ivan pita: ugradio sam individualni
vodomjer u stanu,zgrada vec
idividualnih vodomjera po
stanovima,predstavnik zgrade
nikako da prijavi moj vodomjer
i naplacuje po članu kućanstva
vodu,u ri.stanu ne zele
zaprimiti moj dokument o
vodomjeru,jer to mora moj
predstavnik zgrade? što da
radim? (14.10.2013)

Pismeno obavjestite oredstavnika da ćete odbijati plačanje onog dijela koji nije evidentiran na vašem vbodomjertu te da ćete u slučaju postupka na sudu treretiti njega. Ako drugi suvlasnici mogu na taj način prijavljivati protrošnju, nema ni za vas zapreke pod uvjetom da imate dokaz da ste ugradili ispravan vodoomjer ( koji je u vašem slučaju samo razdjelnik a ne zakonito mjerilo).

Goran pita: Živim na zadnjem katu zgrade i
iznad balkona na tom zadnjem
katu imamo nadstrešnice koje
su napravljene zajedno sa
zgradom. Neki stanovi ih imaju
po projektu, ali neki nemaju.

Moje pitanje je u čijoj je
nadležnosti ta nadstrešnica, i
da li ja kao vlasnik stana
odgovaram za štetu nastalu
npr. padom snijega s te iste
nadstrešnice na dole parkirani
auto, ili je to zajednički
problem zgrade.

Lijep pozdrav i hvala na
odgovoru. (13.10.2013)

Ako je nadstrešnica napravljena sukladno građevinskoj dozvoli prilikom izvedbe građenja, odgovorna je suvlasnička zajednica (zgrada).

jp pita: U Katastru, na katastarskoj
čestici zavedeni su zgrada 390
kvadrata i neplodno zemljište
550 kvadrata.Zgrada i prostor
su ograđeni zidom i postoji
prolaz za vozila. Vlasnik sam
etažnog dijela, u stvarnosti
stan od 60 kvadrata u zgradi
na toj čestici i parking
mjesta.Pitanje je, tko je
vlasnik ili tko je odgovoran
za ostali prostor oko zgrade,
dio zaveden kao neplodno
zemljište. Dodatno, mogu li
susjedne kuće srušiti zid i
napraviti izlaz prema zgradi i
koristiti naš prolaz za
vozila. (12.10.2013)

To je pitanje upravio riješavano uskalđivanjem zemljižnih knjiga i gruntovnice. Obratite se vašem uopravitelju.

zdenka pita: Kod nas u zgradi je dogovor da čistačica koja i živi u zgradi te čisti, prikuplja novac za sebe i za upravitelja zgrade, dali smo mi obavezni plačati a nemamo nikakav dokaz ili račun pošto plačamo na crno.Što učiniti i komu se obratiti? (12.10.2013)

Bilo bi korisno kad bi malo proučili sadržaj na našem portalu, naročito rubrika "UPRAVLJANJE". Način na koji radite nije sukladan zakonu, a može doći i do problema kad je u pitanju novac.

BATIR pita: POSTOVANI

IMAM JEDNO PITANJE KOJE SE ODNOSI NA GRIJANJE. KAO STO ZNAMO SEZONA GRIJANJA JE POCELA RANIJE OD PRIJASNJIH GODINA,,E SADA MENE ZANIMA DALI JA KAO PRESTAVNIK STANARA MORAM GRIJANJE PUSTITI U POGON ,,AKO TO STANARI NE ZELE JER IM JE JOS RANO ,,, I STO JA SADA TREBAM NAPRAVITI ,AKO IMAM VISE OD 50
POSTO DA TO NE ZELE ,,, I KOGA JA SADA TREBAM OBAVIJESTITI DA BI MI TO ISKLJUCILI JER ENERGO MI NE ZELI ODGOVORITI .... HVALA (12.10.2013)

Trebate vidjeti sa serviserom koji vam održava sustav. Postoji automatika kojojom se to regulira po potrebi zgrade neovisno od distributera.

