goran pita: prijavljeno živim u stanu više od 20 godina. Punica je suvlasnik odnosno vlasnik stana, imam li pravo glasa prilikom donošenja odluka i zastupanja pred predstavnikom stanara (21.3.2013)

Ne dok je punica živa ili dok vam kao zetu ne prepiše stan u vlasništvo.

ZM pita: Da li je dopušteno postavljanje vanjske jedinice klima uređaja suvlasnicima sa desetih(zadnji)katova na krov zgrade?
Da li je negdje Zakonom o vlasništvu definirano kojim maks. iznosom predstavnik suvlasnika može i smije upravljati bez odluke suvlasnika ili to treba definirati Međuvlasničkim ugovorom (21.3.2013)

Nema konkretnih zakonskih odredbi. Stoji samo da se uređaji i oprema postavljaju na neškodljiv način za ostale suvlasnike. Ukoliko suvlasnik postavi na zajedničke djelovo utređaj ili opremu i na taj način šteti pojedincu ili skupini, porebno je pokrenuti sudski postupak. Nadležno tijelo lokalne samouprave može lokalnim propisima odrediti pravila postavljanja uređaja ili opreme na pročelja i u tim slučajevboma je nadležno komunalno redarstvo.

branka pita: tko po zakonu može odjaviti broj članova kučanstva u vodovodu radi realnije naplate računa za vodu (21.3.2013)

Vlasnik stana ili osoba koju on ovlasti obavještava predstavnika suvlasnika. Predstavnik dostavlja podatke distributeru vode ili izdaje pisanu potvrdu koju suvlasnik sam predaje u red za obračun potrošnje.

Sigurnost pita: Novija moderna zgrada.
jedan suvlasnik je naknadno na prozore postavio zaštitne zaobljene rešetke koje izgledom/dizajnom pripadaju starim vilama od prije 100 godina.
Time je narušio vanjski izgled (moderne)građevine kao i zajedničke dijelove,a tu činjenicu obrazlaže svojom zaštitom od provalnika i ne želi ju ukloniti.
Što nam je činiti?
Koji postupak je da uklonimo te rešetke?
(21.3.2013)

Ako to ne ocjenjuje protuzakonitom radnjom nadležno tijelo, onda ostaje vama da na sudu dokažete štetnost takvog postupanja.

Pitanje pita: Stanar u zgradi se spojio na struju od rasvjete stubista, jer mu je iskljucena njegova struja zbog neplacanja. Kaze: "Tuzite me..."
Sto se sve moze napraviti po tom pitanju, a da je pravno ispravno? (20.3.2013)

Obavjestite HEP.

MARINA pita: U kući (etažiranoj) s tri stambene jedinice dvoje suvlasnika se ne slaže s energetski učinkovitom obnovom fasade. Da li postoji zakonska zapreka da o svom trošku obnovimo pripadajuću površinu fasade našeg stana (srednji kat)? Kako bi se dijelili troškovi u slučaju da se radi fasada cijelog objekta? (20.3.2013)

Nema važećih propisa koji će vam zabraniti takav zahvat. Ako sudjeluju svi suvlasnici, trošak dijele po udjelu u valsništvu. Ako su iste površine, isti je udio u tgroškovima.

Miro pita: Vlasnik sam stana u stambenoj zgradi od 7 stanova, trebam zatvoriti balkon PVC stolarijom, zatvoriti tako da namjena i dalje ostaje ista a to je balkon, ali za to trebam potpise susjeda jer mjenjam izgled zgrade i bla...bla... Svi su potpisali osim jednog, koji mi je otvoreno rekao da neće potpisati. Pitanje je koliki postotak potpisa trebam skupiti za izvođenje radova, više od 50% ili moram imati sve potpise 100% (20.3.2013)

Potpisi su vam potrebni kao dokaz suglasnosti ostalih suvlasnika da možete mjenjati stanje i izgled građevine,. Međutim, konačnu dozvolu izdaje nadležno tijelo za urbanizam. To znači da dozvolu možete dobiti jedino na zakonom predviđen način.

nezadovoljan pita: Poštovani,
kako predstavnika stanara
udostojiti da se drži slova
zakona i da za radove koji se
izvode na zgradi iz sredstava
pričuve mora imati pismenu
odluku potpisanu od većine
suvlasničkih dijelova a ne od
par ljudi koji čine odbor ,
Taj odbor samoinicijativno
donosi odluke , potpisuje iste
ikada im se dade do znanja ta
ne postupaju zakonski
proglašavaju vas senilnim i
sli. Osim toga uvjeravaju da
oni imaju naše potpise da nas
zastupaju prema tome da s
našim novcem mogu upravljati
kako oni že (19.3.2013)

Za riješavanje takvih pitanja potrebna je nova odluka koja se može odnositi na obvezu izabranih da podnesu izvješće o svim poslovima koje su obavili u ime i za račun suvlasnika.Ukoliko se utvrdi da su nanijeli štetu zajednici, možete sudskim putem zahtjkevati da nadoknade nastalu štetu.

