Marijana pita: U staroj stamb.zgradi, prokišnjava krov - kosi krov i dvije ravne terase. Za uređenje krovišta + terasa uzeo bi se kredit kod banke uz poseredivanje upravitelja zgrade. Pitanje:
- Ukoliko suvlasnik ne da svoj pristanak za uzimanje kredita te time nije potpisao izjavu o solidarnom jamstvu, da li on u slučaju neplaćanja kredita od strane drugih suglvasnika je dužan otplaćivati i njihov dio? (13.5.2013)

Kredit se vraća iz mase novca sa računa pričuve. Nijedna banka neće odobriti kredit koji bi zbog nepaltiša došao u pitanje. Uglavnom se vodi računa da nakon rate kredita, ostane na računu novca za normalno funkcioniranje.

Ako postoje neki koji ne plaćaju, na računu mora biti dovoljno novca za troškove postupka za prisilnu naplatu putem suda.

Dušanka pita: 1.kad će novi Zakon o stanovanju -zanima me izmjena odluke da za npr.ugradbe lifta treba 100% pristanka stanara
2. da li mogu u kupaonici koja ima rešetku u otvoru za ventilaciju ugraditi mali ventilator?
hvala i pozdrav (13.5.2013)

Mi smo pripremili prijedlog za raspravu o Zakonu o stanovanju i o nama ne ovisi.
Što se tiče ugradnje ventilatora, nema zapreka ako se na taj način ne škodi ostalim suvlasnicima.

Mirna pita: Zgrada ima oblik L,8 ulaza po 6 stana i 2 zajednička prohoda.Izmjenili smo cijeli krov. Kako rasporediti troškove kad je svaki ulaz jedinica za sebe: ravnomjerno po ulazima ili po kvadraturi za svaki ulaz? Na neke ulaze otpada veća kvadratura radi prohoda i spoja zgrade. Trošak se namiruje iz pričuve uz nadoplatu svakog stanara. Kako obračunati troškove za stanara koji ne plaća pričuvu? Hvala na odgovoru (12.5.2013)

Trošak ide na temelju udjela u vlasništvu. Što se tiče onih koji ne plaćaju, ostaje samo redvni sudski postupak a do konačnog riješenja, plaća se sa računa zajedničke pričuve.

Kristina pita: Poštovanje,

kada predstavnik stanara smije
prijaviti još jednog stanara
koji vikendima boravi u stanu,a
ne živi u istom?!

Hvala

LP (11.5.2013)

Za takve slučajeve suvlasnici bi trebali donijeti posebnu odluku koja bi predviđala da se obračun troškova vodi na temelju prosjeka boravka u zgradi. Posebnih pravila nema.

Mario pita: Poštovani,
da li investitor koji želi sanirat fasadu na našoj zgradi i za to izgraditi nadogradnju na postojećoj terasi, mora dobiti suglasnost svih stanara. Ako ne dobije dali možemo tražiti vještačenje građ.inspekcije o derutnom stanju zgrade i tim da sve stanare zakonski "natjeramo" na suglasnost ili u tom slučaju njihova suglasnost nije ni potrebna. S obzirom da nakon sanacije zgrade ne bi više prijetila opasnost od urušavanja,opadanja balkona i sl. Hvala unaprijed na odgovoru. (11.5.2013)

Ako se radi o nadogradnji, potrebna je suglasnoszt svih suvlasnika.
Ako postoji riješenje građevinske inspekcije, nema suglasnoti o tome dali se mora ili ne mora. Odluka se može donositi samo o tome kojeg izvođača izabrati.

Anton pita: Mogu li suvlasnici donijeti pravovaljanu odluku o neplaćanju dimnjačarskih usluga koje ne koriste i nemaju ih namjeru koristiti, a da to plaćaju sami stanari koji ih koriste. (Dva od osam stanara)
Hvala (11.5.2013)

Pročitajte čl.3 Uredbe o održavanju zgrada.

Darko pita: U zgradi u kojoj ima 21 stan zelio bi se odvojiti od centralnog grijanja. Da li je dovoljna suglasnost od 15 stanara ili moram imati100%.
U kojem zakonu to pise, kako bi ga mogao prouciti.
HVALA (10.5.2013)

U pripremi je Zakon koji će to pitanje riješiti. Po trenutnim pravilima, trebali bi imati suglasnost 100%.

Antun pita: Poštovani,predstavnik sam suvlasnika u zgradi.Pitanje na koje bih želio odgovor :Dali sam u sukobu interesa,ako ponuda zamjene portafona u zgradi bude najpovoljnija od moje kčerki ,koja ima ovlašteni servis za održavanje i popravak el. insta.Ponude za izvođenje radova zaprimit će referent za elektriku kod upravitelja,koji je zadužen za kontrolu i popravke el.instala.u zgradi.DALI ĆE TO BITI SUKOB INERSA?,ili da uzmem skupljeg izvođača i stime oštetim suvlasnike.zbog hitnosti molim brži odgovor.p (9.5.2013)

Nema sukoba interesa ako se sve normalno provede. Međutim , da bi izbjegli svaku sumnju, omogućite svim suvlasnicima da sudjeluju prikupljanju i otvaranju ponda.