ALEKSANDAR pita: Većina stanara u stambenoj zgradi ugradila je vlastite vodomjere.Vodomjere očitava specijalizirano poduzeće.U svakom stanu su po tri vlastita vodomjera sa čipom za digitalno očitavanje.Da li predstavnik stanara može dati punomoć ovvlaštenom poduzeću za očitovanje privatnih vodomjera bez potpisa većine stanara?Spec.poduzeće očitava vodomjere iz svoje centale u Zagrebu i svi stanari su posebno potpisali ugovoro sa spec. poduzećem. (12.10.2013)

Ako svi stanari nemaju ugrađene vodomjere, ne momože. Radi se o izvanrednom poslu za koji je potrebna suglasnist svih suvlasnika.
Oni suvlasnici koji imaju te vodomjere moraju izdvojiti posebna sredstva u svrhu plaćanja te vrste usluge i mogu dati punomoć predstavniku suvlasnika.

renato pita: Zanima me kako je zakonom
propisano izmjena stolarike na
zgradi. Prozora. Znaci zgrada
je u medvedgradskoj blizu
tkalčičeve ulice. Da li imamo
pravo staviti pvc stolariju
ili mora biti drvena stolarija
kao i do sad? Mjenjaju se svi
prozori na zgradi. Znaci kakav
je zakon glede toga? Puno
hvala. (11.10.2013)

Provjerite dali zgrada ima status zaštićenih spomenika kulture. U trom slučaju morate se obratiti ministarstvu kulture, odnosno gradskom odjelu za kulturu koji je zadužen za ta pitanja.
Ako zgrada nema navedeni staus, treba smo poštivati pravila građenja i nebi smjelo biti problema. Dans se PVC stolarija može ugrađivati po pravilima građenja. Treba poštivati pripisanu boju i oblik.

Stjepan pita: Poštovanje!!!
Molim Vas ako zgrada nije pravni subjekt niti pravna osoba kako onda na adresu zgrade mogu stizati računi za struju,vodu,plin i dr. Tko je u tom slučaju odgovoran ako se računi ne plačaju na vrijeme ili se uopće ne plačaju. (11.10.2013)

Trebala bi postojati odluka suvlasničke zajednice kojom se ta mogućnost legalizira. Distributer u pravilu ima pojedinačna zaduženja i pokreće postupke protiv onih koji ne izvršavaju obveze.
Kod zajedničke potrošnje nismo imali zabilježen nijedan sporni slučaj, pa ostaje otvoreno pitanje kako bi se to riješavalo.

Stjepan pita: Poštovani !!!
Zgrada sa 52 stana i 6 poslovnih prostora ima zajedničko brojilo za vodu. Tri poslovna prostora imaju kontrolna brojila koje naše komunalno poduzeče tretira kao zasebne priključke jer ih oni servisiraju.i očitavaju i prema potrošnji šalju im račačune, To sve odbijaju od glavnog brojila. Sav gubitak vode ide na teret Stanara koji svoju potrošnju plačaju po članu jer nemaju kontrolna brojila.Pukla nam je cijev nakon brojila i iscurilo je cca 160 m3 vode Kako raspodjeliti taj gubitak. (11.10.2013)

Trebalobi vidjeti po kojem pravilniku sa raspoređuje voda. U istom bi trebalo bniti regulirano i to pitanje. Ako neije regulirano, možete zatražiti da se svim suvlasnicima obračuna prosječna potrošnja od tri zadnja mjeseca ili tri mjeseca istog razdoblja u prethodnoj godini. Ostatak se rasporedi proporcionalno udjelu u potrošnji na temelju broja članova kućanstva i stanja individualnih vodomjera.

