Valentina pita: Poštovani,
Imam još jedno pitanje. Kojim Zakonom i čl. je određena naknada Upravitelju po m2? Dodatno kako je moguće da se ta naknada naplaćuje po m2, posebnog dijela, što nebi trebalo biti suvlasničkog?
Zahvaljujem. (22.5.2013)

Nije zakonom određeno na koji način će i u kojem iznosu biti plaćana naknada upravitelju. To je praksa od početka upravljanja i nitko je nije voljan mjenjati. Radi se u ogovornoj obvezi između suvlasničke zajednice i upravitelje koja je dogovorena prilikom sklapanja ugovora o upravljanju.

boba pita: ispod mog stana u staroj kuci s pregradnim gredama je cafe bar [vlasnistvo grada]. 5 godina se 6 puta mjerila podna izolacija koja nikad nije zadovoljavala a cafe bar je radio. Zadnje mjerenje je zadovoljavajuce. Mjerac medjukatne izolacije je istodono bio i firma koja je sudjelovala u sajetima kako je izvesti. U mojim sobama se i dalje kroz pod cuje sve iz cafe bara, smijeh razgovor muzika...kao da su gosti u sobi do.Spavanje je nemoguce,bar radi do 2 ujutro.Inspektorat je zavrsio. KAKO DALJE? (21.5.2013)

Morat ćete pokrenuti tužbu oprotiv vlasnika. Prikupite sve dokaze iz dosadašnjih postupaka. Iskažite na sudu svoje nezadovoljstvo postupanjem osoba koje su izvršile mjerenje.

Ivan pita: Poštovani:
Stanari jednoga ulaza,njih 4-5
uzurpilari su zajedničke prostorije sa starim stvarima iinikako da izbace kao glomazni odpad več nekoliko godina.Može li predstavnik stanara dati nalog da se to isprazni kako bi i drugi suvlasnici, nji 15 mogli koristiti prostorije.Postoji li kakav pravni akt da se iste prisili da nemogu vječno
koristiti zajdnički prostor.
S poštovanjem. (20.5.2013)

Suvlasnici odlukom većine mogu odrediti npravila korištenja zajedničken prostorije. U tom slučaju,oni suvlasnici koji tu odluku ne poštuju mogu biti gonjeni sudskim putem.
Predstavnik nema moć naređivanja nego samo provođenja odluka i volje većine suvlasnika.

VR pita: Poštovani,
Na koji način se mogu refundirati troškovi, određenim suvlasnicima/stanarima u zgradi, koji su o svom trošku izvršili izmjenu svih prozora i roleta u svojim stanovima. Imajući u vidu činjenicu da dižemo kredit za sanaciju cijelog pročelja, pa bi digli dodatno i za sanaciju prozora, ali bi ovima što su već sanirali svoje prozore, izvršili povrat. Zagvaljujem. (20.5.2013)

Teško je izvršizti povrat, ali se zato može donijeti odluka da se uspostavi različita visina pričuve za one koji bi trebali ugrađivati prozore. Njima bi se na osnovnu visinu pričuve povećao koeficient za vrijednost prozora.

tomislav pita: Poštovani, u zgradi u kojoj imam stan imamo zajedničko brojilo vode. U stanu nitko ne živi, ali smo plaćali vodu za jednu osobu do 11./2012. Nakon toga su se stanari dogovorili da bismo trebali plaćati za 2 osobe i bez moga znanja mi povećali račun, iako nekad mjesecima nitko ne dolazi u stan. Zanima me jesam li dužan te račune platiti i jeli postoji način da ne plaćam vodu ni za jednu osobu? Pošto se stan ne koristi ispada da plaćam vodu susjedima.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru (20.5.2013)

Ako stvarno nitko ne stanuje i ne troši vodu, niste dužni plaćati ništa. Međutim, ako se u stanu makar pobvremeno boravi, suvlasnici mogu donijeti pravila ponašanja u takvim situacijama,

Jadranka pita: Postovani, da li je propisano u Zakonu kolika mora biti udaljenost nogometnog igralista od stambene zgrade. Naime, imamo igraliste, koje je izgradjeno jos za vrijeme Jugoslavije tocno ispod prozora. Zaista je neizdrzivo po cijele dane slusati udaranje lopte i raznorazne psovke. Zahvaljujem na odgovoru. (18.5.2013)

Nažalost, ne.

adam pita: dali vlasnik stana na trecem katu, trokatne zgrade od 12 stanova smije i pod kojim uvjetima zazidati balkon te srusiti zid koji ga spaja sa dnevnim boravkom da bi povecao kvadraturu stana?
(17.5.2013)

Sad je vrijeme legalizacije i ako je to učinjeno, može podnijeti zahtjev za legalizaciju. Ako sad kreće u taj postupak, mora zatražiti dzvolu.

