Renata pita: Prdstavnica sam stanara u jednom ulazu stambene zgrade. Problem je da jedan stari suvlasnik(o kom se brine njegova kći koja ga obilazi)ne žele platiti svoj dio računa od stubišne rasvijete(iznos 6 rata podjeljen je na 15 stanova). Ona želi račun na svoje ime a niti ga ja niti Hep mogu kao takvog izdati.Napominjem da odlukom stanara donesena je odluka da ta sredstva nejdu iz pričuve nego če se skupit pojedinačno.Što da radim???? (10.11.2013)

Raspodjela zajedničke potrošnje se provodi na temelju Odluke natpolovične većine. Način na koji vi radite je dosta nesiguran, upravo iz razloga što se javljaju pojedini slučajevi neizvršavanja nobveza. Najbolje je da raspodjelu i naplatu te vrste troškova prepustite distributeru.

Kristina pita: Poštovani, u stambenoj zgradi
sa 35 stanara, predstavnica
stanara dala je bez sastanka
svih stanara punomoć Hep-u, za
izvođenje radova promjene
instalacija u hodnicima,
izbušili su zidove spavaćih
soba na koje su postavili
velike ormare u kojima će biti
sva struja na svakom katu, u
ormare su postavili stare
mehaničke satove iz
2006./2007. A svi u stanovima
imamo digitalne iz 2011. koji
će sada biti maknuti.Je li po
zakonu EU pravilno
postavljanje tih starih
mehaničkih satova.Hvala (10.11.2013)

Ako se radi o ispravnim zakonitim mjerilima, nema zapreka.

Petar pita: Poštovani, temeljem novog zakona za ugradnju vlastitog vodomjera nije mi potrebna suglasnost ostalih suvlasnika ali za izmjenu glavnog vodomjera (kažu da se mora) treba. S obzirom da mi nemamo predstavnika stanara (niko ne želi tu obvezu)što mi je činiti dalje. S poštovanjem
Petar Vukoja (9.11.2013)

Ako tehnički uvjeti zadovoljavaju, nema zapreka za ugadnju vlastitog vodomjera. To ne smije biti na način da ostali suvlasnici trpe štetu.

Marija pita: Predstavnik suvlas. završio je svoje radove na postavljanju izolacije temelja za svoja 2 stana u suterenu dvorišne zgrade (vlasnik 2 stana i suvlasnik sa AUDIO RH 2 stana!lažnom izmjerom 99,09m2); postavio nove kanalizac.cijevi(53m!);
zalio iskopane prokope betonom, smolom, obložio vanjske zidove (8 cm v u okrug) stiroporom, postavio građev. mrežu - postavio građevin. željezo preko cijelog dvorišta (45m2); srušio zajedn. ogradu i vjerojatno će postaviti novu.Pitanje: tko će platiti ove radove? (8.11.2013)

Ako se ustanovi da je predstavnik samovoljno bez potrebe obavio radove, odgovornost je na njemu. U slučaju da sa računa pričuve podmiri troškove, Ostali suvlasnici mou naknadu štete trašiti sudskim putem.

Iz opisano se vidi da su poslovi obavljeni dosta stručno, ali se ne vdi dali su bili potrebni.

Marijana pita: Imam app u Sv Petru na moru.4 stana etažirano a dva nisu.Stanari međusobno ne kontaktiraju.Kako i kome se prijaviti za plaćanje pričuve, kako to regulirati. 7 godina nitko ništa ne radi??? Hvala (8.11.2013)

Trenutno ne postoji kavlitetna zakonsk aodredba o prinudnoj upravi. U ZOV stoji da prinudnpg upravitelja imenuje jedinica lokalne samouprave, ali je to dio odredbi za prelazni period koji je trebao trajati 12 mjeseci od donošenja zakona. Vjerovatno ćete morati čekati zakonske promjene. Do tada se morate snalaziti. U slučaju većih zahtjeva za finaciranje zajedničkih dijelova, a ne bude dogovora između suvlasnika, problem se riješava sudskim putem.

Luka pita: Poštovani,
živim u zgradi od 9 stanova
koja ima 8 i pol neetažiranih
parkirnih mjesta te se ona
vode kao zajednički stambeni
prostori. Zadnji sam u zgradi
kupio stan te je meni
dodjeljeno najgore moguće
parkirno mjesto što mi
automatski umanjuje
vrijednost kupljene
nekretnine. Dakle pitanje moje
glasi može li većinski dio
stanara uvjetovati i nametati
podjelu parkirnih mjesta
dogovorom ili međuvlasničkim
ugovorom prema ostatku stanara
u zgradi? Unaprijed hvala. (7.11.2013)

Vi ste prilikom kupnje stana morali imati u ugovoru i parkirno mjesto sa brojem. Sada kad je već sve "zauzeto" ne vidimo mogućnost da se nešto mjenja dogovorno. Nije vidljivo dali su parkitrna mjesta odrešena prilikom etažiranja.

