djurdjica pita: Stanbena zgrada od devet
stanova, stara dvadeset dvije
godine, zele mijenjati i
stavljatinovi crijep , u
napomeni ,krov curi samo na
jednom dijelu . Molim vas da
mi odgovorite,dali je potreban
elaborat, sudskog vjestaka,
prije pocetih radova,
napominjem da se jedan stanar
tome protivi. Zahvaljujem S
postovanjem. (10.6.2013)

Ako je sporno, dobro je da krov pregleda stručna osoba, ali nije obavezno.

VITO pita: Poštovani ,u zgradi se nalaze 8 stanova ,svi privatno vlasništvo i 2 poslovna prostora u vlasništvu države (AUDIO)Jedan od tih prostora je u najmu jednoj firmi koja nije u tom prostoru nego iznajmljuje taj isti prostor kladionici. Može li se to raditi. Treba li nas netko pitati oko otvaranja kladionice u zgradi. kako je moguće da jedna firma od države ima najam po simboličnoj cijeni, a onda sama ista iznajmljuje dalje prostor ? Hvala unaprijed ! (10.6.2013)

Vlasnik nije dužan tražiti suglasnost ostalih suvlasnika. n mora jedino ispunjvati propisane uvjete za obavljanje djelatnosti. To znači da se obavljanjem djelatnosti ne šteti drugim suvlasnicima.

Nevena pita: Poštovani!
Stanujem u zgradi sa 22 stana
(dva ulaza. Zgrada je u
vlasništvu grada. Svi stanovi
su useljeni, ali svi nisu
otkupljeni. Molim Vas da mi
odgovorite: na koji način
izvršiti etažiranje, a s tim i
legaliziranje stanova tj, da
li to moraju učiniti
stanari koji su otkupili
stanove ili se to može
zajednički napraviti preko
"Upravitelja" kojem plaćamo
pričuvu.

Zahvaljujem,
S poštovanjem (10.6.2013)

Vi ste zaštićeni najmoprimci i a jedan je vlasnik. Zgrada se etažira kad ima više vlasnika a u vašem slučaju je to samo Grad.

SANDRA pita: Prije 5 godina uselili smo u stanove.Odmah po useljenju javlja se vlaga u svim stanovima, plijesan po zidovima,u podrumima voda curi iz zidova,voda ulazi i kroz klupčice na prozorima.Izvođač radova zavlačio nas je sve ove godine.Napokon je priznao pogreške, ali ne želi sanirati jer nema novaca. Tko je nadležan za rješavanje ovih problema? Pisali smo građevinskoj inspekciji koji su nam odgovorili da nisu nadležni. Pomozite nam! (10.6.2013)

Ostaje vam jedino sudsi postupak protiv investitora. Radi o se o privartnom vlasništvu gdje nadležna tijela ne pokreću postupke po službenoj dužnosti.

Ivana pita: Moramo zamjeniti plinski
bojler u stanu, te u zgradi je
postavljen sada bojler na
dimljak. Kako nitko od
ovlaštenih servisera ne
preporuča stavljanje opet
takvog bojlera već fasadnog
kondenzacijskog (koji ne može
ići na taj dimnjak). Da li
smijemo sami staviti novi
dimnjak na fasadu ili krov za
novi bojler? Koga treba za to
pitati? (10.6.2013)

Da, ali strogo po pravilima struke i na način da se ne šteti drugima. Najbolje je da se za sva pitanja obrtatite stručnim osobama koje će na licu mjjesta predložiti riješenje. Na fasadu možete stavljati uređaje i opremu kojima se ne šteti drugima.

Neva pita: Poštovani, oko godinu dana u stanu iznad našeg živi pušač. U njegovom stanu nepušač zbog zasićenosti dimom teško može izdržati dulje od desetak minuta. Dim dolazi k nama i kada su prozori zatvoreni, a ako ih otvorimo, naročito kada on (satima!) puši na balkonu, ne možemo spavati jer su ispod njegovog dnevnog boravka nama spavaće sobe. Ponekad se od dima i probudimo. Razgovarali smo s njim, međutim on ne vjeruje da nama uopće može smetati njegov dim. Kako si možemo pomoći? (9.6.2013)

Jako teško dokazati da se radi o štetnom ponašanju. Probajte se konzultirati sa odvjetničkim uredom radi mogućnosti podnošenja prijave sudu.

maja pita: Da li sam dužna plaćati čistaćicu u zgradi/žena predstavnika stanara/koja po par mj.ne čisti stubište.Gdje naći tu uredbu ako postoji ili kome se obratiti? (9.6.2013)

Nema nigdje nikakve uredbe kad je u pitanju održavanje nčistoće. Odluku donose suvlasnici. Ako je točno da se ne čisti, onda niste dužni ni plaćati. Plaća jke naknada za rad a ne za nešto što stoji na papiru a nema aktivnog učinka.

