Maja pita: Poštovani,suvlasnik stana
poviše mog stana, želi
napraviti još jedan wc i
kuhinju, na drugi kraj
stana,što bi značilo da bi te
nove cijevi i odvodne i
dovodne prolazile ispod mog
plafona cijelom dužinom mog
stana od 12m.
Napominjem da od stana od 50m2
radi 2 odvojena apartmana za
iznajmljivanje.
Molim da mi u što kraćem
vremenu odgovorite jer je već
počeo s radovima.( mene nije
obavijestio) (1.2.2014)

Svaki suvlasnik u svom posebnom dijelu može vršiti promjene na način da ne šteti drugim suvlasnicima. Međutim , ovdje se već radi o promjenama u građevinskom smislu gdje se mijenja stanje građevine. Za takav zahvat, vlasnik mora imati izrađen projekt i dozvolu za provedbu. provjerite kod nadležnog ureda za urbanizam dali je izdata takva dozvola. Pretpostavljamo da dozvola nije izdata jer se za takve promjene traži i suglasnost ostalih suvlasnika ako se zadire u zajedničke dijelove zgrade.
Možete obavijestiti građevinsku inspekciju koja sve to može provjeriti.

kristina pita: Imam troje djece i podstanar sam u
stamenoj zgradi. Susjedima ispod
mene smetaju djeca, tj.najmladi od
godinu i pol dana. Kad god hoda, njima
dole smeta. Dolaze mi na vrata,
pustaju poruke u sanducicu, lupaju mi
odozdola, zvali su policiju, da bi se
njima udovoljilo ja bi trebaka ograničit
djeci hodanje, sto nemogu. Gazda
stana je upoznat sa situacijom.
Neznam vise sta da radim, molim
savjet (1.2.2014)

Uz puno razumijevanje, činjenice da djecu ne možete vezati i prisiliti da mirno sjede, učinite ono što je u granicama vaših mogućnosti. To ne smije biti na štetu djeteta. Ostaje v am da se suzdržite od reakcije, a susjedi neka traže zaštitu svojih prava kod institucija pravne države.(nije mi namjera da se nekog omalovažava, ali moguće je da će vaša djeca i porasti do konačnog rješenja spora ili će dočekati priliku da imaju vlastiti dom u kojem neće biti diskriminirana).

Sanja pita: Živim u zgradi s tri stana. Nemamo upravitelja niti zajedničke pričuve. Naš stan je na zadnjoj etaži i prokišnjava krov. Jedan suvlasnik (s udjelom od 21%) odbija sudjelovati u sanaciji. Kuća je etažirana i sklopljen je međuvlasnički ugovor po kojem je krov, dimnjaci i tavanski prostor zajednički dio zgrade. Koje su moje zakonske mogućnosti da ga prisilim da sudjeluje o sanaciji. (1.2.2014)

Možete ga prisiliti sudskim putem.

Monika pita: Poštovani, imam stan u jako
staroj zgradi, instalacije
nisu promijenjene dugi niz
godina, možda od same gradnje
zgrade. Sada je procurila
cijev ispod moje kade i
poplavila banku ispod (cijev
nije vertikalna). Pokriva li
to gradsko stambeno i pričuva
i što mogu napraviti po tom
pitanju? Oni kažu da to ne
pokrivaju, ja smatram da nije
moja krivica što su cijevi
stare i nisu održavane. Hvala (1.2.2014)

Odvodne cijevi koje prolaze kroz međukatnu konstrukciju se smatraju zajedničkom infrastrukturom ukoliko suvlasnici posebnom odlukom nisu drugačije odredili.

Članak 3. Uredbe o održavanju zgrada
St1.
točka.13.
- instalacije kanalizacije, glavni vertikalni i horizontalni vodovi i temeljne instalacije uključivo reviziona okna,

Nikola pita: Poštovani,da li ja,kao
podstanar koji iznajmljujem
tudji stan,moram platiti
ugradnju razdjeljnika za
radijatore ili je to dužan
platiti vlasnik stana? Hvala. (31.1.2014)

Vlasnik!