Sanja pita: Zgrada u Zgbu, 4 kata 6 stanova. Stanari se ne mogu složiti i izabrati predstavnika stanara a isto tako i povećati pričuvu. Sad su nastali troškovi hitne intervencije u zidu između dva kata. Kako će se i kome ispostaviti račun kad je račun kuće već i onako u minusu. (19.3.2013)

U ovakvim situacijama se pojavljuju oštećeni poijedinci koji trpe posljedice štetnih stanja i događaja. Ako nema upravitelje ili dogovora između suvlasnika, oštećeni svoje pravo ostvaruje pred nadležnim sudom. Sud može izreći mjere i odrediti prislinog upravitelja.

Razija pita: Da li stambena zgrada može imati više upravitelja, pravnih osoba? (19.3.2013)

Nema u pitanju nikakve logike. Ne može!

benjamin pita: u zgradi gdje sam doselio
većina stanova ima
razdjelnike.ja sam odlučio da
1 god.ne uvodim
razdjelnike.zadnji mjesec sam
dobio naprihvatljivo visok
račun i sumnjam da je u
pitanju pritisak od strane
upravitelja kako bi uveo
iste.zvao sam energo rijeka i
oni me uputiše na broj u
zagreb te da se njima obratim
za prigovor.kroz razgovor sa
dotičnim saznao sam da naredni
mjesec mogu dobit i 10000kn.i
da tu ne mogu ništa.da li
postoji mog.da dobijem na uvid
ukupnu potrošenu energiju i na
koji način? (18.3.2013)

Imate pravo uvida u raspodjelu potrošnje za cijelu zgradu. Tek nakon uvida u ostalu potrošnju možete znati dali je vama ispostavljen račun koji ne ogovara koeficientu za obračun.
Postavite izravno pitanje tvrtzki koja vrši raspodjelu (u Rijeci su to "Brunata" i "TI SAN". Jedna od tih tvrki je ugradila razdjelnike i vrši raspodjelu potrošnje.

Nikolina pita: Poštovani,
živimo u zgradi s tri ulaza. Naš ulaz od početka ima problema, naime dio suvlasnika nikada nije dobio ključeve ulaznih ni sporednih vrata pa se ista godinama ne zaključavaju i zbog toga imamo raznih problema (ne samo mi - cijela zgrada). Brava na ulazu je potrgana. Da li i pod kojim uvjetima naš ulaz može zahtijevati da se ovaj problem riješi iz zajedničke pričuve zgrade? Možemo li zahtijevati od upravitelja poseban račun samo za naš ulaz gdje bi uplaćivali neki dio od ukupne pričuve? (18.3.2013)

Vaš ulaze može donijeti odluku o izdvajanju posebnih sredstava za riješavanje tog pitanja. Naravno, to bi trebao biti dodatak na sadašnju pričuvu ako se taj isti zahvat ne primjenjuje na sva tri ulaza.

Nela pita: Vlasnici smo stanova otkupljenih 90tih od javnog poduzeća (bolnice). Grijanje i hladna voda su nam vezani na to poduzeće (fizički) i njima ih i plaćamo. Kažu nam da će nam od 9. mjeseca prestati dostavljati vodu i grijanje - navodno zbog novog zakona. Cijela struktura grijanja (obnovljena 2004.g) je prilagođena takvom grijanju (a npr. ni plin nemamo u zgradi). Što možemo učiniti? Ne obavezuje li ih činjenica da su nama stanovi prodani kao konforni stanovi sa centralnim grijanjem i naravno vodom? (17.3.2013)

Novi Zakon je tek u pripremi pa pričekajte dok se ne donese. Tek onda ćete znati što dalje. Možda neće ni biti promjena.

K.K. pita: Kupili smo prostor u prizemlju
zgrade.Sa stražnje strane se
nalazio prozor u dvorište koji
smo pretvorili u vrata(sa svim
dozvolama).Međutim,oko zgrade
je izgrađena samo betonska
staza širine 1m,dok je na
izvodu iz projekta vidljivo da
je trebala biti betonirana
površina ispred mojih vrata
veličine 4x2,5m, pošto je taj
zid malo uvučen i u kutu. Da
li trebam tražiti suglasnost
stanara da o svom trošku
betoniram taj dio dvorišta
(sukladno projektu iz '86.g)i
koji je način ako istu ne
dobijem. (16.3.2013)

Ako je površina pripada zgradi, potrtebna je suglasnost ostalih suvlasnika. Ako je javna površina, obratite se vlasniku (jedinica lokalne samouprave).

Ivan pita: Poštovani!
Postavio bih solarne ploče na krov zgrade zbog uštedede el.energije no interesira me dali je to moguće i ako je koja bi bila procedura.Stan se nalazi na zadnjem katu zgrade tako da suvlasnicima nebi bila nikakva smetnja i normalno to nebi bila solarna elektrana od 150 m2 nego tri četri ploče.
Hvala! (16.3.2013)

Morate imati suglasnost svih ostalih suvlasnika.

