Silvio pita: Poštovani,
vlasnik sam apartmana na moru sa terasom i lođom. Obračunava mi se pričuva na punu kvadraturu tj. nisu uzeti u obzir koeficijenti 0,75 za lođu i 0,25. (znači plaćam za 51 m2 umjesto za 42 m2).
Zgrada nije etažirana, a u vlasničkom listu piše ukupna površina od 51 m2 i navedene su sve prostorije sa njihovom kvadraturom (pa tako i terasa i lođa).
Možete li mi reći zakonski po kojoj kvadraturi se obračunava pričuva i kojim je to zakonom regulirano?
Hvala! (28.6.2013)

Osnov za plaćanje pričuve su podatci iz vlasničkog lista.
Malo pročitajte Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i Uredbu o održavanu zgrada. Ne stoje svi detalji u zakonskim aktima. Zakonodavac je kazao da neka pitanja mogu riješavati i suvlasdnici posebnim odlukama i odredbama Međuvlasničkog ugovora.

jasmin pita: radi se o plaćanju pričuve, naime da li postoji mogućnost (ako ne postoji ja bi predložila) da se osobama koja godinama ne plaćaju pričuvu jednostavno oduzme stan, odnosno, da ih preuzme grad , i grad nastavi plaćati pričuvu a taj stanar ili da plaća najam gradu ili ako nema nek bude socijalni slučaj, naime u mojoj zgradi vec godinama određeni ljudi ne plaćaju pričuvu iako im je stavljena ovrha, zgrada je stalno u dugu koji se penje i do 30 000 kn i ne može se ništa raditi (27.6.2013)

Nažalost, postupci pred sudom su dugotrajni i nikad nije izvjesno kako će biti konačno riješenje. Nije ni meni jasno kako netko može biti takav karakter da živi pod krovom zgrade koju održavaju njegovi susjedi. Nitko osim suvlasnika nije dužan sudjelovati u financiranju održavanja zgrade. Onaj tko ne želi plaćati pričuvu zaslužuje i sudsko riješenje kojim se isključuje iz suvlasničke zajednice.

marija pita: Poštovani,
imam stan u zgradi sa ukupno 5 stanova. Nužno je potrebna sanacija ravnog krova i oluka. Domouprava nam traži suglasnost većine stanara. Da li su dovoljna tri potpisa od pet uključujući i naš potpis? Stanari iz prizemlja odbijaju potpisati, ne zanima ih što nam curi voda u stan, a imamo već dva potpisa suglasnosti.

hvala (26.6.2013)

Dovoljna je suglasnost natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Ako nema valjane odluke, možete sudskim putem zahtjevati prisilnu sanaciju.Stanari iz prizemlja moraju biti svjesni da se radi o zajedničkom krovu i zajedničkoj obvezi.

Slavica pita: Poštovani,
molim za vašu pomoć. 2007. g.
kupila sam apartman u
prizemlju zgrade od 10 stanova
u Pagu. Dvorišta ni vrtova oko
zgrade nema, samo prolaz i
parking, tako da je sve dosta
tijesno.Svi su apartmani
prodani, ali do danas nemamo
upravitelja, niti predstavnika
stanara, pričuvu, niti kućni
red. Vlada živa anarhija,u
bilo koje doba dana ili noći
viče se , galami, baca smeće,
uništava imovina, a još
najveći problem stvara mi
dječja igra,vika i skakanje
točno pod prozorom. Kako do
reda i mira? (26.6.2013)

Nažalost, trenutno vam ne možemo dati zadovoljavajući savjet.
U pripremi su promjene Zakona o vlasništvu i očekuje se donošenje zakona o stanovanju. Dosadašnji zakonski propisi isu dovoljno efikasni i nema akta prisile za uvođenje uopravitelja. Možete pokrenuti sudski postupak za zahtjevom da sud odredi prisilnog upravitelja.

Ksenija pita: Molim Vas da li suvlasnici zgrade mogu sami upravljati zgradom? Nešto poput udruge stanara i sl ili je nužno da potpisujemo ugovor sa ovlaštenom firmom?

moli Vas što prije odgovor
Ksenija Lončarić (26.6.2013)

Pogledajte rubriku "Upravitelj" na našem portalu.

Željka pita: Imam li pravo kao predstavnik stanara, a uz prethodnu obavijest drugim sustanarima, ugraditi brave da se ne mogu zatvoriti prozori ili jednostavno skinuti neke prozore na stubištu tijekom ljetnih mjeseci, zbog jedne obitelji koja dvije godine konstantno maltretira cijelu zgradu zatvarajući sve prozore na stubištu čak i onda kada je vani +40. (26.6.2013)

Teško je dati pametan savjet.
Ponašanje pojedinca je stvar koju može ocjeniti jedino sud na temelju valjanih dokaza. U vašem slučaju, zatvaranje prozora negativno djeluje na stanare i redovnom sudskom postupku se to može dokatzati. Sud u prvostupanjskom riješenju može izreći mejre nobvezatnog poanašanaja za okrivljenika. Ako isti nastavi sa štetnim ponašanjem, u drugostupanjskom postupku može izreći mjeru isključenja iz suvlasničke zajednice.