Toni pita: Može upravitelj bez potpisa suvlasnika izraditi projekt i naplatiti iz naše zaj. pričuve, a da bi uvidom u isti utvrdili da nije od naše zgrade već kopija susjene (izvana identične) u kojoj on živi a ujedno je i predstavnik suvlasnika i djelatnik kod upravitelja.Dakle upravitelj nam troši novac bez naših potpisa i dogovorom ljudi koji su se sami po ulazima proglasili predstavnicima i vode sastanke sa upraviteljem zanemarujući jedan ulaz zbog prijetnje upravitelja zatvaranjem plina.Molim savjet ? (6.11.2013)

U pitanju nije dovoljn jasno definiran problem, ali s moeže vidjeti da je dožlo do povrede zakonskih odredbi. Izrada projekta ili značajniji investicijski zahvat (ako se ne radi o nužnom hitnom zahvatu) ne može se provesti bez znaja ia suglasnosti suvlasnika. Samoproglašeni predstavnici nemaju prava zastupanja ostalih. Moraju biti izabrani natpolovičnom odlukom po udjelu u vlasništvu

Dražen pita: Poštovani
Dali se stavak Zakona o vlasništvu čl.375.st.2.al.6.
odnosi i na slučajeve prije donošenja ovog zakona ili vrijedi od dana donošenja.
Ako mi moji roditelji koji su suvlasnici stana opčom punomoči dopuste da ih predstavljam u suvlasničkoj zajdnici,dali moje ime ostaje na međuvlasničkom ugovoru i ostalim dokumentima koji su več napravljeni.
Moraju li opču punomoč potpisati oba roditelja koji su suvlasnici ili može samo jedan.
Hvala (6.11.2013)

-Vaše ime mora stajati u međuvlasničkom ugovoru.
-Nje nužno da oba roditelja potpisuju. Dvoljno je da jedan preuzima solidarno odgovornost za oboje.

Tomislav pita: dali smo kao stanari dužni plaćati dimnjačarske usluge iz pričuve.
Dimnjačar uredno održava dimnjake ali upravitelj neplaća račune je tvrdi da je zgrada u minusu.
Što dalje poduzeti da na dimnjačar ne blokira račun od pričuve. (5.11.2013)

Zar vam još nije jasno da su financijska sredstva zgrade isključivo ona koja odvajate kroz pričuvu ili eventualno kreditna srdstva. Čudna je i vaša konstatacija da vam dimnjačar može blokirati račun na kojem nema ništa.
Očigledno je da je u vašoj situaciji jedino dimnjačar osoba svjesna svoje uloge
Što poduzeti?
Osigurajte financijska sredstva i omogćite upravitelju da obavlja svoj posao. Ako u tim uvjetima upravitelj ne radi u interesu zajednice, morate razmisliti o njegovoj promjeni.

waldemar pita: Radi davanja saglasnosti na
uvođenje plina,u stan,druga dva
suvlasnika uvjetuju uplatom po
300 eura,za navodno izvedene
radove na uvođenju plina u
zgradu.Plinara traži
suglasnost,a pravna služba
Plinare Zagreb tvrdi da ne treba
platiti.Kako izići iz ove
situacije. (5.11.2013)

Pitanje nije dovoljno jasno.
Predpostavljamo da je netko osvom trošku uveo plin a drugi bi se sada željeli priključiti. Ako je tako, investitori imaju pravo potraživanja udjela u troškovima. To znači da vam ne prodaju pravo korištenja nego ulazite u suvlasništvo.

jadranka pita: interesira me zgrada je od 12
stanova, po tri različite
veličine stana i različitog
iznosa pričuve..da li se
zajednička sredstva dijele
ravnomijerno na sve stanove
ili po nekom izračunu koliko
je tko plačao pričuvu? odnosi
se na radove koji nisu nužni
ni hitni..
(4.11.2013)

Pričuva se plaća po udjelu u vlasništvu, znači po kvadraturi.

reža pita: živim na zadnjem katu zgrade i balkon je oštečen još od domov.rata.urušava se,dali sanacija ide iz pričuve? (4.11.2013)

Da. Ali bilo dobro da vidite dali grad ima još nekih mogućnosti za potporu sanacije ratnih šteta.

Darije pita: Poštovani,
sa Upraviteljem zgrade vodim parnicu o iznosu koeficijenta pričuve za poslovni prostor, koji mi se nameće sa 1,5. Zgrada nije etažirana, te je logično da stanovi i posl.prostori imaju isti k=1.
Izgubio sam provostupanjski te se žalio drugostupanjskom.Kako je lako moguće da i to izgubim (premda sam 100 % u pravu), žalio bi se ustavnom sudu (odluka U-III/68/2006). U istome bi mi pogao kontakt sa strankom koja je podnije ustavni tužbu. Na koji način bi došao do iste ?
(4.11.2013)

U našoj rubrici "Ostalo" imate primjer riješenja ustavnog suda kojim se određuje da svi suvlasnici plaćaju po istom koeficijentu. Ako vam nije kasno, nadopunite žalbu drugostupanjskom sudu i priložite presliku tog riješenja.

dinka pita: Najljepše molim odgovor, Imam li pravo sama ukloniti nadstrešnicu koju je neodgovorni stanar postavio ispod prozora moje sobe. Nisam mu dala suglasnost za istu, a postavio ju je na zgradu.Je li me trebao pitati i tražiti suglasnost.Snosim li posljedice ako je uklonim sama.
Zahvaljujem. (4.11.2013)

Ne preporučamo saminicijativno poduzimanje takvih radnji. Konzultirajte građevinsku inpekciju. Ako ne ide na taj način, pokrenite sudski postupak.

