DAMIR pita: Poštovani!
Živim u obiteljskoj kući sa
bratom on je u prizemlju ja na
katu.Ako radimo fasadu
,limariju,obnavljamo krov i
balkone koji se nalaze na katu
kako se djele troškovi.Radise o
vanjskom djelu objekta.
Hvala. (7.5.2013)

Temeljem udjela u vlasništvu.

Robert pita: Poštovani,

sanitarni inspektor odugovlači
izlazak, ne znamo iz kog
razloga, zbog problema u
zgradi. Koja je viša distanca
ili način da mu se skrene
pozornost da krene u
odrađivanje posla?
Unaprijed zahvaljujem na
odgovoru.

Robert (3.5.2013)

Obratite se izravno Ministarstvu zdravstva.

Ugroženas pita:
Poštovani,
Molim Vas odgovorite mi što
bi ste učinili kada bi vam
predstavnik suvlasnika na
sastanku u ulici B. BUšića u
Zagrebu na pismeno dobiveno od
Ministarstva pravosuđa rekao
da to tumačenje Zakona , po
njegovom mišljenju nije
ispravno, zaprijetivši mi
obračunom jer sam pismeno
Ministarstva dostavila svim
suvlasnicima, znanja radi. (3.5.2013)

Teško je odgovoriti na to pitanje jer svatko od nas može reagirati na svoj način. Sigurno da se neko stručno mišljenje ili riješenje ne može pobikati riječnikom ulice. Ako su na bilo koji način povređena vaša stvarna ili građanska prava , možete podnijeti tužbu sudu.

Mladen pita: Da li se može legalizirati na svoje ime uzorpirani prostor hodnika ispred svojeg djela stana (zadnji na galeriji,pregradili i zatvorili vratima) bez pitanja ostalih suvlasnika i otkupa?
ruus (3.5.2013)

Ne.

Zoran pita: Predstavnik stanara nas je upozorio da postoji potreba da se izvedu neki radovi na zgradi,ali neki nisu hitni te da bi zbog istoga trebalo povisiti pričuvu za 100% da bi se otplatio popravak navedenog. Nisam bio suglasan da se povisi pričuva za 100% jer sam htio da se poprave samo hitniji popravci, jer i sam imam prokišnjavanje u dnevni boravak koji se još nije sanirao.Dobio sam uplatnice o povečanju pričuve za 100%. Mogu li ikako osporiti navedeno i jeli povečanje bilo zakonito? (2.5.2013)

Malo bolje pregledajte sadržaj ovog portala i naći ćete opis poslova koji se odnose na redovito održavanje.
U svakom slučaju , prokišnjavanje je obveza za poduzimanje nužnog zahvata zbez odlaganja i to vam daje pravo da postvite taj zahtjev kao prioritet.

emina pita: Zivim u stambenoj zgradi na
zadnjem katu, imam terasu 15
m2 bez plocica, nije
natkrivena i tijekom godine
par puta operemo slaufom. Nasa
terasa je malo duza od ostalih
balkona ispod nas i imamo
izljevnik duzi od ostalih.
Usprkos tome, susjeda se zali
da joj prljamo prozore kad
peremo svoju terasu. Ispod
zgrade je trava i nikome ne
curi na glavu. Smijemo li to i
dalje raditi ili ne (6 puta
godisnje)? Hvala unaprijed. (2.5.2013)

Održavanje čistoće je normalno postupanje, ali važno je da se na taj način ne škodi ostalima. Vodite računa o načinu na koji održavate čistoću jer predpostavljamo da se ipak vaši susjedi bez razloga ne žale.

