Aleksandar pita: Poštovani,moja zgrada ima 9 etažiranih stanova i dva nelegalna u potkrovlju i nema uporabnu.Investitor koji više nema niti jedan stan uspio je legalizirati 2 stana u potrkovlju.Sad slijedi etažiranje te neznamo da li ta 2 stana pripadaju svim stanarima ili? Tko određuje vlasništvo ta 2 stana u zgradi?U međuvlasničkom ugovoru se ne spominje potkrovlje. Hvala (4.3.2013)

Vaše je vlasništvo ono što imate u ugovoru. Sve ono što je investitior napravio prije etažiranja, podložno je usklađivanju sa građevinskom dozvolom. Tek kad se izvrši etažiranje, možete sa sigurnosti znati što je zajednička imovina a što su posebni djelovi.
Da ste u kupoprodajnom ugovoru imali navedeno koji su zajednički dijelovi, vaše pitanje bi bilo opravdano.

dubravko pita: živim u zgradi,grijanje na kotlovnicu,koncesionar toplinske energije je u stečaju.rekli su mi da ukoliko se otvori nova firma da se ugovori za distribuciju top.energije prenašaju.dali je to pravno moguće i dali trebam novoj firmi plačati snagu? (4.3.2013)

U pripremi je novi Zakon kojim će se regulirati tržište toplinskom energijom pa predlažemo da se pridržavate trenutno važećih pravila do izmjena koje će uslijediti ove gdine (nadamo se daće do toga doći u drugom kvartalu ove godine jer je zakon na raspravi).

Marija pita: Kuća ima mansard. prostor. koje su u sud.postupku od kojih je jedna potpuno pocrnjela od pljesni dok u drugoj prijeti urušavanje krovića mansarde i dijela krovne konstrukc. kuće; u zajed. hodniku vidljive su velike mrlje od prokišnjav.krova (cca 1m2) i puknuće trstike (kuća je stara 100 g.). U nekoliko navrata dostavljena je obavijest Prestavniku Upravitelja (poslane su i slike stanja), a i preds.suvlas. zna za to. Kako riješiti problem? Komu se obratiti za sanaciju? Saldo prič. je u "minusu". (4.3.2013)

Nasjprije zahtjev svim suvlasnicima da se osiguraju financijska sredstva za sanaciju. Ako nema suglasnosti, koristite pravo na prisilno riješavanje sudskim putem.

VESNA pita: Živim u neboderu u kojem su gotovo svi stanari a među njima sami ja zatvorili dio hodnika ispred vanjskih vrata. Da li je to moguće legalizirati i koji je postupak? (3.3.2013)

Najprije morate imati suglasnost svih suvlasnika koja će vam poslužitiuz zahtjev koji špodnosite nadležnom gtijelu za urbanizam.






Vlado pita: Poštovani, molio bi Vas da mi odgovorite kakve su sankcije za predstavnika stanara koji svojevoljno vrši prijavu vode iako mu se svaki mjesec redovno dostavlja potrošnja vode(prijavljuje više od stvarno potrošene), sud...
Još bi Vas molio da mi odgovorite dali predstavnik stanara smije svojevoljno i bez upozorenja izvršiti odjavu vodomjera i vršiti prijavu prema članovima kućanstva, te koje su posljedice za onoga koji odjavi vodomjer bez moje volje. Hvala (3.3.2013)

Između suvlasnika mora postojati sporazum o načinu raspodjele potrošnje vode. U pravilu se raspodjela vrši kombibirano; Za one koji imaju individualne vodomjere, obračunava se na temelju očitanja a za ostakle na temelju članova kućanstva. Prema našim saznanjima, za raspopdjelu po članovima kućanstva obračunava se do 7 m/3. Ako potrošnja prelazi zbroj po očitanju i broju korisnika, ostatak se proporcionalno dijeli na sve korisnike. Obračun u oravuilu vrši sužba u KD, a predstavnik sam nebi smio raspoređivati po metodi "od oka".
Predstavnik može zanemariti očitanje idividualnog vodomjera ako se ustanovi da ne prikazuje realnu pogtrošnju. Za utvrđivanje ispravnosti vodomjera, suvlasnici bi trebali imati posebnu komisiju koja će u predvviđenim intervalima izvršiti uvid stanje vodomjera. Onaj suvlasnik koji onemogući uvid u stanje ispravnosti vodomjera, automatski se prebacije u kategoriju obračuna po članovima kućanstva.
Ako predstavnik postupa suprotno, možete predlložiti njegovu smjenu ili sudskim putem tražiti da vam nadokanadi štetu.

