alan pita: Grad Zagreb je vlasniku vratio nekretninu (kuću i dvorište) u kojoj živi zaštićeni stanar. Vlasnik ne želi sa zaštićenim stanarom sklopiti ugovor o najmu stana niti želi od zaštićenog stanara ubirati zaštićenu ili bilo kakvu drugu stanarinu. Koja su prava zaštićenog stanara prema vlasniku objekta ? (22.4.2013)

Još uvjek to nije dobro riješeno.Slaba su prava zaštićenih najmoprimaca. Država još nije na pravi način riješila ton pritanje. Zaštićeni najmoprimac ima pravo korištenja prostora dok ne dobije drugo adekvatno riješenje.

Slavica pita: Poštovani,
upravitelj je promijenio osiguravatelja stambene zgrade i povisio cijenu za cca 40% bez znanja predstavnika suvlasnika. O povećanju smo doznali tek kad smo primili Godišnje izvješće za 2012. god. Molim da mi odgovorite da li imam pravo tražiti povrat sredstava za prošlu (cca 900 kn) i za ovu godinu tražiti da se iznos osiguranja vrati na staro stanje, jer ne mogu niti dobiti podatke koje štete nam nova polica pokriva. Zahvaljujem na odgovoru, pozdrav, Slavica (22.4.2013)

Upravitelj je postupio pogrešno zbog toga što va nije upoznao sa promjenom visine troška. Predpostavljamo da je kroz povećanje cijene police osiguranja povećan i opseg pokrića. To morate provjeriti sami . Možda je upravitelj dobro postupio , ali ipak bez vašeg zanja to nebi smio učiniti.

ivana pita: Može li se u stambenoj zgradi samostalno obnoviti dio fasade, tj. dio vanjskog pročelja koji obuhvaća moj stan? (21.4.2013)

U pravilu to se n ne radi.

Anita pita: oštovani!
Molim vas ako mi možete odgovoriti ili me uputiti na pravu adresu što učiniti u svezi legalizacije stambene zgrade. Mi smo još 2003.kupili stan novogradnju. Predali smo naše papire u zemljišno knjižni i na poreznu.sada nam je došlo da svi stanari moraju sami pokrenuti legalizaciju, jer investitor ne želi i nije to napravio.On tamo i dalje živi ima svoje poslovne prostore,a predstavnik stanara počeo je skupljati potpise stanara za pokretanje legalizacije. Od 25 stanara 7 ih je potpisalo (21.4.2013)

Kako je uopće došlo do toga da ste kupilin stanove i uknjižili se kao vlasnik nu zgradi koja nije legalno izgrađena. Potražite odgovor na to pitanje u nadležnomodjelu za urbanizam. Tu će vama kazati postoji li odgovornost investitora. Nemogućeje da investitor živi u zgradi kojun je ilegalno napravio i sad još vi morate snositi troškove legalizaciej.
Posavjetujte se sa odvjetnikom.

Mario pita: nasa zgrada ima 9 stanova koji su svi u vlasništvu svaki stan ima svoju drvarnicu a zajednicke prostorije u suterenu od oko 100m2 su zatrpane stvarima od dva stanara koji imaju kljuc a ostali nemaju dali te prostorije pripadaju jednako svim stanovima s obzirom da zgrada nije etazirana i na koji nacin rijesiti problem da svaki stan dobije dio na koristenje (20.4.2013)

Sve ono što nije ukljiženo kao poseban dio u vlasništvu je zajedničko. Zajednički prostor koriste suvlasnici prema idealnom dijelu koji im pripada. Međutim, da bi se točno znalo kome pripada koji idealni dio, potrebno je izvršiti etažiranje

m.goran pita: zbog neoderžavanja zgrade,plačanja troškova bez informacija, i sličnih problema,par suvlasnika je odlučilo podići tužbu protiv predstavnika suvlasnika( koji ne želi odstupiti) i upravitelja zgrade. tko je osim suda "iznad njih"?hvala (19.4.2013)

Redovno se to pitanje može riješiti jedino odlukom natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Znači da suvlasnici većinskom odlukom mogu razriješiti ili imenovati predstavika i upravitelja. Ako je to volja manjine,ostaje jedino sudski postupak.