Angie pita: Vlasnici smo stana kojem pripada i
terasa od 20m2. Ali terasa nije u
vlasništvu stana nego se smatra
zajedničkom iako je koristimo samo
mi i drugi joj nemaju pristup. Imam li
pravo napraviti nadstrešnicu iznad te
terase, koja neće prelaziti 15m2 da bi
nam trebala dozvola.nadstrešnica je
potrebna jer je stan u prizemlju i
postoji opasnost pada predmeta s
gornjih katova, a mi imamo malo
dijete. (9.6.2013)

Za gradnju nadstrežnice, provjerite uvjete u Odjelu za urbanizam.

Dijana pita: Poštovani,
Kupili smo stan prije dvije g.
u zgradi koja je sada stara 4
godine od investitora-
privatnih osoba.Jedan od
investitora je i vlasnik stana
iznad našeg, a u čijem je
sklopu terasa, koja je prije 5
mjeseci počela prokišnjavati
te su se do sada u našem stanu
na 5 mjesta pojavile ružne
vlažne mrlje.Vlasnik stana -
investitor upoznat je sa
problemom,vidio je oštećenja i
ne reagira. Molim za
savjet:tko je odgovoran,koja
su naša prava, da li je to
prikriveni nedostatak ili??? (9.6.2013)

Pravni put je podnošenje tužbe protiv investitora ako se dogovorno taj problem ne može riješiti.

Fiona pita: Živim u višekatnoj zgradi koja ima 7 postavljenih video kamera po ulazu, pristup podacima je ograničen na upravitelja zgrade i najbliže pomoćnike, ali su podaci itekako javni u usmenoj predaji ( o privatnim posjetima, sadržaju dostava i sl.). Tko ima sve pravo na uvid, koliko se čuvaju podaci i kada ih nadzornici imaju pravo snimati i zadržavati? (8.6.2013)

Suvlasnici bi trebalii posebnom odlukom odrediti pravila korištenja podataka sa video nadzora. Zapravo, prilikom postavljanja kaetra, bitno je da se ne zadire u privatnostz. Ostaje otvoreno pitanje, dali su zajednička stupišta i hodnici privatnoi prostor ako ga koristeb i ostali građani i službene osobe prilikom dolaska na pojedine adrese u zgradi. Zajednički hodinicin i stubišta imaju sva obilježja vjavnog mjesta osim što ih jedino suvlasnici moraju održavati.

milenko pita: odlukom vrhovnog suda rh o
slučaju grijanje u vinkovcima
jasno kaže da se svako može
iskljućiti ako nije potpisao
ugovor, jasno je rekao da je
vršena nezakonita naplata, što
učiniti što su plinara zagreb i
brunata doo opljačkali stanare
koji nisu ugradili razdjelnike i
to sa 70% većim računima (8.6.2013)

Ako je građanin oštećen od strane pravne ili fizičke osobe, preostaje mu sudski postupak sa sa dokazima izahtjevom za naknadu štete.

Matija pita: Budući da nema tog upravitelja koji će brinuti o zgradi kao da je njegova i zbog sve lošijeg načina upravljanja zgradama u ponekim gradovima, molim vas da mi odgovorite na koji način stanari sami mogu upravljati svojom zgradom, a da sve bude po zakonu. Podsjećam da manji gradovi znaju imati samo jednu firmu na raspolaganju te su takvi stanari zbog monopola osuđeni na propast ili na konstantno natezanje po sudovima sa svojim upraviteljem, a život je tako kratak da bismo ga trošili na takve stvari (7.6.2013)

Zakonodavac je kazao da suvlasnici mogu upravljati zgradom , ali nije osigurao osnovne zakonske preduvjete. Zgrade nemaju pravnu osobnost, nemaju OIB pa ne mogu imati ni žiro račun.
Međutim, postoje slučajevi da su se suvlasnici organizirali, i gdje se dobro slažu, funkcioniraju kao skladna zajednica. prtoblem se javi kad jedan osd suvlasnika ne želi ispunjavati zakonske obveze.
Nadamo se da će se promjenama u ZOV-u i donošenjem Zakona o stanovanju neke stvari pojednostavniti.

Bagarić pita: Cijenjeni, zgrada već neko vrijeme ima problema s nekoliko stanara kojim očito nije dobro. Za jednog od njih postojie snažne indicije da ostavlja fekalije po zgradi. Koje nam zakonske mogućnosti stoje na raspolaganju za rješavanje tog problema. (7.6.2013)

Ako neki od suvlasnika koristi svoj posebni dio na štetan način , ili svojim ponašanjem u zajedničkim dijelovima ometa normalno korištenje ostalima suvlasnicima, može se sudskim putem isključiti iz suvlasničke zajednice. Postupak može pokrenuti pojedinac ili suvklasnička zajednica.

Jasna pita: Vlasnik stana na mansardi je platio kompletnu izmjenu šindre (jer mu je lijevalo u stan), koja je iznad njegovog stana, ali i iznad sve četiri etaže ispod u zgradi. Niti jedan dio mansardnog stana nije u tlocrtu izdvojen. Tko plaća za krov i održavanje, skupa sa krovnim prozorima, koji kompletno služi cijeloj zgradi ispod? (6.6.2013)

Krov se održava sredstvima pričuve pod uvjetom da vlasnik stana nije mjenjao stanje nakon završetka gradnje objekta. Krovni prozori su također zajednički ako su fiksni i u originalnoj izvedbi prilikom izgradnje zgrade. Međutim, ako su naknadno ugrađivani, održava ih vlasnik. Vlasnik je odgovoran za neispravnosti nastalje isključivo zbog uporabe prozora (otvaranje i zatvaranje).

