mirjana pita: Poštovani,u mojoj zgradi
investiror je stavljao
pogrešne kanalice na terasama
tako da su nam prošlu zimu
procurile lođe i u nekim
stanovima voda ušla u stambeni
postor.Naravno od silnog
obećanja saniranja ovo ljeto
ništa. Tužili smo firmu i sada
je sve na sudu ali tko zna
kada će to biti riješeno. Moje
pitanje je dali je bolje da ja
kao pojedinac idem tužiti
firmu mada smo to napravili
kao zgrada ili da čekam
razrješenje tužbe. Zgrada je
stara 5 godina.Hvala (26.7.2013)

Nema potrebe za pojedinačne postupke ako je tužba kvalitetno pripremljena i potkrepljena sa odgovarajućim dokazima.

ivana pita: na koji način mogu
zainteresirani stanari
zamjeniti dio potkrovlja za
uslugu obnove fasade.zgrada
nije etažirana.da li je uopće
to moguće bez 100 % potpisa
ili je dovoljna većina stanara
sa većinskim udjelom u zgradi
(m2).problem je što nam
izgleda prijete i tužbe zbog
ozljede prolaznika i imovine
kojima su veliki kom fasade
pali na glavu i aute u zadnjih
par god.ne možemo se
dogovoriti sa 2 stanara za
kredit (1 je predstavnik
zgrade kojeg cemo definitivno
smjeniti). tko odgovara u tom
slučaju (25.7.2013)

Ako je fasada u tako lošem stanju, dovoljno vam je 51 % suglasnosti suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Odluka je obvezujuća i za one koji nisu suglasni.
Onima koji nisu svjesni svoje odgovornosti, prijeti opasnost od plaćanja eventualnih odšteta trećim osobama.

ivana pita: živimo u zgradi sa 6 stanova, starogradnja (oko 1900. g.).
većina stanova su u vlasnitvu; 2/3 stanar a 1/3 grad. Zgrada
još nije etažirana iako nas 4 stanara (s većim stanovima)
imamo zelju i volju da se to više napravi. da li postoji
zakonska obaveza do kojeg datuma se etažiranje mora provesti,
da li se to plaća iz pričuve, da li je za etažiranje dovoljna
suglasnost većine stanara,na koji način mjenjamo upravitelja
zgrade - što trebamo znati kod prelaska drugom upravitelju? (25.7.2013)

Etažireanje nije još uvjek zakonska obaveza.
Za sve ostalo potražite odgovor na našem portalu ("Upravljanje" i "Održavanje")

Branko pita: Molim vas kakvo prvo ostvarujem jer najmodavac je dao odstraniti centralno grijanje i stanarima ne želiponovno uvesti grijanje grijanje imamo 30g. to su inače službeni stanovi i koristim ga 47g.hvala na odgovoru. (24.7.2013)

Najmodavac je vlasnik i on odlučuje. Ako ste oštećeni, to morate riješavati sudskim putem. Takav je danas zakon.

Ana pita: Poštovani,
Živim u stambenoj zgradi u suterenskom stanu čiji prozori gledaju isključivo na dvorište zgrade u kojem se stanari parkiraju. Zanima me postoji li neka odredba o tome koliko automobili moraju biti udaljeni od prozora te da li se uopće smiju parkirati direktno ispred prozora pri tome zaklanjajući svjetlost i protok zraka u stan? Također napominjem da zgrada kao ni pripadajuće dvorište nisu etažirani pa se ne zna što je čiji dio dvorišta.
Unaprijed zahvaljujem. (23.7.2013)

Nema jednostavnog riješenja u vašem slučaju.
Provjerite vlasništvo zemljišta (okućnice). Ako se radi o javnoj popvršini, morate riješenje tražiti preko jednice lokalne samouprave (Grad Zagreb).Ako se radi o zemljištu koje pripada zgradi, problem je u nadležnosti suvlasnika. Sve ono što sae ne možeriješiti redovnim putem, rijšava se u sudskom postupku protiv onih koji štetno djeluju na pojedinca ili zajednicu.

ana pita: u mojoj zgradi se čistačica i predstavnik stanara plaćaju na ruke. Koji je način natjerati ih da se plaćanje vrši preko pričuve, i u slučaju kazne dali kaznu plaćaju i stanari koji plaćaju te usluge ili samo čistačica i predstavnik? (23.7.2013)

Plaća kaznu onaj tko na nezkonit način ostvaruje prihod.