Romano pita: 1. Postoji li neka "zastara" ili vrijeme prigovora na izbor predstavnika suvlasnika ako je on izabran s 20-30% prisutnih suvlasnika na sastanku svih suvlasnika?
2. Da li može samo 1 suvlasnik vršiti nadzor nad radom predstavnika suvlasnika odnosno zatražiti na uvid sve potpisane ugovore, račune o obavljenim radovima itd. Molim odgovore plus s pozivom na neki zakon...član. Puno vas čitam i puno nam pomažete. Samo naprijed!! (19.4.2013)

Suvalsnici biraju predstavnika odlukom nadpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Prema tome, vaš predstavnike nema aktivnu legitimaciju da vas zastupa.

Adalbert pita: Poštovani,
Kuća u suvlasničkom statusu s dva stana i zajedničkim vodomjerom. Vodu smo platili pola pola.Ja sam platio račun a suvlasnik je refundirao polovicu, pošto i u jednom i drugom slučaju u stanu su po dva člana. Međutim u zadnje vrijeme suvlasnik ne želi više sudjelovti u podmirenju računa, tako da se nakumulirao dug od nekih 1.500 kn, kojeg sam ja djelomično podmirio (1.150Kn)prije tjedan dana i do danas nije još refundirao polovicu, iako sam mu predočio obračun. Molim pomoć pri rješav (18.4.2013)

Najkvalitetnije riješenjen je da se izradi vlastiti priključak ako to dozvoljavaju uvjeti. Predpostavljamo da nemate ugovor o uzajamnim odnosima niti ste u sustavu upravljanja zgradama. Ako nema volje i suglasnosti, ostaje vam sudski spor ako u vam u gradskom vodovunu ne vode odvjene obveze, to jest ako je vodomjer evidentiran na osobu a ne na zgradu.

Dražen pita: zgrada u Zg izgradjena 2000g investitor Dominkovič prom.3 garaže ne uspijeva prodati i do 2011g stvara dug u pričuvi od cc45000kn 2011 g kao vlasnik 2 garaže postaje predstavnik stanara Vukomanović koji ne plaća nastali dug i uvjerava ostale da dug za pričuvu ostaje na starom vlasniku koji je opet u stečaju od 2003g.prdstavnik stanara izbjegava dati na uvid stanje duga, kupoprodajni ugovor da li dug pričuve može jednostavno tako nestati (18.4.2013)

Obveza plačanja pričuve za naredni period za starog vlasnika je prestala onog trenutka kad je prodao svju nekretninu.
Obveza plaćanja za period unatrag je tri godine. Za period duži od tog, nastupa zastara ako u međuvremenu nije pokrent postupak za prisilnu naplatu.

Jerkić pita: da li je iznos pričuve isti za pravna i fizička osobe(u zgradi od 40 stanova 12 registriranih firmi) (18.4.2013)

Da,određuje se po istom koeficijentu. (postoji riješenje ustavnog suda).

Darvin pita: Poštovani,
stanujem u zgradi od 9 stanova
+ 1 u potkrovlju koji je izvođač radova napravio naknadno umijesto zajedničke terase !Problem je u tome što nemamo izlaz na krov!Kod svakog problema na krovu moramo tražiti ključeve od vlasnika stana.
Tko treba snositi troškove
izgradnje novog izlaza na krov i koja su naša prava?
Kako je mogao dobiti uporabnu dozvolu zgrade bez izlaza na krov. Zgrada je sagrađena 2001 god. (18.4.2013)

Tu se radi o propustu službenih osoba u nadležnom odjelu za urbanizam. U projektnoj domumentaciji je trebalo predvidjeti normalan pristup krovu.
Ako nigdje nije predviđeno na koji način će se nesmetano izlaziti na krov, i dalje u slučaju nužde koristite postojeće riješenje ili izradite novi pristup vlastitim sredstvima.