IVONA pita: Poštovani! Vlasnici smo stana
u potkrovlju u stambenoj
zgradi sa 8 stanova.
Planiramo adaptirati
potkrovlje u smislu podizanja
bočnih zidova i renoviranja
cijelog krovišta koje je u
jako lošem stanju. Da li nam
uz građevinsku dozvolu treba i
suglasnost svih ili većine
stanara? Napominjem kako smo
suprug i ja predložili da
troškove saniranja krovišta
snosimo samo mi, bez da ostali
stanari moraju sudjelovati! (17.5.2013)

Uz dogovor i suglasnost svih ostalih suvlasnika, možete zatražiti od nadležnog tijela za urbanizam dozvolu za promjene stanja građevine.

franjo pita: Kome se obratiti zbog prisilne naplate ovrhe od strane upravitelja zgrade Koji naplacuje troskove legalizacije putem pricuve za stanove koji nisu legalno izradeni I onim suvlasnicima ciji su stanovi legal hvala (17.5.2013)

To je protuzakonito.Legalizacija pjedinih dijelova u vlsništvu pojedinaca mikako se ne smije naplaćivati iz pričuve. Taj trošak snose isključivo oni koji su vlasnici nelegalnih dijelova.
Možete podnijeti tužbu sudu protiv upravitelja.

rijeka pita: Poštovani,
suvlasnici smo zgrade napravljene prije 80-ak godina, kojoj je potrebna hitna sanacija fasade, međutim na fasadi se nalaze nadzemni strujni vodovi u vlasništvu hep-a koje je potrebno ukloniti da bi se moglo pristupiti fasadi. Poslan je upit hep-u da nađu neko riješenje za te iste vodove, ali oni na upit ne odgovaraju. Kome se obratiti? (17.5.2013)

Zhrjev morate ponoviti, i biti uporni u tome. HEP je dužan postupiti po vašem zahtjevu i pronaći odgovarajuće riješenje.

Ivo pita: Pozdrav,

Kupujem stan na zadnjem katu koji ima
terasu koja je omedena zidom a nastavak
od terase do kraja doljnje ploce je krov.
Zelim srusiti taj dio krova i staviti
staklenu ogradu. Dali moram dobiti
dopustenje svih stanara zgrade da
maknem taj dio krova? Gabariti zgrade se
ne mjenjaju? Dali promjena na krovu
zahtjeva promjenu gradevinske dozvole? (17.5.2013)

Sa ove pozicie nije jasno što želite učiniti.U svakom slučaju, najbpljer je da se pojsavjetujete sa stručnom osobom koja će izvršiti uvid na licu mjesta.
U dsvakom slučaju, svaka vajska promjena zahtjeva ispunjavanje određenih urbanističkih uvjeta.

Darko pita: Zanima me kao prestavnika
stanara sta je u mojoj moci da
ne platise pricuve opomenem na
podmirenje vecih svota za
pricuvu posto je dug nekih
3.000 (tritisuce)kuna.Kakve su
moje ovlasti.UNAPRJED HVALA (16.5.2013)

To je zakonska obveza upravitelja. On mora pokrenuti postupak za prisilnu naplatu. U pravilu bi prije pokretanja postupka trebao poslati opomenu dužniku.
Ostali suvlasnici moraju biti upoznati, ali ne smiju javno isticati podatke o dužnicima kako ih nebi zlorabile treće osobe.

Romano pita: Poštovani,
prošli put sam postavio 2 pitanja, a 1 odgovor. Molim Vas da mi odgovorite na 2. koje glasi: da li ja sam, kao 1 suvlasnik od nas 80-ak, mogu ili imam pravo zatražiti račune i uvid u troškove koji se tiču uređenja i održavanja "moje" zgrade npr. unazad godinu dana? Znači da pregledam od 1 do zadnjeg računa. Upravitelj mi je odgovorio da troškove održavanja zgrade dobijem u godišnjem izvješću koje je BEZ specifikacije, odnosno vrlo šturo. (16.5.2013)

Da, iamte pravo na uvid u sve troškove. To bi vam morao omogućiti predstavnik jer je on od suvlasnika određen za zastupamnje prema upravitelju i trećim osobama. U pravilu, i sam predstavnik bi morao u svakom trenutku znati odgovore na sva pitanja a posebno vezano za financijske transakcije koje se ne mogu vršiti bez njegove suglasnosti. Upravitelj ne temelju ugovora plaća samo one račune koji su vezani za redovite poslove vezane za nadzor dizala, podstanice i sl.