B.K pita: Susjedov pas je u boxu na našoj ogradi kraj mjesta na kojem boravimo i jedemo.Pas vrši nuždu u istom, sve smrdi i zamolili smo da ga maknu. Naravno da nisu jer ne smrdi njima. Najljubaznije molimo savjet. (23.7.2013)

Obavjestite sanitarnu inspekciju. Vjerovatno na taj način neće biti riješen problem u cjelosti pa će vam ostati mogućnost da u sudskom postupku tražite riješenje.

sanja pita: Tko je dužan čistiti snijeg
ispred zgrade? Da li su za
čišćenje odgovorni sami vlasnici
stanova ili i podstanari,
odnosno mogu li se rasporedom
čišćenja obvezati i podstanari?
Također me zanima da li je
međuvlasnički ugovor zakonska
obveza svake stambene zgrade? (22.7.2013)

Isključiva obveza suvlasnika. Suvlasnik može ugovorno prenijeti obvezi na trećeu osobu. Za neizvršavanje obveze od strane treće osobe (podstanar i sl.), odgovara vlasnik stana.

Snježana pita: Poštovani! Hvala na odgovoru! Mi stanari, povečali smo pričuvu 100% za kompletnu hidroizolaciju zgrade. Imamo novac.Inzistiramo na transparentnom poslovanju. Utvrdili smo da upravitelj
novac bez predračuna i eventualnih drugih ponuda troši na nestručna krparenja (i dalje curi po strujnim žicama i dolazi do kratkog spoja)i naplačuje.Izbjegava nas.Udruga stanara upućuje nas građevinskom inspektoru,jer se radi o nužnim popravcima, on tvrdi da za održavanje zgrada nije nadležan.Tko je nadležan? (22.7.2013)

Morate se organizirati unutar suvlasničke zajednice.Formirajte grupu za praćenje održavanja odnosno trošenja novca sa računa pričuve.Nijedan posao, makar to bio i nužni zahvat, ne može se obaviti bez znanja suvlasnika.
Tu značajnu ulogu ima pedstavnik suvlasnika.
Vi birate upravitelja, vi pratite njegov rad i vi ga razriješavate funkcije ako ne izvršava ugovorne i zakonske obveze.

Andrej pita:
Zgrada P+2, nema upravitelja. Prizemlje ima odvojen ulaz na zapadnoj strani dvorišta. I i II kat imaju zajedničko vanjsko stepenište s istočne strane. Ispod stepenica nalazi se prostorija koju dijele svi suvlasnici. Da li i u kojem omjeru vlasnik stana(etaže) u prizemlju sudjeluje u troškovima održavanja vanjskog stepeništa (kojega, kaže, ne koristi kao prilaz) i u kojem omjeru se snose troškovi održavanja betonske staze oko zgrade koja služi kao pristup ulazima s istočne/zapadne strane? (22.7.2013)

Suvlasnici ugovorom o uzajamnim odnosima (međuvlasnički ugovor) mogu odrediti da se pojedini dijelovi koje koriste samo pojedini suvlasnici održavaju njegovim osobnim sredstvima. U vašem slučaju, stepenice ne mora održavati suvlasnik koji ih ne koristi. U svemu ostalom sudjeluje u idealnom dijelu troškova temeljem udjela u vlasništvu.

branimir pita: Koja su prava suvlasnika za potraživanje naknade šteta koje su nastale ISKLUČIVO KRIVNJOM ZAINTERESIRANIH osoba tj . samih suvlasnika.Naime suvlasnici su se svojom odlukom odlučili da ne žele podići kredit kao jedini način za cjelovito i trajno rješenje dotrajale fasade. Sada potražuju iz sredstava zajedničke pričuve sanciju fasade za koju nisu uplatili dovoljno novca ,kao i sanaciju dijelova koji nisu zajednički , a šteta na njima je nastala isto kao posljedica curenja stare i dotrajale fasa (22.7.2013)

Zakonodavac nije odredio stroga pravila. U suvremenim ddržavama, postoje rokovi u kojima se fasade moraju obnoviti. kod nas nažalost vrijede pravila ;"dok se može krpiti, nek se krpi", a kad postoji opasnost odr ušenja, onda tek vrijedi pravilo da se cjeloviti zahvat izvodi na teenlju odluke natplovične većine.
Predlažemo da vam stručna osoba napravi analizu stanja fasade i da vam dade pismeno mišljenje. Predpostavljam da će svaki savjestana arhitekta prdložiti trajno riješenje , a moći ćet to svrstati u poslove redovitog održavanja. Kad se usvoji odluka, ona je obvezujuća za sve.