Zdeslav pita: U prizemlji stambene zgrade vlasnik sam stana i pripadajućeg mu dvorišta. Dio dvorišta mi je natkriven u iznosi 12 metara kvadratna polikarbonatnom pločom. Namjeravam promijeniti ploču, ali susjed navrh mene negoduje. Ploča je postavljena prije nego što je on kupio stan.
Da li imam pravo postaviti/zamijeniti nadstrešnicu? (17.4.2013)

Radi o se očigledno o situaciji gdje ste vi protupropisno postupili. Vaše je vlasništvo ono što vam stoji u vlasničkom listu a ostatak je zajednička imovina. U takvoj situaciji vaš susjed ima pravo zahtjevatii uklanjanje nadstrežnice odnosno osporavati zamjenu postojeće.
Ako je prostor ispod nadstrežnice u vašem vlasništvu, onda može zahtjevati uklanjanje iste isključivo onda ako mu time nanosite štetu.

alan pita: Vlasnik stana koji je stan dobio u povratu oduzete imovine
ne želi sklopiti ugovor sa zaštićenim stanarom, niti želi ubirati zaštićenu niti bilo koju drugu stanarinu. Kakva su prava zaštićenog stanara prema vlasniku stana ? Stan je jedini u samostojećoj obiteljskoj zgradi. (17.4.2013)

Nažalost još uvjek naslijeđeno otvoreno pitanje koje država nije riješila. Mnogi zaštićeni najmoprimci još nisu riješili svoj status. Po tom pitanju djeluje Hrvatska udruga stanara, ali bez nekog značajnijeg pomaka ka riješenju.
U sadašnjoj situaciji, nisu definirani odnosi između te kategorije vlasnika i stanara. Jedino je sigurno da bez pravno valjanog sudskog riješenje vlasnik najmoprimcu ne može onemogućiti korištenje stana.
Po Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim ptravima, vlasnik je dužan održavati nekretninu u ispravnom stanju ako nema drugačije ugovorne odnose sa najmoprimcem,

Utopija pita: Investitor tvrdi da je predao dokumentaciju zgrade bivšem predstavniku.
Bivši p. tvrdi da to nije istina iako su pojedini suvlasnici vidjeli tu dokumentaciju kod njega.
Da li je sadašnji predstavnik (odnosno suvlasnici)dužan trošiti svoje vrijeme na ishođenje nove dokumentacije u odjelu za urbanizam ili može ovlastiti upravitelja da to učini umjesto njega odnosno suvlasnika?
Sadašnji predstavnik radi bez naknade. (17.4.2013)

Suvlasnici mogu donijeti pisanu odluku i osigurati sredstva za troškove osobi koja je ovaštena za zastupanje. To može biti predstavnik suvlasnika ili upravitelj. Pošto se očigledno radi o tome da je dokumentacija "zagubljena", potrebno je zatražiti duplikat dokumentacije koja se može dobiti u nadležnom uredu za urbanizam.

Neven pita: Poštovani, predstojnik stanara u mom portunu bez da ikog pita izvršava radove sa raznim firmama , nakon čega stiže dopis da se povečava pričuva jer je nedostatna za izvršene radove . S obzirom da čovjek ne živi u mom portunu a u svom portunu je bio predstojnik ali su ga stanari smjenili jer su saznali da je muljao s novcem i firmama pa je moje pitanje kome ga mogu prijaviti da provjeri njegove rabote. (16.4.2013)

bond pita: Sta napraviti kad susjedov pas
svako malo laje te ometa kucni
red, obavlja nuzdu uz moju
ogradu, siri smrad i otpale
dlake po dvoristu, da napomenem
da se radi o stambenoj zgradi,
sa stanovima u prizemlju koji
imaju pripadajuce vrtove koji su
ogradjeni. Osim sto je doticni
vec upozoravan na taj problem... (16.4.2013)

Ostaje vam jedino privatna tužba protiv susjeda.Ako tužbu pokrećete kao pojedinac,to činite vlastitim sredstvima. Postoji i mogućnost da se odlukom suvlasnika tužba pokrene u ime svih stanara. Držanjem životinje na neprimjeren način, ometa se vaš normalni život. Sud može izreći mjere kojih se vlasnik životinje mora pridržavati.
U dosadašnjoj sudskoj praksi, evidentiran je jedan slučaj u Puli gdje je vlasnik nekoliko pasa zbog ometanja drugih suvlasnika isključen iz suvlasničke zajednice.