MONTE pita: Upravitelj zgrade Nasa Rijec d.o.o. uskracuje nas za bilo koju informaciju vezanu za odrzavanje zgrade iako smo se njima obratili 2 puta preporucenim pismom i javili da predstavnik stanara namjerno naudi nama kao jednom od stanara.
Kojoj se instituciji mozemo obratiti s prigovorom na rad upravitelja zgrade? Tko je nadlezan za provjeru kvalitete rada upravitelja zgrade? (26.6.2013)

Upravitelja biraju suvlasnici odlukom natpolovičbne većine. Isto tako ga mogu i razriješeiti. Ako nema odluke kvalificirane većine, svaki suvlasnik svoje pravo štiti pred nadležnim sudom.
Provjeru kvaliteta rada mogu napraviti isključivo suvlasnici iz zajednice. Zgrada je privatno vlasništvo i nema postupanja po službenoj dužnoszi osim u slučajevoma kada je ugroženo javno dobro ( opsnost za ljude i imovinu i sl.).

Mile pita: Da li je moguće legalizaciju
balkona i lođa zatražiti za
cijelu zgradu sa svim izvršenim
promjenama i ako da,tko to
zatražuje i da li se to može
financirati iz pričuve? (25.6.2013)

Može se zahtjevati riješavanje u paketu, ali svaki suvlasnik koji je izvršio promjene , dužan je sositi tropškove. Ne može se financirati iz pričuve.

Marko pita: Poštovani,

Dali je moguća naknadna izgradnja balkona na stambenoj zgradi?
Radi se o novogradnji 2009 god,zgrada ima 7 katova,koji papiri bi bili potrebni? (25.6.2013)

Provjerite u nadležnom uredu za urbanizam.

Ljubica pita: Da li je zakonom ili nekim drugim aktom određen maksimalni iznos naknade za upravitelja zgrade? Da li se naknada upravitelja plaća iz sredstava pričuve ili je upravitelj može posebno fakturirati? (24.6.2013)

Nakanada upravitelju se zaključuje prilikom sklapanja ugovora o upravljanju. Visina nije zakonom određena. Plaća se iz sredtsva pričuve.

zvjezdana pita: smije li me predstavnica stanara
udaljavati sa sastanaka vredjati
ili ignorirati moje zamolbe samo
zato što sam podstanar? u stanu
sam od 1976 sve račune uredno
plaćam i glase na mene a stan je
vlasništvo moje majke.hvala (23.6.2013)

Kad je u pitanju vrijeđanje i omalo važavanje, to nije primjereno ponašanje. Međutim, ocjenu o tome može dati jedino nadležni sud u redovnoj građanskoj parnici.
Svakom suvlasniku je korisno da zna da umjesto njega nitko ne može sudjelovati u odlučivanju. Stanarii, koji nisu vlasnici, moraju svoje probleme riješavati iravno preko knjižnih vlasnika ili za zastupanje moraju imati punomoć. U sudskoj praksi, vlasništvo je jedino pravao i obveza knjižnih vlasnika.

Ivica pita: Zivim u kuci sa dvije stambene
jedinice, kuca je u postupku
etaziranja... S obzirom da je gornji
kat u rohbau i traju radovi dakle treba
staviti i krov kako bi stan bio
funkcionalan zanima me da li ja kao
vlasnik donjeg stana imam pravo na
pola krova? Da li je potrebna moja
suglasnost, ako ja ne zelim dati
kakav ishod moze biti? (22.6.2013)

Vaše oravo i obveze su iste kao i suvlasnika s agornje etaže. Ako je nzužna priomjena krova, vi sudjelujete u idealnom dijelu troškova (proporcionalno vaešem udjelu u vlasništvu).
Ako se radi o krovu na kojem je nužno izvođenje zahvat, vi nemate pravo odbijanja sudjelovanja u sanacinji.

Branimir pita: Kome prijaviti oštećenja u stanu uslijed prokišnjavanja vode, koje se dešavalo tijekom radova obnove krova na zgradi. Izvođaču radova ili Upravitelju?

Imamo li pravo tražiti priznavanje troškova za popravak nastalih oštećenja i od koga ?

