Vesna pita: Poštovani,
živim u zgradi pod pločom bez termo izolacije na 5. katu.Na ploči će se vršiti radovi izmjene hidro izolacije ali nije sigurno za termo izolaciju.
Koji bi materijal bio optimalan (stiropor, knauf, kamena vuna, dimenzije?)da se stan termički izolira iznutra (strop)?
Hvala (10.2.2013)

Potražite mišljenje stručne osobe.Po raznim oglasnicima se javljaju davatelji takvih usluga.

Robert pita: možete li mi objasniti način naplate pričuve za posl.prostor. Nakon 2 godine sam uvidioza 30m2 plaćam 161kn a susjed za stan od 60m2 71kn. Na koji način mogu promjeniti koeficijent obračuna i eventualno iz njega izbaciti troškove sa kojima nemam apsolutne veze(npr. lift,zajednička struja..). Isto tako odlukom stanara plaćam koeficijent potrošnje plina 1,5 i skuplji plin za poduzetništvo. (10.2.2013)

Potražite "Riješenja ustavnog suda".
Niste dužni plaćati dvostruku visinu oričuve. Ista je bez obzira dali se radi o stambenom ili poslovnom prostoru.
Nije nam jasno kako stanari mogu donijeti odluku o cijeni plina?

Vesna pita: Poštovani,
živim u zgradi na 5. katu pod pločom, zidić je visina cca 30 cm.Pod pločom je 3 stana, zimi je u njima iznimno hladno ,a ljeti prevruće te se troši iznimno puno energije na grijanje i hlađenje da bi se u njima normalno funkcioniralo.
Zanima me koje bi rješenje bilo optimalno da se postigne i hidro i termo izolacija
( materijali, dimenzije, možda izvođači?), te koji je broj stanara potreban da prihvati iste radove (stanara je 20 i plača se pričuva).
Hvala (10.2.2013)

Potrebna je procjena stručne osobe na temelju uvida na licu mjesta.
Ne dajemo podatke o izvođačima jer bi na taj način izašli iz svoje zakonoske nadležnosti (pogodovanje ili reklamiranje).
Možemo samo još iskazati mišljenje da eć se treško doći do sudjelovanja svih suvlasnika ako nema problema za dotrajalosti krova i vlaženjem pa to zahtjeva rekonstrukciju. Ako je u pitanju "ispravan krov", ostaje vam jedino solucija da se vi ispod krova dogovorite i investirate u taj zahvat.

Danijel pita: Poštovani.
Prije nekoliko dana uselili
smo(tvrtka u kojoj radim) u
poslovni prostor u kući s više
stanova i suvlasnika stanova.
Na upit predstavnici stanara o
mogućnosti postavljanja male
reklame na pročelje kuće( s
obzirom da u sklopu kuće ima
više radnji i sve se
reklamiraju iznad
haustora),dobili smo izričitu
zabranu postavljanja reklame i
još k tome pričuvu kući od
300kn/mjesečno za nekih 8m
kvadratnih... Zanima me imamo
li kakvo pravo i kome se
obratiti?????pozz
(8.2.2013)

Postavljanje reklama na pročelje je propisano odlikama jedinice lokalne samouprave. Jedna osoba u zgradi ne može vam zabraniti korištenje zajedničkih dijelova( fasade za postavljanje reklame) ako se tim poslom ne nanosi šteta suvlasničkoj zajednici. Ako se reklamom ostvaruju prihodi, suvlasnici mogu donijeti odluku da dio prihoda bude uplaćen na račun pričuve.
Pričuva se plaća po m/2. i ista je za sve bez obzira dali se radi o poslovnom ili stambenom prostoru.
Predstavnica stanara ne može sama izricati nikakve zabrane niti postavljati uvjete ako ne postoje valjane zakonite odluke suvlasničke zajednice.

denis pita: postovani sto je potrebno uciniti da bi se poslovni prostor prenamjenio u stambeni .radi se o zgradi u n.zagrebu posl.prostor je na tzv.platou hvala (8.2.2013)

Svaki suvlasnik ima pravo na prenamjenu svog posebnog dijela bez suglasnosti ostalih suvlasnika,ali u sukladno ostalim zakonskim propisima. Znači, ne smijete izvoditi građevinske zahvate kojim mjenjate postojeće stanje na zajedničkim dijelovima građevine bez suglasnosti svih suvlasnika i po riješenju nadležnog tijela za urbanizam.

