Natasa pita: Vec 7 god. ne placamo racuna vode, jer predstavnik stanara koji ima firmu u zgradi, dobiva ukupan racun mjesecno za cijeli ulaz, te je duzan da ga podijeli i dostavi svakom stanu ovisno o broju vlanova.Sada kaze da se skupio dug od 55.000 kuna i nezna kako da to rijesi.Pitam se dali je to neka mucka jer su sigurno neki recuni vec zastarili.Predstavnik stanara je knjigovodja (ima u zgradi firmu).Sto je sada nama stanarima ciniti da se tog duga rijesimo ako uopce postoji? (26.1.2014)

Vaša priča je za posebne rubrike. Nije nam jasno da uopće postoji takva situacija.
Sa vašim slučajem treba se pozabaviti vodovod koji je ispostavljao račune a nije poduzeo ništa da se izvrši prisilna naplata.
Pretpostavljamo da će konačan odgovor na vaše pitanje ipak morati dati nadležni sud.

Ana pita: Postovani,
U zgradi ce se izvrsiti sanacija
krovista koje prokisnjava. Kako
sredstva iz pricuve nisu dovoljna za
pokrivanje troska, u banci je podignut
kredit kojeg ce otplacivati svi
suvlasnici u zgradi. Buduci da banka
trazi potpisivanje zaduznica,
predlozeno je da zaduznice potpise
nekoliko stanara/suvlasnika. Zanima
me imam li obvezu potpisivanja
zaduznice buduci da je moj stan na
posljednjem katu? I sto se dogada
ako nitko u zgradi ne zeli potpisati
zaduznicu? Hvala (26.1.2014)

Po našoj ocjeni, zadužnice su bezrazložne jer je zakonodavac predvidio i mehanizam prisilne naplate. Do danas, nije zabilježen nijedan slučaj da zgrada nije izvršila obvezu prema banci. Da stvar bude bolja, već postoje banke kojima je dovoljna jednostavna suglasnost natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Ako banka ipak traži zadužnice a suvlasnici ih ne žele potpisati, nema ništa od kredita!

Blanka pita: Poštovani
Zanima me,dali pojedini
stanari mogu ignorirati
rasporede za čišćenje snijega i
za košnju. raspored postoji ali
kada dođe njihov red oni to
ignoriraju.Što mi ostali
stanari možemo poduzeti po tom
pitanju?
LP (24.1.2014)

Odluka kojom se reguliraju obveze između suvlasnika mora biti donesena na zakonit način (natpolovična većina po udjelu u vlasništvu). Takva odluka je obvezujuća i onaj tko je ne izvršava, snosi posljedice eventualnih štetnih događaja.
Onaj tko ne izvršava takve obveze, trebao bi biti svjestan i posljedica koje mogu nastupiti.
Nažalost, ne možemo vam dati savjet kojim se problem može trenutno riješiti.

vanda pita: Općina je vlasnik nekoliko stanova u našoj zgradi, a na korisnike tih stanova su,temeljem ugovora,prenijeli obvezu plaćanja pričuve.Jedan korisnik tog stana već 10 godina ne plaća pričuvu,pa molimo za savjet kako i koga tjerati da se naplati taj dug? Općina kao vlasnik, obveznik je tog dugovanja,i osoba koju bi trebalo tjerati.No,oni se navodno, elegantno pozivaju na zastaru,pa ćemo najvjerojatnije "popušiti" dug od cca 15 tis.kn.Da li tu funkcionira ovrha?Hvala na odgovoru (24.1.2014)

Općina Klana je zakonski dužnik. Ostaje vam pravo na potraživanje zadnje tri godine.