Hvala (21.6.2013)

Izvođač radova bi trebao voditi računa da prilikom zahvata ne nastupe štetne posljedice zbog njegovih propusta. U svakom slučaju, dobro bi bilo da stručna osoba utvrdi uzrok i posljedice.

zoran pita: odricanje zajednickih djelova zgrade npr. podruma , tavana u korist drugih stanara zbog etaziranja koji je u toku.dali sud prihvata vecinu potpisa stanara za odricanje zajednickih prostorija u korist tih stanara ili je obaveza namiriti jednog stanara koji nece potpisat sa tim djelom zajednickih djelona zgrade sobzirom da je svoj dio tavana dao investitoru za renovaciju zgrade
unapred zahvalan (21.6.2013)

Svaka promjensa vlasništva na zajedničkim dijelovima zgrade, zahtjeva suglasnost svih suvlasnnika.

Zoran pita: Poštovani više od polovine stropa mojeg balkona je u jako lošem stanju otpadaju komadi betona veličine šake. Balkon se nalazi na 20. katu te predstavlja potencijalnu opasnost. Upravitelj tvrdi da će se problem riješiti postavljanjem nove okapnice, dok sanaciju samog stropa trebam izvršiti o svom trošku ?!? Na sanaciju stropa o svom trošku bih i pristao, ali se bojim da je to baćen novac jer mislim da samom promjenom okapnice uzrok neće biti otklonjen. Susjeda na katu iznad ne dozvoljava radove. (21.6.2013)

sa naše pozicije ne može se dati kvalitetan odgovor. Najbolje je da ocjenu donese stručna osoba. Ako se ustanovi da je problem u zajedničkim dijelovima zgrade, riješava se sredstvima pričpuve.
Susjeda na katu ne može zabraniti radove. Radovi se moraju izvesti na način da ne štete nikom od ostalih suvlasnika.Ako se dogodi da nastupe veće štetne posljedice, može računati da će morati nadoknaditi štetu oštećenima.

romozi pita: Živim u Sloveniji i imam stan u Rijeki kojeg koristim jedan mjesec godišnje(zadnje dvije godine ,zaradi bolesti nisam bila niti jedan dan u stanu).Zanima me,da li sam dužna plačat čiščenje stubišta i kako(dali imam pravo na neki krači rok -mjesec ,dva-sobzirom da ne živim u stanovanju??Sve ostalo-pričuvu,el.itd. uredno plačam .Najljepše zahvaljujem! (20.6.2013)

Zakonodavac nije predvidio pitanje čišćenja u zgradama. To je ostalo na volju suvlasnicima koji sami donose odluke o načinu održavnja čistoće. Ako se netko od suvlasnika osjećaoštećenim , ssvoje pravo može zaštititi u redovnom sudskom postupku.

Jadran pita: Da li bioenergetičar mora tražiti dopuštenje stanara da obavlja djelatnost u zgradi ? (20.6.2013)

Nikakva djelatnost u zajedničkim dijelovima zgrade ne može se obavlajti bez suglasnosti svih suvlasnika. Ako se djeltnost obavlja u stanu, nema zapreka ako na taj način ne djeluje štetno za ostale suvlasnike.

vukovićbojana pita: Napa
Molim vas za savijet da li je moguće spojiti napu na ventilacijski odvod jer kuhinja je tako okrenuta da nema drugog izlaza a ventilacijski odvodi nisu nikad čišćeni pa me intrrisira da ja nebi imala kakvih problema sa susjedima tj. da se nebi miris širio po njihovim stanovima.hvala (20.6.2013)

Za odgovor potražite mišljenje stručne osobe. Ventilacijski otvori zapravo i služe za odvodnju neugodnih mirisa i provjetravanje, ali priključivanje nape je upitno.

Zdenka pita: Poštovani,
dali se čišćenje stubišta u
zgradi izračunava po stanu,
broju članova kućanstva ili po
udjelu u zgradi?
Unaprijed hvala.
Zahvalna predstavnica suvlasnika
bez iskustva.
(20.6.2013)

Nikavim propisima to nije uređeno. Odstaje vama da na razini suvlasničke zajednice dogovorite model po kojem ćete postupati.

Marija pita: Od 1911.g.postoje u mojoj ulici kuća, a u dvorištu kuće zgrada. Oba objekta "vezana" su stepeništem. Izgrađenost kuće je: prizemlje, prvi i drugi kat te mansarde, dakle - četiri etaže. Izgrađenost zgrade je: suteren, prizemlje, prvi i drugi kat te ravan krov. Visinska razlika između etaža kuće i etaža zgrade iznosi cca 80 cm. Ta dva zasebna objekta "čudom" su objedinjeni pa se u KPU i ZK pojavlje 8 etaža! Da li se stanovi u prizemlju zgrade mogu tretirati kao polukat "izmišljene osmerokatnice"? (19.6.2013)

Za odgovor je potreban uvid u građevisku dokumentaciju ili pregled na licu mjesta.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više