Domagoj pita: Novi predstavnik stanara nedavno je od Vodoopskrbe dobio podatke koji ne odgovaraju stvarnom broju članova pojedinog domaćinstva te je samovoljno odlučio svima koji nisu prijavili članove retrogradno naplatiti dug i to na način da je svima prijavio netočan broj članova. Više na ovom linku : http://i938.photobucket.com/albums/ad222/lawoftaste/photoVODA_zps233cb4f2.jpg

Da li je to legalno i što možemo poduzeti u vezi toga? (16.12.2013)

Novi predstavnik nije imao pravo na donošenje takvog kompromisnog riješenja. Mogao je upoznati sve ostale suvlasnike i predložiti da se donese odluka o pokretanju postupka protiv onih koji su lažno prijavljivali stanje.

Hrvoje pita: Poštovani,

Jedan od sustanara namjerava protiv drugoga podići privatnu tužbu zbog uznemiravanja kontinuiranom bukom (sviranje klavira). Govori da mu je odvjetnik savjetovao da za to koristiti sredstva zajedničke pričuve. Može li to napraviti i po kojoj osnovi.

Hvala (15.12.2013)

Sredstav zajedničke pričuve u te svrhe ne može korstiti ako sa tim nisu suglasni ostali suvlasnici.

Danijela pita: Dobar dan, da li nam netko može odgovoriti što napraviti kada ti susjed zatrpa dimnjak kamenjem i betonom?!Grijemo se na drva i počelo nam je jako dimiti,i kad smo ugasili peć,ustanovimo da nam je zatrpan dimnjak materijalom...nitko nam nezna reći kome se obratiti,niti predstavnik zgrade,niti direktor kućne pričuve, niti građevinski inspektor, niti policija, ..

u očekivanju Vašeg odgovora srdačan pozdrav,

(15.12.2013)

Obratite se nadležnom općinskom sudu za zahtjevom u kojem tražite hitno postupanje jer vam susjed ometa normaln o korištenje stana. Bilo bi korisno da vam dimnjačar koji ima koncesiju za Grad Lošinj i inspektor za zaštitu od požara iz Policijske postaje Mali lošinj daju pismeno izvješće o stanju dimnjaka,

Ivan pita: Stanujem u zgradi gdje je izvedeno
po nacrtu plinsko grijanje na
peci,medutim dva stana u potkrovlju
su stavila peci na drva,te dolazi do
povrata dima iz zajednickog dimnjaka
meni u kupaonu.vatrogasci ocitali dim
u stanu,dimnjacar koji im je dao atest
zajedno sa upraviteljem zgrade drzi
se svoga,da nisam u pravu te da
napisu peticiju da se iselin iz
stana,haha.protupozarni inspektor
obavjesten,zanima me sto da radim
dalje gdje da prigovaram na
upravitelja nesavjesnog i dimnjacara. (12.12.2013)

Ako je zgrada projektirana na način da se namjenski koriste vodovodni kanali za korištenje plina kao energenta, vi ste u pravu. pošto sete problem pokušali riješiti mirnim putem i niste uspjeli, ostaje vam pokretanje sudskog postupka.

Ivan pita: Poštovani,dali se sanacija dimnjaka plaća iz pričuve ? Dosad je u našoj zgradi svaki suvlasnik sam snosio troškove.

Srdačan pozdrav (11.12.2013)

Sve ono što nastaje kao posljedica korištenja, riješavaju izravno korisnici. Ako se problem javi u građevinskom smislu (poremećaj statike, pucanje usljed vibracija i sl). sanira se sredstvima pričuve ili preko police osiguranja.

Ria pita: Poštovani,kupila sam stan u
izgradnji 2009 godine,na
drugom,ujedino i zadnjem katu
zgrade.Pričuvu sam uredno
isplatila jer sam imala nekih
dugovanja.Sve je bilo u redu
do nedavno kad mi je voda sa
krova počela vlažiti
zidove,mislila sam da dolazi
od stana pored koji se ne
grije.Ne znam tko je vlasnik
stana.Zapravo ne znam kome da
se obratim jer u principu
imamo svi garanciju na
stan,ali je investitor u
stečaju.Zanima me hoću li ja
morati snositi troškove
sanacije ili mogu računati s
pričuvom. (11.12.2013)

Ako je investiror u stečaju, ne miožete očekivati da će on to riješiti. Problem trebate riješavati sredstvima pričuve.