Tomica pita: Poštovanje!
Živim od prvog dana u zgradi koja je izgrađena 1995 godine, od strane GP NOVOGRADNJA, koja je otišla u stečaj i danas više neposluje. Prilikom primopredaje stana u moje vlasništvo, poslovođa objekta je svim kupcima stanova dao do znanja da imamo na petom katu zajedničku prostoriju za sastanke i druge zajedničke aktivnosti stanara, što i u kupoprodajnom ugovoru jasno piše. Moje pitanje glasi: Dali tu prostoriju GP NOVOGRADNJA može prodat netkome bez suglasnosti nas vlasnika stanova? (6.6.2013)

Analizirajte sadržaj ugovora sa odvjetničkim uredom. Čini mi se da nedostaje kaluzula o zabrani otuđenja te prostorije, ako je ostala u vlasništvu investitora. Provjerite u gruntovnici dali se ta prostorija vodi kao poseban dio sa imenom vlasnika.

Goran pita: Poštovani,
trebamo skupiti 51% potpisa(tj. 51% ukupne kvadrature) sustanara radi promjene upravitelja. Od 60 stanova u zgradi 3 stana su u vlasništvu Grada. Tko potpisuje za te stanove? Ili se oni izuzimaju od ukupnog broja potpisa, tj. njihova kvadratura ne ulazi u obracun, te ustvari imamo 57 stanova? (6.6.2013)

Treba potpisati ovlašteni predstavnik Grada. Grad je obveznik u idealnom dijelu kao i svaki drugi suvlasnik.

Čiči pita: Poštovani
Stanar ispod mene misli sanirati svod dio stana koji je jednim djelom van zajedničkog krova ali se drži kuće. Krov je u lošem stanju i prvo treba napraviti krov a onda sve ostalo, međutim naumio je štemati dio fasade koja pripada mom stanu;gornjoj etaži iako sam ga zamolila da ne dira.Njemu navodno curi od fasade mada nije točno. Da li smije dirati moj dio fasade i šta mi je činiti ukoliko to učini?Inače sam po kvadraturi stana većinski vlasnik. unaprijed zahvaljujem. I srdačno pozdra. (6.6.2013)

Ako stručna ooba ustanovi da je to jedini mogući način, morate omoguićiti izvođenje tih radova. Iako ste većinski vlasnik, to vam ne daje pravo zabrane nužnih zahvata, naročito znog činjence da je fasada jedna cjelina (nije dijeljiva).

marko pita: Da li je vlasnik lokala i lokalu
pripadajuceg dvorista koje je izvorno
predstavljalo zelenu povrsinu morao
za prenamjenu dvorista lokala u
terasu za obavljanje ugostiteljske
djelatnosti i postavljanje terase
ishoditi suglasnost svih suvlasnika ? (5.6.2013)

Ako se radi o pripadajućem zemljištu, nije dužan tražiti suglasnost od ostalih suvlasnika ali mora ispunjavati ostale uvjete po aktima lokalne zajednice. Nandležno tijele za izdavanje odobrenja za radi utvrđuje te okolnosti.

dubravka pita: Godinama nismo imali
predstavnika suvlasnika,stari
je umro,a novog nismo uspjeli
izabrati,a GSKG nam je
upravitelj.Novci s računa su
svi potrošeni,a radovi na
zgradi nikakvi nisu vršeni.U
završnom računu piše da su
izvođeni nekakvi radovi ali to
nitko od stanara nije
vidio.Interesira me da li je
upravitelj na moj zahtjev
dužan specificirati mi sve
radove koji su izvedeni,kao i
na kojim dijelovima zgrade
odnosno ulazima zgrade. (5.6.2013)

Da. Svaki suvlasnik ima pravo uvida u stanje na računu i pregled svih troškova zgrade.To je upravitelj dužan omogućiti. prioblem se javlja kod zgrada koje nemaju predstavnika, što trenutno nije kvalitetgno regulirano zakonom. Pravi put je da pismenim putem zatražite specifikacije prihoda i rashoda zgrade. Ako ne dobijete tražene podatke, možete sudskim putem zahtjevati od upravitelja da ispuni i tu obavezu.

Tatjana pita: Postovani,u kupaonici jednog stanara doslo je do puknuca cijevi, sto je sanirano.Medjutim zbog lose izvedenog popravka voda i dalje propusta i to na zid stubista zgrade.Stanar nas vec godinu dana zavlaci i ne dozvoljava popravak.Kako ga mozemo prisikiti da se to popravi.
Zahvaljujem na odgovoru (5.6.2013)

Pošaljite mu opomenu pred tužbu sudu. Ako ne bude rezultata, pokrenite sudski postupak protv njega.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više