Tiana pita: Poštovani,
uvidom stručne osobe,uzrok vlage koja se pojavljuje u stanovima je moja nenatkrivena terasa (ujedno krov stana ispod)i fasada.Ja sam kupila stan od investitora koji je sada u blokadi i vjerojatno će u stečaj.Može li se u tom slučaju tužiti izvođač radova, a ako to ne uspije, možemo li se naplatiti iz pričuve? Može li se proces podizanja tužbe platiti iz pričuve.
Unaprijed hvala (15.7.2013)

Prvo je da riješi problem vlaženja po hitnom postupku. ako se ne može u kratkom roku riješeiti pfreko odgovornih za to stanje, izvršite stručni pregled, kvalitetno konstatirajte stanje uz savjet stručne osobe, osigurtajte sredstva pričuve i rišeite problem. Pralelno možete podnijeti tužbu protiv investitira bez obzira što je u stečaju, ako je evidentna njegova krivnja. Postupak se pokreće sredstvima pričuve..

emina pita: Zanima me da li predstavnik
stanara može tražiti direktno
ugovaranje sa izvođačem radova i
da li postoji pravilnik o tome
ili članak zakona.
Kao zgrada želimo izbjeći
Upravitelja jer smo našli
povoljnijeg izvođača.
Molim Vas što hitniji
odgovor.Hvala. (15.7.2013)

U svakom slučaju, suvlasnici donose konačnu odluku. Nitko vas ne može spriječiti da sami izaberete izvođača radova koji je za vas najpovoljniji. Vaša odluka je nalog za izvršenje upravitelju jer ste vi jedini nositelji obveza plaćanja.

jasminka pita: Izradili smo snimak stambene zgrade za postupak legalizacije. S istm su suglasni svi suvlasnici( njih 3). Sklopili smo ugovor o tome, izdali račun i tvrtka koja im je upravitelj zgrade ne želi račun platiti iz pričuve iako postoje sredstva jer da se iz pričuve po zakonu ? ne plaćaju troškovi snimka zgrade već samo etažiranje. Molimo Vaše mišljenje. Pozdrav (15.7.2013)

Da bi se takav trošak podmirio sredsvimapričuve, potrebna je suglasnost svih suvlasnika.
Na isti način se može izvršiti i etažiranje.
Znači, ni legalizacija ni etažiranje se nemogu izvršiti sredstvima pričuve ako nisu suglasni svi suvlasnici.
Kod legalizacuije treba obratiti pažnju na to dali se radi o pojedinim nelegalnim dijelovima u vlasništvu pojedinaca ili se radi o nelegalnom statusu cijele zgrade.
Ako je cijela zgrada nelegalna , vrijede prethodni navodi. Međutim, ako su nelegalni samo pojedini dijelovi u vlasništvu pojedinaca, za to se nebi smjela trošiti sredstva pričuve. To ide na trošak onih pojedinaca koji su sagradili nelegalne dijelo zgrade.

Jelka pita: Možete mi pisati kako dugo ima kod vas na Hrvatskem garancija na krovnu konstrukciju. Smo vlastnik apartmaja i sada imamo problem jer smo u najvišem spratu. Vlastnik kaže, da ovo ni njegova stvar? (15.7.2013)

Prilikom sklapanja ugovora o kupovin nekretnine bi trebali stajati uvjeti koje moraju ispoštivati obje stranke. U ugovoru bi trebao stajati garantni rok.Ako tog nemate, ostaje vam tužba protiv investitora za prikrivene nedostatke za koje niste znali prilikom kupnje nekretnine. Bilo bi dobro da stručna osoba pregleda građevinu kako bi lakše formulirali tužbu prema nadležnom sudu.

Atina2802 pita: Molim vas da točno navedete zakon gdje piše da se skuteri, odnosno motori ne smiju parkirati u zajedničke prostorije kao što je šupa. Hvala unaprijed na odgovoru! (13.7.2013)

Ne trebate se osvrtati na Zakone i druge propise jer su skuteri i druga prijevozna sredstva koja imaju za pogon gorivo, općeopasni predmeti ako u rezervaru simaju neke količine goriva.
Drugi razlog za zabrane može se temeljiti na odlukama suvlasničkih zajednica o načinu korištenja zajedničkih prostorija. Da bi neki suvlasnik svoje vlastite vrijednosti držao u zajedničkim dijelovioma zgrade, to mora biti na temelju suglasnosti svih suvlanika i na način da se ne uzroči šteta ili dovede u opasnost zajednička imovima.