Nardina pita: u mojoj zgradi neka djevojka na prizemlju
zgrade gradi restoran i bez suglasnosti
svih stanara (suglasni su oni kojima to
najmanje smeta ,.oni na prvom spratu)
duz zajednickog svetionika i fasade dize
restoranske mape,.mi zivimo na trecem
spratu i te nape iako su tehnicki izvedene
kako treba nama najvise mogu smetati
mirisi ribe,dima...koliko potpisa doticna
treba od sedam stanara ? mi u tom djelu
stana imamo samo te prozore koje
necemo moci otvoriti!majstori nam lazu
da se dolje otvara butik,. (21.7.2013)

Suvlasnik ne mora za prenamjenu prostora tražiti suglasnost ostalih. Riješenje dobija od nadležnog tijela na temelju važećih propisa.
Iako se radi o ispunjavanjem zakonskih uvjeta, uvjek postoji neko stanje koje može utjecati da dozvolu za obavljanje djelatnosti. Imisije mirisa, dim, buka i sl., mogu biti razlog za osporavaje valjanosti riješenja za obavljanje djelatnosti.
Predstoji vam složen proces dokazivanja štetnosti. Za početak pozovite sanitarnu inspekciju, a vjerovastno ćete dalje na temelju dokaza o stvarnom stanju kod nadležnog suda zatražiti pravno riješenje problema.

ankica pita: Molim vas tko mi je dužan dati kopiju međuvlasničkog ugovora upravitelj zgrade ili predstavnik zgrade
Hvala! (20.7.2013)

Pitanje staro koliko i period upravljanja zgradama. Od 01.01.1998. godine je u primjeni ZOV i Uredba o održavanju zgrada. Na samom početku, suvlasnici su potpisali suglasnost kojom se usvajaju odtredbe međuvlasničkog ugovora. Tom prilikom je svaki suvlasnik trebao dobiti svoj primjerak koji se čuva u kućnoj arhivi.
Međutim iz ne znanja (za koje ne postoji opravdanje) gotovo nitko od suvlasnika nije za sebe zatražio primjerak. Tek nakon našeg savjeta, značajan broj suvlasnika je preko predstavnika, odnosno upravitelja došao do svog primjerka. Vi očigledno niste u toj kategoriji.
Preko predstavnika zatražite svoj primjerak međuvlasničkog ugovora!

Marko pita: Poštovani!Zanima me imam li se pravo ostati grijati na kotlovnicu, s obzirom da je odlučeno da će se raditi etažno grijanje s čime se ne slažem. Kotlovnica je zajednička dvama ulazima jedne zgrade, a etažno grijanje radi samo jedan ulaz. Također, trebam li, ako neću raditi etažno grijanje, plaćati uvečanu pričuvu zbog kredita za etažno grijanje? Hvala na odgovoru! Srdačan pozdrav! (20.7.2013)

Vaše pitaje bi moglo biti jednostavno kad bi se tumačilo samo sukladno važećim propisima. U tim oklnostima, ostali nebi smjeli donijeti odluku sa kojom vi niste suglasni. Međutim, u praksi je malo drugačija situacija.
Kad većina suvlasnika poduzima mjere kojima se poboljšava kvalitet života i ekonomičnije živi, u konačnici oni mogu ostavriti svoje nakane bez posljedica. Vi koji niste suglasni u eventualnom sporu u sudskom postupku morate dokazati da su donijeli štetnu odluku za vas, a da su sebi priskrbili korist. Možete ostati bez pozitivnog riješenja. Osim toga ostali suvlasnici mogu od suda zahtjevati da vam odredi pravila ponašanja sa kojima nećete štetiti zajednici.

Lorena pita: U zgradi iz 1915 godine dobila
sam stan površime 100m2.
Promjenila sam ulazna vrata
stana - protuprovalna i ista su
manjih dimenzija nego do sada.
Uredno su postavljena u skladu
sa prvim vratima, samo zazidali
smo visinu i strane da gabariti
pašu.Zgrada je pod zaštitom.
Mogu li imati problema? (18.7.2013)

Kad se fradi o promjenama unutar građevine, bitno je da se ne obavljaju graditeljski zahvati kojima se bitno mjenja stanje statike i funkcionalnosti zgrade.

