BRIGITA pita: Ispred zgrade je sagrađena terasa na kojoj se obavlja ugostiteljska djelatnost. 1/3 terase je na zemljišut grada, a 2/3 na zemljištu zgrade. S gradom je sklopljen ugovor i plaća se najamnina. Za naš dio nije čak ni suglsanot tražena. Da li se može sklopiti ugovor o plaćanju najma suvlasnicima zgrade, ako da,na koji način i da li taj novac može ići na račun zajedničke pričuve ili je potrebno otvoriti novi račun i na čije ime (žiro račun fiz. ili pravne osobe) (29.5.2013)

Obavezno treba unijeti u ugovor i odredbu kojm suvlasnici zgrade imamju pravo na idealni dio prihoda.
Problem je što zgrade nemaju OIB i žiro račun , pa ni nama nije jesno na koji način se građani i upravitelji snalaze.

Vitomir pita: Poštovani.
U zgradi je 6 stanova, 4 stana gradska, 2 privatna.
kako je grad većinski vlasnik kome se obratiti za povećanje pričuve, jer je potreban hitan popravak boćne fasade jer su vanjski zidovi počeli propuštati vlagu.
Hvala (28.5.2013)

Prepostvaljamo da nemate izabranog predstavnika u zgradi. Iz tog razloga se morate obratiti direkciji za stambena pitanja i iznijeti problem.

dean pita: Postovani, zivim u
zgradi,susjeda u prizemlju je
stavila krov iznad svog prozora
veci od 15m2 bez ikakve dozvole
stanara.Zgrada je u zoni
povijesne urbane sredine u
registru kulturnih dobara.Mora
li ona maknuti taj krov ili ne? (28.5.2013)

Za takva pitanja postoje nadležna državna tijela (građevinska inspekcija i Ministarstvo kultutre, Odjel za zaštitu spomenika kulture). I suvlasnici imaju pravo zahtjevati da se krov ukloni ukoliko trpe štetne posljedice zbog toga.

Kata pita: stanujem u zgradi koja je bila
nacionalizirana i vračena
nasljedniku prijašnjeg
vlasnika.Svi stanari su otkupili
stanove od novog vlasnika,a
takodjer i tavani su prodani
novim vlasnicima.Svi plačamo
pričuvu osim vlasnika
tavana.Ćija je dužnost popraviti
krov koji curi (28.5.2013)

To je obveza svih suvlasnika. Za vlasnika tavana koji ne plaća, vrijede pravuila kako i za ostale i on je pred zakonom odgovoran i može se pokrenuti postupak za prislinu naplatu pričuve.

Ivana pita: Poštovani,

francuski balkon nu stanu je u jako lošem stanju, šipke su gnjile i postoji mogućnost da dio otpadne. Da li imam pravo popravak financirati iz pričuve?

Hvala. (28.5.2013)

Zatražite pregled od strane stručne osobe i podnesite zahtjev predstavniku da ppokrene postupak za osiguran je sredstava za sanaciju. Radi o se konstrukciji koja pripada zajedničkim dijelovima.

lidija pita: Živim u stambenoj zgradi od 10 stanova,6 stanova je prazno.Terasa prokišnjava vec godinu dana-stan mi propada.Biro stan upravljanje je došao prije 2 mjeseca i sastavio zapisnik,novaca na racunu ima,ali upravitelj ne želi obaviti te radove (jer je skupo,on zeli drugog radnika koji nikako ne dolazi.Pitanje:može li biro stan prisliti upravitelja na radove,receno mi je da oni vise nista ne mogu napraviti(pokusavaju stupiti u kontakt s upraviteljom ali im se ovaj ne javlja).Kome da se obratim, Hvala (28.5.2013)

Suvlasnici izdvajau sredstva i prema tome donose odluke i izdaju naloge za postupanje. Ako ste osigurali te preduvjete, upravitelj mora postupiti. Ako ne postupi, može snositi posljedice, a može biti i razriješen funkcije upravitelja odlukom suvlasničke zajednice.

Ivan pita: Poštovani,
kafići su uz nezakonito izdana
rješenja Ureda državne uprave
(nisu svi suvlasnici dali
suglasnost) uzurpirali
zajedničko dvorište. Zgrada je
etažirana. Postoji li rok u
kojem moramo podnijeti sudsku
tužbu za ometanje suposjeda i
vraćanje dvorišta u stanje iz
građevinske i uporabne
dozvole? (28.5.2013)

Već smo u nekoliko navrata aodgovorili na isto pitanje upućeno iz Zadra. Nema roka u kojem se može ili mora pokrenuti takav postupak pred sudom.