Mirjana pita: Za roh-bau poslovni prostor, bez priključka za struju i vodu, te slobodan od ljudi i stvari, upravitelj zgrade šalje nespecificirane račune za režijske troškove. Kako osporiti te račune, po kojem sam ih zakonu dužna platiti?
prijete mi ovrhom (3.3.2013)

Ako ste u sustavu upravljanja zgradom, obvezni ste plaćati pričuvu bez obzira što nemate uređen vlastiti prostor. Pričuva se koristi za održavanje zajedničkih dijelova.Za druge režijske roškove ne možemo dati odgovor jer ne znamo o čemu se radi.

MARINA pita: Poštovani, u našem zajeničkom hodniku na katu je popucao dio pločica,a onaj koji nije je dotrajao u svakom smislu.Svi stanari su se složili da bi ih kompletno promjenili svojim novcem, zanima me treba li po zakonu i zgrada sudjelovati dijelom novca iz pričuve, obzirom da je račun u minusu..
hvala (2.3.2013)

To su zajednički dijelovi i održavaju se pričuvom. Ako ste u minusu, ostaje vam da uplatite sredstva na račun ili dsa postupite pšo dogovorui da izravno svaki suvlasnik pokrije dio tgroškova.
Vjerujem da vam je poznato da zgrada po nikakvom zakonu ne može sudjelovati ako na računu nema novca. Jedini novac koji bi trebao biti na računu zgrade je pričuva ili eventualno neki prihod od najma prostora ili sl.

Gojko pita: Molim Vas da mi odgovorite tko je vlasnik poslovnog prostora koji ima poseban kolni ulaz u stambenoj zgradi.Inače stambena zgrada ima 6 posebnih ulaza koji zajedno čine stambenu zgradu.Vlasnici stanova na ulazu gdje se nalazi poslovni prostor tvrde da vlasništvo poslovnog prostora pripada isključivo tom ulazu (Inače su se stanari s tog ulaza izdvojili da sami održavaju taj ulaz)Ostali stanari tvrde da poslovni prostor pripada svim stanarima čitave stambene zgrade.Molim Vaš cijenjeni odgovor. (1.3.2013)

Ne može se jedan ulaz izdvojiti. Može samo za one poslove koji su specifični za taj ulaz,odnoso u interesu suvasnika u tom dijelu zgrade. Sve ostalo je nedljeljivo (krov, fasada, zajednička infrastruktutra i sl.). Poslovni prostor je posebni dio samo u slučaju da je kao takav namjenski izgrađen. U opisnom djelu dgrađevinske dokumentacije bi trebala biti opisana namjena.

predstavnik pita: Izvodjac radova(vlasnik parcele)
stambeno-poslovnog objekta je u
sporu sa Gradom oko predaje
parcele okolo zgrade, zbog cega
nemamo vanjsku rasvjetu i
odrzavanje okolisa, dali su stanari
duzni placati komunalnu naknadu
Gradu. (1.3.2013)

Da. Komunalna naknada se ne odnosio samo na vašu okućnicu. To su sredstva za sve troškove u zajednici.

Ante pita: Poštovani,
molim vas kako razrješiti dužnosti domara jednoj stamebnoj zgradi od 275 stanova?
Srdačan pozdrav!
Ante Alerić (1.3.2013)

Odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu ako ne postoje posbne ugovorne kaluzule vezano za njegov status.

