Brunel pita: Da li za jedinstvenu građevinu s 18 stanova u dva stubišta (bez diletacije), izgrađenu na jednoj KČ, 5 suvlasnika koji nemaju većinu u cijeloj građevini (već samo u jednom stubištu) mogu izabrati upravitelja smo za jedno stubište. Da li je pravovaljan međuvlasnički ugovor kojeg je potpisalo samo tih 5 suvlasnika. Ne postoji ni ugovor o upravljanju - elementi su uneseni u međuvlasnički ugovor. Elaborat etažiranja građevine napravljen je inače za cijelu građevinu kao jedinstvenu (oba stubišta). (13.9.2013)

Suvlasnici na jednom ulazu mog imati interne međuvlasničke ugovore koji se odnose samo na ona pitanja koja su specifična za njihov ulaz. Zgrada kao cjelina mora imati jedinstven međuvlasničkui ugovor kojim se reguliraju pitanja od općeg značenja.

boris pita: ide li na trošak pričuve popravak odvoda iz kade.susjedu ispod vlaži strop!

hvala boris (12.9.2013)

Ako je to dio u zidu ili međukatnoj konstrukciji onda je to zajednička odvodnja i rješava se sredstvima pričuve pod uvjetom da nekim nestručnim zahvatom niste prouzročili opisano stanje.

Zlatka pita: Susjeda ispod je porušila sve pregradne zidove u zgradi s drvenim gredama, više ih nije vratila, stan je pregrađen knaufom.U mom stanu kat iznad pukli su svi zidovi, 120 m2 ispod ima samo 1 nosivi zid po dužini stana. da li štetu pokriva osiguranje preko upravitelja zgrade? Ako ne da li postoji neki način - suđenje u razumnom roku jer je moj stan neupotrebljiv? (11.9.2013)

Hitno zovite statičara i ako ustanovite da je promjenama stanja prozročila štete u vašem stanu, zahtjevajte sanaciju ili povratak u prvobitno stanje.

slavko pita: Poštovani,živim na zadnjem katu zgrade sagrađene 1962,iz stana imam izlaz na terasu koja je odvojena od ostatka zajedničke terase ogradom.Kako utvrditi vlasništvom "moje"terase.U knjizi položenih ugovora se ne nalaze balkoni i terase.
hvala (11.9.2013)

Potrebna vam je suglasnost svih ostalih suvlasnika,

Sanja pita: kako smjeniti predstavnika stanara jer
se brine samo o svom ulazu dok ostali
propadaju? (11.9.2013)

Odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasnmištvu ili sudskim putem ako štetno djeluje za pojedinca ili zajednicu.

Silvio pita: Odluka Ustavnog suda je da se
plaća jednako m2 stambenog i
poslovnog prostora. Što učiniti
kad sudac donese odluku, na
temelju 51% suvlasnika, da
prićuvu za poslovni prostor
treba plaćati više od stambenog
prostora. Je li ta odluka sudca
ispravna. (11.9.2013)

Žalite se višoj instanci.

Mislav pita: suvlasnici smo nekretnine, u staroj jezgri grada.U naravi ta nekretnina predstavlja dvije odvojene stambene kuće. Planirali smo adaptaciju i rekonstrukciju naše kuće,ali u usmenom razgovoru s referentom koji izdaje dozvole, rečeno nam je da dozvolu nećemo dobiti dok suvlasnik ne sredi svoje izvanknjižno vlasništvo.Kako on ne želi učiniti molimo Vas da nam odgovorite da li možemo bez dozvole naš dio nekretnine (dakle samostalnu kuću koje se sastoji od 2 manje sa 2 posebna krova)staviti pod 1 krov (11.9.2013)

Ako postoje zajednički dijelovi, potrebna je suglasnost drugog suvlasnika. Ako je zgrada u takvom stanju da je nužna rekonstrukcija možete sudskim putem zatražiti riješenje kojim seobvezuje na ponašanje drugi vlasnmik.

