Boris pita: Živim u zgradi sa 125
stanova,površine 9000 m2, zanima
me dali mogu uvjetovati novom
upravitelju fiksnu naknadu kroz
godinu bez obzira na povećanje
pričuve,a ne na postotak koji se
kreće od 10% + pdv,jer ako
povećamo pričuvu za jednu kunu
za isti posao upravitelj primi
uvećenu naknadu. (27.3.2013)

Neuobičajeno je da suvlasnici potpisuju takve ugovore sa upraviteljem. Nemamo što kazati osim da vam ukažemo na činjenicu da su takvi ugovori povoljni samo ako je pričuva 1,53. kn po m/2.
Dobro ste prijetili. Izračunajte kolika je naknada upravitelju ako imate pričuvu 5 Kn m/2.
Odluku o visini naknade donose suvlasnici odlukom natpolovične većine. Umjesto vas takve ugovore o upravljanju ne može mjenjati nitko drugi.

Josip pita: Po kojim
Zakonima,Uredbi,Pravilnicima i
Odlukama se vrši upravljanje i
financiranje stambenih zgrada u
suvlasništvu vlasnika posebnih
dijelova.
Zahvaljujem! (27.3.2013)

Temeljni akti su Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i Uredba o održavanju zgrada. Sve možete pronaći na nšem portalu.

Krsto pita: U nekoliko zgrada koje imaju
centralno grijanje koje je u
potpunosti vlasništvo
suvlasnika tih zgrada, smije
li upravitelj ili dio uprave
koja donosi odluke biti netko
tko nije suvlasnik niti
najmanjeg dijela tih zgrada,
pa prema tome niti suvlasnik
ukupnog postrojenja centralnog
grijanja. To se ne odnosi na
osobe koje su unajmljene da
obavljaju stručni dio u
kotlovnici. (26.3.2013)

Ovo pitanje će biti regulirano ovim Zakonom o tržištu toplinskom energijom. Po sadašnjim propisima, suvlasnici odlučuju o načinu korištenja, upravljanja i održavanja sustava. NNigdje nije naglašeno da je to isključivo pravo i obveza suvlasnika.

Žarko pita: Za 3 zgrade izgrađene i useljene 1967 god. potrebno je projektirati i izvesti nove krovne plinske kotlovnice koje do sada nisu postojale-staro zajedničko grijanje bilo je u podrumu jedne od i to na na mazut.
Za ishođenje građevnih dozvola projektant traži građevnu i uporabnu dozvolu svake od zgrada.
Zbog činjenice da su zgrade nekada pripadale bivšem vojnom građevinskom fondu tu je dokumentaciju nemoguće pronaći-što učiniti, Nećemo valjda biti prisiljeni ponovo tražiti legalizaciju objekata! (26.3.2013)

Vaše pitanje otvara jedan problem na koji zakonodavac nije mislio.Ili bolje kaztai, nije znao da postoje takve situacije.
Nažalost, iz nama nepoznatih razloga za veliki broj zgrada ne postoji originalna dokumentacija. I pred nama je zadača da se ustanovi način na koji bi se to pitaje trebalo riješiti.
žad smo kupovali stanove, bili smo sretni zbog takvih prilika i nismo bili svjesni problema koji se danas pojavljuju. Smatramo da bi ovo pitanje trebala riješavati država jer u mnogim situacijama nemamo pravnog sljednika koji bi mogao odgovarati za posljedice nečijeg protuzakonitog ponašanja, iz bivše države.

Pero pita: Postovani,

Zivim u zgradu u Utrinama u sisicevoj, u
starijoj limenci. Za potrebe banke mi
hitno treba gradevinska dozvola, zvao
sam upravitelja zagrebacki holding,
opcinski ured za izdavanje gradevinskih
dozvola, arhivu grada zagreba i nitko ne
zna kako naci dozvolu. (26.3.2013)

Isti problem je u mnogim gradovima. Djelove građevinske dokumentacije jednostavno nije moguće pronaći. Budite uporni, možda se nalaze u nekom podrumu ili drugom prostoru na nekoj gomili.

Trpimir pita: Živim u stambenoj zgradi u
čijem podrumu se nalazi
atomsko sklonište.Prvo
pitanje:da li atomsko
sklonište pripada suvlasnicima
ili gradu i drugo:grad je dao
u najam navedeno sklonište, a
korisnici nam ne plačaju
zajedničke troškove električne
energije za stubište i naknadu
za čistačicu, da li je to
uredu? (25.3.2013)

Najprije provjerite vlasništvo prostora. Ako je grad uknjižen on ima opravo nakorioštenje i svi prihodi mu pripafdaju.
Vlasnik je dužan snositi sve trškove u idealnom dijelu ako nije drugačije određeno. Zakonodavac nije precizirao takva pitanja.