josip pita: Poštovani, nas vecina u zgradi je za povećanje pričuve zbog podizanje kred. u banci za obnovu fasade. Što sa onima koji ne pristanu, hoce li banka teretiti samo nas koji se potpišemo na kredit ili sve suvlasnike.Nas večina je 60%.
Tko placa kredit ako se poslije proda stan ili u slučaju smrti nekog od suvlasnika? Tko potpisuje kredit sa bankom predstavnik ili upravitelj? Nadam se Vašem odgovoru. (10.12.2013)

Ako vam banka prihvaća uvjete, slobodno možete ići u realizaciju. Kad je u pitanju sanacija fasade, to se smatra redovitim održavanjem i dovoljna je suglasnost natpolovične većine. Za ostale je to automatski zakonska aobveza i u slučaju da ne žele sudjelovati u financiranju, sud može izreći riješenje za prisilnu naplatu.

Ante pita: Poštovani , suvlasnik sam kuce i di
me je dopalo dio prizemlje i pola
kata ! Sanirao sam i adaptirao radi
urusavanja i prokisnjavanja na
prizemlje dvije ploce i krov !
Suvlasnik ne stanuje u navedenom
objektu i nezeli se nagoditi ni
sudjelovati u saniranju ! Sanirao sam
sve o svojem trosku jer nisam mogao
cekati ! Dali je moguce suvlasnika
tuziti i dobiti sud da podnese svoj
trosak !!! Hvala (10.12.2013)

Da. Sudu morate priložiti valajne dokaze o stanju zbog kojeg je bilo nužno izvoditi zahvate i priložiti troškovnik. Sud će sigurno donijeti riješenje o obvezi drugog suvlasnika.

Lina pita: Zgrada od 8 suvlasnika podnijela zahtjev za legalizaciju i dobila rješenje o naknadi za zadržavanje u prostoru.
Da li se naknada može uplatiti od sredstava pričuve i da li je dovoljna suglasnost 60% suvlasnika? Pozdrav, Lina (10.12.2013)

Pošto se radi o izvanrednom poslu, potrebna je suglasnost svih suvlasnika.

Dino pita: Da li je rješenje o postavljanju reklame na stambenu zgradu izdano 1984. godine trajno kako komunalni redar tumači ili je po komunalnom redu grada Zagreba za istu potrebno zatražiti suglasnost vlasnika zgrade i legalizirati postojeću reklamu po pravilniku o komunalnom redu grada Zagreba a koji je na snazi.
Grad Zagreb nema u evidenciji postavljenu reklamu niti se za nju naplaćuje naknada za korištenje fasade stambene zgrade čime se nanosi šteta vlasnicima zgrade. (10.12.2013)

Ne. Takva riješenja više ne postoje ni u pravnom smislu. Oglašivač mora imati potpisan ugovor sa suvlasnicima koji imaju pravo na naknadu za najam pročelja zgrade.
Zgrade su u vlasništvu građana i pravnih osoba, i svaki suvlasnik u idealnom dijelu ima pravo na prihode koji se ostvaruju najmom prostorija, pročelja ili na drugi način.

Ivan pita: Kuća sa 4 kata ukupno 8 stanova.
Dogovorili smo da se ugradi
lift.
Da li se odluka u podjeli
troškova ugradnje donosi
većinski ili konsenzusom. (10.12.2013)

Svi moraju biti suglasni, ali ne moraju sudjelovati u financiranju. Suvlasniciz prizemlja trebaju biti suglasni radi ishodovanja dozvole ali mogu ntražiti izuzeće iz obveza financiranja. U toj situaciji, financiranje se ne vrši iz redovnih sredstava pričuve nego investitiri boraju osigurati posebna investicijskan sredstva.

Željko pita: Da li vanjsko parkirno mjesto
koje pripada stanu ulazi u
obračun kvadrature za pričuvu? (9.12.2013)

Ne.

Masa pita: Sto uciniti kada svi stanari zgrade
nisu obavijesteni o radovima u sahtu
sa vodomjerima?
Radovi se izvode u zajednickom
sahtu dviju zgrada. Sastanak stanara
nije bilo u nasoj zgradi, tri stana nisu
uopce upoznata, a suglasnost koju je
potrebno potpisati bila je izvjesena
krace od 12 sati (bez detalja o
radovima izvodenja). Da li je za takvu
sanaciju potrebno organizirati
sastanak i uputiti sve suvlasnike u
problem? Zgrada nema predstavnika
stanara. Kako zastititi moja
suvlasnicka prava? (8.12.2013)

