi. Koja su naša prava, kome se možemo obratiti (2.2.2014)

Ne može vas nitko prisiliti na etažiranje jer za sada ne postoji zakonska obveza. Onaj tko to želi, može izvršiti etažiranje o svom trošku!
Ako većinski vlasnik provodi samovoljno poslove na štetu ostalih, ostaje vamm sudska zaštita.

Melita pita: Gdje mogu saznati tko je predstavnik
stanara u zgradi u kojoj sam vlasnica
stana, Naime, nigdje nije postavljena
obavijest o istom i nikada me nije
trazena suglasnost za davanje u
najam prostorija u zgradi iako je za to
potrebna suglasnost svih suvlasnika.
Hvala! (2.2.2014)

Zar vi sa nikim ne komunicirate u zgradi? Teško da možete odgovor dobiti od bilo koga drugog osim suvlasnika zgrade.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više