Marija pita: Kome se obratiti ako Upravitelj ne dostavlja Plan prog.potrebnih radnji /poprav.i drugo/red. održ. pojedinih elemen.stamb. građev. i to gotovo 10 god.? Radovi koji se izvode na račun pričuve obavljaju se po nahođenju predstav. suvlas. koji na obrazcu 7.5TOZ.PPS.01.Ob05 dostavlja ODLUKU Upravitelju.Dok popis suvlasnika s utvrđenim suvlasn.dijelovima uz TABLICU S POTPISIMA - nema!IZJAVE izvođača su također manjkave i pogrešne (bez br.narudž.!) jednako kao i IZJAVE predst. suvlas.koje su netočne.? (15.2.2013)

Nematew se kome obraćati. To je stavr suvlasničke zajednice. Suvlasnici u takvim slučajevima trebaju razmotriti potrebe za promjenom upravitelja. Ako utvrde da je zbog njegovog nemara došlo do štetnih posljedica, pokrenuti pred nadležnim sudom postupak za naknadu štete.
Isto se odnosi i na predstavnika suvlasnika.

Jake pita: Štovani!
U kojim je slučajevima
legitimno tražiti od
suvlasnika da sam snosi
troškove sanacije nastale
štete, a ne da se to plaća
sredstvima zajedničke pričuve?
Odnosno, tko odlučuje je li
suvlasnik izravno odgovoran za
štetu (namjerno, zbog nemara)
ili je riječ o neizravnoj
odgovornosti (nenamjernoj,
slučajnoj). Čini mi se
logičnim da se šteta sanira
sredstvima zajedničke pričuve
samo ako suvlasnik nije imao
nikakvu zlu namjeru kad je
došlo do oštećenja zajedničke
imovine.
Hvala!

(15.2.2013)

Ako šteta nastane usljed nemarnog korištenja, namjenog oštećenja ili propuštanjem dužne radnje održavanja, odgovoran je suvlasnik koji na taj način prouzroči štetne psoljedice.
Potrebno je naglasiti da se pojedini dijelovi usljed uporabe oštećuju i troše. Ako taj dio koristi isključiv jedan suvlasnik posebnog dijela, dužan je isti održavati osobnim sredstvima.

Mato pita: Prije mjesec dana prijavio sam vodenu fleku na zidu upravitelju, napravio je zapisnik 25.01. i do danas ništa nije napravio, zid i dalje stradava svakim novim snijegom.
Čak je naglasio da postoje drugi prioriteti na zgradi i da neki stanari ne plaćaju pričuvu. Što mi je činiti?
Da li se obratiti građevinskoj inspekciji? Unaprijed zahvaljujem! (15.2.2013)

Vlaženje je razlog za poduzimanje hitnog zahvata.
U vašoj zgradi je složena problematika i vjerovatno nema novca na računu pričuve. Pismenim putemmprekeo predstavnika zatražite riješenje problema. Pradstvanik, odnosno upravitelj moraju upoznati ostale suvlasnike sa problemom te predložiti riješenje. Suvlasnici su dužni sigurati finacijska sredstva. Ukoliko se problem ne riješi, odgovoran je onaj kod kojeg vaš zahtjev stane. Znači, ako je predstavnik obavjestio uporavitelja i upravitelj prenio obvezu ostalim suvlasnicima a suvlasnici ne pristanu na provedbu te odluke, odgovorni su za posljedice. U slučaju da nitko ništa ne poduzme, možete se obratiti sudu koji donosi konačno izvršno riješenje.

Ranko pita: Naša zgrada ima veliki tavan od cca 200m kojega bismo željeli prodati. Kuća ima 12 stanova, odnosno 11 individualnih suvlasnika i 1 suvlasnik (MORH). Ukoliko bismo našli pogodnog kupca, da li je za prodaju tavana potrebna 100% suglasnost suvlasnika i kojim je propisom (zakon, članak) to propisano. U slučaju da npr. 1 suvlasnik odbije dati suglasnost, da li je moguće ipak prodati tavan, a protiv stanara pokrenuti spor zbog štete koja bi time nastala, jer su sredstva potrebna za invest.održavanje_ (14.2.2013)

Morate imati sufglasnost svih suvlasnika.