Davorin pita: Da li je potrebno proširenje građevinske dozvole i suglasnost suvlasnika za ostakljivanje balkona sa dvorišne strane zgrade ako se balkonu ne mijenja namjena, tj. ne pretvara ga se u prostoriju već samo zaštićuje od vjetra?

Hvala na pomoći. :) (1.3.2013)

Nemamo precizno tumačenje, ali kao i vi čuli smo da takvi zahvati nebi bili tretinani kao promjena stanja u građevinskom smislu. Ipak je najboolje da pitanje postavite nadležnoj službi u uredu za urbanizam.

mil pita: stan je na zadnjem katu,
grijanje je na plin-zajednička
kotlovnica 117 stanova,
neškodljivo mogu ukloniti
radijatore iz stana i prijeći na
drugu vrstu grijanja. Koji je
pravni postupak za odjavu
grijanja tj plinare (28.2.2013)

U praktičnom smislu nebi trebali imati zapreke, ali se radi o proceduri po kojoj bi trebali imati suglasnost svih suvlasnika.

Marijan pita: Poštovani, da li je moguće da upravitelj odredi jednu vrijednost pričuve po m2 jednom suvlasniku a ostalim suvalsnicima iste nekretnine drugu vrijednost ili svi suvlasnici moraju imati istu vrijednost pričuve po m2 bez obzira na kvadraturu u svom lasništvu? Konkretno kojim je zakonom i člankom to regulirano.
Unaprijed zahvaljujem. (28.2.2013)

ZOV. Protuzakonito je postupanje tog upravitelje. Svi suvlasnici su dužni plaćati pričuvu po iszom koeficientu bez obzira dali se radi o stambenom ili poslovnom prostoru.

Snježana pita: Jedan stanar maltretira sve
stanare u stubištu. Već godinama
razbija sva stakla i demolira
stubište koje na kraju stanari
plaćaju štetu iz pričuve.
Prijeti se svima i strah i
trepet je u zgradi. Nitko mu
ništa ne morže. Policija ga
privede, a drugi dan ga već
puste. Kako da se mi zaštitimo? (28.2.2013)

Isključenje iz suvlasničke zajednice!
Podnosi se prijava nadležnom sudu sa zahtjevom za isklučenje. Poastupak pokreće upravitelj na način da u ime i za račun suvlasnika angažira odvejtnički ured će ih zastupati.
Do sada je u praksi evidentiran jedan slučaj gdje je suvlasnik nakon četiri godine vođenja poistupka isključen i prisilno izseljen iz zgrade.

GORAN pita: Da li postoji obveza osiguranja zgrade, ako da čija je to obveza ( Upravitelja ili suvlasnika ), ako da od čega se mora osigurati i koji Zakon i koji članak to reguliraju. (28.2.2013)

Zakonodavac je samo kazao da upravitelj zgrade mora na primjeren način osigurati zgradu. Nema obrazloženje, ali se ugavnom podrazumjecva da se radi o policama osiguranja. Opseg pokrića ugovara upravitelj na temelju suglasnosti suvlasnika.

znatiželjna pita: Poštovani molim Vas da mi
odgovorite na pitanje,
Da li vlasnici koji po
projektu zgrade imaju
zatvorene lođe roletama nakon
njihove dotrajalosti sami
trebaju snositi troškove
zamjene ili se to čini iz
zajedničke pričuve i mkoliki
je vijek trajanja plastičnih
roleta ? Zahvaljujem na
odgovoru.spice (28.2.2013)

Prema Uredbi o održavanu zgrada(pogledajte na portalu) to su zajednički dijelovi ako suvlasnici ne odluče drugačije.
Vjek trajanja plastičnih roleta nigdje još nije službeno objavljen.