TAMARA pita: Postovanje, molila bi vas za
savjet kome se obratiti u vezi
legalizacije jer smo
prenamjenili balkon tj. time
povecali kvadraturu stana.
Zivimo u neboderu u G. Carabino.
Hvala (25.3.2013)

Informacije možete dobiti u nadležnom odjelu za urbanizam u vašem gradu.

ksenija pita: Postavljanje fasade na zgradu bez fasade; prodavatelj pristaje postaviti fasadu o svom trošku, ali će izolacija ispod fasade ići na trošak pričuve. Moraju li suvlasnici koji ne pristaju na to, da se fasada radi iz sredstava pričuve platiti fasadu budući da nisu stavili svoj potpis kao pristanak. Na zgradi nije bilo niti izolacije, niti fasade, znači nije riječ o održavanju zgrade, niti o popravku zgrade, nego o uvođenju poboljšice. (25.3.2013)

Ako se kruto gleda na taj zahvat, potrebna je suglasnost svih suvlasnika jer se radi o pobljšici. U ovom slučajju treba racionalno razmišljati i donijeti odluku koja je svima u interesu.

Dušan pita: Poštovani, Iventar zgrade gdje
se vodi evidencija. Kod smjene
predstavnika dali postoji
obaveza predaje iventara (alata,
pribora i opreme). Za
nedostajuće kod primopredaje ko
i kako se pokreće nanesena
šteta.
(24.3.2013)

To je pitanje koje suvlasnici trebaju riješiti posebnom odlukom ili dodatkom međuvlasničkom ugovoru. Pritom se određeuju prava i obveze prestavnika. Nepoštivanjem takvih odluka, predstavnik može sebe dovesti u stanje odgovornosti za eventualne štetne posljedice prema suvlasničkoj zajednici.

Milan pita: Vlasnik sam stana u zgradi od 36 stanova.Imamo svoju kotlovnicu za centralno na naftu,stan mi je u suterenu iznad mene je jedan stan koji ne koristi usluge grijanja a ja ne koristim ni grijanje ni toplu vodu .Može li mi predstavnik stanara obračunavati toplu vodu i grijanje i na koji način.IZDVOJIO SAM SE JOŠ 2008GODINE.Hvala.


(24.3.2013)

Ako ništa ne koristite, ne može vas se ni teretiti za troškove.

Simek pita: Poštovani,
stan koji sam kupila ima
nelegalno srušen zid čime je
izgubljena malena lođa, a
proširena soba, koju bih
htjela vratiti u prvobitno
stanje kada mi to budu
dozvoljavale financije. Za to
će biti potrebno nekoliko
godina jer je zahvat
poprilično skup, no ne vidim
smisao u legaliziranju nečega
za što nisam niti znala da je
nelegalno,a i želim ga vratiti
u originalno stanje. Kako
postupiti? (23.3.2013)

Potražite projektnu dokumentaciju. Ako su točni vaši navodi, zapravo radite na tome da bude nema potrebe za legalizaciju. Nelegalno je bilo rušenje zida, a lagalnost se vraća povratom u prvobitno stanje.

Dragutin pita: Poštovani,
sa susjedove terase (na posljednjem katu) u naš stan i susjedni curi voda tako da sa zidova otpada žbuka, napravile su se gljivice, kuhinjski elementi nam se natapaju vodom. O čijem trošku trebamo sanirati susjedovu terasu i izvršiti snaciju zidova i kuhinje u mojem stanu? Da li se to radi iz pričuve ili je suvlasnik u čijem je vlasništvu predmetna terasa to dužan učiniti o svom trošku? Koje su nam pravne mogućnosti jer vlasnik terase ne želi sudjelovati u troškovima sanacije.


(23.3.2013)

Suvlasnik sa čijeg posebnog dijela nastupaju pštetne posljedice za ostale, odgovoram je za nastalu štetu. Međutim , nije odgovoran ako se radi o zajedničkim dijelovima što treba utvrditi na licu jesta. To je obveza predstavnika odnosno upravitelja.

Branko pita: Konkretno, ima jedan luđak predstavnik stanara u Rijeci na G.Vežici koji je prikupio potpise za djelomičnu sanaciju fasade i taj je posao prepustio sebi iako nema niti firmu niti stručnost.Istovremeno krov nam curi kao špina i naravno kaže da nema novaca za sanaciju nego svako tolko skače na krov i "popravlja" sam.Recite mi kome se konkretno obratiti dok ga ne uhvatim za vrat.Hvala Vam na odgovoru! (23.3.2013)

Morate razgovarati sa ostalim suvlasnicima u zgradi i donijeti odluku kojom se određuju pravila i ovlassti predstavnika suvlasnika ako to već ranije niste uredili kroz usvanje međuvlasničkog ugovora.
OOdluka je pravnovaljana kad je usvoji natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasnitvu.

Nažalost, nitko izvan vaše zgrade vam ne može pomoći osim suda ako ga tužite da vam svojim ponašanjem nanosi štetu.

katija pita: Na Korčuli nas 3 sestre imamo svaka idealnu 1/3 obiteljske kuće ( 90 m2 i 2 odvojena stana) Moje sestre žele kuću prodati. Da li me one mogu prisiliti na prodaju kuće. One mi nude da otkupim kuću. Ja bi kuću otkupila ali pristajem na na 2/3 cijene koje one nude. Da li kuća ima manju vrijednost jer jedan od vlasnika je ne želi prodati. (22.3.2013)

Cijela kuća se ne može prodati bez suglasnosti svih suvlasnika.