Zaha pita:
Poštovani,
da li predstavnik stanara može da bude osoba koja je od "neke" vrste bolesti i umirovljena u 44 godini života(vozač u zet-u)..? zgrada je sa 33 stana i 6 poslovnih prostora..
napomena:izabran je većinom suvlasnika prije 10 godina,dok je još bio zaposlen i "zdrav"..

lp (11.9.2013)

Suvlasnici odlučuju o izboru predstavnika. Kriterije donose sami. Zakon to ne riješava.

nikša pita: da li smije neka nepoznata osoba
(nestanar) boraviti u prostoru
zgrade? (10.9.2013)

Nema načina da se to zabrani osim ako za to ne postoji odluka svih suvlasnika zgrade.

zorica pita: U zgradi na zadnjem katu ravni krov od 2011 na krovu se pojavljuju mrlje od vlage kod svih 5 stanova pod krovom. Zatražila sam sanaciju od upravitelja no odbio je zbog nedostatka financijskih sredstava. Ove godine stanari njih 52% zatražilo je otpis duga u periodu od 2007 do 31.12.2010. g što je stanouprava i provela 39.000 kn.Isti ti stanari odbijaju dizanje kredita za sanaciju krova, a financijskih sredstava nema.Može li se otpisati dug i ugroziti održavanje zgrade. Hvala (10.9.2013)

Više puta smo odgobvorili da se radi o nužnom zahvatu te da suvlasnici moraju osigurati sredstva za sanacije krova. Ako ne pristaju, morate ići tužbom nadležnom susdu protiv svih koji to odbijaju.
Upravitelj je dužan sa situacijom upoznati sve suvlasnike te zahthtjevati osiguranje sredstava. Ako to ne žele suvlasnici on ih osobno ne može prisiliti. Može u ime suvlasničke zajednice pokrenuti postupak ako je sa time suglasna natpolovična većina po udjelu u vlasništvu.

Ivan pita: Poštovanje! Zanima me može li stanar koji nije vlasnik stana tužiti drugog stanara koji također nije vlasnik stana zbog uznemiravanja? Hvala! (9.9.2013)

Da ali ne u svojstvu vlasnika. Možete samo kao građani u redovnoj parnici.

Sandra pita: Poštovani,
Živimo u prizemlju zgrade i željeli bismo proširiti 1/3 balkona i napraviti stepenice za izlaz prema livadi (stražnji dio zgrade). Možete li me uputiti koja bi bila procedura? (9.9.2013)

Javite se za savjet u nadležni odjel za urbanizam.

Iva pita: Poštovani! Zgrada ima cca 40 stanova a građena je 1985. godine. Upravitelj je bez najave i znanja vlasnika povećao pričuvu, pozivajući se na Etalonsku cijenu građenja u iznosu od 6.000,00 kuna. Da li se to može odnositi na stare zgrade? ili se takva cijena primjenjuje samo na novogradnju? da li je upravitelj smio bez obrazoženja i najave samovoljno povećati pričuvu??? Unaprijed hvala na odgovoru (9.9.2013)

Upravitelj nema pravo donošenja takvih odluka. Međutim , moramo vam skrenuti pozornost da činjenicu da su danas potrebe za osiguranje financijskih sredstava veće nego u početku stupanja na snagu ZOV-a. Toga moraju biti svjesni sami suvlasnici i tražiti od upravitelja da napravi plan održavanja zgrade sa izračunom potrebnih sredstava za održavanje zgrade.

Romano pita: 2. da li se Upravitelj koji
upravlja našom zgradom može
prijaviti državnom inspektoratu
i dali će imati to kakvih
sankcija (prema njemu) i učinka
na kvalitetu upravljanja spram
našoj zgradi jer tolerira,
prešućuje, ignorira činjenice
koje podižu kvalitetu življenja
te kršenju zakona (9.9.2013)

Nema državni inspektorat tu nadležnost. Ako suvlasnici imaju ili trpe štetu, mogu to riješiti samo na temelju odluka koje sami donose. Odluka može biti donesena da se pokrene postupak protiv upravitelja za naknadu štete koja nastupa zbog njegovog nemara ili svjesne zlouporabe,

Romano pita: Moja zgrada i moj predstavnik
su tragikomedija, o tome se
može kazališna predstava
napraviti. Molim Vas odgovor
na pitanja:
1. da li se prilikom izbora
novog predstavnika (koji je
izabran s 20% potpisa-
nedovoljno, znam) suvlasnika
mora menjati ili barem aneks
dodati MU jer u našem MU je
naveden stari pokojni
predstavnik te je čak navedeni
pogrešan grad u kojem se
nalazi naša zgrada? (očito
pisan MU po nekoj špranci)??
(9.9.2013)

Kratko.
Takav predstavnik nema nikakva prava. Ako nešto napravi samoinicijativno, može pred zakonom odgovarati za eventualne posljedice.

