Marko pita: Ako se netko oglušuje na opomene
predstavnika za pomicanjem
bicikala i sličnih prepreka iz
zajedničkih hodnika koga se može
pozvati da pravomoćno kazni
vlasnike? (Ako je zabrana
definirana odlukom o kućnom
redu) Koga zvati općenito
ukoliko se krše odredbe kućnog
reda? (21.10.2013)

Pošto nema Zakona o stanovanju koji bi eventualno odredio pravila ponašanja, ostaje vam da ako vam smeta, tužite vašeg susjeda.
Nedavno smo dobili obavjest od Ministarstva graditeljstva da je zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima o Uredbom o odr4žavanju zgrada sve riješeno!
Znači, Država kaže da svoje probleme rijašavamo sami kao "gruntovčani"!
U suvrenom svijetu postoja jasna pravila kojima se štiti interes pojedinca i zajednice. Valjda ćemo i mi to dočekati jednog dana.

Neven pita: Poštovani,
potrebno je promjeniti krovni pokrov, umjesto starog (salonit)koji je dotrajao. Trenutna investicija je oko 55000 kn po ponudi. Dali je to redovan ili vanredni posao, te koliko stanara je potrebno da se prihvati ponuda. U našem slučaju zgrada sadrži 11 stanova. (20.10.2013)

U vašem slučaju je to redovni posao ako je krov u takvom stanju da se više ne može održavati. Dovoljnio je 51% po udjelu u vlasništvu

Draženka pita: Može li se trošak popravka stropa u stanu koji se oljuštio i pao kod bojenja platiti iz pričuve s obzirom da je tvrtka koja izvodi radove bojenja konstatirala kako je to prikriveni nedostatak odnosno da nije nanešena emulzija već su samo stavili boju na beton, a novi stan je preuzet 2007.? (19.10.2013)

Možete teretiti investitora. Za ovaj prikriveni nedostatak ne mogu se koristiti sredstva pričuve. Opisani dio pripada samo vašem stanu.

Nataša pita: Živim u zgradi sa 3 stana, jedan stan je u vlasništvu banke (ovrha) nemamo pričuve, kod troškova uređenja okoliša, najma plinskog spremnika, potrošnje zajedničke struje, banka ne želi sudjelovati. Svi troškovi otpadaju na dva stana,koja su naša prava? (19.10.2013)

Ako postoje redoviti troškovi koji su vezani za održavanje zgrade u interesu svih suvlasnika, svi su dužni i sudjelovati u idealnom dijelu. Da bi lakše funkcionirali, trebali bi imati međuvlasnički ugovor. Ugovor je obvezujući ako ga potpiše natpolovična većina po udjelu u vlasništvu. U tom slučaju, možete banku prisiliti sudskim putem da sudjeluje u snošenju obveznih troškova.

Pamela pita: Po kojem principu vlasnik salona
za šišanje pasa plaća vodu u
ulazu gdje se potrošnja vode
plaća po članu i nema vodomjera? (19.10.2013)

Morate donijeti Odluku na raziuni suvlasničke zajednice koja će se temeljiti na procjeni potrošnje ili zahtjevati od vlasnika salona da ugradi individualni vodomjer. Možete zahtjevati od nadležnog tijela koje je izdalo riješenje za uporabu prostora u te svrhe da preispita isto, jer vlasnik nu vrijeme izdavanja riješenja nije imao adekvatno riješenje opskrbe vodom.

Nina pita: Živim u zgradi od 4 stana. Donesen je novi međuvlasnički ugovor,odeređen novi predstavnik stanara i novi upravitelj. Za sve to sam saznala tek kada je stigao račun za pričuvu od novog upravitelja. Mjesec dana nakon sklopljenih ugovora u sandučić su mi ubačeni fotokopije novih ugovora u kojima vidim da je potpisalo 3 suvlasnika što znam da je dovoljno za sklapanje ugovora. Buduči da nisam bila obaviještena o sastaku stanara prilikom sklapanja novih ugovora da li su ugovori donešeni zakonito? (18.10.2013)

Ugovori su i za vas obvezujući bez obnzira što niste bili upoznati. Međutim , ako zbog toga morate trpjeti neku štetu, možete sudskim putem osporavati prethodne odluke.

Ivana pita: Živim na 4. od ukupno 5.
katova,u zgradi izgrađenoj
2005.god.Ove godine su, u mome
stanu te u nekoliko stanova na
4. i 5. katu, počeli vlažiti
vanjski zidovi.Zgrada ima
ravan krov.Suvlasnici (mahom s
nižih katova) smatraju da
navedeni problem ne može biti
saniran na teret zajedničke
pričuve,jer se radi o
prostorijama unutar privatnih
stanova (neprohodne za ostale
stanare),a ne zajednički
korištenim dijelovima
zgrade.Imamo li pravo
financirati popravak iz
pričuve i, ako da, temeljem
kojeg zakona? (17.10.2013)

Nije bitno što vlaga dolazi u neprohodne dijelove. Vlaga dolazi kroz zajedničke dijelove i prema tome mora se riješavati sredstvima pričuve. Obavezni su sudjelovati svi bez obzira na poziciju stana.