Ranko pita: Dvije zgrade nalaze se na istoj
čestici, imaju spojene zajednicke
prostore (krov i tavan), čak se i neke
vertikale vodovoda stanova u nasoj
zgradi fizicki nalaze u drugoj.Zgrade
imaju posebne kucne brojeve,cak ne
inunistojmulici/ trgu.Isto tako zgrade
imaju razlicite upravitelje.Stanari
jednenod tih zgrada samostalno su
zakljucili ugovor sa jednim
teleoperatorom i posadili antenu na
svojem dijelu krova i sami ubiru
najamninu, iz toga investiraju u svoj
dio.Da li mi imamo pravo da dio
'kolaca'? (14.2.2013)

Ako se radi o jednoj zgradi kao cjelini bez obzira na broj ulaza, za iznajmljivanje krova ili fasade radi ostvarivanja prihoda , potrebna je suglasnost svih suvlasnika. Isto tako svisuvlasnici imaju pravo na prihode u idealnom dijelu (sukladno udjelu u vlasništvu-površina stana ili drugog prostzora).
U pitanju stoji da se radi o dvije zgrade? Ako imaju isti krov i nisu odvojene sa dva diletacijom odvojena zida, radi se o jednoj zgradi i prema tome, jasno je kako se postupa sa prihodima.

Predstavnik pita: Pozdrav,opet
Imamo problem sa izvođačem radova,naime,zavrstekom zgrade odstalo mu je u vlasnistvu 45% kvadrature objekta,nikad nije platio pricuvu,ogroman je iznos.
Na vidiku je stečaj,kako možemo i dali možemo"oduzeti"zajedno sa upraviteljem neku nekretninu (stan, p.prostor)kao što rade neki upravitelji sa fizičkim licima koliko sam imao prilike čuti.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/202083/Default.aspx
Iznos premašuje 70% vrijed. p. prostora (14.2.2013)

Ako je na vrijeme pokrenut postupak na sudu za prisilnu napltu pričuve, to možete ostvariti samo kroz redovni postupak. To je moguće nagodbom prije stečajnog postupka ili sudskim putem. Nikakvo samovoljno namirivanje nije dozvoljeno.

Ivko pita: zgrada ima kotlovnicu i cijeli
sustav grijanja u vlasnistvu
suvlasnika. godisnje raspolaze
s preko miljun kuna od uplata.
Je li, kako stoji u zakonu da
isporuka energije(grijanje)-za
razliku od pricuve, nije
oslobodjena PDV-a, zgrada, i
spomenuti novac od uplata
oslobodjen od uplate PDV-a ili
treba placati PDV. (14.2.2013)

Novac se uplaćuje na račun sa kojeg se podmiruju troškovi energenata i održavanja. Prilikom kupnje energenta, plaća se PDV a isto tako i na sve ostale račune vezane za održavanje sustava.

goran.m. pita: prizemlje, lođa stana, podne pločice su se odljepile.ne krivnjom vlasnika. može li se popraviti iz pričuve? (13.2.2013)

Ne.

Ana pita: Postovani
u stambenoj zgradi vlasnik
stana renovira vec od
15.09.12.Skida zbuku sa svih
zidova i beton na podu do
monta.Buka je nepodnosljiva u
toj mjeri da ja moj stan moram
napustiti u to vrijeme.Koliko
renoviranje smije trajati i
koliku buku moramo trpiti?
Upravo je izjavio da ce
renovirati jos pet mjeseci,Da
li je dozvoljeno koristiti
betonsku mjesalicu u
stanu.Smije li srusiti bas sve
zidove(pregradne) i raditi
nove na drugom mjestu.Deka u
mom stanu ispod njega je vec
spucala (13.2.2013)

Radovi na rekonstrukciji se moraju izvoditi na način da to bude što manje škodljivo za ostale stanare. Buka je pritom neizbježna.Jedino što možete jeste da zahtevate poštivanje vremna predviđenog za aktivni odmor. To treba biti predviđeno Odlukom o kućnom redu koju usvaja suvlasnička zajednica , a u pravilu podrazumjeva vrijeme od 14,00 do 17,00 sati i od 22,00 do 06,00 sati (Odlukom se može odrediti i drugačije).
Što se tiče oštećenja koja nastaju, obavjestite vašeg predstavnika odnosno upravitelja i oni bi trebali znati daljnje postupanje (pozivanje građevinske inspekcije).