Pitanje nije jasno. Dali se radi o šati u kojoj su zakonita mjerila (satovi za vodu kojei su u vlasništvu distributera), ili se radi o šahti u kojoj su individualna brojila (satovi koji služe za raspodjelu imeđu suvlasnika). Ako se radi o šati u kojoj su glavna brojila, to bi trebalo biti na trošak distributera, a ako se radi o šahti sa individualnim brojilima, to ide na trošak suvlasnika.

niki pita: Dio parcele na kojoj je zgrada koristi se kao vrt više od 30 god.a parcela je u društvenom vlasništvu pa dali kao vlasnik stana na toj parceli mogu li zatražit vlašništvo i uknjižbu na taj vrt pošto me tolike godine nitko nije ometa u korištenju tog djla te parcrle i dali grad može sprječavat uknjižbu zgrade na tu parcelu a u sudu se vode stanovi u privatnom vlasništvu (8.12.2013)

To je pitanje koje morate uputiti knjižnom vlasniku, a to je u vašem slučaju Grad Šibenik.

Irena pita: Poštovani, u starijoj zgradi
su na 8 od 9 katova smo imali
radove kupaoni. na katovima
ispod počelo je curiti. tek
drugi dan je predstavnik
pozvao upravitelj gradnju.
radi se o vertikali koja se
zacepila, upravitelj je prosao
kamerom i sad je sve prolazno.
predstavnik upućuje stanare da
se nama obrate i da im mi
osobno saniramo štete u
kupaonama. da li je to
uobičajeni postupak i odgovor
predstavnika obzirom da se
radi o vertikali?! Unaprijed
hvala (7.12.2013)

Ako je došlo do posljedica usljed nestručnih ili napravino izvedenih radova u vašem stanu, odgovorni ste za posljedice.

Sintija pita: Suvlasnci zgrade su izabrali novog predstavnika stanara. Odlučeno je da će primati naknadu od 700,00 kn netto.
Da li je potrebno za honorar obračunati porez i koji je postupak za to vezano uz ovlaštenog upravitelja zgrade?
Hvala. (7.12.2013)

Postoji obaveza i vaš upravitelj zna postupak. Ako to upravitelj nezna, onda bi bilo dobro da razmislite o njegovoj promjeni.

MLADEN pita: Poštovani,
živimo u zgradi od oko 100 stanova.Da li je legalno plačati predstavnika stanara,čistačicu,radnika u kotlovnici u gotovini?
Treba li platiti porez?
Hvala! (6.12.2013)

U više navrata smo naglasili da je to nezakonit oblika plaćanja.

Predstavnik pita: Postovani,

Da li predstavnik moze potpisati
ugovor sa novim "dobavljacem"
elektricne energije bez suglasnosti
suvlasnika, vec kad je u pitanju
smanjenje troskova zgrade? (5.12.2013)

Ne bez suglasnosti ostalih. Međutim, stvarno pravno će biti odgovoran jedino ako takvom odlukom nanese štetu ostalim suvlasnicima.

Jasmina pita: Prije 4 mj. doselio je novi susjed koji renovira stan. od tada traje nesnosna buka. u početku nikoga nije obaviještavao o izvođenju radova nakon čega sam ga zamolila da to čini kako bih se mogla organizirati. za rad mi je potreban mir. sada to čini, no ti radovi traju i vikendima i radnim danima u vrijeme kućnog mira. Nije se izjasnio oko vremena trajanja radova. Postoji li nešto što se može učiniti barem da to ne obavlja vikendima? Hvala. (5.12.2013)

Pogledahjte na našem portalu ogledni primjer odluke o kućnom redu. Takvu odluku bi trebali imati suvlasnici vaše zgrade. Pojednca koji krši odredbe, možete prijaviti policiji ili nadležnom sudu (ovisno od toga dali narušava javni red i mir ili vam nanosi materijalnu štetu.).

Ana pita: Predstavnica sam u zgradi i stanari
hoće da promijenimo upravitelja!Sto
moram sve napraviti da to učinimo i da
li nakon toga mi moramo naći novog ili
se stanari sami mogu brinuti o zgradi i
organizirati se kroz nekakvu udrugu?! (5.12.2013)

Proučite sadržaj na našem portalu u kategopriji "Upravljanje". To preporučite i ostalima. Tako ćete lakše moći donijeti odluku o eventualnoj promjeni upravitelje. Nije svaki put riješenje promjena upravitelje.. Kad suvkasnici znaju što su im orava obveze, onda su oni nalogodavci upravitelju. Ako upravitelj kojem su osigurana sredstva i valjane odluke ne izvrši svoje obveze, potrebno ga je razriješiti dužnosti . Ako je zbog njegovog neizvršavanja i nemara nastupila šteta, možete sudskim putem zahtjevati naknadu.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više