Mihael pita: Otvorena pizzerija u prizemlju zgrade koja ima uporabnu dozvolu (i za odvodnju dima i sl.)Vlasnik bez suglasnosti suvlasnika izveo ventilaciju i dimnjak za krušnu peć po fasadi zgrade do krova.Dobio je atest za ventilaciju. Da li se atest može izdati zakonski za dimnjak koji je izveden nezakonito? Da li ured za gosp.koji izdaje rješenje o djelatnosti treba konstatirati da je to izvedeno nezakonito ili ih samo zanima atest? Da li ako je to u redu i drugi stanari mogu napraviti posebne dimnjake? (21.1.2014)

Svaki suvlasnik ima pravo na korištenje zajedničkih dijelova zgrade na način da ne škodi ostalim suvlasnicima. Ako postoje štetne posljedice sa vas i ostale, imate pravo na postavljanje uvjeta koji podrazumijevaju zakonito postupanje i pravila struke.

vinko pita: Stambena zgrada je imala ravni krov. Vlasnici stanova na posljednojoj etaži su ili napravili nove stanove ili dogradili svoje (postali su dvoetažni) uz novi kosi krov. Imali su suglasnost ostalih stanara i sve potrebne dozvole. Postavlja se pitanje budućeg troška održavanja krova. Je li novi krov vlasništvo svih stanara ili samo investitora? (21.1.2014)

Ako niste prilikom davanja suglasnosti definirali posebne obveze onih koji su nadograđivali, krov je ostao briga svih suvlasnika

Ivana pita: Poštovani,
imamo problem prokišnjavanja
terase i to samo onda kada je
veliko jugo. Kada pada kiša
bez juga (i do 150 litara,
ujedno smo istu napunili
vodom), nije bilo niti jedne
fleke. Terasa je unutar zidova
visine od 1,30 do 2,00 m. Krov
je od mediterana, limeni opšav
u dobrom stanju (zgrada stara
4 god.). Kako pronaći mjesto
prodora vode? (21.1.2014)

Jedino stručnim pregledom. Potražite savjet stručne osobe iz neke tvrtke koja se bavi hidroizolacijom.

Katica pita: Poštovani, nezadovoljni radom predstavnika, sakupljen je dovoljan broj potpisa za njegovu smjenu i predložen novi.Lista je odnesena upravitelju, a nakon nekoliko dana stigla je nova lista s prijedlogom trećeg predstavnika. Upravitelj uvažava tu drugu listu i tumači kako je sad taj drugi-predstavnik. Po kojem zakonu, pravilniku ili uredbi? (21.1.2014)

U vašem slučaju postoje dvije situacije
-Prva ista koja suglasnost koju ste napravili prilikom izjašnjavanja, trebala je biti kod vas, odnosno kod novog predstavnika. Pošto suvlasnici sklapaju i potpisuju među-vlasnički ugovor, oni u njega unose i izmjene. Izmjene se unose kao dodatak (anex). Tu upravitelj nema nikakvog utjecaja. Novi predstavniku anex kojem je u prilogu lista suglasnosti u jednom primjerku predaje upravitelju.
Predstavnik predstavlja suvlasnike prema upravitelju i prema trećim osobama, i prema tome , dostavljeni anex je zapravo nalog upravitelju da u narednom periodu komunicira sa novim predstavnikom po svim pitanjima vezano za upravljanje i održavanje zgrade.

-Pošto je očigledno nastala jedna praznina u predstavljanju novog predstavnika , netko je iskoristio priliku da prikupi nove suglasnosti i predstavi novog predstavnika.

U oba slučaja, postupak je ispravan ako je proveden na zakonit način. Znači, pojedinac ili grupa može pokrenuti inicijativu za promjenu predstavnika i tu nema nikakvih zakonskih ograničenja. Jedino treba obratiti pozornost na ispravnost izjašnjavanja gdje je česta pojava potpisivanja suglasnosti od strane osoba koje nisu knjižni vlasnici.

krešimir pita: poštovani imam garažu na adresi na kojoj ne živim,uredno plaćam pričuvu, te imam priključak za vodu(obicna pipa) koju rijetko koristim,te sada, nekon 10god. nova predstavnica stanara inzistira da placam vodu kao za jednog stanara,a posto zgrada ima jedno brojilo to bi me ispalo oko 60,70 kn mjesecno,sto mi je neprihvatljivo, da li mogu ugraditi kontrolno brojilo ,ili da se pokušam dogovoriti sa stanarima da placam neku paušalnu cifru na račun od pričuve zgrade ili imam neko drugo riješenje
hvala (21.1.2014)

Suvlasnici mogu odlukom natpolovične većine utvrditi pravila za raspodjelu potrošnje vode. To ne može učiniti predstavnik samoinicijativno. U pravilu se primjenjuje kombinirani način raspodjele ( na temelju broja članova kućanstva ina temelju očitanja vodomjera koji služi kao razdjelnik. Ne vidimo zapreke da vi ugradite interni vodomjer.

slaven pita: Dali postoji zakon koji regulira
vrijeme u Zgradi kada mora biti
tisina tokom dana? i gdje je to
objavljeno ili napisano?