Andreja pita: Što učiniti kada u stanu ispod
živi osoba koja,tokom cijelog
dana i noći,neprestano pljuje
(hračka)kroz prozor i balkon? na
naše primjedbe i pritužbe
odgovor je da je jako bolesna i
da to mora raditi zbog bolesti a
nama ako smeta nek zatvorimo
prozor.... (9.5.2013)

Jako je teško odgovoriti na ovo pitanje. Radi se o uznemiravanju i ometanju na atipičan način. Da vas uputimo na sud, mislim da će i tu teško biti donijeti pravorijek. Ipak ostaje vam jedino sudska tužba, jer drugog riješenja nema.

Ana pita: Postovani,nalazimo se u
visekatnici na gornjoj
etazi.Prosle godine nam je
pomalo vlazio zid/strop i
rekli smo predstavniku stanara
i upravitelju zgrade.Receno
nam je da se skuplja novac za
sanaciju krova pa ce s tim to
biti rijeseno.Ove godine je
prokisnulo strasno puno i opet
smo rekli,no oni su odgovorili
isto.Nema djelimicnog
saniranja,za par godina,kad se
skupi novac.Sto da radimo? (9.5.2013)

Pismenim putem zatražite od predstavnika i upravitelja da iznesu ostalim suvlasnicima obvezu osiguranja stredstava. Ako oni to ne prihvate, ostaje vam tućba sudu koji bi trebao donijeti riješenje o prisilnoj sanaciji.

Anita pita: Ukoliko želimo financiranje legalizacije zgrade iz sredstava pričuve je li nam za to dovoljan potpis natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. (9.5.2013)

Ako se radi o legalizaciji cijelog objekta, suvlasnici mogu donijeti odluku da se osiguraju sredstva kroz pričuvu zgrade. Međutim ako se radi o legalizaciji pojedinih dijelova zbog promjena koje su načinili pojedini suvlasnici ili investirtort, to se ne može riješavati sredstvima pričuve.
Troškove u tom slučaju snose suvlasnici koji su mjenjali stanje u svom osobnom interesu , odnosno investitor koji je gradio izvan gabarita iz grašđevinske dozvole.

Fadil pita: Poštovani
Ovlaštena sam osoba u stambenoj zgradi i interesira me sljedeće:
U kupaonici jednog od stanara došlo je do puknuća odvodne cijevi. Dio troškova sanacije pokrilo je osiguranje a dio nije zbog dotrajalosti instalacija. Dali je vlasnik stana dužan pokriti razliku troškova ili se ona pokriva iz pričuve? (9.5.2013)

Prema uredbi, infrastruktura koja se održava sredsvima pričuve popdrazumjeva i sustav odvodenje. Pošto urebom precizno nije određeno, po pravilu se riješava sredstvima pričuve (ili policom osiguranja kad se radi o puknuću).
Suvlasnici mogu odrlučiti i drugačije ako je suglasna natpolovična većina.

Manda pita: Poštovani, ima li pravo susjeda
bušiti našu fasadu i pričvrstiti
glicinije, ako nisu svi
suvlasnici dali pismenu
suglasnost? Kako je prisliti da
to makne?
LP Manda Ciglar
Predstavnica suvlasnika (9.5.2013)

Izvinjavmo se, ali ne znamo što su to "glicinije" (vjerovatno je to vaš lokalni izraz koji nije poznat žiroj javnosti) pa prema tome ne možemo dati adekvatan odgovor.

Lidija pita: Poštovani, molim vas odgovor da li je kućni red potrebno ovjeriti kod javnog bilježnika odnosno da li ga potpisom potvrđuje većina stanara, suvlasnika te potom predstavnik isti nosi na ovjeru kod j.b..Ukoliko ne, da li je to iz razloga što je isti javno-pravni akt pa kao takav obvezuje sve koji žive u toj zgradi? (9.5.2013)

Bitno je da se usvoji od strane natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Odredbe se odnose na sve osobe koje se zateknu u zgradi bez obzira dali su stalno ili ppovremeno nastanjeni ili su u slučajnom prolazu.

Žana pita: Poštovani,
da li se smiju 2 garaže u stambenoj zgradi pretvoriti u poslovni prostor bez suglasnosti stanara? Dok su bile garaže bile su rolete, a sada je ostakljeno s vratima. Susjedu je procurio plafon, zbog ne čišćenja snijega s terase stanara iznad. Da li trošak sanacije ide iz pričuve ili na teret stanara čija je terasa?
Unaprijed zahvaljujem.
Žana
(9.5.2013)

Svaki vlasnik posebnog dijela ima pravo na prenamjenu svog prostora bez suglasnosti ostalih suvlasnika. Naravno, mora ispunjavati sve zakonske uvjete da prenamjenom neće štetno djelovati prema ostalima.
Ako do vlaženja dođe usljed nemara pojedinnca ili nestručnih zahvata, troškove snosi onaj to je prouzročio štetne posljedice.