Nikao se ne može dopustiti da se vodomjeri-razdjelnici. oslobode udjela u prekomjernoj potrošnji, odnosno gubitcima.
Vodomjeri koje navodite, ne mogu biti zakonita mjerila već samo pomoćno sredstva zaraspodjelu zajedničke potrošnje.

zdenka pita: Molim poštovane! Imamo dva ulaza u zgradu.Jeda ulaz je godinama zaključan i skinuta mu je brava.Sada imamo kraj zgrade izgradnju nove zgrade i teško nam je proči zbog radova te smo izlazili na taj zaključani izlaz bez brave samo mi koji imamo ključeve a nas je jako malo, da bi upravitelja zamolili da nam osposobi izlaz i zbog starijeg osoblja obečao je da hoče i ja sam dala još napraviti nekoliko ključeva da se starice ne muče obilaziti okolo! Umjesto ključeva on je preko noći zamjenio cilindar! (10.10.2013)

Malo pogledajte sadržaj na portali koji je vezan za upravljanje zgradom. Vi imate pogrešan odnos prema upravitelju. Suvlasnici osiguravaju financijska sredstva i donose odluke po svim pitanjim od općeg interesa za kvalitetno održavanje i korištenje zgrade. Prema tome, nema logike da vam upravitelj samoinicijativno poduziman takve radnje kojima se čak ograničava nešto na što imate isključivo pravo.

Braco pita: Poštovani, zanimame kako
riješiti situaciju kada
suvlasnik na 1. katu ne da da
se očisti dimljak koji je
zajednički ( u suvlasnikovom
stanu se nalaze vratašca za
čišćenje čađe).A po zadnjem
posjetu dimljačara visina čađe
je došla do trećeg kata
(zgrada je od 5 katova).Koji
je postupak riješavanja
slučaja. Unaprijed hvala. (10.10.2013)

U suradni sa ovlaštenim dimnjačarem izvjestite inspektora na poslovima zašite opd požara. Na temelju utvrđenog stanja, može se sudskim putem prisiliti suvlasnik da osigura uvjete za nesmetano čišćenje dimnjaka. Osim što će morati dozvoliti pristup, sud će mu odrediti obvezi pokrivanja svih troškova postupka.

Karolina pita: Koliko stanara mora dati pristanak da bi se izvršila izgradnja krovišta na stambenoj zgradi s ravnim krovom? (9.10.2013)

Ako se radi o zahvatu koji nužno zahtjeva riješavanje krova, može se uz suglasnost natpolovične većine donijeti odluka da se izvede zahvat koji riješava problem iako se mjenja izvedbeni projekt.

Neva pita: U novom Zakonu o tržištu toplinske energije u Članku 45. definirani su uvjeti izdvajanja krajnjih kupaca iz zajedničkog toplinskog sustava. U stavku (3) stoji da izdvojeni kupac ne mora plaćati nikakve troškove za potrošnju toplinske energije. Isijavanje topline preko vertikalnih cijevi koje i nadalje prolaze koroz njegov stan i troše topl. energiju plaćamo dakle mi, ostali stanari zgrade. Zanima nas Vaše mišljenje na takvu, po nama, pogrešnu odredbu i kako je možemo zaobići. Internim pravilnik (9.10.2013)

Zakon je donesen a nije popraćen pravilnikom. Pravilnikom bi trebalo biti regulirano pitanje uvjeta pod kojim bi se sprečilo isijavanje topline preko vertikalnih (pa i horizontalnih cijevi i pojedinim slučajevima).
Mi preporučamo da se zbog tih razloga na razini suvlasničke zajednice donese posebna Odluka o načinu raspodjele i na one koji su skinuli radijatore. Za to bi bilo dobro da se angažira stručnjak koji bi barem približno izračunao koliko se energije isijava kroz toplovodne cijevi i zidove.
Koristimo za savjetovanje pozitivnu praksu iz Slovenije gdje se za površine u kojima je isključeno grijaće tijelo izračinava prosjek koji se kreće izmešu 20 i 40 posto. I to je u nekim slučajevima malo pa trenutno rade na novom Pravilniku kojim predviđaju i do 65 % udjela u raspodjeli po grijanoj površini.
Odluku o raspodjeli troškova za centralno grijanje donose suvlasnici sukladno Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, čl.89 (Troškovi cijele nekretnine). Znači, nedostatak iz Zakona o tržištu tolinske energije, može se nadomjestiti Odlukom suvlasničke zajednice.