Sanja pita: Poštovani, u stanu sa stropa po cijelom stanu odnekud nakon kiše izljeva voda i uništava namještaj, parket se podigao i stan je dosta uništen.Predstavnica stanara ne želi zajedno sa upraviteljem zgrade uopće hitno intervenirati i to traje već 5 mj.Da li tužbom mogu hitno tražiti saniranje problema i nadoknadu štete u stanu koja je nastala nemarom predstavnika stanara i upravitelja.Koga treba tužiti. Unaprijed zahvaljujem (22.3.2013)

Da možete pokrenuti sudski postupak. Radi seo hitnom i nužnom zahvatu. Obavjestite pismeno predstavnika. On je dužan upoznati sve ostale suvlasnike i zahtjevati od upravitelja da organizira poduzimanje potrebnih mjera. Akovam ne odgovori, možete podnijeti tužbu protiv njega. Odgovoran je u granicama ovlasti iz međuvlasničkog ugovora.
Ako vam on odgvori da ostali ne žele sudjelovati, pokrećete tužbu protiv onih suvlasnika koji ne pristaju na osiguranje srdstava i uvjet za rješavanje problema.

Danijel pita: Iz dnevnog boravka stana imam
izlaz na zaseban neprohodni
dio krova zgrade koji koristim
kao terasu (moj stan je jedini
na 8. katu, ostatak zgrade ima
7 katova). Zanima me koji
postotak suvlasnika (od ukupno
130 stanova) mi mora potpisati
suglasnost o trajnom i
besplatnom korištenju dijela
krova (uz moju obavezu
plaćanja pričuve prema
kvadraturi koju koristim)?
Popločavanje dijela krova
daskama upravo legaliziram
kroz proces "legalizacije".
Hvala (22.3.2013)

Po trenutnim propisima, treba vam suglasnost svih suvlasnika.

LL pita: poštovani, problem je sljedeći.
imam šupu koja je u službi drvarnice.stvari koje su bile u šupi privremeno sam izbacio da bih mogao držati drva unutra.te stvari su bile posložene uza zid i nisu smetale nikome tj. nisu sprečavale pristup ostalim stanarima svojim šupama. voditelj ulaza je samoinicijativno uz usmenu poruku stanarima pozvao čovjeka za odvoz stvari i rekao mu da odnese sve što se nalazi ispred šupa pa tako i moje stvari. mene zanima smije li on to odnijeti bez mog odobrenja? hvala! (22.3.2013)

Nije imao pravo. MMeđutim,bez obzira na vaše tvrdje da "nikom nije smetalo", dovoljno je da se netko ne slaže sa tim.
Ipak, ako ste oštećeni protupravnim uklanjanjem vaših predmeta, možete svoje pravo ostvariti putem suda

Oliver pita: Poštovani,
Kako nisam uspio pronaći konkretan odgovor kako smijeniti upavitelja i predsatvnika suvlasnika stanara zgrade, ovim vas putem molim da mi navedete što je točno potrebno napraviti, kako bi se zadovoljili svi zakonski uvjeti.
Zahvaljujem na odgovoru.

S poštovanjem
(22.3.2013)

Upravitelja i predstavnika suvlasnika biraju suvlasnici temeljem odluke natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Na isti način ga i razriješeuju. Iznimna je situacija kad većina suvlasnika ne reagira na negativne povaje. U tom slučaju pojedinac ili skupina mogu sudskim putem tražiti poduzimanje mjera. Jedna od mjera može biti smjena na način da sud odredi prisilnog upravitelja.

Očajan pita: Poštovani, olim Vas da mi
odgovorite što učiniti kada
pretstavnik stanara ne
postupa zakonski? Naime on
skupa s svojim odborom donosi
odluke o svim radovima na
zgradipri čemu ne traži
potpise većine suvlasnika
većinskog udjela. Pričuva je
enormno visoka i iznosi 4,5 kn
po m2 a zgrada je građena
1986g tako da joj nisu
potrebne sve mazarije koje on
ugovara s svojim jatakom koji
je nestručna osoba za takve
poslpve a utrošak oko takvih
majsorija je izuzetno
visok.Smatra da je to njegovo
pravo kao (22.3.2013)

Logično bi bilo da tako kao vi razmišljaju i ostali suvlasnici. U tom slučaju nebi bio problem da se donese odlukada se takav predstavnik promjeni. Pošto se radi o šteti za suvlasnike jer država nije oštećena, nikakva inspekcijska služba vam neće moći pomoći. Ostaje vam da svoja prava štitite na sudu.

rinaldo pita: poštovani,
koliki je postotak međuvlasničkih odnosa potreban da bi aneks međuvlasničkog ugovora bio važeći? (21.3.2013)

51 % po nudjelu u vlasništvu.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više