Marija pita: Ako je po defin. stan posebni dio zgrade u kojem sva prava ima vlasnik, a namijenjen je isključivo za stanovanje i kao takav je ušao u KPU (2 i 1/2 sobe i ost. prostor.!) - što se događa ukoliko je taj isti stan preadpt. i rekonstrukc. postao 4-sobni poslovni prostor firme supruga vlasnice stana koja je prijavljena na adresi "stana" ali sa stalnim boraviš. na adrsi supruga,a koja je nanačena i na izvad.KPU i na kupoprod. ugovoru. Kolika je visina pričuve? Da li se mora provesti nova uknjižba? (31.1.2014)

Svaki suvlasnik ima pravo na promje4nu stanja i na prenamjenu prostora na neškodljiv način za ostale. Naravno, to mora provesti po pravilima građenja To znači da ne smije mijenjati vanjski izgled, praviti nove otvore na zajedničkom pročelju i slične zahvate kojima se mijenja stanje u zajedničkom dijelu zgrade.

Marija pita: Već izvjesno vrijeme stepeništem se širi i zadržava teški smrad fekalija. Nije jasan izvor neugodnog mirisa, ali se čini da je negdje ili "procurila" kanalizacijska vertikala (gus!)starosti cca 100 g., na kojoj su priključena 7 wc-a,6 kupaona,6 sudopera/kuhinja s tim da je ta vertikala bila predviđena od 1922. za samo 4 wc-a i 4 podestna slivnika (partajski stanovi!),ili netko od vlasnika drži neku strvinu ili crkotinu tko zna gdje. Tko je ndležan za takav slučaj? Koga zamoliti za intervenciju? (31.1.2014)

Predstavnik suvlasnika ili upravitelj moraju angažirati stručnu osobu(vodoinstalater) koji će pregledati odvodni sustav. Kad se utvrdi problem, sredstvima pričuve se plati trošak za njegovo otklanjanje.

Marija pita: Stanujem i živim 52 godine u istoj kući i stanu (kupljen 1998.),a koji je nekada prilikom useljenja bio sustanarski, dva stana sa dva stanarska prava,zajedničkim ulazom, hodnikom,zajedničkom vodom i wc-om; svaki je imao svoju drvarnicu/šupu.Jednu drvarnicu u dvorištu/vrtu koristim od 1962.,a drugu u kući-podrumu od 1989. po objedinjavanju oba stana u jednu građevin. cjelinu. Pitanje: temeljem dosjelosti na idealnom dijelu nekretnina imam li pravo uknjižbe i daljnjeg neometanog korištenja? Hvala. (30.1.2014)

Nemoguće je sa naše pozicije dati kvalitetan odgovor. Može3te probati, ali vjerojatno će vam se postaviti pitanje suglasnosti svih ostalih suvlasnika. Od njihovog izjašnjavanja može ovisiti tijek postupka.

Lucija pita: Poštovani,
Problem koji imam je zapravo
vezan zato što se osoba kat
ispod mene žali na nesnosnu
buku zbog toga što vježbam i
radim fitness 2-3 puta dnevno
po maksimalno pola sata. Ima
li osnove tražiti me, iliti
natjerati da prestanem? Da li
je potrebno postići zajednički
dogovor, ili ako je to u
vremenu poslije 17 i prije 22
sata, nema osnovu za to.
Unaprijed hvala (30.1.2014)

Ne postoje precizna pravila ponašanja u posebnim dijelovima (stanovima). Zakonodavac je kazao da svoj stana(ili drugi prostor), suvlasnik koristi na način da ne škodi ostalim suvlasnicima. Dalije vaš način života škodljiv za susjeda, to mi ne možemo znati. Njegovo je pravo da dokaže štetnost pred nadležnim sudom ako se susjedi međusobno ne dogovore.