Melanija pita: Kao (su)vlasnik stana,zatražila sam u pisanom obliku od PU adresu stanovanja predstavnika stanara zgrade u kojoj isti više ne stanuje, ali je i dalje predstavnik. Želim od njega zatražiti očitovanje o učinjenom i potrošenom u prošloj godini, ali mi ni on niti upravitelj ne žele dati adresu.Službena osoba PU me traži dokaz pravnog interesa kako bih mogla doći do adrese predstavnika jer je to tajni podatak. Molim Vas, što bi to bilo? Hvala (15.3.2013)

Ministarstvo unutarnjim poslova vam ne može staviti na raspolaganje podatke ako za to nisu ispunjeni zakonski uvjeti.
Ako postoji sumnja da ste vi kao suvlasnik ili cijela suvlasnička zajednica oštećeni, možete zahtjevatod suda da se pokrene postupak protiv odgovorne osobe. U tom slučaju, sud po službenj dužnosti utvrđuje sve podatke za osobe u predmetu.

Iva pita: Zivim u zgradi sa 5 katova. Moj stan je
na 4.katu, iznad je stan koji je jos
uvijek u vlasnistvu investitora. Sifoni sa
terasa 5.kata su lose izvedeni. Zgrada
je nova, ali garancija je istekla.
U mom i jos pojedinim stanovima curi
cesto voda i trebalo bi sanirati strop i
neke zidove nekoliko puta godisnje.
Sto mogu uciniti?Da li se svi stanari
moraju sloziti da se temeljito otkloni
taj ocito velik tehnicki nedostatak i
iskopaju sifoni ili se to rjesava nekako
drugacije?
hvala unaprijed
Pozdrav (14.3.2013)

U svakom slučaju, radi se o nužnom zahvatu i treba to riješiti u što kraćem roku.
Stručnim pregledom bi se trebalo provjeriti dali se radi o nekim prikrivenim nedostacima za koje se nije znalo u garantnom roku. Ako se utvrde takve činjenice, možete zahtjevati od investitira da ton riješi o svom trošku.
U pravilu,investitoi odbijaju izvršavanje takve obveze pa ga je moguće natjerati isključivo sudskim putem.

Pošto sve to drugo traje, nabolje je da se suvlasnici slože te da problem riješe bvlastitim sredsvima te da pokušaju u sudskom postupku protiv investitora nadoknaditi štetu.

Robert pita: Može li nam upravitelj zgrade
samoinicijativno povisiti
pričuvu pozivajući se na
povećanje etalonske vrijednosti
stana i novog izračuna minimalne
pričuve. Naš ulaz ima 5 stanova
i dosad smo imali pričuvu
2kn/m2, a sada bi bila 2,70
kn/m2 što je stanarima puno. Što
učiniti. Hvala (14.3.2013)

Ako se radi o prinudnom upravitelju, on može samoinicijativno uskladiti pričuvi za troškove redovitog održavanja. Ako se suvlasnici na taj način osjećaju oštećenim, to moraju dokazati u sudskom postupku. Iti upravitelj može zahtjevati od suda da u slučaju potrebe zatraži od suda određivanje visine pričuve za nužne zahvate na zgradi.

M.F.W. pita: Živimo u zgradi i prvi susjedi (vrata do naših)već godinama povremeno, a od prošle godine svakodnevno drže vrata svog stana cijeli dan i kroz cijelu godinu otvorena. Pušači su i dim cigareta te mirisi kuhanja i obavljene nužde šire se konstantno zajedničkim hodnikom,a nerijetko se prošetavaju samo u donjem rublju.Pokušano je razgovorom riješiti problem u ime dobrosusjedskih odnosa, no to je bilo kratkog vijeka. Kome se obratiti i na koje se propise pozvati. Unaprijed zahvaljujem (14.3.2013)

Očigledno da se radi o osobama koje nemaju obzira prema drugima. Možete podnijeti tužbu protiv njih i sud im može odrediti pravila ponašanja.
Radi se o zakonskoj odrebi koja zabranjuje ponašanje pojedinaca da svojim ponašanjem ometaju normalno korištenje stana drugim suvlasnicima.

Jurica pita: Poštovani,
imamo velikih problema s
naplatom pričuve.
Naime, velik problem čini njih
20 od mogućih 150 stanara.
Na posljednjem sastanku
stanara, stanari su tražili da
ih se obavijesti tko su ti
dužnici i o kojim se iznosima
dugovanja radi.
Znam da je prema Zakonu
zabranjeno javno vješanje
takvog popisa, ali postoji li
drugi način da se to napravi?
Npr. da se popis stavi u
sandučiće?
Također, na koji način se mogu
rješiti ovakvi neplatiše?
Kakva je praksa ostalih
predstavnika stanara?
Zahvaljujem (14.3.2013)

Javno ne smijete isticati podatke da na taj način budu dostupni drugim osobama. Međutim, u izvješću koje se stavlja suvlasnicima na raspolaganje mogu stajati ti podatci. Samo suvlasnici mogu raspolagati tim podatcima ali ih ne smiju javno iznositi.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više