Maja pita: 7.10.2013. Zavodu sa stanovanje prijavljeno da mi strop vlaži (susjedu u stanu iznad je vjerojatno pukla cijev ili nešto slično. Tek danas je kvar saniran, no moj plafon je vlažan, i flekav. Ujedno je došlo do vlaženja strujnih vodova u stropu, te se bojim upaliti svjetlo. Zavod ne želi sanirati štetu (ni ovo sa strujom) jer nema novaca na računu pričuve. Što da radim i koga mogu tužiti za naknadu štete? Da li ja moram nekoga obavijestiti da postoji mogućnost nastanka požara (nisam stručna). (17.10.2013)

Pod hitno upoznajte sve suvlasnike uz napomenu da se radi o nuižno-hitnom zahvatu. Po zakonu su svi dužni sudjelovati u osiguranju uvjeta i sredstava za riješevanje tog problema. Ako ne bude viollje za rijašavanje, morat ćete tražiti da sud odredi oprisilnu sanaciju. U tom slučaju, ostali suvlasnici moraju biti svejsni da će osim redovnog troška još imati troškove postupka.
Zavod kao upravitelj je dužan sa slučajem upoznati sve suvlasnike i zahtjevati da osiguraju sredstva za riješenje problema.

Biserka pita: Stambena kuća, dva stanara.
Stanar pod krovom zahtjeva promijenu cijelog krovišta sa
najskupljim materijalima (iako je sam nestručnim zahvatima pridonio da krov prokišnjava).

Koje su moje obveze i prava?
Moram li pristati na njegov zahtjev, u kojoj visini plaćam troškove, ili mogu uvjetovati da se zamijeni samo dotrajali crijep?
Kako podmiriti troškove s obzirom da nemam prihoda?

Hvala (17.10.2013)

Ne morate pristati na sve uvjete koje određuje drugi suvlasnik. Međutim, za kvalitetno riješenje dužni ste sudjelovati u idealnom dijelu tj. prema postotku vašeg udjela u vlasništvu.

magdalena pita: Mogu li suvlasnici stanova
izglasati niži koeficijent za
zaj.pričuvu za neprodane
stanove a na zahtjev
investitora. Ako mogu, mora
li biti natpolovična većina po
kvadratima ili po broju
vlasnika stanova?(Jedan
vlasnik stana ima natpolovičnu
većinu po kvadratima.)

Najljepše zahvaljujem na
odgovoru! (16.10.2013)

Ne. Pričuva se se i u tim slučajevim određuje po istom koeficijentu.

Sanja pita: Predstavnica sam stanara. Obratila mi se jedna od vlasnica stana sa zahtjevom da se iz pričuve poravi prozor u njezinom stanu. Navodno isti prozor može pasti na stranu ulice.Kaže da je socijalni slučaj, prijeti da više neće plačati pričuvu i da ja isto mogu riješiti jednim potpisom. Upravitelj je GSKG. U pričuvi nemamo novaca, u minusu smo. Da li je svaki vlasnik stana dužan sam sanirati popravak prozora i da li sam snosi odgovornost u slučaju moguće opasnosti ozljeda za treću osobu? (16.10.2013)

Ako se radi o vanjskom elementu prozora (roletna ili grilja), može se smatrati da se radi o obvezi rješavanja sredsvima pričuve. To su protivnom, vlasnk stana je odgovoran za stanje i eventualne posljedice.

Sukaldno Uredbi o održavanju zgrada, suvlasnici mogu donositi i drugačije odluke. Međutim, koliko nam je poznato, tu mogućnost do sada nije nitko koristio.

Igor pita: Poštovani,
živim u Lastovskoj ulici i za
stan od 85m2 plaćamo:
* 190 kn zajedničke pričuve ZG
holdingu
* na dodanoj priznanici
dodatnih 70 kn za potrošnju
zajedničke el energije,
čišćenje...
Kako je riječ o zgradi sa 36
stanova radi se o velikom
novcu na mj nivou. Posao
predstavnika je maksimalno ne
transparentan.
Postavljam pitanje :
* može li se od holdinga
dobiti uvid kako i na što se
troši naš novac ?
* što je sve pokriveno ZG
holding pričuvom ? da li je
potrebna uopće dodatna uplata
od 70kn (16.10.2013)

Ako je Holding vaš redovni upravitelj, preko predstavnika možete dobiti sve podatke.
O ulozi predstavnika možete vidjeti više u našoj rubrici "Upravljanje"

Diego pita: Imam stan u istri u kući koja je vezana sa 5 ulaza.Svaki ulaz ima svoj broj,3 kata i 3 stana.u Mom ulazu svi su stanovi etažirani,useljeni i sve se redovito plaća, dok u ostalim ulazima nisu prodani svi stanovi a investitora nije moguće kontaktirati radi plaćanja režija(zajednička struja) tih stanova.Dali možemo uzetu pričuvu samo za naš ulaz.Hvala na odgovoru. (16.10.2013)

Možete ali samo za ona što je specifično za vaš ulaz. Sve ono što je zajedničko za ostale ulaze, održava se sredstvima zajedničke pričuve. Isto se odnosi i na zajedničku potrošnju.