Nada pita: Zgrada s 17stanova(14privatno,3gradsko).Imali smo osobu koja
je vršila 15god.taj posao.Jedan od stanara odlučio je
preuzeti taj posao,a kako nije imao većinu,zatražio je
suglasnost od Grada kako bi mu se % povećao što je i
dobio.Pravilo Grada je bilo da se priklanjaju većini,ali
kako je naš upravitelj zatražio suglasnost bez da je
provjerio %,tako je osoba postala predstavnik(većina stanara
se ne slaže).Upravitelj ne želi poništiti aneks(ispraviti
grešku).Kako da vratimo dosadašnjeg predstavnika (13.2.2013)

Grad je suvkasnik sa istim pravima i obvezama kao i ostali. Ako je suglasnost grada u svojstvu suvlasnika bila odlučiujuća, dužni ste to prihvatiti kao zakonito. U slučaju da prdstavnik naruši vaša prava iz vlasništva, možete tražiti sudsku zaštitu.
U svakom slučaju, upravitelj mora dobiti pismenu odluku o imenovanom predstavnku sa dokazima (potpisima suvlaqsnika). Istu odluku mora dobiti svaki suvlasnik bez obzira dali je bio "ZA" ili "PROTIV".

M pita: Upravitelj vec godinama protuzakonito naplacuje pricuvu po razlicitim kor koef (MVU nije potpisan od svih suvl), zbog cega svi suvl placaju krivi iznos. Neki vise, drugi manje nego sto bi trebali. Najvise koristi ima naravno predstavnik, zbog cega nista ne poduzima. Svi sute, meni dosta! Da li pokrenuti parnicki postupak protiv svakog suvl pojedinacno, ili protiv upravitelja zbog nesavjesnog upravljanja nasom imovinom? Da li mogu samoiniciativno nadoplatiti svoj dio duga? Molim za savjet. (13.2.2013)

Već smo više puta ukazali da se pričuva plaća po istom koeficientu na temelju pripadajuće površine stana ili drugog prstora u zgradama. Međuvlasnički ugovir je obvezujući ako je prihvaćen od strane natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Ako isti sadrži odredbe koje su štetne za pojedince odnosno ako su protuzakonite, iste se ne moraju izvršavati.
Iako postoje čin jenice temeljem kojih se može porenuti protiv svih pojedinaca koju su donosili takve odluke, još nismio imali slučaj u praksi da bi vam to mogli preporučiti.

Matea pita: Kome prijaviti i koja je kazna
za stanare koji od kada su u
zgradi niti jednom nisu očistili
snijeg? (12.2.2013)

Morate imati Odluku suvlasničke zajednice kojom se to pitanje regulira. Ako takvu odluku nemate, ne može se govoriti o obvezi i odgovornosti pojedinca. Za eventualne posljedice bit će odgovorni svi suvlasnici.
Kad postoji odluka , odgovoran je pojedinac koji je ne izvršava.

boris pita: Molim vas da mi odgovorite
decidirano.Živim u zagrebu
,zaprudski otok u zgradi na
kčs.1107/1,uložak 896,koja se
vodi još uvijek kao društveno
vlasništvo,a katastarski-
posjeduje grad zagreb.Čega sam
ja vlasnik kao kupac stana,a
čega grad za što sam nadležan ja
a za što grad i u kom obimu. (12.2.2013)

To je pitanje koje se rješava pri usklađivanju zemljišnih knjiga i gruntovnice. Vaš uporavitelj će vam dati konkretan odgovor jer bi trebao imati uvid u dokumentaciju.

Igor pita: Poštovani,
radi se o čišćenju snijega
ispred stambene zgrade, tj.
zajedničkog prilaza zgradi.
Problem je taj da kad snijeg
napada, malo tko čisti, i
pojedinac ili dvoje bi čistili
ali ne znaju što i kada jer
nema rasporeda čišćenja.
Nemoguće je prići autom do
zgrade od javne površine i
dovodi u pitanje prilaz vozila
hitne pomoći i vatrogasnog
vozila. Predstavnik stanara
nije dosad napravio raspored
niti pokazuje interes,
odgovara li on za to
komunalnom redaru. (12.2.2013)

Ako dođe do štetnih posljedica za treće osobe (osobe koje nisu suvlasnicu u zgradi), svi suvkasnici će snositi posljedice u idealnom dijelu. Predstavnik je dužan postupati po odredbama međuvlasničkog ugovora koji moraju poštivati i svi suvlasnici. Prema tome, ne može se sva odgovornost stavljati nateret predstavnika.
Ako je ne izvršava svoje obveze, izaberite novog.