Zoran pita: Poštovanje,
Kako smatram da plaćam barem
150-200kn mjesečno skuplju
vodu, u zgradi sa zajedničkim
brojilom, ispunio sam Upitnik
za AWMR interni vodomjer. Za
taj vodomjer mi ne trebaju
potpisi stanara u zgradi, ali
mi treba potpis predstavnika
stanara - a on mi/nama ne želi
dati. Ima li on pravo ne
potpisati taj upitnik i ako ne
što možemo učiniti (više
stanara traži AWMR vodomjere)? (23.1.2014)

Suvlasnici donose posebne odluke o načinu raspodjele potrošnje vode u zgradama. Različita su pravila na području RH. Uglavnom prevladava stanje u kombiniranog načina raspodjele (na temelju individualnih vodomjera- razdjelnika i po broju članova kućanstva.
Predstavnik suvlasnika ne može samostalno ovjeravati nikakve odluke ako to nije predviđeno među-vlasničkim ugovorom ili posebnom odlukom suvlasničke zajednice.
Ako ne postoji odredba u među-vlasničkom ugovoru ili posebna odluka, potrebna vam je suglasnost natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Igor pita: Poštovani,zanima me dali stanodavac mora redovito raditi servise na plinskim bojlerima,u zgradi je nekoliko eksplodiralo,ostali nevaljaju,90% smo podstanari sa dijecom,kako i gdje ga prijaviti??? 099-300-30-95 (23.1.2014)

Postoje tehnički propisi kojih se treba pridržavati . Nije bez razloga predviđeno da se plinski uređaji moraju redovito servisirati.
Obratite se za savjet inspektoru za zaštitu od požara u Policijskoj upravi nadležnoj za vaše područje.

Robert pita: S obitelji živim u zgradi od 5 stanova. Trenutno je 1 stan prazan na neko vrijeme,ali je iznajmljen ljudima koji uredno vlasniku tog stana plaćaju najam, pa me zanima da li su usprkos tome što trenutno nema nikoga u tom stanu vlasnik stana i najmoprmci dužni učestvovati u zajedničkom trošku potrošnje vode i struje stubišta jer su najmoprimci rekli da ne bi plaćali dok nisu u stanu? Struja za kućanstvo nam je etažno odvojena i to plaćamo odvojeno svaki stan za sebe. Pričuve u zradi nema. (23.1.2014)

Struja i voda za potrebe zgrade (zajedničke potrebe) su obvezni za sve suvlasnika. Voda i struja za potrebe svakog stana su obveze koje svaki suvlasnika snosi na temelju osobne potrošnje.
Logično je da oni koji ne borave u stanu ne plaćaju vodu za osobne potrebe.

VIKTORIJA pita: Poštovani,
U centru grada imam stan kojinema centralno, imam dimnjak ali da bi stavila peć na pelet mora se raditi sanacija cijelog dimnjaka kroz zgradu što je veliki trošak. Da li to treba ići iz pričuve ili. Jer mi predstavnik kaže da ON to neće platiti iz pričuve ne znam da li on o tome odlučuje? (23.1.2014)

Ulaganje u zajedničku imovinu mora imati opravdani interes za sve suvlasnike. Suvlasnici moraju o takvim pitanjima donositi odluke.
Sredstvima pričuve se održava samo ako je to potrebno u građevinskom smislu da bi se održala građevina. U funkcionalnom smislu u pravilu sredstva osiguravaju samo korisnici.

d.kovačević pita: Poštovani,imam problem s
predstavnikom stanara koji
godinama nije rješio nikakve
radove na zgradi već je to
uvijek organizirao i izvršio
moj suprug,nakon čega je od
strane predstavnika svaki put
bio optužen da je u tome imao
osobnu financijsku
korist,odnosno da je prevario
stanare zgrade.Molim savjet
što poduzeti da se zaustave
takve neosnovane optužbe i
klevete. (23.1.2014)

Privatna tužba zbog klevete.

Danchelo pita: Poštovani, imam problema sa svojim predstavnikom stanara , koji neda da bnet napravi razvodnu kutiju na mom katu jer je to jedina mogućnost da mi uvedu internet. Dali je on ovlašten da donosi takve odluke , kome se mogu obratiti iznad njega . (23.1.2014)

Predstavnik nema pravo na donošenje takvih odluka. Svaki suvlasnik se može koristiti zajedničkim dijelovima zgrade i infrastrukture na neškodljiv način za ostale. Osim toga bitno je da to ne čini sa ciljem stjecanja dobiti korištenjem zajedničke imovine.

ljubica pita: Postovani,stanujem u stanu optanta i moram ici iz Rijeke jer zivim sama.U Splitu imam kcerku.Da li odlaskom za Split, gdje cu i prebivati,gubim pravo na subvenciju koju daje Opcina prebivalista. Inace spadam u kategoriju zasticenih najmoprimalaca.
Unaprijed hvala za odgovor (23.1.2014)

Nije uobičajeno pitanje, ali se vidi da bi trebali dobro razmisliti i raspitati se ne samo o subvenciji nego i o pravu zaštićenog najmoprimca. Moglo bi se dogoditi da sve izgubite.
U pripremi je Zakon o najmu stanova koji daje neku nadu zaštićenim najmoprimcima, pa a možete nemojte donositi nagle odluke.