Marina pita: Poštovani,

nastavno na pitanje o razdjelnicima i plaćanju grijanja. Naime, predstavnik stanara jedan je od rijetkih koji NIJE ugradio razdjelnike i odbija učiniti isto. Većina stanara zahtijeva ugradnju u sve stanove, no on odbija, te smo tako i ostali svi prisiljeni plaćati ono što on potroši, čime razdjelnici gube smisao.
Pitanje: Kako riještiti problem s predstavnikom stanara ukoliko isti ne poštuje volju ostalih/većine stanara? (16.10.2013)

Pogledajte na našem portalu sve o predstavniku suvlasnika.

Vesna pita: Poštovani , situacija u našoj
zgradi Knežija 9 u Zagrebu
gdje je predstavnik stanara
postao obiteljski biznis, gdje
je predstavnik uzurpirao
zajedničke prostore -
biciklarnik, provodi
samovolju, i kad smo ga
pokušali smijeniti i prikupili
potpise, on je obišao
suvlasnike koji su mu,
potpisali da POVLAČE svoje
potpise . Potpisali su mu jer
mu se u četiri oka ne žele
zamjeriti i jer ga se boje .Da
li pravno gledano POVLAČENJE
potpisa vrijedi ili ne ? Što
još možemo poduzeti da ga
smjenimo ! (16.10.2013)

Imate sada na našem portalu savjte na koji način smjeniti predstavnika.

vjeran pita: Poštovani
Imam stan u zgradi koja ima vlastitu
kotlovnicu. Pošto
Radijatori su zatvoreni , svi subjekti
obavješteni o tome, ali nikada nisu
došli provjeriti. Dok su mi radijatori
zatvoreni znači nemam potrošnje,
želim plačati samo instaliranu
snagu.
Kako mogu uvesti etažno grijanjena
drugi kat zgrade,jer razmišljam da
se izdvojim iz sistema.
Osim toga ,pošto su me tužili, da li
moraju svi stanari potpisati
suglasnost ili je dovoljno davih se
samo taksativno nabroji
S štovanjem (15.10.2013)

Pogledaje u Zakonu o tržištu toplinske energije čl.45.

Irena pita: Poštovani, prije 6 g. sam kupila stan koji mi nije predan u roku pa sam tražila isplatu ugovorne kazne. U 2011. sam s prodavateljem stana zaključila dopunu kojom sam stekla pravo korištenja jednog parkirnog mjesta u naravi (bez roka) na zemljištu u vlasništvu prodavatelja (2013. je etažirano) uz poništavanje moga zahtjeva za isplatu ugovorne kazne. Sada prodavatelj traži plaćanje godišnje najamnine u iznosu 1.300,00 kn ili kupnju parkirnog mjesta po cijeni 11.000,00 kn. Koja su moja prava? Hvala (15.10.2013)

Samo ona koja ste sklopili i ugovorom ili nekim drugim dokumentom koji je ovjeren. Za sve ostalo vam ostaje eventualno dokazivanje u postupku red sudom.

Ivan pita: Poštovani
Da li sam dužan za poslovni
prostor u stambenoj zgradi
plaćati 100% veću pričuvu od
pričuve za stambeni prostor po
NKP-u
Hvala
Ivan Kovač
(14.10.2013)

Ne. Dužni ste plaćati po istom koeficijentu kao i ostali.

alen pita: živim u dvojnom objektu sa po tri stana,susjed na zajedničkom terenu iza zgrade želi izgraditi drvarnicu,pa me zanima dali to može učiniti bez pismene suglasnosti ostala dva stanara? (14.10.2013)

Ne.

Blaženka pita: Privatne terase dvaju stanova
na zadnjoj etaži zgrade su u
30m2 površine krov stanovima
po vertikali za tri etaže, a
ispod 35m2 gornjih terasa
nalaze se terase tj.loggie
donjih stanova po vertikali.
Sanirati se moraju svi slojevi
cijele gornje terase.
Investitor više ne postoji.
Tko plaća trošak sanacije
cijele terase tj, termo i
hidro izolacije kao i pločica
jer neki tvrde da su pločice
trošak samo vlasnika terase
kao i sanacija terase iznad
loggia ? (14.10.2013)

Na obvo pitanje smo odgovarali bezbroj puta. Ako je terassa ai nečiji krov, onda je zajednički dio. Kod vas je za sve stanive na toj vertikali.
Ako je terasa oštećena od strane korisnika, on sam snosi troškove.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više