Vedrana pita: Prije 3 god,je strop naše
dn.sobe,na zidu koji graniči s
fasadom,počeo vlažiti.Problem
smo prijavili predstavniku
stanara i upravitelju.Do danas
se nije ništa poduzelo na
saniranju problema,nije bilo
sredstava na računu, sad su
navodno osigurana i postavit
će se vanjska hidroizolacija
na tom dijelu fasade.Kroz ove
tri godine,zid naše sobe je
totalno uništen,boja otpala,
gljivice se raširile.Da li
imamo pravo na naknadu
troškova sanacije zida naše
sobe zbog nepravovremenog
saniranja fasade? (11.2.2013)

U pravilu bi se trebale sanirati i štetne posljedice.

cica pita: Poštovani, Molim vas dami
odgovorite dali je potrebno
tražiti legalizaciju lođe koja
je po projektu zatvorena
roletama i koja je u površini
stana i na istu se plaća
pričuva? (11.2.2013)

Ako je po projektu, nemate što legalizirati.

Jaroslav pita: Poštovani,kat ispod /VI/ mladi
par svakodnevno,bez određene
satnice za početak i kraj,
vježba i svira na pijanu i
puhač.innstrumentu / fagot ?/
Instrumenti su po svojim
specifičnim tonovima prilično
prodorni,tako da se kod nas u
stanu,a i kod drugih susjeda
prema dolje i gore čuje i više
nego dobro.Mi,poslije dolaska
sa posla,a drugi zbog
nemogućnosti učenja,imamo
problem.Što učiniti ako
razgovor,u cilju eliminacije
buke,ne uspije. Srdačan
pozdrav (11.2.2013)

Najprije razgovarajte. ASko ne bude rezultata, morate se poslužiti zakonskim sredstvima. U slučaju da se aktivnosti odvijaju u vrijeme aktivnog odmora, Noću od 22 do 06 sati, možete pozvati policiju.
Ako se radi o trajnom uznemiravanju, ostaje vam mogućnst podnošenja tužbe sudu radi ometanja normalnog korištenja stana.

Stjepan pita: Poštovani !!!
Zgrada od 52 stana i 6 poslovnih prostora ima zajednički Vodomjer i 4 kontrolna brojila. problem je u tome što naš komunalac kontrolna brojila vodi kao zasebne priključke jer samo na takav način može ispostavljati račune za vodu jer zgrada ne može poslovnim prostorima ispostavljati pravovaljane račune. isti problem imamo i sa grijanjem jer dva poslovna prostora koriste zajedničku kotlovnicu.To traje od 1986 g Kako riješiti problem i da se poslovnim prostorima mogu izdavati računi. (11.2.2013)

Najbolje bi bilo kad bi poslovni prostori imali svoja zakonita mjerila. Kontzrolna brojila su orihvatljivo riješenje pod uvjetom da su ispravna. Na taj način se vidti točna količina potrošene vode pa se ostatak djeli na ostale. Isto tako bi bilo najbolje da postoje posebni kalorimetri za poslovne prostore.
Najbolje riješenje bi bilo kad bi svi iamli ugrađena kontrolna mjerila radi lakše raspodjele potrošnje.

Roberta pita: Moja obitelj živi u gradskom stanu grada Rijeke, dakle grad plača pričuvu za taj stan. Došlo je do začepljenja cijevi kod susjede, koja je isto u gradskom stanu. naravno poplavilo je i kod nas i kod ostalih susjeda. zanima me tko snosi troškove popravka, mi osobno ili se to podmiruje iz pričuve? hvala
(11.2.2013)

Javite se u grad direkciji stambenih poslova. Oni znaju kakav postupak slijedi.

Ivana pita: Poštovani, kupili smo stan s 2sobe i malom kuhinjom.mi bi u jedoj sobi htjeli napravili kuhinju s dnevnim boravkom,a stara mala kuhinja bi bila sobica.došla nam je predstavnica stanara i rekla da svi stanari ispod imaju sobe i da će njima smetat ako ćemo mi imat kuhinju,da će se ona raspitat dal mi to možemo napravit.
ne mogu nigdje naći: da li mi SMIJEMO reorganizirat raspored proostorija u stanu? ne bi rušili postojeće niti pravili nove zidove,samo bi morali spajat dovod i odvod vode. (10.2.2013)

Postoji opasnost da se predviđanja predstavnice ostvare. Vi zapravo imate pravo na prenamjenu unutar vašeg prostora, ali naškodljiv način za ostale. U praksi nam se javljaju građani koji trpe posljedice zbog sličnih zahvata. Zato, ako se već upuštate , vodite računa da se zahvati izvedu tako da ne bude posljedica za ostale. U protivnom možete očekivati i sudske postupke zbog ometamja korištenja posbnih dijelova ostalim suvlasnicima.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više