(20.1.2014)

To je pitanje koje se regulira Odlukom o kućnom redu koju donose suvlasnici odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

Zvonimir pita: U višestambenoj zgradi s devet stanoca i pet lokala pretvorio bi jedan lokal u prizemlju u stan. Lokal sad ima ulaz s ulice. Probio bi novi ulaz iz zajedničkog hodnika a na mjestu ulaznih vrata postavio prozor. Za taj zahvat pribavio bi građ. dozvolu. Trebam li suglasnost ostalih suvlasnika u stanovima i suvlasnila u lokalima. (20.1.2014)

Promjene i prenamjene u svom stanu možete izvršiti na zakonit način bez suglasnosti ostalih suvlasnika. Međutim , ako želite ići sa zahvatom u zajedničke dijelove (probijanje vrata), morate imati suglasnost ostalih suvlasnika sa kojom ćete ishoditi dozvolu od nadležnog tijela za urbanizam.

Krešimir pita: Poštovani, molim vas za brzi odgovor.
Suvlasnici zgrade su voljom većine ( gledano vlasnički )donijeli novi Međuvlasnički ugovor. Sukladno njemu Vijeće suvlasnika je ovlašteno za otkaz ugovora Upravitelju i za zaključenje novog ugovora. Ukoliko Vijeće donese Odluku o otkazu ugovora sa zakonskim otkaznim rokom od 3 mjeseca, zanima me koje ovlasti ima stari Upravitelj kojem je otkazan ugovor - u vremenu otkaznog roka. Mora li on poštivati naloge novog Predstavnika suvlasnika - Vijeća suvlasnika? (20.1.2014)


Dobro pogledajte!

Upraviteljeve dužnosti i ovlasti

Članak 379.

(1) Upravitelj je dužan osobito:

- brinuti se da se zajednički dijelovi nekretnine održavaju u graditeljskom i funkcionalnom stanju, nužnom za normalno korištenje,

- obavljati povremeni i godišnji pregled nekretnine i o tome načiniti zapisnik,

- utvrditi visinu sredstava zajedničke pričuve koju snosi pojedini suvlasnik,

- raspoređivati i druge troškove nekretnine na suvlasnike, naplaćivati dugovanja te redovno podmirivati te troškove prema trećima, sukladno sredstvima kojima raspolaže,

- obavještavati suvlasnike na prikladan način o obavljenim poslovima,

- obavljati i druge poslove u skladu s obvezama preuzetim ugovorom iz članka 378. ovoga Zakona,

- položiti svakom suvlasniku uredan račun o poslovanju u prethodnoj kalendarskoj godini i staviti mu na prikladan način na uvid isprave na kojima se temelji, i to najkasnije do 30. lipnja svake godine,

- izraditi pregled predviđenih poslova za održavanje i poboljšice, kao i predvidivih troškova i opterećenja u narednoj kalendarskoj godini (godišnji program) ili za višegodišnje razdoblje, te to na prikladan način objaviti u kući najkasnije do isteka tekuće kalendarske godine,

- prikupiti više ponuda za poslove održavanja koji se ponavljaju u razmacima duljim od jedne godine kao i za veće radove radi poboljšice.

(2) Suvlasnici, u čije ime upravitelj upravlja nekretninom, dužni su o promjeni osobe upravitelja ili o promjenama njegovih ovlasti koje se i njih tiču, obavijestiti najmoprimce i zakupnike na prikladan način; ono što bi neobaviješteni najmoprimci i zakupnici ispunili osobi koja više nije upravitelj ili više nije ovlaštena primiti ispunjenje, valjano je ispunjeno i oslobađa dužnike obveze, ali samo ako nisu znali za tu promjenu.

(3) Upravitelja koji postupa suprotno obvezama iz ovoga članka suvlasnici mogu razriješiti dužnosti, a on im je dužan nadoknaditi štetu koja nastane radi njegove nemarnosti ili propusta.

NAPOMENA:

Ako upravitelj ne izvrši bilo koju od navedenih obveza, možete trenutno raskiniti ugovor o upravljanju. Kako što vidite, možete tražiti i odštetu ako je šteta nastupila njegovom krivnjom.
Morate znati da vijeće ne može donositi odluku samostalno. Vijeće pripremi prijedlog i natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu može donijeti zakonitu odluku.

