Antun pita: Predstavnik stanara o trosku pricuve vodi sudski spor izmedju bivseg upravitelja i stubista. Nekoliko stanara nije dalo suglasnost niti punomoc o zastupanju, no uredno placaju pricuvu. Ima li predstavnik stanara pravo koristiti sredstva pricuve onih koji nisu potpisnici punomoci niti na bilo koji nacin sudjeluju u parnici, za podmirivanje troskova odvjetnika i parnice? (7.4.2013)

U međuvlasničkom ugovoru stoje obveze predstavnika. Ako je to pitanje iz nadležnosti postupanja i to isključivo u interesu suvlasničke zajednice, ima prava koja proizlaze iz oderdbi međuvlasničkog ugovora.

Predstavnik pita: Postovanje,
Molim Vas da mi objasnite vezano za
odrzavanje Sprinkler stanice, kako i
koliko se cesto rade obavezni servisi
na Sprinkleru u stambenoj zgradi?
Molim objasnjenje ili me uputite na
zakon di ga mogu naci?
Samo me nemojte uputiti na neku
firmi koja istu odrzava, jer nemam
povjerenje u iskrenost.
S postovanjem (6.4.2013)

Poštovani! Dovoljno dobro znam hrvatski jezik , ali po prvi put se susrećem sa pojmom "Sprinkler stanica" i na vaše pitanje ne znamo dati odgvovor.

Boris pita: Stanari u zgradi su kod adaptacija stanova promjenili način i energent za grijanje pa su uveli etažna centralna grijanja na plin sa fasadnim plinskim grijačima koji imaju ispust u atmosferu na fasadi. Tko je dužan održavati te fasadne ispuste i o čijem trošk, te tko je dužan sanirati postojeći dimnjak inox cijevima radi korištenja miješanog plina također za etažno grijanje ako taj energent i način grijanja nije predviđen kod gradnje spomenute građevine već je to želja stanara.
Hvala (5.4.2013)

Ako se radi o individualnim sustavima za opskrbu toplinskom energijom,cjeli sustav održava vlasnik. Međutim, ako su sustavi grijanja priključeni na jedan zajednički dimovod, održavaju ga korisnici.
Postojeći dimnjak bi se trebao namjenski koristiti i u tom slučau se u osnovnom dijelu održava sredsvima pričuve. Međutim, ako dimovod koriste samo pojedine osobe pa dlazi do onečišćenja ili oštećenja usljed uporabe, stanje saniraju isključivo korisnici svojim sredstvima.

Mirko pita: Kafić u prizemlju zgrade zatvoren zbog žalbi stanara i neispunjavanja uvjeta.Kod otvaranja nitko nas ništa nije pitao. Sad ponovno otvara, izvodi ventilaciju po fasadi izvana i dr.Da li po odluci upravnog suda na linku dolje http://www.upravnisudrh.hr/praksa/full.php?link=htm.php:rijeci=minimalno tehničkih uvjeta;link=htm*04025 svi susjedi iznad na tom dijelu zgrade imamo status stranke (dobiti obavijest o tome od Ureda za gosp.) i dali vlasnik za otvaranje kafića i terase treba našu suglasnost? (4.4.2013)

Prema ZOV-u , svaki suvlasnik ima pravo na promjene i prenamjene prostora ali na neškodljiv način za ostale. Ako već postoji jedno riješenje, treba zahtjevati od nadležnog tijela koje daje odobremnje za rad da uvaži te razloge. Tehnički uvjeti koji i radnje koje se provode takodjer moraju biti zakoniti (što se vidi iz odluke upravnog suda).