Mario pita: Ukoliko mi 16 mjeseci (pravo vlasništva stekao 19.3.2012.) nisu ispostavljali fakturu za prićuvu i sada su mi odmah bez prethodne obavijesti i upozorenja pokrenuli ovrhu na nekretnini, imam li pravo prigovora i što činiti?

Napominjem da je na konto kartici prvo njihovo knjiženje evidentirano u travnju 2013. sa valutama plaćanja u 2012.(!?) s tim da su računi stigli tek u lipnju 2013.?! (13.7.2013)

Postoje propusti i kod vas i kod predstavnika suvlasnika. Vas neznanje o obvezi plaćanja pričuve ne oslobađa odgovornosti. Po zakou ste to dužni i predlažemo da idete na dogovr kako se nebi provodila prisilna naplata.
Možda ste po prvi put u životu u sluvalsničkoj zajednici pa vam moramo kazati da je pričuva jedini način da se osiguraju sredstva za održavanje zgrade. Ako vi ne plaćate, zgrada se održava sredsvioma vaših susjeda i ostalih suvlasnika. Džava,odnosno društvena zajednica, ne osiguravaju nikakva sredstva.

tomislav pita: susjeda je napravila nastrešnicu na balkonu zgrade ilegalno na svoju ruku kako postupiti da ona to ukloni unaprjed hvala. (13.7.2013)

Ako je to načinila na nčin koji šteti ostalim suvlasnicima, možete sudskim putem zahtjevati uklanjanje.

dubravka pita: Poštovani, novi predstojnik
zgrade promjenio je bravu na
vratima koja vode na krov. Pošto
se na krovu nalaze antene i klima uređaji stanari bi željeli
napraviti kopiju ključa što on
odbija i na krov se može ići samo u njegovom prisustvu. Da li
ima to pravo?
(13.7.2013)

Dobro je da imate predstavnika koji brine za sigurnost i ispravnost zgrade. Međutim , morate imati odluku unutar zajednice koja će regulirati piotanje izlaska na krov ili na neke druge dijelove zgrade koji bi mogli biti oštećeni od strane nepoznatih osoba. Logično bi bilo da na takva mjesta imaju pristup samo osobe koje imaju za to potrebe i to na suguran način da ne nastupe štete posljedice.

Sebastijan pita: Poštovani,
na zgradi je otisla
hidroizolacija zgrada je stara
5 godina i stanovi koji su u
suterenu prizemlju kao i
stubište su skroz u vlazi.
Dobili smo ponudu ali neki
stanari kažu da to nije
problem zgrade i da vanjska
hidroizolacija neide iz
pričuve nego od stanara iz
suteresnkih stanova. Da li je
to točno i imali neki zakon
zajendičkim površinama. Hvala (13.7.2013)

Problem je zajednički za sve suvlasnike. Međutim, pitanje je odgovronosti za opisano stanje i posljedice. Pošto je zgrada stara samo pet godina, ozbiljno se postavlja pitanje investitora. Angažirajte stručnu osobu koja će procjeniti dali se radi o prikrivenim dnedostatcima za što možete terettiti investitora.
Ako ne utvrdite ničiju odgovornost, problem riješite sredstvima pričuve. Ako imate stan u suterenu, ne znači da nemate pravo, jer posljedice nastupaju zbog vlage iz zajedničkih dijelova.

zdenko pita: novim zakonom o toplinskoj energiji se može izdvojiti iz kotlovnice ako je više od 50%stanara .nas je 85% ali po članu 45 stav 3 moramo i dalje plačati snagu kotlovnice.kako nam mogu nešto računati kada više nemamo nikakove veze sa kotlovnicom.kojoj instituciji da se žalimo (12.7.2013)

Postoji u sudskoj praksi nekoliko riješenja po kojima se na temelju prethodnog Zakona oslobađaju svih obveza potrošači.
Ostaje da se konzultuirate sa Udrugom potrošača.
U vašoj situaciji bi biklo najboje da se izdvoji i ostalih 15% i da se traži novi oblik opskrbe toplinskom energijom po uzoru na Varaždin ( pogledajte na našem portalu).