Helena pita: Prije dvije godine sam kupila
stan u zgradi u kojoj je
vlasnik zgrade odlučio prije
više od pola godine preurediti
preurediti poslovni prostor u
nekoliko stanova. Od tada ne
prestaje nesnosna buka koju
proizvode naprave za rušenje
betona. Počeli su s radovima
bez da su ikoga obavijestili,
isključuju vodu kako im se
prohtje, bez obavijesti. Što
da radim? Nije li neopravdano
nakon što je zgrada naseljena
početi sa dodatnom izgradnjom
stanova, što definitivno
narušava i minimalnu kvalitetu
života? (16.1.2014)

Ako postoji sumnja u promjene stanja na nezakonit način , možete pozvati građevinsku inspekciju. To moraju biti zahvati koji nisu sukladni građevinskoj dozvoli, jer svaki suvlasnik ima pravo na promjene i prenamjene svoga posebnog dijela (stan ili poslovni prostor).
Pravila o uporabi strojeva i alata koji stvaraju buku nisu posebno propisana. Jedino se može zatražiti intervencija sanitarne inspekcije ako buka prelazi propisanu razinu (podatke o razini možete dobiti od sanitarnog inspektora).

Suvlasnici mogu Odlukom o kućnom redu odrediti pravila ponašanja, ali nažalost nema izravnih sankcija za kršenje odredbi. Odluka može poslužiti kao dokaz u eventualnom prekršajnom postupku. Međutim ni to nije u svakodnevnoj sudskoj praksi.

ines pita: Vlasnica sam stana u zgradi na
5 katu.Upravitelj zgrade je
RUMAT koji ne izvršava svoje
obveze.Već godinu i pol čekamo
da se izvrše popravci na
krovu.Njihova nemarnost dovela
je do pojave vlage i opadanja
žbuke u stanu.Povjerenica
zgrade kontaktirala je Rumat
više puta,ali bez
uspjeha.Osobno sam otišla do
njih,ali pomaka nema.Kako
dalje postupiti i koga
kontaktirati.Unaprijed
zahvalna (16.1.2014)

Takovi problemi se rješavaju u zgradi. Predstavnik je dužan upoznati sve suvlasnike. moraju se osigurati preduvjeti za provođenje zahvata hidroizolacije. Radi se o nužnom zahvatu gdje nijedan suvlasnike ne smije odbiti sudjelovanje u podmirenju troškova kroz pričuvu. Ako su sredstva osigurana, a upravitelj ne reagira, možete preko predstavnika pronaći registriranu tvrtku i riješiti problem. Upravitelj je dužan provesti nalog za isplatu troškova po ispostavljenom računu.

Antun pita: Što učiniti ukoliko većina vlasnika stambenih jedinica u zgradi zajedničkog stanovanja ne želi dati suglasnost na zaduženje kod poslovne banke radi sanacije krova koji prokišnjava. Da li je moguće i poželjno pokrenuti sudsku parnicu protiv tih vlasnika, odnosno Zavoda za stanovanje. (15.1.2014)

Ako se radi o krovu koji prokišnjavanja, radi se o nužnom zahvatu za koji se moraju osigurati financijska sredstva.Protiv suvlasnika koji odbijaju izvršavanje obveza financiranja zahvata, može se pokrenuti postupak za prisilnu naplatu

Marija pita: 1.siječnjem 2014.g. stupio je na snagu Zakon o gradnji. U njemu se spominje Energetski certifikat za zgradu odnosno za njezin posebni dio. Molila bih, da mi pokušate odgovoriti - što i kako sa onim kućama koje su pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode (ili na listi A ili B). Takve kuće nemaju dozvolu ugradnje PVC stolarije (prozori, ulazna ulična vrata),a nisu mogle imati niti dozvolu za stiroporsku izolaciju zbog očuvanja originalne fasade i drugih građevnih elemenata.
(15.1.2014)

Ovo pitanje je sporno i vjerovatno će se o tome još raspravljati. za sve zgrade su pravila ista, ali na nekima je nemoguće provesti zahvate energetske obnove.

milena pita: na sastanku
suvlasnika(investitora) odlučeno
je da se sanira ravni kjrov tj.
termoizolacija i hidroizolacija.
Dignuli smo kredit.Predstavnica
stanara bez ičijeg znanja odluči
i napravi samo hidroizolaciju.
Da li ona može odlučivati u naše
ime i šta dalje. Hvala (15.1.2014)