nina pita: vlasnik sam stana, a postoji mogućnost kupnje stana do moga. u tom slučaju željela bih zatvoriti dio zajedničkog stubišta koji koriste samo ta dva stana i spojiti sve u jedan stan. znam da je za to potrebna suglasnot svih stanara, ali me zanima da li je potrebna suglasnot svih stanara u pet stubišta cijele zgrade (ili samo mog stubišta) budući da je zgrada napravljena na jednoj katastarskoj čestici i da li postoji zakonski rok u kojemu se stanari o tome moraju očtovati
hvala lijepo unaprijed (30.1.2014)

Bez obzira na opisano stanje, korištenje zajedničkih dijelova isključivo za svoje potrebe zahtjeva suglasnost svih suvlasnika.

Nina pita: Naime krov zgrade se urusava mogu vam slike poslat cigla ispred zgrade tri karijole prokisnjava u stanove,a najgore je samo pitanje dana kad ce se odlomiti daske koje doslovno vise sa zgrade,isli smo u domoupravu prije godinu dana ali problem je sto se jedan covjek u zgradi ne slaze sa dizanjem kredita i sankcijom krova da se uradi isli smo i kod gradonacelnika i svi prebacivaju sa jednog na drugog neznamo sto da radimo jer covjek koji ne pristaje za popravak ima postotak stana kao svi ukupno. (29.1.2014)

Nemojte više gubiti vrijeme na uvjeravanje nekog u postojanje problema. Ni gradonačelnik, niti bilo koja druga osoba vam nije dužna pomoći. Radi se o nužnom hitnom zahvatu koji se mora obaviti. Može vam se činiti složeno, ali vam predlažemo da preko odvjetnika pokrenete postupak kojim će se prisiliti ostali suvlasnici da izvrše svoju zakonsku obavezu. Praksa je pokazala da je u dosta slučajeva dovoljno da svi dobiju opomenu pred tužbu ako ne osiguraju financijska sredstva i uvjete za rješavanje problema krova koji nije samo vaše vlasništvo i obveza nego u idealnom dijelu pripada svima suvlasnicima.
Ako opomena ne bude učinkovita, slijedi sudsko rješenje koje će ostalim suvlasnicima nametnuti obvezu uz dodatne troškove postupka,

Emina pita: Poštovani,
Sanirali smo krov preko pričuve tj. digli smo kredit. S obzirom da je godinama curilo stanarima na zadnjem katu, da li se mogu sanirati njihovi stanovi iz pričuve bez 51% potpisa suvlasnika tj. na koji način se mogu sanirati ti stanovi? (29.1.2014)

Da. To je trebalo planirati prilikom sanacije. Radi se o otklanjanju posljedica koje nije prouzročio vlasnik posebnog dijela (stana).

Maja pita: U zgradi mi je postavljen videonadzor. Tko je ovlašten za gledanje snimaka i smije li predstavnik stanara cijeli dan gledati snimke? Zdrav razum mi govori da snimke treba pohranjivati određena tvrtka, a ne da se snimke mogu gledati u našem podrumu u prostoriji gdje predstavnik stanara boravi i "pazi" tko ulazi u zgradu. Nije li to narušavanje privatnosti? (29.1.2014)

Video nadzor je još uvijek novina u zgradama. U mnogim slučajevima je izuzetno korisno kad se postavi na pravi način. Kad se radi o nazoru zajedničkih dijelova , ne bi trebalo biti riječi o narušavanja privatnosti. Treba samo voditi računa da se ne snimaju ulazi u stanove jer se tada radi o narušavanu privatnosti.

Željko pita: Imam apartman u zgradi sa 10 apartmana na moru s otvorenom terasom na najgornjoj etaži. Susjedu ispod mene curi voda za kišnih dana u sobu ispod terase i oštećuje mu zid i namještaj. On traži od mene naknadu štete.Da li je to moja dužnost? Naime, ja nisam s nićim pogoršao situaciju u odnosu na primopredaju zgrade.Zgrada je u funkciji 7 godina. Da li je to još uvijek obveza izvođača radova, a prema Zakonu o obveznim odnosima? (28.1.2014)

To je problem suvlasničke zajednice ako vi posebnim zahvatima niste izazvali neko oštećenje. rješava se sredstvima pričuve.