Slavica pita: Molim za savjet : kome se treba obratiti za zaštitu prava s obzirom na narušavanje kvalitete života u stanu zbog izloženosti buci
koja dolazi s dječjeg igrališta ispred zgrade?
Buka,koja prelazi razinu propisanu Pravilnikom, traje do kasnih večernjih i noćnih sati i onemogućuje normalan život i odmor.Koja su prava odraslih (radnih) ljudi u odnosu na prava djece ( i njihovih roditelja) i kako ih možemo ostvariti? Hvala. (16.4.2013)

Teško je riješiti takve slučajeve. Radi se o javnoj površini gdje ureduje komunalno redarstvo ili policija.
Iskreno, pojam prava oraslih i dijece još uvijek nije dovoljno jasno definiran.

Ostaje vam uglavnom da zovete policiju kad je u pitanju buka, vika ili galama.

maja pita: Postovani,
Susjed je postavio vanjsku jedinicu
klima uredjaj u zajednicki predprostor
stubista (mali tunel kojim se ide u
stubiste).kada je klima upaljena stvara
veliku vrucinu smrad u tom
predprostoru.zamolili smo ih u vise
navrata da premjeste klimu ali su se
oglusili na molbe.
Moje pitanje je kome se mozemo
obratiti za gore navedenu situaciju,a
da nije Sud?
Da li upravitelj zgrade (GSKG) moze
nesto napraviti ili neka of inspekcija?
Unaprijed hvala na odgovoru. (16.4.2013)

Možete probati pozvati sanitarnu inspekciju koja će utvrditin dali je to u njihovoj nadležnosti. Ako to nije u nadležnosti inspekcije, ostaje vam jedino sud.

MILAN pita: sa balkona iz stana iznad mene
prilikom jakoga juga i kise
prodire mi voda na plafon u
boravku,navodno se zavlaci
izmedju vodilica od
roleta..dakle ispod
stolarije.zgrada je stara 4
godine i garancija od 3 god.je
prosla..doticni stanar je na
postojece plocice zalijepio
nove i sada pristaje na
sanaciju jedino ako se
promijene sve plocice,sto
predlaze i upravitelj.po
upravitelju bi trosak trebao
ici iz pricuve..ima li to
smisla da svi placaju jer je
mozda greska i samim time sto
su 2 reda plocica. (15.4.2013)

Ako se može utvrditi da je posljedica rezulat nestručno izvedenih radova, posljedice snosi izvršitelj istih. Iako je istekla garancija, potrebno je da stručna osoba pregleda taj dio zgrade i ako ustanovi da se radi o prikrivenim nedostatcima , može se teretiti investitor-prodavatelj. Ako je vlasnik stana iz kojeg dolazi vlaga zbog nestručno izvedenih radova odgovoran, dužan je vlastitim sredstvima riješiti problem.
Ako se ne može utvrditi ničija odgovornost, problem se riješava sredstvima pričuve.

HRVOJE pita: Da li se na osnovu Međuvlasničkog ugovora može povjeriti upravljanje zgradom predstavniku suvlasnika.
Da li je to prema zakonu dozvoljeno. (15.4.2013)

Međuvlasničkim ugovorom se reguliraju odnosi između suvlasnika i pravila po kojima će biti zastupani prema trećim osobama. Iako ima upravitela izabranih između suvlasnika, zakonodavac je predvidio da isti moraju biiti registrirani za upravljanje.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više