Katica pita: Da li je moguće da sami stanari
održavaju čistoću zgrade, a da
je to po zakonu, naime ne želimo
uzimati niti jednu agenciju a u
slučaju inspekcije da bude sve
po zakonu. (9.10.2013)

Nikakvih zapreka nema. Čak, preporučamo gdje je to moguće radin uštede. Čišćenje čak nije predviđeno kao dio poslova vezanih za održavanje.

Danijela pita: Zbog građevinskih radova jednog stanara ostali stanari zgrade ne mogu koristiti parkiralište. Imaju li stanari pravo tražiti od njega da im o vlastitom trošku osigura mjesečnu kartu za najbliže javno parkiralište. (9.10.2013)

Svaki sluvlasnik mora svoju nekretninu koristiti na način da ne ometa ili nanosi štetu drugim suvlasnicima. Ako je prisiljen na ometanje ili nanošenje štete, dužan je istu nadoknaditi.

Tomislav pita: Zanima me slijedeće:
Dali smo dužni plaćati dimnjačarske usluge iako je zgrada u blokadi.
Dimnjačari uredno dolaze i očiste. (9.10.2013)

Pitanje vama!
Kako je moguće da zgrada bude u blokadi kad nema pravnu osobnost. Neam OIB i nema Žiro račun!

Možda je tvrtka vašeg upravitelja u blokadi, ali i u tom slučaju novac vaše zgrade bi trebao biti izuzet!

U svakom slučaju, dužni ste plaćati ne samo dimnjačarske usluge nego i ostale račune koji su izudani na zakonit način.

PRETIĆ-MILIN pita: Kojim propisima je regulirano postavljanje uređaja za videonadzor u stambenim zgradama i što učiniti u slučaju kad predstavnik stanara
bez kvalificirane većine suvlasničkih glasova instalira video nadzor i bez akta o manipuliranju istim. (9.10.2013)

Sve vam je jasno i odgovor je kao i u ostalim slučajevima gdje se donose odluke na nezakonit način.

VITO pita: Poptovani, zgrada 8 stanova. 2 lokala ,jedan vlasništvo grada u najmu krznariji, koja ga dalje iznajmljuje kladionici. Treba li tu suglasnost suvlasnika, radi danas opasne dijelatnosti. Prozor kladionice je u dvorištu, vani nema više parkinga zbog nje i slično. Hvala Q (9.10.2013)

Za obavljannje djelatnosti u svom prostru vlasnik ne treba sufglasnost ostalih. Ako tom djelatnosti ometa normalno korištenje ostalim suvlasnicima, nadležan je sud.

Biserka pita: Mora li vlasnik i investitor prizemnog poslovnog prostora ulični ulaz(naknadno nadograđen pretvaranjem prolaza zgrade u lokal 1994,a zgrada izgrađena 1959)radi rekonstrukcije istoga, tražiti suglasnost suvlasnika,radi radova na izmjenama postojeće (nije sporno)i nove infrastrukture u podrumskim prostorijama sporno, probušene deke) i krovu (dimnjak).Ima li vlasnik lokala pravo na pristup podrumu bez dozvole suvlasnika zajedničkim dijelovima infrastrukture. (8.10.2013)

Ako je proastor dio građevine, vlasnik ima jednaka prava kao i ostali. Znači ni veća ni manja! Taj prostor mora biti legalni dio građevine i ući u obvezu raspodjele svih troškova za održavanje zgrade.

Nadija pita: Postojeće drvarnice su derutne i pravo su ruglo.Stare su kao zgrada,oko 80 god.i smještene su u dvorištu.Na upit gradskoj upravi da si sagradimo nove drvarnice svojim sredstvima odgovoreno nam je da ne može.Gradska uprava nudi da nam sagradi nove i da plaćamo najamninu.Sve ostale zgrade u bloku imaju odavno sagrađene nove drvarnice sredstvima samodoprinosa bivše države(takva je bila praksa).U neravnopravnom smo položaju,jedino mi moramo placati.Lijep pozdrav i hvala na odgovoru (8.10.2013)

Pozovite medije da se sa tim upozna šira javnost. Možda će vas netko u lokalnoj samoupravi razumjeti.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više