Anton pita: Poštovani,ovl. sam osoba u zgradi od 8 stanova. 4 stana su privatnom vlasništvu i imaju 51% vlasništva.Ostalo je u vlasništvu Grada.
Dva stana u vlasništvu Grada koriste se drvima za grijanje. Da li je točno i pod kojim uvjetima da većina,(privatni vlasnici)može donijeti odluku po kojoj bi manjinski vlasnik, Grad ili korisnik prostora osobno, ubuduće trebao snositi troškove kontrole dimnjaka obzirom da oni nerealno opterećuju pričuvu Zgrade i na taj način utječu direkno na kvalitetu stanovanja? (2.5.2013)

Prema Uredbi o održavanju zgrada, dimnjaci su zajednički dijelovi. Nije dovoljno jasno definirana obveza kontrole dimovoda koja se mora vršiti najmanje jedanput godišnje.
Međutim , kad je u pitanju korištenje u uporabnom smislu čišćenje i nastala oštećenja , to trebaju sanirati isključivo korisnici. Logično je da ostali ne moraju snositi troškove koje prouzroče korisnici.

miljenko pita: ponovo pitam jar več mjesec dana
nisam dobio odgovor.
upravitelj zgrade tvrdi da za
prenamjanu zajedničkih prostora
u zgradi /sušiona/ nije potrebna
100 postotna suglasnost stanara.
ja sam naime jedini koji se
protivi u prenamjeni jer
koristim sušionu. kome da se
požalim na odluku upravitelja? (2.5.2013)

Dok god postoji potreba ijednog suvlasnika, prostor se nebi smio iznajmljivati drugim osobama. Prema tome, vaš upravitelj nije u pravu i nema pravo na provedbu pravnog posla vezano za taj dio nekretnine. Da bi to proveo, potrebna je suglasnost svih suvlasnika, što bi za njega trebao biti nalog a ne pravo na zaključivanje posla.

mirjana pita: Poštovani mene zanima da li ja koja sam zaposlena mogu čistiti stambenu zgradu u kojoj živim,i da li je to zakonom dopušteno.
Hvala (2.5.2013)

Možete ali tu djelatnost morate obavljati legalno. Dali će to biti po ugovroru o djelu ili neki drugi zakoniti oblik nije bitno.
U pitanju je naknada za rad koja mora biti isplaćena na zakonit način.

Marinela pita: Poštovani!

U zgradu se doselio novi stanar,i od kada je došao,ponekad ,a to je često ,se šiti nesnosni smrad dima i znoja,Kako ima stan ispod mene i prozor isto na strani kojoj i ja imam ,osjetim taj smrad čim on otvori prozore,a da ne govorim koliko je jak smrad sad u ove toplije dane.Drugi susjedi osjete smrad kada prolaze pokraj njegovih vrata,a meni nažalost njegov smrad ulazi u stan i to teško mogu razluftati.Kome da se obratim. (2.5.2013)

Imisije mirisa su pitanje koje su u nadležnosti sanitarne inspekcije. Ne možemo kazati da je vaš problem jednostavan. Dali će se to moći riješiti intervenciom sanitarne inspekvcije, ne možemo znati.
Ostaje vam mogućnost da se obratite sudu zbog ometanja normalnog korištenja stana zbog ponašanja susjeda. Zakonodavac je kazao da nitko svoj stan ili drugi prostor ne smije koristiti na način da time škodi drugoma. To je širok pojam, pa na vama je da poduzmete ostalo.

branko pita: Poštovani,
Imamo neosporne dokaze da jedan dio stanara nema prijaljeno točno stanje osoba koje žive u stanu. kako se potrošnja vode dijeli na ukupan broj stanara ( samo jedno mjerno mjesto )ispada da isti ne plačaju troškove vode i odvodnje. Predstavnik stanara je nemočam, jer vovovod i odvodnja prihvaća prijave pojedinih suvlasnika bez negove suglasnosti.Kako prisiliti nazovimo "Prevarante" da prijave točan broj stanara i sudjeluju u podjeli troškova za utrošenu vodu. (1.5.2013)

Suvalsnička zajednica mora imati odluku o načinu raspodjele potrošnje prihvaćenu od strane natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Odluka treba bitu usklađena sa pravilnikom komunalnog društva.
Na temelju odlike suvlasnika, predstavnik bi trebao predavati podatke komunalnom društvu. Neprimjereno je da svaki suvlasnik dostavlja sam podatke i na taj način lažno prikazuje stanje.
Predlažemo da donesete Odluku i da je predstavnik dostavi službi za obračun nadležnom komunalnom društvu. Vjerujemo da će KD uvažiti takve odluke.