Ana pita: Poštovani,
pitanje u vezi zgrade sa pet
ulaza ,gdje dva ulaza imaju
svaki svog predstavnika a
ostala tri jednog ,tj.trećeg
predstavnika .Dakle tri ulaza
su pokrenula etažiranje i
legalizaciju za cijelu
zgradu.Računi su visoki a dva
ulaza koja su se ranije
odvojila ne žele snositi dio
troškova i nisu zainteresirani
za etažiranje.Pitanje:da li ih
se može teretiti za trošak
etažiranja i legalizacije koji
oni nisu pokrenuli i na koji
način?Hvala (3.4.2013)

Etažiranje jedna radnja a legalizacija druga. Legalizaciju ne treba uvrštavati u zajedničku problematiku. Etažiranje će vjerovatno biti obveza i u tom slučaju bez obzira na ulaze, zgrada se obrađuje kao jedna cjelina.

Ana pita: Poštovani,
odvjetnički ured
iarhitektonski ured radili su
za zgradu u kojoj imam stan
legalizaciju i etažiranje i to
je plaćeno iz pričuve.Međutim
stanovi koji su zatvorili
balkone i trebali ih
legalizirati morali su ponovo
pozvati ahitektu i privatno mu
platiti izradu elaborata za
legalizaciju balkona.Meni se
čini da smo oštećeni i da je
trebalo u etažiranju i
legalizaciji cijele zgrade
utvrditi činjenićno stanje,a
ne dva puta naplaćivati isti
posao?Molim Vaše mišljenje? (3.4.2013)

Mogli su to učiniti u paketu, ali nisu bili dužni. Naravno, povećane troškove bi trebali snositi isključivo suvlasnici dijelova koji su protupravno izgrađeni.
U naknadnom postupku legalizacije, sudjeluju samo vlasnici tih dijelova.

Morana pita: Poslovne prostorije u niskom prizemlju u stambenoj zgradi u većem dijelu su vlasništvo Grada Zagreba,a manji dio u suvlasništvu stanara (prostor gdje je vodomjer).Grad je objavio natječaj da daje svoje prostore u najam u ugostiteljske svrhe.Da li oni mogu to realizirati bez suglasnosti stanara,jer nitko u zgradi ne želi otvaranje takve vrste objekta? (3.4.2013)

Da, ali se korisnici moraju pridržavati propisa vezanih za te vrste djelatnosti tako da se ne remeti normalan način korištenja vlasnicima ostalih posebnih dijelova.

marko pita: Takoder da li je za promjenu
upravitelja dovoljan zapisnik sa
sastanka ili treba bas skupljati
potpise sa odlukom o promjeni istog (2.4.2013)

Morate imati odluku i potpise natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

marko pita: Zanima me da li upravitelj moze
samostalno dici pricuvu.zgrada je
duzna prema izvodacima 60000
kn.pricuva je iznosila 1,54 kn te ju je
upraviteelj povisio samostalno na4
kn uz obrazlozenje da su isto
prisiljeni za daljnje normalno
funkcioniranje
zgrade(liftovi,osiguranje).sve su
nasobavijestili samo pisanim
putemuz nove uplatnice
(2.4.2013)

Kad se radi o osiguranju sredstava za poduzimanje hitnih i nužnih zahvata, uopravitelje je dužan obavjstiti suvlasnike o nužnosti povećanja pričuve. Takvi zahtjevi moraju biti opravdani. Sigurno da sa 1,54 kn/ m2 nioje mogućeodržavati zgradu, pa vbjerujemo da je postojao opravdani razlog za podizanje iste. Međutim, pitanje je što vi suvlasnici niste samo pokrenuli postupak, predvidjeli potrebe zgrade i donijeli odluku o visini pričuve. Još vam nije kasno i vaše zakonsko pravo je i obveza da osiguratze onoliko sredstava koliko je potrebno za normalno održavanje i upravljanje zgradom.

MARJAN pita: Poštovani,

Ukoliko sanitarna inspekcija
nija dala rezultate po prijavi o
buci iz poslovnog prostora... da
li ja i susjed koji smo
napravili prijavu imamo pravo na
odvjetnika kojeg bi platili iz
pričuve kako bi problem riješili
sudskim putem. (1.4.2013)

Da bi se sredstva pričuve koristila u te namjne , potrebna je odluka suvlasničke zajednice iz koje je vidljivo da se radi o zajedničkom problemu gdje je potrebno pkrenuti postupak protiv nekog od suvlasnika ili trećih osoba.