Vilma pita: Živim u potkrovlju, stanu s dvije terase koje su ujedno i krov donjim stanovima. Imam vlagu u stanu (već nekoliko godina i sve više)i posjedujem elaborat o tome. Vlasnici donjih stanova kažu da njima ne propuštaju. Tko je dužan sanirati štetu?
Upravitelj zgrade kaže da nema građevinsku firmu i da to ne može riješiti, a izvođač radova izbjegava bilo kakvu sanaciju (samo hoće otucati žbuku u stanu - dokaz vlage).

Lp (27.1.2014)

U rješavanju problema su dužni sudjelovati svi suvlasnici bez obzira na položaj njihovih stanova.
Pročitajte sadržaj na našem portalu koji se odnosi na održavanje zgrada.

Valentina pita: Želim se izdvojiti iz sustava centralnog grijanja preko zajedničke kotlovnice i uvela bih vlastito etažno grijanje. Možete li mi konkretno reći koji je postupak i da li da izvođenje etažnog grijanja trebam projekt ili ne. Željela bih maknuti sve radijatore i cijevi u stanu i postaviti svoje jer više ne želim ovisiti o nikome. Recite mi sve korake jer se nemam više snage boriti sa bezobraznošću stambenog komunalnog gospodarstva. (27.1.2014)

Pogledajte Zakon o tržištu toplinske energije čl.45. i čl. 50.

karmela pita: poštovani,
u stanu mi je procurila voda na klimu jer je vertikala bila zaštopana i prilikom odštopavanja voda se preko klime izlila u stan. Stradala nam je TV jer je direktno ispod klime i parket. Molim Vas Vaše mišljenje da li štetu dužan platiti upravitelj zgrade ili osiguranje koje smo sami ugovorili, ili možemo teretiti oboje.
Hvala i lijep pozdrav,
Karmela (27.1.2014)

Ako postoji kvalitetna polica osiguranja, ona pokriva i posljedice štetnog događaja.
Nije nam jasno da još danas govorite o dužnosti upravitelja da ne što plati. Ne plaća upravitelj svojim novcem nego podmiruje troškove sredstvima pričuve koja vi osiguravate a na temelju ovlasti koje ima iz Ugovora o upravljanju.

Mario pita: Zgrada sa četiri stana nema izlaz na krov. Predviđen je izlaz kroz hodnik,spavaću sobu i terasu stana u potkrovlju. Je li vlasnik toga stana dužan pustiti dimnjačara na krov? (27.1.2014)

Da, ako drugačije nije moguće.
Ako postoji mogućnost pristupana na bilo koji drugi način, nije dužan.

dubravko pita: tvrtka koja nam je pružala usluge grijanja je otišla u stečaj i pojavila se druga kojoj su prosljeđeni moji osobni podaci za račune a ja nisam ništa potpisao sa tom tvrtkom niti koristim njihove usluge.Da li je to protuzakonito?Molim pomoć!!! (27.1.2014)

Najbolje je da se obratite udruzi za zaštitu potrošača.

Zeljana pita: Poštovani, unatoč tome što ste već pisali o slijedećem problemu, molim Vas da pojasnite na koji način pristupiti rješavanju problema prokišnjavanja krova ako predsjednik suvlasnika tvrdi da zgrada nema novca na računu, suvlasnici ne žele potpisati povećanje pričuve a upravitelj nudi da sama saniram krov o svom trošku, a da za uzvrat ne plaćam pričuvu određeni period. Jasna su mi moja prava ali ne znam kako ih realizirati? Molim Vas za savjet! Unaprijed zahvaljujem! (26.1.2014)

Da bi sami snosili troškove sanacije pod uvjetom da budete oslobođeni plaćanja pričuve u protuvrijednosti, morate imati suglasnost svih ostali stanara-suvlasnika zgrade.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više