Petar pita: U svezi odgovora da li
predstavnik suvlasnika smije
biti osoba koja nije vlasnik
stana molim dodatno
pojašnjenje.
Postoji odluka Ustavnog suda
(da li mogu dobiti taj link
ili dopis)da bi to trebao biti
vlasnik stana.
Ako je predstavnik osoba
izvana koja nije ni u kakvoj
vezi sa suvlasnicima i ako se
radi o složenijoj situaciji u
zgradi što se onda dešava? (15.11.2013)

Pirmjerak riješenja nemamo ali smo informaciju dobili od nađih pravnih savjetnika. Smatramo da je i to dovoljno jer sam riječ "predastavnik suvlasnika", govori dovoljno. U vašem pitanju postoji predstavnik đto se može tumačiti kao "druga osoba" koja postupa u ime i za raćun suvlasnika

Suzana pita: Koliko potpisa je najmanje potrebno da bi se uveo lift u zgradu?Hvala (15.11.2013)

Ako ide sredstvima pručuve 100%. Ako se skupina suvlasnika odluči, a to ogu biti oni kojima je to interes, osiguravaju osobna sredstva. U tom slučaju, ostali trbavju dati samo suglasnost za izvedbu koja mora biti neškodljiva za druge suvlasnike.

Jasna pita: Zgrada na Malešnici u Zagrebu ima 14 stanova. Da li se možemo odvojiti iz sustava pričuve i sami otvoriti žiro račun na kojeg bismo uplaćivali pričuvu a u skladu sa određenim godišnjim ili višegodišnjim programom upravljanja koji bi sami izradili.
Mijenjali smo Upravitelje ali nismo zadovoljni niti jednim. Člankom 90. "Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima" nije regulirano ovo pitanje. Hvala puno, Jasna (15.11.2013)

Imate čl.44 ZOV-a. Jedini nproblem je što zgrada nema OIBi ne može imati zajednički žiro račun. Newkw zgrade funkcioniraju, ali većinana prvom problemu traže registriranog upravitelja.

Lana pita: Zgrada je nova sa sedam stanova. Kroz protekle dvije godine postepeno useljavana. Jedan stan je i dalje u vlasništvu investitora (prazan) a drugi je u vlasništvu osobe koja je trajno u inozemstvu (stan prazan). Upravitelja zgrade još nema kao ni predstavnika.
trebaju li trošak zajedničke potrošnje (struja)snositi isključivo vlasnici koji tu žive ili se obaveza odnosi na sve suvlasnike.

Hvala. (14.11.2013)

Tko sudjeluje u potrošnji, sudjeluje i u raspodjeli troškova.

Davorka pita: Imam li pravo kao vlasnik stana od Croatia osiguranja tražiti ispis šteta na zgradi ili to mora ići preko upravitelja?
Zahvaljujem (14.11.2013)

Preko predstavnika. Predstavnik daje nalog upravitelju.

U svakom slučaju su vam dužni dati odgovore na sva pitanja koja su vezana za upraljanje i održavanje vaše zgrade.

Mario pita: Poštovani!
Stanari zgrade nezadovoljni su predstavnikom stanara jer je zgrada u minusu preko 90 000 kn.Sazvali smo sastanak no prtedsatvnica nas je preduhitrila i od stana do stana skupljala potpise i sad ima večinu...ima li ona pravo na taj način skupljati glasove i kako da pokrenemo analizu financija iz pričuve i uz čiju pomoć-tko je iznad nje i upravitelja?HVALA (14.11.2013)

Nema nikave logike da zgada bude u minusu. Onaj tko se zaduživao u ime ostalih suvlasnika, morao je voditi računa o tome da se mogu ulagati samo osigurana sredtva (pričuva ili legalni krediti). Postoji mogućnost da se na zakonit način prisile suvlasnici na podizanje pričuve (nužni zahvati). Nad svakim suvlasnikom koji ne želi sudjelovati u takvim slučajevima, mogu se provesti mjere prisline naplate.

Što se tiče ponašanja predstavnice, slažemo se da nije ispravno, ali osim suvlasnika nitko ne može donijeti pravila kojih se ona mora pridržavati. Isto tako, samo suvlasnici mogu pokrenuti postupak protiv predstavnika koji djeluje na štetu zajednice ili pojedinog suvlanika.

Davorin pita: Poštovanje,

Moj upit je vezan za sljedeću
situaciju. Zgrada se sastoji
od 4 kata a na svakom katu
postoji po 5 stanova. Velik
broj stanara ne želi
sudjelovati u obnovi fasade i
oblaganja iste sa stiroporom
radi energetske učinkovitosti.
Zanima me, može li stanar a da
pri tome ne krši niti jedan
zakon obnoviti fasadu samo na
dijelu ovojnice koja obuhvaća
njegov stan. Navedeni pothvat
je nužan zbog rošenja i
propadanja unutarnjeg zida
stana. Hvala unaprijed! (14.11.2013)

Ne.