Josip pita: Radimo temeljitu rekonsstrukciju, adaptaciju stana starog 34 godine.Mijenjaju se sve instalacije- vodovodne, plinske, odvodne kanalizacijske, električne.Vodovod se organizira tako da ima mjerenje vlastite potrošnje u stanu.Vanjska stolarija se zamjenjuje toplinski šparnom, unutarnja stolarija sigurnosnom i izoliranom.Oprema stana će biti visokih normi uštede energije.
Imam li prema prema uredbi o održavanju zgrada i zakonu o vlasništvu pravo na bilo kakav bonus u plaćanju stambene pričuve . (11.7.2013)

Pogledajte Uredbu oodržavanju zgrada. Vidjet ćete da radite zahavte i na zajedničkoj infrastrukturi. Međutim , ostali suvlasnici odlučuju o tome fda li je to od koristi za ostale ili ne. Infrastruktura se n ažalost u praksi mjenja tek kad potpuno propadne pa u tom postoji osnova da vam se odbije sufianciranje troškova. Za ostale zahvate se može kaati da su u vašem osobnom ingteresu jer na taj način poboljšavate svbebi uvjete življenja.

ida pita: Zivim u vlastitom stanu u stambenoj
zgradi. Placam pricuvu redovito ali
se moji problemi ne rjesavaju a
trebali bi. Ima li nacina da izadjem
iz tog sustava i ne placam vise
pricuvu jer za svojih 500 kn ne
dobijem nista osim depresije? (11.7.2013)

Pričuvu morate plaćati. Ako imate problema koje treba riješavati sredstvima pričuve, a obveze se ne izvršavaju, svije pravo možete ostvariti u sudskom postupku protiv osobe (ili osoba) koje ne izvršavaju svoje obveze. To može biti predstavnik ako ne poduzima ništa ili upravitelj ako ima valajnu odluku ovjerenu od strane predstavnika i osigurana financijska sredstva. mogu biti odgovorini i ostali suvlasnici ako odbiju osigurati sredstva za riješevanje problema.

Mirta pita: Postovani
Od 10 stanova u zgradi 4 ce tokom 2mj.biti prazna (G.O.) - dali su i tjekom ta 2mj vlasnici (praznih stanova)obezni po zakonu placati; podstanicu, cistacicui stubisno svjetlo?
Ukoliko jesu po kojem zakonu.
Unaprjed zahvaljujem i pozdravljam. (10.7.2013)

Pravila o načinu podmirenja zajedničkih troškova donose suvlasnici. Nema zakona koji to precizno određuje.Radi se o obveznim odnosima unutar zajednice.

Jasmina pita: Poštovani,
1.9.2009. smo preuzeli zgrade od investitora. U više od 50% stanova je prisutna vlaga i procurenje na zidovima koji su vanjski kao i procurenje plafona ispod krovišta. Koliko traje garancija na krovište i fasadu te ćime je to propisano? Investitor se stalno ograđuje sa razno raznim objašnjenjima, a niti jedno nije prihvatljivo. Između ostalog, na par stanova na balkonu sa vanjske strane prilikom kiše se napuhuje fasada, a i fasada zgrade na podu se počela trgati. Hvala i lijep pozdrav (10.7.2013)

Nemojte odgađati pokretanje sudskog postupka protiv investitora. Očigledno je da se radi i nekvalitetnoj gradnji.Garancija traje onoliko kolio vi to imate upisano u kupoprodajnom ugovoru. Međutim i bez garancije postoji mogućnost da ostavrite svoja prava jer swe radi o prikrivenim nedostatcima.

Irenko pita: Dali HEP Toplinarstvo može raditi plinifikaciju kotlovnice bez suglasnosti stanara? (10.7.2013)

Ako je kotlovnica u vlasništvu HEP-a, može!