Ksenija pita: Poštovani,

Dvojni objekat na dvije katastarske čestice sa dva ulaza no zajedničkim brojilom za struju suglasan je da ima istog predstavnika suvlasnika i istog upravitelja i jedan račun. Moraju li se potpisati dva ugovora o upravljanju i međuvlasnička ugovora ili ne? Može li se to u međuvlasničkom ugovoru staviti da je jedna jedinica bez obzira što je na dvije katastarske čestice? (27.2.2013)

Da. Može se potpisati jedan zajednički međuvlasnički ugovor. Osim toga može i svaki od ulaza imati svoj poseban međuvlasnički ugovor sza ona pitanja koja nisu zajednička za oba ulaza (farbanje stubišta,potrošni materijal, održavane ulaznih vrata i onih dijelova koji su isključivo na uporabi tom ulazu).

Jagoda pita: Poštovani,
većina stanara se svojim potpisom odlučila za promjenu upravitelja, čekao se uredno rok od 6 mj.-do 7/2012., ali tada su nastupili problemi kada stari upravitelj ne priznaje novi međuvlasnički ugovor, govori da je 7 stanara "povuklo"potpise i dalje ne želi predati dokumentaciju, šalje račune.. traži da mi kao stanari napišemo odluku da nam oni nisu upravitelji. Što napraviti? (27.2.2013)

Listu suglasnosti i Odluku koju ste donijeli iskoristite za potpis ugovora sa novim upraviteljem. Upoznajte sve suvlasnike da obveze usmjere prema novom upravitelju.
Sporno ostaje naknadno povlačenje "suglasnosti" od strane pojedinaca. Radi se o samostalnim pojedinačnim postupcima koji nisu doneseni na temelju novog izjašnjavanja svih suvlasnika.
Ako je u zgradi pravilo da se postupci donose na zakonit način, tio znači da se mišljenje pojedinaca ne može uzimati kao pravno formalno ako se donosi izvan procedure.

GDJE BI NAS TO DOVELO KAD BI SVAKIH NEKOLIKO DANA MOGLI MJENJATIO ODLUKE NA TEMELJU POJEDINAČNIH MIŠLJENJA!

NAVODNA SEDMORICA MOGU POKRENITI INICIJATIVU ZA DONOŠENJE NOVE ODLUKE, ALI NE MOGU SVOJIM PROMJENAMA MIŠLJENJA IZVAN REDOVNE PROCEDURE UTJECATI NA ODLUKE KOJE SU DONESENE NA ZAKONIT NAČIN!

mp pita: stanari žele ugraditi
razdjelnike topline, međutim dio
stanara je proširio stanove
zatvaranjem balkona i pretvorili
ih u sobe, proširili dnevni
boravak itd. kako zakonski
riješiti povećanje kvadrature i
morali se to riješiti prije
ugradnje razdjelnika (27.2.2013)

Trenutno se provodi usklađivanje zemljišnih knjiga i gruntovnice. Svaki suvlasnik koji je proširio ili prenamjenio dio prostora sad bi to trebao legalizirati. To znači da bi stanje trebalo biti usklađeno.
Suvlasnička zajednica može donijeti i vlastitu odluku da se formira posebna komisija koja će obići sve stanove radi utvrđivanja stvarnog stanja (broj radijatora i povećanje grijanog prostora) te da se a temelju tih podataka vrši raspodjela potronje.
Suvlasnici koji imaju povećane površine sad bi trebali iskoristiti proces legalizacije.
Ako ima više netočnih podataka o površinama, preporuka je da se izvrši etažiranje.

Maja pita: Svaku noć od 21,30 do 2,30 radi
susjedova vešmašina koja
uznemirava ostale stanare. Isti
također uznemirava sustanare i
vikendom, posebno nedjeljom
(bušenje, lupanje i dr.). Što
možemo učiniti? Hvala (27.2.2013)

Nažalost to su česte pojave koje je teško iskorjeniti ako nema razumjevanja između susjeda. Možete zahtjevati od policije da upozori susjeda da na taj način remeti red i mir ili podnijeti tužbu sudu zbog ometanja normalnog korištenja vašehg posebnog dijela. Zakonodavac je kazo da svaki suvlasnik moće koristiti svoj posebni dio (stan ili drugi prostor) na neškodljiv način za ostale.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više