Kristijan pita: Postoje svi uvjeti (dokumentacija) za pokretanje postupka povezivanja KPU i ZK za zgradu. Upravitelj zgrade kaže da to ne spada u redovne poslove upravljanja zgradom i predlaže da se angažira odvjetnik ili da on to provede uz dodatne troškove prema njegovoj tarifi. Obzirom da je prema pravilniku o povezivanju ZK i KPU (čl. 2.) upravitelj dužan pokrenuti i sudjelovati u postupku povezivanja KPU i ZK, da li upravitelj smije uvjetovati dodatne troškove (odvjetnik ili tarifa upravitelja) osim sudski (14.11.2013)

Taj postupak zahtjeva dodatne troškove. To je izvaredni posao o kojem ne donose odluku suvlasnici. On se mora obaviti jer je to zakonska obveza. Suvlasnici mogu donijeti odluku o izboru izvršitelja poslova.

Jasminka pita: Stanujem u peterokatnici gdje u stubištu (bez lifta)s malim prozorima za ventilaciju svaki dan redovito puši par ljudi koji žive kod roditelja koji im ne daju pušiti u stanu.
Par puta smo ih upozorili da ne puše, zamolili smo i kuće pazitelja da ih upozori ali na žalost oni i dalje puše.
Postoji li pravna osnova da im se zabrani pušenje u zajedničkom prostoru zgrade.
Hvala, pozdrav, J.Vegar (13.11.2013)

Nismo imali slčajeve u praksi, ali možete pokušati sa Odluom suvlasničke zajednice da se odrede pravila i za taj oblik ponašanja. Odluka usvojena od natpolovične većine po udjelu u vlasništvu može biti podloga za pokretanje sudskog postupka protvi prekršitelja.

Žarko pita: Prije otkupa tzv.vojnih stanova i Zakona o vlasništvu jedan je stanar dozvolom MORH-a 1994 proširio svoj stan od 55 m2 za još 45 m2 terase.
Sada je podnio zahtjev za legalizaciju.Mora li obeštetiti ostale suvlasnike-njih 35 za zauzeti prostor-etažiranje zgrade još nije izvršeno, ali su svi stanovi otkupljeni. (12.11.2013)

Bez suglasnosti ostalih suvlasnika ne može izvrđiti legalizaciju. To vam otvara mogućnost ra pregovore o obeštećenju.

Narcisa pita: Imam curenje u stanu, do razine da mi voda kapa po parketu, na više mjesta od terase vjerojatno. Prije 6 mjeseci je prijavljeno holdingu, ali predstavnik stanara je obio sanaciju i zabranio holdingu (kod njih je pričuva) ulaz u stan. Sad je curenje bilo gore, a on tvrdi da je to što je bilo jako nevrjeme a ne što je izolacija loša. Da li ga se mora tužiti ili ga se može prisiliti na sanaciju.
lp (12.11.2013)

Pozovite stručnu osobu da utvrdi stvarno stanje. Stručno mišljenje dostavite predstavniku uz zahtjev da se pokrene postupak sanacije.Ako on ne poduzme potrebne mjere, pokrenite sudski postupak.

Jelena pita: Poštovani,
stanujem u zgradi s 54 stana (13 katova).
Nakon snimanja dimnjaka (što sam sama financirala) utvrđeno je da je oštećen (dim izlazi na 4 druga dimnjaka). Budući da sam ga prvi put koristila prošle godine, a stan kupila prije nepune 3 godine, moram li sanaciju platiti sama ili je moguće (su)financiranje iz pričuve? Budući da nisam osobno odgovorna za oštećenja u dimnjaku.
Hvala! (12.11.2013)

Stručnim pregledom se može ustanoviti oštećenje. Ako se radi o oštećenju usljed uporabe, sanaira ga koreisnik. U protivnom sanacija se vrši sredsvima pričuve.

petra pita: riječ je o nekretnini koja je stambeno-poslovni prostor(kao tower centar u rijeci)i međuvlasničkim ugovorom nije obuhvaćeno društvo koje je vlasnik garažnog prostora i te garaže naplaćuje-to je društvo ujedno i sa većinskim suvlasničkim udjelima u čitavom kompleksu. zanima me da li je noguće da se u određenim slučajevima ipak netko može izuzeti iz međuvlasničkog ugovora?? (11.11.2013)

Ne.Mešuvlasnićki ugovor je obvezujući za sve suvlasnike u zajednici kad je usvojen od strane natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.
Ako je jedan suvasnik većinski, mora donositi zakonite odluke. U protivnom ostali suvlasnici svoja prava štite pred nadležnim sudom