Predstavnica nema pravo na samostalno donošenje takvih odluka niti izmjena odluke koje donose suvlasnici na zakonit način.Takva predstavnica bi trebala biti razriješena funkcije i ako su nastupile štetne posljedice, mora ostalim suvlasnicima nadoknaditi štetu

ana pita: Kršim li zakon ako me najmodavac
neželi prijaviti na njegovu adresu i
kolike su kazne za mene i njega (15.1.2014)

Provjerite u nadležnoj policijskoj upravi.

tomislav pita: postovanje! molio bih odgovor na pitanje
vezano uz poskupljenja naknade za
otpr.70% radi postavljanja krova na zgradi
u kojoj sam suvlasnik bez suglasnosti
svih nas suvlasnika i podizanje iste od
strane upravitelja.Umirovljnenik sam sa
malim primanjima i nisam suglasan .
hvala unaprijed (15.1.2014)

Ako se krov jenjam zbog dotrajalosti, radi se o redovitom održavanju i potrebna je suglasnost natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Odluka obvezuje i one koji nisu bili "ZA".

zeljko pita: da li suvlasnici mogu sami izvoditi radove na zgradi,konkretno obnova krovista,materijal bi kupili iz pricuve, (15.1.2014)

Do sada nitko po tom pitanju nije imao problema. Sa naše pozicije ne može se sagledati opseg poslova i eventualne mjere koje bi trebalo provesti.
Prema tome, obratite se izravno sa pitanjem građevinskoj inspekciji.

Amel pita: Na cjevovodu za grijanje puknuo je ventil ROTORMETAR.Upravitelj zrade nema taj ventil za zamjenu.Firma koja to moze zamjenit trazi odredeni novac.Upravitelj nezeli to platit iz pricuve nego da ja snosim taj trosak.Iako ventil nije puknuo mojom krivicom nego zbog starosti.Dali ja trebam snositi taj trosak.Ako ne kome se obratitiili sta uciniti da bi se taj ventil promjenio.Ovo je druga Zima da sam bez grijanja na centralno.Upravitelj uporno odbija rijesiti taj ventil.Koja su moja prava? (14.1.2014)

Radi se o nužnom hitnom zahvatu i upravitelj mora poduzeti mjere da se problem riješi. Ako se radi o ventilu koji je dio zajedničke infrastrukture, rješava se sredstvima pričuve

Nedjeljko pita: Poštovani,
možete li objaviti presudu Ustavnog suda di se kaže da predstavnik suvlasnika i sam mora biti suvlasnik ?
Na netu se ne može naći.

Hvala (14.1.2014)

Ne raspolažemo preslikom riješenje, ali smo o tome obaviješteni od strane pravnog savjetnika koji je imao uvid u isto. Nastojat ćemo doći do preslike i to objaviti na portalu.

Stanar pita: Zanima me kako možemo dobiti
na uvid koliko je stanje na
računu na koji uplaćujemo
pričuvu?
Kada sam tražio od vlasnika
firme koja nam vodi stambeni
servis, da se na oglasnu ploču
zgrade stavi koliko je
uplaćeno te koliko je
potrošeno sa računa, odgovorio
mi je da je to protuzakonito i
da to ne smije napraviti. Dali
je to stvarno tako i ako je
kako možemo dobiti informaciju
o stanju računa??? (13.1.2014)

Svaki suvlasnik je dužan sudjelovati u upravljanju zgradom Tako ima i pravo uvida u financijsko stanje zgrade. Međutim, da upravitelj ne bi svakom suvlasniku morao svakodnevno davati podatke, možete u ugovoru o upravljanju definirati način na koji će predstavnik imati uvid i sa stanjem u svakom trenutku upoznati ostale zainteresirane suvlasnike. Stavljanje podataka na oglasnu ploču nije preporučljivo.

Danas već neki upravitelji omogućavaju uvid i putem interneta, pa nije jasno da postoje i oni koji ne žele dati uvid u stanje računa zgrade.
Protuzakonito bi moglo biti ne davanje podataka suvlasnicima od strane upravitelja.

sanel pita: Imam stan u zgradi gdje sam
iskopčao grijanje i skinuo sve
radijatore te izolirao sve
cijevi od grijanja slažem se
da plaćam održavanje
instalacija ali ne da i plaćam
potrošeno grijanje.Predstavnik
stanara to ne želi ni čuti te
je po svojoj volji javio
toplinarstvu da mi naplaćuju i
potrošnu grijanja iako je stan
prazan i u njemu nitko ne živi
.Iz toplinarstva su rekli da
je to moguće te su čak i
izvršili kontrolu. Koja su
moja prava i šta mogu
napraviti u vezi toga.Hvala (13.1.2014)

Pročitajte članak 45. i čl.50 Zakona o tržištu toplinske energije. Tu ćete vidjeti vaša prava i obveze.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više