MARJAN pita: Poštovani,

Vlasnik poslovnog prostora u
zgradi koji je ujedno i
invetitor zgrade u kojoj živim
je otvorio kafić zbog kojega
je zauzeo 2 parkirna mjesta
kako bi napravio terasu bez
suglasnosti stanara.Parkirna
mjesta su namjenjena za goste
i nigdje nije uređeno da su u
njegovom vlasništvu.
Da li mora imati 100%
suglasnost stanara za ovo? (1.4.2013)

Ako se radi o prakiralištu koje je zajedeničko vlasništvo svih suvlasnika, investitora to ne izdvaja i dužan je tražiti suglasnost svih ostalih.

Valter pita: Živimo na katu ispod tavana u manjoj zgradi sa 6 stanova.Zanima me što sve treba napraviti da bi probili iz stana prolaz za gore i sobu za dijete sa krovnim prozorom a da bude legalno.Površina sobe bi bila manja ili ista od našeg udjela u zajedničkom prostoru.hvala (1.4.2013)

Tražite suglasnost od ostalih suvlasnika, napravite prijedlog projekta i obratite se nadležnom uredu za urbanizam gdje ćete diobiti ostale informacije

miljenko pita: plinska instalacije prolazi kroz
moj stan iako nisam korisnik
plina. mogu li zahtjevati od
plinare da distribuciju plina ne
vrši unutar mojeg stana? (31.3.2013)

Ako postoji drugi način , možete zahtjevati izmještanje tog dijela infrastrukture. Međutim , ako se radi o instalaciji koja je projettom predviđena i ugrađena, možete tražiti da se to učini ako je to moguće ali o svom trošku.

miljenko pita: u zgradi gdje sam vlasnik stana
na oglasnoj ploči je objavljeno
da se je 51 posto stanara
odlučilo da se zajednička
sušiona prenamjeni u poslovno
stambenu, a da mene nitko nije
ništa pitao. moram li se i ja
pridržavati ue udluke i gdje da
sad sušim veš? (31.3.2013)

Ne. Da bi takve odluke bile pravno valjane , potrebna je suglasnist svih suvlasnika.

Damir pita: Poštovani,u manjoj zgradi 6 stanova na kraju slijepe ulice nalazi se i ordinacija dentalne medicine čiji pacijenti svakodnevno parkiraju na privatne parkinge u vlasništvu svakog stanara.Budući da se oglušuje na naše molbe, molim Vas naziv institucije koja vrši nadzor rada ordinacija, a kod koje bi mogli uputiti prigovor na rad iste i riješiti i druge probleme u svezi navedene ordinacije.
Unaprijed zahvaljujem..
(30.3.2013)

Nema institucije koja će vam riješavati pitanje privatnog parkinga. To morate sami regulirati.
Kad je u pitanju parking, to nijen javni problem.

Gordana pita: Molim Vas za odgovor:
-da li upravitelj može naplaćivati uplatnice za pričuvu;
-naknadu za plaćanje zaj. struje (po svakoj uplatnici)?
Srdačan pozdrav
(29.3.2013)

Pitanje oviisi o odredbama ugovora o upravljanju koji vaša zgrada ima potpisan sa uptraviteljem. Vršenje naplate od strane upraviteja nije zakonom određeno, pa prema btome to pitanje morate riješevati kroz međuvlasnički ugovor i Ughovor o upravljanju.