Sanja pita: Poštovani!
u zgradi imamo prostorije koje bi dali u najam odredenoj firmi kao skladiste. Ali jedan od suvlasnika je protiv i poziva se na zakon o zastiti od pozara jer se u toj prostoriji nalazi glavni ventil od protupozarnog sustava, te trazi da ako se iznajmi da svi stanari moraju imat kljuc od te prostorije radi tog ventila. Dali takav zakon uopce postoji ili u ovom slucaju ipak vecina potpisa stanara pobjeduje. unaprijed hvala (22.1.2014)

U vašoj situaciji, jedan suvlasnik je dovoljan da se ne provede odluka zajednice. Po zakonu ste dužni imati 100% suglasnost svih suvlasnika.
Jedino vam preostaje da dokažete u sudskom postupku da isti djeluje štetno za zajednicu.

ivica pita: 2013( 8 mj ) na zgradi je
napravljena termo fasada kako
smanjiti račun za centralno
grijanje (22.1.2014)

Sama termo fasada ne daje rezultate uštede ako imate slabe prozore (ili ih držite otvorene kad vam se stan pregrije).
To bi bilo pravilo, ali postoje i drugi faktori kao na primjer nepravilna raspodjela potrošnje unutar zgrade ili gubitci u toplo-vodnom sistemu između glavnog kalorimetra i potrošača.

Predrag pita: Poštovani, pitanje je vezano za obračun grijanja.
Stanujem u zgradi od 66 stanova. Grijanje na zajedničku kotlovnicu koju smo kao suvlasnici preuzeli sa 1.1. 2014. Nešto više od polovice stanara se grije na kotlovnicu, a mi ostali plaćamo snagu jer se ne grijemo tj. plombirali smo si radijatore.
Ova većina stanara koja se grije došla je na ideju zajedno sa predstavnikom stanara da po novom obračunu mi koji smo plombirali radijatore participiramo u njihovom grijanju sa 40%. Je li to zakonski? (22.1.2014)

Pitanje zakonitosti ostaje otvoreno. Prema praksi i iskustvima iz zemalja sa dužom tradicijom, došli smo do podataka da se i u stanove koji su "isključeni iz sustava" nehotice isportučiva dio toplinske energije. To dolazi iz toplo-vodnih cijevi i kroz pregradne zidove. Uglavnom , u praksi se provodi pravilo da i ti suvlasnici plaćaju udio u potrošnji. Koliki je postotak udjela, može se dobiti stručnim izračunom. Taj nemjerljivi dio toplinske energije se obračunava u rasponu od 20 do 50 % što ovisi o poziciju predmetnoga stana.

zeljko pita: kao suvlasnici suglasni smo da cemo raskinut ugovaor sa upraviteljom te izabrati nekolicinu od nas samih za upravitelja.kako imamo odredenu sumu novaca kod bivseg upravitelja da li isplata nastupa odmah po raskidu ili za to postoji zakonski rok.hvala (22.1.2014)

Problem je u tome što zgrada nema OIB i ne može imati žiro račun. Žiro račun možete otvoriti na ime jednog suvlasnika, ali ostaje pitanje povjerenja.

U svakom slučaju postoji rizik i ne možemo vam dati koristan savjet.

Ako i provedete što ste zamislili, upravitelj je dužan na žiro račun koji vi navedete bez odlaganja prebaciti novac od pričuve.

Marija pita: Jedno prozaično pitanje, ali mi nije jasno - da li kada se sva površina izbetonira s betonom mb25 pa se sve kanalizacijske cijevi prekriju tim istim betonom - može poslije toga ugraditi slivne rešetke i izraditi reviziono okno? Ili je to ipak posao koji se obavlja prije "zalijevnja betonom"? Betoniranje je izvedeno u listopadu a reviziono okno i slivne rešetke postavljene su u studenome? Računi betoniranja isplaćeni su u studenome a rešetke i okno u prosincu? Dopuštam da ne razumijem sve.Hvala. (21.1.2014)

Odgovor na to pitanje može dati struka na temelju uvida na licu mjesta.