ljubica pita: U stambeno poslovnoj zgradi želimo odijeliti čiššćenje stambenog dijela od poslovnog zbog visine troškova-poslovni dio čisti se svaki dan, stambeni ne, a plaćamo zajednički po suvlasničkim udjelima.Novi upravitelj odbija prihvatiti i povoljniju ponudu za čišćenje koju imamo.Raniji upravitelj nije pokretao ovrhe protiv dužnika pa je nastupila zastara,a režijski troškovi i naknada upravitelju plaćeni su iz sredstava pričuve koja smo mi uplaćivali uz račune za režije i upraviteljstvo. Što učiniti? (27.5.2013)

Čišćenje i režije (ako ste mislili na zajedničkiu potrošnju struje i eventualno vode za zajedničke potrebe) ne spadaju u poslove redovnog održavanja. To su izvanredni poslovi za koje treba suglasnost svoh suvlasnika.
U nekoliko navrata smo već ukazali da je to propust zakonodavca koji često dovodi u nedoumicu ljude. Nadamo se da će s
ć se ta pitanja izmjenama propisa riješiti.
Opet po ko zna koji put ponavlajmo: Upravitelji ne odlučuju nego suvlasnci. Upravitelj provodi odluke suvlasničke zajednice na tenelju oivlasti koje proizlaze iz ZOV-a i ugovora o upravljanju.

Ana pita: Molila bih za informaciju je li predstavnik suvlasnika dužan/obvezan predati zahtjev za legalizaciju čitave stambene zgrade ili to moraju obaviti pojedini suvlasnici koji su nadograđivali svoj prostor? Ako pojedinci ne legaliziraju svoje dijelove kakve su sankcije po čitav objekt? Tko odgovara krivično? Hvala.LP (27.5.2013)

Potrebno je da svaki suvlasnik koji je izvršio promjene na svom posebnom diejlu podnese zahtjev za legalizaciju. To nije obveza predstavnika.
Ako pojedinac ne legalizira dio na kojem je izvršio promejne, osobno je odgovoran. Nema odgovornosti zajednice za protupravno ponašanje pojedinaca o ovom slučaju.

Josip pita: H I T N O !
Dali mogu zatražiti brisanje društvenog vlasništva na čestici gdje ima 4 suvlasnika (3 stana)bes suglasnosti ostalih suvlasnika.Podnio sam zahtjev prije 10 godina ali je odbijen, jer gruntovnica traži suglasnost ostalih suvlasnika.
Hvala. (27.5.2013)

Pitanje nije dovoljno jasno, ali vam savjetujemo da postupite po naputku gruntovnice. Tu su osobe koje dobro znaju svoj posao i treba im vjerovati.

elena pita: zgrada ima 2 stana, ne plača se
pričuva, treba popravak
krova,kako se učestvuje u
popravku krova,svaki vlasnik po
pola jer su dva vlasnika ili
proporcionalno po kvadraturi
stana (26.5.2013)

Svaki suvlasnik sudjeluje na osnovu udjela u vlasništvu (po kvadraturi).

Mario pita: Što sve trebam napraviti da bih postao fizička osoba koja je ovlaštena za poslove upravljanja zgradom? (26.5.2013)

Trenutno nije moguće jer zgrada nema pravnu osobnost. Nadamo se da će se to moći nakon izmjene Zakon ao vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Senada pita: Postovani,
naime cula sam nesto sto mi
nikako nije logicno i ne
vjerujem da je to ikako
moguce. Ako podstanar i
stanodavac sklopi ugovor o
prijavi kod biljeznika i u
institucijama dali je moguce
da taj isti podstanar prijavi
ikoga drugoga na taj stan bez
vlasnika samo sa tim ugovorom
o prijavi koji ima? Hvala (25.5.2013)

Ako u ugovoru između najmodavaca i najmoprimca ta mogućnost nije naglašena, ne može!

ANA pita: Poštovani,da li predstavnica stanara može sama odlučiti da struju na stubištu plaćamo iz pričuve.Hvala! (24.5.2013)

Ne, mora postojati Odluka suvlasničke zajednice.

Zoran pita: Potrošnju plina za grijanje plačamo tako da predstavnik
stanara skuplja novac od svih stanara. Jedan stanar ne
želi plačati, ali se ne želi odvojiti iz zajedničke
kotlovnice. Svi zajedno platimo njegov dug, a onda ga
sudski tužimo. On nije potpisao ugovor s distributerom
plina. Odvjetnica veli da su nam slabi izgledi za povrat
novca bez potpisanog ugovora.

Je li to moguće, i što nam je činiti?

P.S. Odvajanje od sustava je teško izvdivo ako se to ne
napravi u njegovom stanu. (24.5.2013)

To je dobro poznat problem i očekujemo da će se novim Zakonom o tržištu toplinske energije to pitanje lakše riješavati.