Marin pita: Poštovani,
pitanje je vezano za balkonske ograde:
ako sam dobro razumio propise, zamjena originalnih ali dotrajalih balkonskih ograda spada u nužne zahvate i pokriva se iz pričuve?
Što učiniti ako je, kao u ovom slučaju, jedan suvlasnik već na svoju ruku promijenio ogradu koja izgledom bitno odudara od originalnih- da li ostali suvlasnici moraju imati iste ograde ili to mora biti usklađeno budući se radi o elementu bitnom za vanjski izgled zgrade?

Puno Hvala! (29.3.2013)

Zbog nedostatak javnog nadzora i nereguliranih odnosa u suvlasničkim zajednicama dolazi do ovakvih situacija. U Uredbi o održavanu zgrada stoji sve što je zajedničko odnosno što se održava sredstvima pričuve.
Balkoni, grilj i roletne su uredbom predviđeni kao zajednički. Međutim u praksi se često javlja problem zbog nedostatka volje ili novca da se ti djelovi riješavaju sredstvima pričuve, pa pojedini suvlasnici na svoj način poduzimaju zahvate kojima se mjenja vanjski izgled građevine.
Ozim izmjene izgleda, dolazi do poremećaja odnosa u zgradama jer suvlasnici koji su investiratli u te zahvate, ne žele više izdvajati sredstva za "druge" koji to nisu učinili.
Dok se ne pošptuju propisi, stanje se teško može promjeniti.

Ivica pita: Ispod 6 ulaza zgrade sa po16 stanova nalaze se 43 garaže. Imamo vlastito brojilo za rasvjetu. Pričuvu plaćamo stubištu ispod kojega se pojedina garaža nalazi.
Kako prisiliti 6 predstavnika stubišta da iz naše pričuve podmiruju našu struju?
Napomena: vlasnici stanova iz zajedničke pričuve (u kojoj i mi učestvujemo) plaćaju električnu energiju za svoju rasvjetu stubišta, a mi nismo godinama dobili niti jednu žarulju.
(28.3.2013)

Ako ostali suvlasnici ne koriste prostor koji navdite, nisu dužno snositi pojedine vrdte troškova (potrošnja vode, struje i ne ke zahvate za te dijelove što jer u interesu samo te skupine).

Zdravko pita: Poštovani,
Da li se troškovi sudskog
vještaka u postupku
pribavljanja dokaza za tužbu
protiv investitora koji se
oglušuje na svoje obveze iz
osnova garancije na izvedene
radove mogu naplatiti iz
pričuve budući se time štite
interesi svih suvlasnika ?
Hvala!
(28.3.2013)

Da, ako se radi o takvim propustima zbog kojih trpe posljedice svi suvlasnici, a naročito ako su to propusti na zajedničkim dijelovima zgrade.

vesna pita: poštovani,u ulazu imamo
predstavnika stanara koji već
tri godine nije podnio bilancu
o troškovima i prihodima,
samovoljno se odlučuje na neke
radove. Kod upravitelja smo
saznali da nam je saldo cca
tri tisuće kuna od oko sto
tisuća kuna. Moje je pitanje
kako ga smijeniti, kome se
obratiti ako su učinjene
nedozvoljene radnje,da li
postoji suodgovornost
upravitelja?
Zahvaljujem,

(27.3.2013)

Morate pripremiti prijedloga za njegovu smjenu i tražiti izjašnjavanje ostalih suvlasnika. Izjašnjavanje može biti javno ns sastanku suvalasnika, pojedinačno potpisom na listu suglasnosti ili pojedinačno potpisivanjem izjave o suglasnosti za smjenu predstavnika.
Upravitelj ne mora biti suodgovoran ako nije samovoljno donosio i provodio štetne odluke. ZSve one odluke i radnje koje je predtsvnik ovjerio svojim potpisom i pečatom zgrade su za upravitelja nalog za izvršenje.
Ako ustanovite da je takvim radnjama nastala šteta za ostale suvlasnike, ponosite prijavu nadležnom sudu proitv predstavnika. Upravitelj može biti odgovora jedino ako se naknadno dokaže da je sudjelovao u pripremama i provedbi protuzakonitih radnji.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više