Ana pita: Poštovani, htjeli bi uvesti
video nadzor u zgradi. Da li
se možemo i kako zaštiti od
eventualnih tužbi za
narušavanje privatnosti i
neovlašteno korištenje osobnih
podataka (fotografije lica) a
od trećih osoba (ne suvlasnici
ili stanari) već gosti,
dostavljači, provalnici i sl.
te koji zakoni to reguliraju.
Hvala (8.5.2013)

Ako video nadzor postavljate na zajedničkim dijelovima, hodnicima, dizalima i sl. prostorima, i to vidno istaknete, nema problema. Bio bi dobro da imate i istaknutu odluku o kućnom redu kojom se reguliraju kretanja i odnosi prema zajedničkim dijelovima za sve osobe koje ulaze u zgradi jer bi na taj način imali i obilježje javnog mjesta.

mila pita: Imamo poslovni prostor i terasu
ispred.terasa je placena i privatno je
vlasnist o,problem je u tome da sva
djeca iz zgrade umjesto u parku svoje
igre provode na nasoj terasi i prave
buku te nam remete mir u poslovnom
prostoru.zanima me kako se tome
moze stati na kraj i tko je nadlezan za
takva pitanja,jer roditelji te djece
jednostavno ne prihvacaju kulturnu
zamolbu da maknu djecu ispred
posl.prostora jer to nije park za igranje. (8.5.2013)

Ako se radi o vašem posebnom dijelu (privatnom vlasništvu) najbolje je da to pitanje riješite na način da se fizički onemogući pristup nepozvanima. U protivnom, bit ćete prisiljeni da tražite sudsku zaštitu prava.

marko pita: Upravitelj mi je kao predstavniku zgrade dao na suglasnost za plaćanje iz sred. zaj. pričuve račun Plinare za tkz. fiksni dio koji plinara zaračunava ulazima koji imaju plinsku kotlovnicu. Smatram da je to nepravdano. Ako je to već tako zašto se taj iznos ne ukljući u trošak plina. Da li to moramo platiti iz pričuve?
(8.5.2013)

Ne znamo o kavm davanju prava se radi. Zapravo, suvlasnici bi trebali donositi odluke po sličnim pitanjima a ne tražiti odobrenje od upravitelja.
Trenutno je na snazi zakon koji određuje obvezu plaćanja fiksnog troška (instalirana snaga). Iako Uredba o održavanju zgrada navodi što su to redoviti troškovi, mislim da vam nitko ne može uskratiti pravo da određene zajedničke troškove podmirite iz pričuve.

Giuseppe pita: Suvlasnici stanova na 4. katu
(ispod ravnog krova) traže da
pričuvom nadoknadimo štete
prouzročene stanovima zbog
curenja. Dio krova je saniran
prije 3 godine. Radovi su bili
loše izvedeni, a curenje se
nije zaustavilo. Smijenili smo
predstavnika suvlasnika i
upravitelja (ujedno i
izvođača). Sada saniramo
cijeli krov, čiji su radovi
pred kraju. Osiguranje ne
pokriva navedene štete, a mi
nemamo novaca na računu. Što
preostaje oštećenicima?
Podignuti privatnu tužbu
protiv bivšeg uprav./izvođača? (8.5.2013)

U svakom slučaju, suvlasnik ima pravo na naknadu štete koja je nstupila zbog opisanog stanja. Očigledno da je utemeljena sumnja da je loše izvedena sanacija te bi trebalo tereetiti izvođača, Savjetujemo da se stanje utvrdi od strane stručne osobe i ako se ustanove činjenice, pokrenite postupak za naknadu štete od strane pomenutog izvođača.

Ivan pita: Postovanje.
Zivim u zgradi s 6 stanara, od
toga je jedan stan gradski.
Nas 4 stanara bi obnovili
zgradu, ali je problem 5.
stanar koji je kupio stan iz
vlastitih investicijskih
razloga ocekujuci da ce se
zgrada rusiti, te on ne zeli
sudjelovati u obnovi. Koliko
sam shvatio, obnova ne moze
poceti dok se 100% stanara ne
slozi. Na koji nacin se moze
"natjerati" tog stanara da da
suglasnost? (7.5.2013)

Ako je zgrada u stanju koje zahtjeva zahvate zbog dotrajalosti ili erozije , to je redovito osdržavanje. Znači ako se fasada riješava iz tog razloga, potrebna je suglasnost 51% po udjelu u vlasništvu. U tom slučaju je obvezujuće i za one koji nisu suglasni.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više