Branko pita: Stanujem u zgradi s 8 katova ja na 6 i u vrijeme godisnjeg odmora u stanu na 1 katu je doslo do zacepljena odvoda. Hitne intervencije su taj kvar otklanjale u dva navrata al je meni voda iz sudopera koji je na zajednickoj cijevi izbila i unistila kuhinjski namjestaj.Kome se mogu obratit za naknadu stete predstavnik stanara kaze da je to moja kuhinja a ne dio zgrade.A prodor vode je nastao iz zajedničkih dijelova zgrade. (9.9.2013)

Ako je upravitelj svjesno obavljao svoj posao na pravi način, trebao je takav rizik poriti policom osiguranja. Ako štetu ne pokriva polica osiguranja, imate pravo zahtjevati naknadu iz fonda sredstava pričuve.

Krešimir pita: Poštovani!
Stanujem u zgradi sa 42 stana
i
koja ima jedan dovod vode,htio
bih se odvojiti sa zajedničkog
sata,tako da bih sam
financirao postavljanje cijevi
do stana i priključak svog
sata za vodu.
Zanima me,da li se mogu bez
suglasnosti ostalih stanara
odvojiti i tko daje
suglasnost, ako se stanovi
vode kao državno vlasništvo,
samo desetak stanova su
privatno vlasništvo kao i moj
stan.Postoji li negdje nekakva
uredba o tome i gdje.
Hvala na odgovoru (9.9.2013)

Svaki suvlasnik ima pravo na korištenje pogodnosti kojima olakšava i poboljšava uvjete življenja u svom stanu. To pravo snmije koristiti na način da ne šteti ostalim suvlasnicima. Prema tome, ako možete na neškodljiv način urediti poseban priključak, nitko vam to ne može zabraniti. Nije vam potrebna suglasnost ostalih suvlasnika.
Mogućnost izvedbe razmotrite sa distributerom vode (komunalno društvo čiji predstavnik će vas upoznati sa pravilima).

mirjana pita: U prizemlju zgrade postoji prostorija koja je nekad služila za odlaganje smeća. Sada starim stanarima služi za pospemanje bicikala i oni imaju ključ za pristup istoj.Ja sam novi stanar i kada sam od upravitelja zgrade višekratnim upitima tražila ključ od te prostorije, odbio mi ga dati sa odgvorom da u prostoriji više nema mjesta. Koja su moja prava ? (7.9.2013)

Svi suvlasnici imaju pravo na korištenje zajedničkih dijelova zgrade pod jednakim uvjetima.
Predstavnik nema pravo samostalnog odlučivanja.

Sanja pita: Poštovani ,na moje pitanje da
li sifon na balkonu pripada
zgradi ili vlasniku stana
odgovorili ste mi da sve piše
u uredbi o održavanju zgrada.
Da sam ja to pronašla ne bih
Vas pitala,pa Vas molim da mi
odgovorite na pitanje, jer mi
je bitno za sudski spor.
Zahvaljiujem
Sanja Petrović
(6.9.2013)

Sifon na balkonu je rijetko izveni dio infrastrukture za odvodnju. Izravna je veza sa ostatkom instalacija i nalazi se u međukatnoj konsstrukciji koja je zajedniki dio. Prema tome, riješava se sredstvima pričuve ako je došlo do kvara usljed erozije ili priomjena na građevini. Ako je korisnik posebnog dijela (stana) kojem pripafda balkon , nesavjesnim djelovanjem ili nemarom prouzročio kvar, dužan je posljedice otkloniti o osobnom trošku.
(Ipak niste dovoljno dobro pročitali Uredbu, a bilo bi dobro da proučizte i Zakon o vlasništvu i drugim stavrnim pravima).

Marija pita: Darovnim ugovorom od 1999. darovatelj je izgubio status vlasnika danom uknjižbe obdarenika u KPU, 2002.g. Međutim, darovatelj je ostao punih 6 godina zaveden kao VLASNIK NEKRETNINE pri Matičnoj evidenciji GSKG. Pitanje: da li ta osoba mogla/smjela potpisati 2007.g dokument za smjenu predstav. suvlasn. kao punopravni vlasnik? Da li je Upravitelj trebao provjeriti potpise? Da li je tek izborom novog "legalnog" prestav.suvls.- "obderenika" moglo doći do promijene u Matič. evidenciji GSKG - 2008.g? (4.9.2013)

Da bi se dao pravilan odgovor, treba vidjeti Ugovor o darovanju. Pitanje je dali u istom postoji klauzula o pravomoćnosti.
Ako se dokaže da nije imao aktivnu legitimaciju, njegov potpis može biti proglašen ništavnim.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više