Toni pita: Prije mjesec dana na sastanku suvlasnika predložen je novi čovjek za predstavnika suvlasnika (stari dao ostavku).Sad nije bitno tko ga je predložio, jer je dizanjem ruku večine i potvrđen ZA (dakle legalno.Sada mi suvlasnici zgrade normalno bi trebali večinom glasova 50+1 po udjelu u suvlasništvu to svojim potpisima i potvrditi, ali nam upravitelj veli da u ovom slučaju to nije potrebno jer smo to potvrdili dizanjem ruku na sastanku. Dali nas je upravitelj prevario,ili je sve tako zakonski? (4.11.2013)

Upravitelj nije u pravu. Ako dođe do nekog spora u kojem bi vas trebao zastupati predstavnik, sud može tražiti dokaz o pravu zastupanja ostalih suvlasnika. Morate imati potpisanu listu ili posebne izjave suglasnosti. Potpisuju isključivo knjižni vlasnici.

Sandra pita: Poštovani,

Uselila sam se u novogradnju, pa me zanima tko je dužan kupiti aparate za gašenje požara, vatrogasne ormariće te ostalu protupožarnu opremu koja se treba nalaziti unutar ulaza. Dali mi kao suvlasnici iz zajedničke pričuve ili izvođač radova? Hvala (4.11.2013)

Uvjeti da investitor dobije uporabnu dozvolu su da između ostalog ima i svu zakonom propisanu opremu. To se odnosi i na opremu za zaštitu od požara.

Ana pita: Živim u zgradi od 14 stanova.
U prizemlju se nalazi kafić i
u krugu od 200m nalaze se još
3 kafića. Koji konstantno
sveki vikend remete javni red
i mir i rede do ranih
jutarnjih sati. Prijavljivali
smo sanitarnoj inspekciji,
policiji koja kaže da imaju
dozvolu od grada. Da li grad
ima pravo odobrit rad kafićima
do 2h odnosno do 4h ujutro.
Molim za pomoć i savijet što
dalje. (4.11.2013)

Grad ima pravo donošenja riješenja, ali građani imaju pravoi na zaštitu. već ste sve pokušali i preostaje vam jedino sud. Priložite dokaze o dosadašnjim pokušajima i sud bi to trebao uvažiti.

Alen pita: Poštovani,
30 godina živimo u preuređenim zajedničkim prostorijama ugovorom sa tadašnjim skupom stanara,sad u postupku legalizacije jedan od 20 suvlasnika ne želi potpisati za otkup te legalizaciju iako je potpisao pismo namjere da to učini.
Što nam je dalje činiti kako bi legalizirali navedene prostorije kao stambenu jedinicu ?

unaprijed hvala, (4.11.2013)

Pokušajte sa tim kod nadležnog tijela za urbanizam. Pismo namjere nije vjerodostojni dokument suglasnosti. Zakon je jasan i teško ćete ostvariti namjere.

sanela pita: Poštovani, namjeravam kupiti
stan na vrhu stambene zgrade,
stan ima 37m2 stambenog prostora
i 46m2 terase koja pripada
stanu. Zanima me da li mogu
tražiti dozvolu za nadogradnju
dvije sobe? Uglavnom stan je sam
i nema nikog do mjesta gdje bi
se vršila nadogradnja. (3.11.2013)

Provjerite u uredu za urbanizam dali je upoće moguće dobiti dozvolu za nadogradnju. Ako može, prikupite suglasnost svih ostalih suvlasnika i zatražite dozvolu.

BOŽICA pita: U našoj zgradi koja ima 21 stan (7 katova x 3 stana) jedini smo korisnici dimnjaka (grijanje na drva)Iako u Međuvlasničkom ugovoru stoji da je dimnjak zajednički dio zgrade,povjerenik je na kućnom savjetu(nije bilo kvoruma 8 prisutnih)rekao da se plaćanje snimanja ispravnosti dimnjaka kao i čišćenje može plaćati iz pričuve SAMO ako ga koristi više od 50% stanara,odnosno ako to izglasa nadpolovična većina stanara.Molim vas tko je u pravu i što da radim? (3.11.2013)

U pravu je kad je u pitanju održavanje dimnjaka u funkciju. Pričuvom se riješavaju samo problemi koji nastanu usljed nekih statičkih poremećaja ili erozije koja utječe na cijelu građevinu.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više