Robert pita: Stambena zgrada sa 3ulaza 7,8,9(Vitasovićeva poljana,Knežija)
Zanima me je li moguce odvojit svaki ulaz zasebno tj.da svaki ulaz placa zasebno potrosnju vode ili grijanja.
Da svaki ulaz ima jednog predstavnika a ne kao dosad za 3ulaza i laksa kontrola.
Velik je problem potrosnje vode i neprijavljenih stanara po ostalim ulazima koji se i odrazava na nase racune.
za usporedbu(54stana-102 člana)-105kubika hladne i 620 tople vode...)cijena preko 100kn po članu..enormno..
hvala (1.5.2013)

Sve se to može provesti na način da svaki ulaz uredi svoje unutarnje odnose te da se napravi sporazum između ulaza za riješavanje zajedničkih pitanja.

Očigledno je da se radi o problemima raspodjele vode ili o eventualnom kvaru gdje nastaju gubitci.
Ovakve situacije prisiljavaju sve suvlasnike da se uključe u riješavanje problema.

Božidar pita: Poštovani
Nisam u mogučnosti riješiti problem,iako je dato svima na znanje sa naslova uzurpiranja ili prisvajanja javnog prostora svih suvlasnika zgrade,koji imaju pravo na javnu površinu prema vlasništvu veličine stana.Dato na znanje Holding-u,Skupštini grada,GSKG,Raznim inspekcijama ,ali od toga ne događa se apsolutno ništa.Dobar odnos između predstavnika suvlasnika i upravitelja,dobar je preduvjet dobre suradnje.GSKG ne želi pokrenuti sudski postupak jer to nije u njihovoj nadlažnosti 6641387 (29.4.2013)

Sa zakonskog gledišta, nitko od navedenih nije dužan postupiti po vašem zahtjevu.
Ako je suvlasnik oštećen postupanjem nekih iz liste navedenih, on može svoje pravon zaštititi jedino u redovnom sudskom postupku. Znači, vi morate prijaviti uzurpatora jer ste oštećeni.

pero pita: Poštovani,
da li se može naplatiti radovi preko pričuve ako mi curi iz cijevi od etažnog centralnog grijanja u podu,podigli su mi se i parketi.imamo i policu osiguranja ali pokriva samo izljev vode


lp (29.4.2013)

Etažno centralno grijanje je u izvedbi uglavnom namjenjeno jednom stanu. Uređaji i oprema u tom slučaju su obveza vlasnika stana.

Lucijan pita: Poštovani!
Na zgradi staroj 25 godina na sastanku je dogovrena promjena ulaznih vratiju. Nekoliko dana kasnije dvoje stanara odbija dati pristanak za adaptacijom, jer žele novac iz pričuve za popravke u svojim stanovima. Da li mora suglasnost biti 100 %?
Zahvaljujem! (29.4.2013)

Ako su vrata dotrajala ili neispravna, za zamjenu je potrebna suglasnost natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.
Nijedan suvlasnik nema pravo korištenja sredstava pričuve za potrebe održavanja svog stana.

Prijatelj pita: Primjetio sam dva Vaša odgovora koji pobijaju jedan drugog.
Prvi:"Svaki suvlasnik može koristi zajedničke dijelove na neškodljiv način za ostale suvlasnike".
Drugi:"Ako pojedini suvlasnik koristi zajedničke dijelove za postavljane uređaja ili opreme
za vlastite potrebe dužan je zatražiti suglasnost ostalih suvlasnika."
U prvom ispada da može koristiti zajedn.dijelove bez pristanka ostalih suvlasnika ukoliko nikome ne šteti,a u drugom ipak mora zatražiti suglasnost.
Molim Vaše pojašnjenje (29.4.2013)

Pravilno ste konstatirali. Zbog prevelikog broja pitanja , neka mogu ostati nedeorečena.