Iva pita: Živim u kući sa 6 stanova, od kojih u samo 3 žive suvlasnici, ostali su prazni. Imamo prinudnog upravitelja i jednog suvlasnika koji učestalo stopira bilo kakav dogovor sa ostalim suvlasnicima. Kuća je stara i hitno bi trebala sanaciju krova (curi)i fasade. Pričuvu ne plaćaju svi suvlasnici i nitko osim mene ne želi pokrenuti postupak sanacije krova. Što mogu učiniti? (14.5.2013)

Svaki suvlasnik ima pravo na pokretanje sudskog postupka. Sud može donijeti riješenje o obvezi saniranja krova u čemu moraju sudjelovati svi suvlasnici.

Ljiljana pita: Ulaz ima 10 stanova i zajedničko brojilo za vodu.Dali u stanu u kojem nitko ne živi ali se povremeno dolazi može biti odjavljen vlasnik stana.Znači voda se uopče ne plaća u tom stanu.
hvala,Ljiljana (14.5.2013)

Može se izračunati udio u potrošni na temelju broja dana u kojem netko boravi u stanu.To znači da se ne računa cijela potrošnja za mjesec dana po osobi. (Npr; Ako osoba boravi 10 dana, uračuna se jedna trećina potrošnje).

Renata pita: Gdje se može žaliti na rad predstavnika stanara?? (14.5.2013)

Nema nikakvog nadležnog tijela predviđenog zakonom. Suvlasnici biraju predstavnika i on im je dužan odgovarati na sva pitanja i odgovarati za sve svoje postupke. Ako ga želite smjeniti, potrebna je odluka natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.
Ako nema većine, ostaje vam pokretanje postupka pred nadležnim sudom.

nevenka pita: Da li zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima članak 195,regulira stavljanje rešetaka na prozor susjedovog stana,koji nema vidik,a nalazi se u predsoblju mog stana. Problem je u mogućnosti prelaženja iz jednog u drugi stan,što je sada lako izvedivo. (13.5.2013)

Pitanje na koje je nemoguće odgovoriti jer zakonodavac nije takvo ponašanje predvidio. Ostaje vam da se držite pravila da nitko ne smije koristiti svoj posebni dio na način da ometa druge u korištenju svojoh prostora.

Tomislav pita: Pitao sam Vas za plaćanje
utroška vode i odvoz kućnog
smeća kad nitko ne živi u
stanu u stambenoj zgradi!

Znači, uopće nema potrošnje
vode i proizvodnje kućnog
smeća.

Molim Vas da mi odgovorite
koji Zakon i članak Zakona
regulira takova plaćanja,
naime, imam prebivalište u
Malom Lošinju, a vlasnik sam
stana u Gorskom kotaru. U
narečenom stanu boravim max.15
dana tijekom godine.
Tamo me terete za sudjelovanje
u plaćanju računa za utrošenu
vodu, a samim tim i moram
plaćati račun za odvoz smeća. (13.5.2013)

Nijednim zakonom nije regulirano pitanje dali ste dužni plaćati potrošnju vode ili ne. Jednostavno; niste dužni plaćati ono što niste potrošili (pojašnjenje možete zatražiti u udruzi potrošača).
Način odvozenja smeća regulira jedinica lokalne samouprave sa svojim podzakonskim aktima.

Ana pita: zanima me odgvoornost
uptavitelja zgrade pri izboru
izvođača radova. Naime,
upravitelj je u dva navrata
angažirao izvođače pri
sanaciji dijelova zgrade a da
bi se "kvar" opetovano
pojavio. nadalje, uz stalne
pozive da se kvarovi saniraju,
upravitelj uporno odugovlači,
iako za neke popravke imamo
jamstvo. (13.5.2013)

Možete i sami potražiti stručnu osobu da predloži riješenja i na isti način i izvođača. Ako se ustanovi da u prethodnim zahvatima ima nestručnosti ili nesavjesnog postupanja, možete sudskim putem tražiti odštetu.

Robert pita: Novi Zagreb - 4 ulaza u Zgradi su spojena na jednu "toplinsku stanicu". Toplinska stanica vuče struju sa brojila jednog od ulaza, i HEP Toplinarstvo ni na koji način ne plaća utrošenu struju. Može li se tu što učiniti (ne bi li potrošnja struje za zagrijavanje trebala biti uračunata u cijenu toplinske energije)?
Hvala na eventualnim odgovorima. (13.5.2013)

Nemoguće je da se toplinska stanica opslužuje strujom na račun suvlasnika i ako dobro razumijemo istima prodaje toplinsku energiju. Zatražite detaljnije tumačenje od HEP- toplinarstva.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više