Marija pita: Na rač.izvođača naveden je kao naručitelj: UPRAVITELJ; OIB,premda ga Upravitelj GSKG ima je od ZAGREBAČKOG HOLDINGA D.O.O., a u Izjavi kao prilog rač. navodi se ime.i prezim. kao i pečat.i potpis - PRESTAVNIK SUVLASNIKA - koji,citiram: "Izjavljujem da sam osobno, dana 4.11.2013. za potrebe zgrade naručio..",te dalje:"u vrijednosti od 3.195 kn (bez PDV-a)i s istim sam upoznao suvlasnike zgrade"(?!).Na kraju:"Prihvaćam sve posljedice ovog naručivanja ..." Tko je tu tko? I tko preuzima odgovornost? (21.1.2014)

Definitivno PREDSTAVNIK SUVLASNIKA! Za upravitelja ispravan onaj nalog koji je ovjeren od strane predstavnika suvlasnika. Jedino ako upravitelj vidi da se radi očigledno o štetnom ponašanju predstavnika, nije dužan izvršiti nalog. Odgovoran je ako je znao i vidio da se radi o kaznenom djelu, a ništa nije poduzeo da se sa tim upoznaju ostali suvlasnici i da se spriječi takvo ponašanje.

Vladimir pita: predstavnik suvlasnika, ujedno
vlasnik poslovnih prostora ne plaća
pričuvu, upravitelj zgrade nije učinio
ništa da bi naplatio dug, ostali stanari
šute, predstavnik suvlasnika ujedno
je i investitor, te se sada iz pričuve
otklanjaju nedostaci na zgradi, što
učiniti? (21.1.2014)

Suvišan je svaki komentar!
Ako se radi o "samoimenovanom" predstavniku (ujedno i investitoru) koji ne plaća pričuvu i ako ste u manjini, ostaje vam građanski neposluh ili tužba sudu.

Ivan pita: Poštovani,
Na našoj zgradi izgrađenoj
1978.g. koja ima ravnu ploču,
pojavljuje se povremeno
prokišnjavanje koje se svake
godine sanira i plača iz
pričuve, ali opet pušta , no
nitko nikad nije vratio novac
za izvršenje radova i
natemelju garancije.
Sada se okupilo društvo
stanara,sa predstavnikom
stanara na čelu, i donjelo
odluku o povečanju pričuve za
cca 350% kako bi se prišlo
izgradnji krova na ploču. Prvi
račun po novoj tarifi pričuve
je stigao,da li i ja moram
dati suglasnost za te radove.
(21.1.2014)

Prokišnjavanje zahtjeva nužni zahvat. Isti se provodi i bez suglasnosti suvlasnika. Jedino što je b potrebno da se donese odluka natpolovične većine o načinu izvođenja sanacije i odabiru ponude za izvođenje radova.
Jasno je da je to obveza i onih koji nisu dali svoju suglasnost.

Nina pita: Na nedavnom sastanku
suvlasnika donesena je odluka
da se oformi Vijeće
suvlasnika. U postojećem
međuvlasničkom ugovoru Vijeće
nije predviđeno.
Da li je moguće u tom slučaju
skupljati potpise i potvrditi
postojanje Vijeće suvlasnika,
pa po tom promijeniti
međuvlasnički ugovor i navesti
sve ovlasti Vijeća?
Mora li predstavnik suvlasnika
uvažiti odluke Vijeća ukoliko
je potvrđeno sa 55% i te
odluke uključiti u novi
međuvlasnički ugovor? (21.1.2014)

Dobro bi bilo da se takve odluke uvrste kao anex među-vlasničkom ugovoru i da se točno navede uloga Vijeća suvlasnika. Činjenica je da Vijeće ne može donositi odluke u ime i za račun suvlasnika. Ono može imati savjetodavnu ulogu, koordinirati pripreme i provedbu programa održavanja zgrade sa predstavnikom.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više