Robert pita: Može li jedan stanar kojme je
u vrijeme YU bodovan
zajednički hodnik, te je isti
upisan kao njegovo vlasništvo
prilikom otkupa stanarskog
prava, zapriječiti prolaz
drugom vlasniku do svog stana
kroz isti taj hodnik. Drugi
vlasnik nema drugog pristupa
do svog vlasništva. Prvi je
jednostavno postavio ormar na
vrata drugog stana. (9.7.2013)

Sa ove pozicije ne može se dati kvalitetan odgovor. Pošto zakon poznaje nužnost prolaza, potrebno je provesti sudski postupak u kojem se kora utvrditi da ne postoji druga mogućnost pristupa.
Pobijanje prava vasništva koje je stekao jedan od stanara je moguć jedino u sudskom postupku.

krešo pita: vlasnik sam stana u kojem ne
živim duže od cca 5godina pa
me zanima dali sam ja dužan
plaćati osim prićuve,
zajedničku struju,vodu i
recimo čistit jedamput
godišnje stubište,pošto su
neki stanari počeli
zezat(smeća ko u prići,bio
prije koji dan a izgleda ko da
je pometeno prije 2tjedna, a
kad je red na mene u
12mj.pošto ne živim blizu i
ako zapada snjeg tu me se brzo
zove)evo samo informativno i
na koji članak bi se mogo
pozvat tj ustupit im dopis
hvala
lp (8.7.2013)

Zajedničke troškove podmiruju suvasnici u idealnom dijelu. Neki troškovi su specifični. Vodu, na primjer, može trošiti svjesno čovjek za svoje potrebe pa često nema razloga da pojedinac sudjeluje u raspodjeli troškova. Realno je da se barem jodnom godišnje ide na generalno čišćenje zajedničih dijelova zgrade i da sudjeluje i suvlasnik koji stalno ne boravi u zgradi.
Obveze između suvlasnika se uređuju Međuvlasničkim ugovorom

Vesna pita: Poštovani, vlasnik sam stana u zgradi od tri stana.Svoj stan preko ljeta iznajmljujem, za što plaćam porez i boravišnu, imam urednu dokumentaciju. Susjeda ispod goste presreće na stepenicama te ih maltretira i napada tvdeći da nemaju pravo prolaziti. Nedavno je i mene zasula da nemam pravo dolaziti i šuškati ustanu (bilo je 7,30). Ista ta susjeda je stavila balkonska vrata i prozor na stepenicama bez da je pitala druge vlasnike.Imam traume kad moram ići u stan, obično popijem tabletu. Što učinit (8.7.2013)

Radi se ometanju prva korištenja stana od strane drugog suvlasnika. Nadležn je sud. U dokaznom postupku će sud utvrditi stvarno činjenično stanje i donijeti adekvatno riješenje.

jasna pita: vlasnik sam stana u stambenoj kući sa tri suvlasnika
nalazim se na prvom katu
sa stropa mi curi voda iz stana iznad mene ,vlasnik tog stana ne dozvoljava ulazak u stan kako bi se utvrdilo zbog čega curi voda po mojim stropovima
tvrdi da je od dotrajalog krova ,ali voda curi i kada nema kiše
pozvali smo policiju i hitne intervencije ali u stan je nemoguće ući jer je pun otpada i neprohodan
ŠTO DA RADIM MOLIM SAVJET (8.7.2013)

Obratite se sudu sa zahtjevom za donošenje hitnog rijšenja.

mgrbic pita: zgrada je izgradjena 1935. sa 3 etaze i svi stanovi su upisani odnosno placaju pricuvu. 1970 dogradjena je jos jedna etaza koja ima gradjevinsku i uporabnu dozvolu no nije upisana te ne placa pricuvu. kako prisiliti suvlasnike da odnesu potrebnu dokumentaciju upravitelju i pocnu sudjelovati sa placanjem pricuve u zajednickim troskovima zgrade? pravnica u gskg tvrdi da jedino ako vlasnici te etaze samovoljno donesu papire oni mogu slati uplatnice za pricuvu. (7.7.2013)

Suvlasnik pojedinac ili više suvlasnika skupa mogu podnijeti mnadležnom susdu prijavu protiv drugih u zajednici koji ne izvršavaju svoje obveze. Bez obzira što vaši susjedi nemaju legalno sagrađene stanove, podliježu zakonima RH. Dali će biti gonjeni zbog bespravne gradnje ili nekih drugih činjenica, nije bitno. Bitno je da su suvlasnici i kao takvi iamju i obveze kao i ostali. Te činjenice bi na temelju odluke većine u suvlasničkoj zajednici trebao provesti upravitelj. Vaša odluka je za upravitelja nalog za postupanje. KAD SE DOKAŽE POSTOJANJE NELAGALNIH DIJELOVA U VLASNIŠTVU, MOGU SE ZAHTJEVATI TROŠKOVUI ZA TRI GODINA UNATRAG OD DANA NASTANKA OBVEZE

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više