Robert pita: Poštovani

Na dvije parcele, koje se naslanjaju jedna na drugu, nalaze se dva objekta (na svakoj po jedan). Suvlasnik sam navedenih nekretnina u ½ idealnog dijela. Vlasnik druge ½ je moj rođak. U naravi, ja koristim jedan objekt i pripadajuću parcelu, a on drugi objekt koji je prenamijenio u ugostiteljski, a na zemljištu je napravio terasu. Da li postoji osnova da mu se ukinu MTU za lokal i terasu, budući suvlasništvo nije formalno razvrgnuto i MTU je dobio bez moje suglasnosti kao suvlasnika. (18.7.2013)

Vaše pitaje nije za nas. Potražite savjet odvjetnika. U svakom slučaju, postoje elementi koji ukazuju da su vaša prva povređena.

ankica pita: Poštovani!
Prićuva se naplaćuje preko gradskostanbenog,dok se preko uplatnice zg banke posebno plaća potrošnja el .energije za stubište, ćistaćica predstavik zgrade recite mi da li je to protuzakonito kome se možemo obratiti za to pitanje.Da li čistačica mora imati kakav ugovor o radu ili mora biti prijavljena za taj posao tj.kako je vidljiva njihaova isplat (18.7.2013)

Kako vidim ,platni promet se odvija na zakonit nači. Kako su riješeni obvezni odnosi između vas, upravitelja ili čistačice je stvar odluka u kojima bi trebao sudjelovati svaki suvlasnik. Zna se za što je namjenjena pričuva, i kako vidimo taj dio ispravno vodi upravitelj. Sve ostalo su poslovi koji za koje se trškovi podmiruju iz drugih izvora (osobna plaćanja).

m.goran pita: zgrada 36 stanova. zajednički sat za vodu. tri stanara za sada se odvojila sa internim satovima.predstavnik suvlasnika ne priznaje satove i svaki mjesec mi dođe 5-7m3 vode da platim više od utrošenog. šta uraditi? ulaskom u eu, ima li novi zakonskih regulativa, ili....šta uraditi? (17.7.2013)

Obraite se vašoj udruzi za zaštitu potrošača.
U pitanju je problem koji nije detaljno jasan u zakonskom smislu. Zgrada ima glavno zakonito mjerilo a svi ostali "satovi" su zapravo samo razdjelnici.
U nekim gradovima su primjeni kvalitetni pravilnici temeljem kojih se obraćunava potrošja vodte teljem kombiniranog sustava. Vlasnici bez vodomjera plaćaju temeljem broja članova kućanstva ai oni sa individualnim mjerilima 8razdsjelnicima), pkaćaju temeljem očitanja stanja na istima. U sčlučaju prekomjeren potrošnje, višak se dijeli proporcionalno na sve sudionike po potrošnji.

Ivana pita: Poštovani, suvlasnik sam u zgradi s 22 stana u spomeničkom dijelu grada. Dobili smo spomeničku rentu za uređenje fasade i krovišta. Svi stanari su potpisali ugovore s Gradskim stambenim, 20 stanara je predalo ovjerenu zadužnicu radi dizanja kredita, a dvije vlasnice to nisu učinile osporavajući dijelove ugovora koje su potpisale s Gradskim stambenim. Gradsko stambeno očekuje od nas da ih nagovorimo da uplate iznos. S obzirom da to ne možemo, otkazuje ugovor i rentu. Što nam je činiti? Puno hvala (16.7.2013)

orate upozoriti sporne suvlasnike da je njihovo ponašanje štetno za zajednicu. Možete im zaprijetiti tužbom sudu zbog štetnog djelovanja. Zgrada je atipično dioničko društvo, i nažalost dokazivanje da je netko štetan dioničar ide u redovni postupak pred nadležnim sudom.
U vašem slučaju bi bilo dobro da se istima dostave opomene pred tužbu.

Snježana pita: Živim u stanu na 5 katu i već 15 godina curi u kuhinji na stropu preko strujne instalacije. Upravitelj je postavio novu izolaciju prije 4 mjeseca i to samo iznad mog stana, a ne i iznad susjednog koji čini cjelinu a to je kao da skinete krov sa kuće i pokrijete samo polovinu. Otpada žbuka sa zgrade. Na našem ravnom krovu deponira građ. materijal za susjednu zgradu, izvodi radove, nevrijeme diže metarske limove i baca oko zgrade, a ispod je škola, vrtić, parkiralište!Kome da prijavimo? Hitno je!
(16.7.2013)

Svi suvlasnici zgrade trebaju biti upoznati sa problemeom i mora im biti jasno da se radi o zajedničkoj obavezi. U zajednici se mora donijeti odliuka kojm se osiguravaju financijska sredstva i ivjeti za sanaciju te se daje nalog upravitelju da takvu odluku realizira na način da prikupi ponude za najpovoljnije riješenje. I suvlasnici mogu sami sudjelovati u prikupljanju ponuda.
Znači, ne postoje neke treće osobe koje će vam riješavati problem.
Ako ne možete ostavriti pravo u suradnji sa suvlaničkom zajednicom , ostaje vam sudski postupak koji pokrećete protiv svih koji ne žele sudjelovati u riješavanju slučaja.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više