Josip pita: Može li upravitelj tražiti posebnu nagradu za ono što je propisano samim zakonom kao njegova obveza? Naime u 379. stavak 1, alineja 10 "Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravaima" koji glasi:(1) Upravitelj je dužan osobito:"pokrenuti sve potrebne postupke pred nadležnim tijelima državne uprave i sudovima u svrhu upisa zgrade na građevinskoj čestici i svih njezinih posebnih dijelova u zemljišnim knjigama".- Upravo za ovo maš upravitelj traži extra nagradu iz sredstava pričuve.
(23.5.2013)

Pitanje otvara prostor za širu raspravu. Možda bi nekešto trebalo mjenjati u zakonu i ugovorima o upravljanju. Prema sadašnjim pravilima, upravitelj upravlja za nakandun koja stoji u ugovoru o upravljanju. Često je izložen povećanim troškovima, ali sukladno zakonu, nema pravo na naknadu tih troškova, naročito ako to u ugovorom o upravljanju nije regulirano.
Posljedica toga je činjenica da pojedini upravitelji posežu i za drugim sredstvima kako bi nadoknadili osobne troškove. To je razumljivo i opravdano. Međutim, u pojedinim slučajevima i neki upravitelji pređu granicu koja se može tolerirati i naprave troškove za koje nema opravdanja. U takvim siituacijama suvlasnici moraju reagirati radinzaštite svojih osobnih interesa.

U ovom slučaju se radi o povećanom opsegu poslova. Ovdje je preporuka upravitelju da na primjeren način upozna suvlasnike sa osobnim troškovima te da mu se na legalan način plati za njegov "izvanredni posao".

Renata pita: Mijenjam plinski bojler i
pozivam ovlašteni plinoservis
koji zahtjeva atest o
ispravnosti dimnjaka.
Dimnjačar koji uredno svakih
13 tjedana pregledava i čisti
dimnjak i isto tako uredno
naplaćuje i amenuje dimnjak
kao ISPRAVAN, ispostavlja meni
osobno račun na 550 kn i kaže
da je atest NEGATIVAN te
predlaže sanaciju
dimnjaka.Ostali stanari ne
žele niti čuti za plaćanje iz
pričuve.Nemam tople vode 2
tjedna.Protivim se plaćanju rn
dimnjačaru.Sumnjam u stručnost
dimnjačara.Što da radim dalje? (23.5.2013)

Nije jednostavno dati kvalitetan savjet po ovom pitanju, ali se mora voditi računa o tome da se poštuju propisi kojima se određuju pravila ponašanja.
Vjerovati dimnjačaru ili ne, ne možete od nas očekivati konretan odgovbor. U svakom slučaju, dimnjačar mora znati da su se u prošlosti događali i tragični slučajevi zbog nemara pojedinaca u njihovim redovima.
Imate pravo i na drugog dimnjčara kojeg slobodno možete pronaći na tržištu rada. U interesu je i vaša sigurnost pa ne preporučamo površnost.

Dušan pita: Poštovani,
Kod popravka dimnjaka od šamota,
(na neboderu) može li se
kobinirati sa inox limom. (23.5.2013)

Pitanje mora biti jasno postavljno i to ciljano stručnim savjetnicima.
Pošto nema je poznat problem u Puli, nadamo se da ćemo do kraja slijdećeg mjeseca moći na javnoj tribini moći dati niz korisnih odgovora suvlanicima zgrada.

Petar pita: Cijenjeni,
Živim u nebodru na Trešnjevci. Jedan stanar uporno (sad su u pitanju već mjeseci) baca svoje fekalije pred ulaz u zgradu. Stanari su u dogovoru sa stanarim zgrade prekoputa postavili kameru da snime počinitelja ali im je policija to zabranila. Uz to smatram i da predstavnik stanara nije dovoljno učinio i da bi ga trebalo smijeniti (u 2g nijednom nije sazvao zbor stanara). Mogu li ja samoinicijativno sazvati zbor stanara.
Zahvaljujem (22.5.2013)

Možete pkrenuti postupak za sazivanje zbora stanara. Okupite jednu trećinu suvlasnika i možete sazvati sastanak te donijeti odluke koje su vam potrebne ako bude nazočna natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Blaženka pita: Zanima me mogu li na hodniku do svojih vrata u zgradi držati npr.bicikl?Imam li pravo na nekoliko cm kod svojih vrata(na hodniku, zajed.prostoru) ili ne? Tko mi može odobriti da držim bicikl kod svojih vrata?Hvala (22.5.2013)

Suvlasnici donose odluke i pravila ponašanja u zajedničkim dijelovima zgrade. Nitko osim suvlasnika ne može određivati pravila osim u slučaju da se na taj način ugrožava javni intres. Javni interes je da suvlasnici koriste zgradu a siguran i kvakitetan način ne samo za sebe nego i za zajednicu.
Pitanje bicikla je možda bezazleno, ali kad pomenemo činjenicu da se često na hodnicima i prolazima znaju naći dijelovi namještaja ili neki drugi predmeti koji bi u slučaju požara ili neke druge negativne pojave mogli onemogućiti postupanje sa ciljem zaštite i spašavanja.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više