Ako suvlasnik koristi zajedničke dijelove na neškodljiv način za ostale u sklopu normalnog korištenja svog posebnog dijela, nije mu potrebna suglasbnost ostalih (antene, klima uređaji i sl.)

U slučaju da suvlasnik zadire u zajedničke dijelove rado ostvarivanja posebnih koristi ili pogodnosti, dužan je tražiti suglasnost od ostalih. To znači da uređaji i oprema koji se postavljaju, donose vlasniku izvanredne vrijedlosti (zarada), a naročito ako se na taj način ostali dovode u situaciju da nešto moraju trpiti ili pogodovati tom suvlasniku.

ljiljana pita: Poštovani,
Zgrada ima 3 ulaza i ulazi su numerirani br.9,11 i 13. Stanari iz ulaza 9 su stavili nadzorne kamere na ulaz a stanari ostala 2 ulaza nisu bili zainteresirani. Predstavnik stanara tvrdi da je plaćeno sa računa ulaza koji je odlučio staviti nadzorne kamere. Moje pitanje je sljedeće: dali ako zgrada ima više ulaza znači da ima jedan zajedički račun ali da se u GSKG može provjeriti stanje za svaki ulaz pojedinačno. (29.4.2013)

Svaki ulaz može organizirati posebna sredstva za riješavanje specifičnih potreba.
U ovakvim slučajevima, ne smiju se koristiti sredstva pričuve ako su na istom računu za sve ulaze.

inox pita: U kući su 3 suvlasnika.Dvoje iznad mene(odvjetnici) postavili su na zajed.stepenice koje vode prema njihovim stanovima i zajed.tavanu čel.vrata bez moje suglasnosti.Ugovorima nam pripada po 1/3 ideal. dijela tavana-nismo etažir..Putem odv.podnio sam tužbu za smetanje suposjeda i tražio određivanje priv.mjere.Sud je odbio zahtjev za priv.mjere tem.čl.298 st.1 toč.2,čl.296 st.2.Ponuđeni ključ sam odbio.Sud odbija i zahtjev za smetanje suposjeda prema čl.24 st.1 ZVDSP.Gdje sam pogriješio?Što dalje? (28.4.2013)

Uzmite ključ i na isti način kao i oni postupajte u slučaju korištenja tavana.
Da bi vam mogli kazati gdje ste pogriješili (ili dali ste uopće pogriješili) morali bi uzeti cijeli premet radi analize što u našem slučaju nije moguće.

MARJAN pita: Poštovani,

Ukoliko želimo parking za
goste staviti pod rampu jer
posjetitelji poslovnog
prostora u zgradi stalno
zauzimaju mjesto.Kolika
suglasnost je potrebna da bi
se to napravilo?i da li je to
moguće jer je to naime
dvorište koje je prenamjenjeno
u svrhu parkinga za goste.
Naravno radi se od zajedničkom
vlasništvu stanara i poslovnog
prostora.

Hvala
(28.4.2013)

Suvlasnička zajednica to pitanje mora riješiti posebnom odlukom. Potrebna je suglasnost svih suvlasnika.

Predstavnik pita: Pozdrav,
Upravitelj odredio "obicnim
suvlasnicima" jednu cijenu po m2 za
pricuvu, a investitoru drugu
(povoljniju). Da li trebamo traziti
naknadu stete (razliku) od upravitelja
ili od povlastenog suvlasnika?
Sve svkupa traje godinu dana i
razlika je dupla u cijeni po m2.
S postovanjem (28.4.2013)

Ne može upravitelj određivati cijene po m/2. Takve odluke donose suvlasnici.
Ne mogu se određivati različiti koeficienti za visinu pričuve u istoj zgradi.

U vašem sučaju, upravitelj je postupio protuzakonito.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više