Darko pita: Poštovani,
Na vertikalu od našeg stana
spojen je jedan sudoper u tzv.
zajedničkoj prostoriji sa
druge strane zida, i čija
potrošnja se obračunava
zajedno sa našom od stana.
Prilikom adaptacije stana smo
se odvojili od tog sudopera sa
namjenom kasnije ugradnje
zasebnog vodomjera. Taj
zajednički sudoper više nema
vode, a predstavnik stanara
traži da o vlastitiom trošku
ponovno uvedemo vodu tamo, a
mi ne želimo plaćati vodu koju
će svi trošiti. Da li bi se to
trebalo platiti iz pričuve?
Hvala! (11.11.2013)

Vaše je ponašanje logično i niste dužni plaćati zajedničku potrošnju. Mora se pronaći riješenje koje nije na štetu nijednog od suvlasnika.

Ivica pita: Sa susjedovog balkona voda se
spusta kroz pločice te prolazi i
podvlači se do stropa mog
boravka ,zvao sam upravitelja
zgrade i samo jedni na druge
prebacuju odgovornost tkome da
se obratim ? (11.11.2013)

Ako je vlaženje posljedica erozije (dotrajalosti), onda se to riješava sredsvima pričuve.
U slučaju da je susjed usljed zahvata ili nervilnog korištenja tod dijela zgrade proizročio opisano stanje, dužan je to sanirati vlastitim sredstvima.
U svakom slučaju, zahvat se ne može odlagati jer se radi o vlaženju, pa preporučamo da se riješi sredsvima pričuve, i ako se ustanovi da je odgovora suvlasnik, tražiti od njega da refundira troškove.

Jadranka pita: živim u stanu u prizemlju u četverokatnici, imam problema sa suglasnošću predstavnika suvlasnika da se izvrši sanacija dimnjaka radi ugradbe kondenzacijskog plinskog bojlera radi uvođenja centralnog grijanja.Radi se o iznosim od 8.400 do 12.000 koja očekujem da budu plaćena iz pričuve. Prisiljava me se na fasadnu izvedbu, no imam podatak da to nije uputno u mom slučaju. Što mi je činiti, mogu li nekako ishoditi uvjerenje da je ova sanacija nužna i poželjna. Dimjak je vezan samo uz moj stan! (11.11.2013)

Najprije se konzultirajte sa stručnim osobama po pitanju izvedbe.
Što setiče prilagodbe dimnjaka za dsrugi energent, tu je predstavnik u pravu.

Predrag pita: Poštovani,u kući sa pet stanova
dvoje ili troje vlasnika
stanova dogovaraju da bi
obnovili fasadu ali samo na
njihovoj strani kuće a na
trošak zajedničke pričuve.Da li
to smiju uraditi ako preglasaju
i kome ih mogu tužiti ako to
učine?Hvala na odgovoru. (11.11.2013)

To nema nikakvog smisla. Takav zahvat donosi više štete nego koristi. Ne može se izvoditi sredsvima pričuve.

antonija pita: Imamo jedno vodovodno mjerilo, i
poslovni prostor u zgradi
(odvjetnički ured) koji ne zeli
placati niti sudjelovati u
plaćanju vode a koristi je.
Njegovu potrošnju plaćaju
stanari, a povjerenik zgrade mu
je majaka koja u zgradi ne zivi.
Što učiniti da počme plaćati
račun? (10.11.2013)

Promjenite predstavnika suvlasnika.

antonija pita: imamo jedno vodovodno mjerilo ,
i poslovni prostor ( odvjetnički
ured) koji ne zeli podmiriti
račun za vodu koji djele
stanari. Što učiniti? (10.11.2013)

Morate pregladati vaše akte. Trebate imato valjanu Odluku suvlasničke zajednice kojm se prihvaaju pravila distributera (komunalnog društva) o načinu raspodjele potrošnje vode. Ako to nemate, odvejtnici to znaju i izbjegnu sudsko riješenje o prisilnoj naplati potrošnje.

vjekoslav pita: molim hitni odg.susjed je podigao kuću koja je naslonjena na moju.ima sve dozvole za to.pa me zanima da li ja sada moram platiti nadogradlju svojeg dimnjaka pošto se njemu sada crni fasada a može doči i do požara njegove izolacije na kući.molim članke zakona koji su za to predviđeni.hvala (10.11.2013)

Najbolje je da se konzultirate sa dimnjačareem po pitanju opasnosti. Što se tiče nadogradnje, takodjer provjerite potrebne tehničke uvjete. Ostaje pitanje obveze i finaciranja. Jednostavno, ako vi niste imali potrebe za promjene stanja, onda bi to trebalo iči na trošak vašeg susjeda. On je trebao taj uvjet ispuniti prilikom dobivanja dozvole za nadogradnju.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više