DANIELA pita: kostrena,nova zgrada,gradnja2011,radjena po eu standardu,tri stana sa zajednickim stepenistem,vanjska jedinica klima uredjaja i plinski bojler su smjesteni u poseban prozracni prostor u zgradi zasticen od vanjskog pogleda.Pitanje: da li se moze staviti dvije vanjske jedinice klima uredjaja na vanjsku fasadu zgrade i da li se mogu na zajednicko stepeniste montirati bilo kakvi elektricni uredjaji te farbati stepeniste bez suglasnosti ostalih stanara.Hvala. (7.2.2013)

Svaki suvlasnik može koristiti zajedničke djelove na način da ne ometa normalno korištenje ostalim suvlasnicima. Ako netko od suvlasnika poduzima bilo kave zahvate kojima se nanosi šteta ostalima, odgovran je za posljedice. Ne može samovoljno mijenjati ništa na zajedničkim dijelovima, ako to nije u interesu suvlasničke zajednice.

Željko pita: susjed mi ne dozvoljava postaviti ljestve da popravim žlijeb-oluk potrgan uslijed snijega-kako to regulirati-Pozdrav,hvala (6.2.2013)

Dužan vam je omogućiti pristup ako nemate drugo riješenje. Nažalost, možete ga prisiliti jedino sudskim putem.

pita: Poštovani,

da li je moguće, u svrhu
obračuna potrošnje vode,
prijaviti 1,5 osoba. Naime,
živim sam u stanu ali vikendom
djevojka boravi kod mene (10 -
12 dana mjesečno). Predstavnik
stanara je prijavio 2 člana
kućanstva iako djevojka živi u
drugom stanu i tamo ima
prijavljeno boravište. Zanima
me da li je moguće i koji je
postupak prijavljivanja 1,5
osoba kućanstva u svrhu
obračuna potrošnja vode
proporcionalno broju članova.

Unaprijed hvala na odgovoru.
(5.2.2013)

Suvlasnička zajednica može donijeti posebnu odluku za raspodjelu zajedničkih troškova ili potrošnje. Može se izračunati udio u potrošnji na temelju koeficienta koji se dobije evidentiranjem svih osoba pojedinačno po danima boravka u zgradi(teško se može očekivati tako teneljit postupak).
Sam predstavnik ne može donositi takve prosudbe.Međutim, morate znati da više osoba svojim povremenim boravkom u zgradi napravi trošak koji podmiruju svi suvlasnici zajedno. Zato postoji djelimično razumjevanje za postupak predstavnika koji nastoji izvršiti realnu raspodjelu potrošnje.

Nzilic pita: Postovani, vim u zgradi sa 11
stanova.Dio stanovaje useljen, u 3
stana su tzv. Socijlni stanari , u 2
vlasnici a ostali su u vlasnistvi
grada, tj. Neprodani. Pored ulaznih
vrata u moj stan je jedan manji
prostor, kao dio hodnika koji nije
prolazan I koji se vidi samo ispred
mojih ulaznih vrata.Neki stanari su
tu poceli drzati sve sto im netreba I
to stvara ruznu sliku samo meni jer
to drugi nevide jer tuda ne prolaze.
Kako mogu legalno doci u posjed
toga dijela hodnika caa.3 m2? (5.2.2013)

Samo uz suglasnostt svih ostalih suvlasnika i pod uvjetima da se ne radi o prostoru koji mora biti dostupan za slučajeve hitnog postupanja ili drugih potreba.

Branka pita: U zgradi sa 10 stanova nema izabranog predstavnika stanara. Kako u tom slučaju komunicirati s Upraviteljem (u ovom slučaju prinudnim) te da li je zakonska obveza suvlasnika odabrati predstavnika?

Hvala (5.2.2013)

Pošto niste izabrali predstavnika i uprtavitelje, dobili ste prinudnog upravitelja. Ne moževam se osdrediti i prinudni predstavnik. Možete izabrati predstavnika, potpisati međuvlasnički ugovor i ugovor sa sadašnjim uopraviteljem ili izabrati novog. Na taj način izlazite iz "prinudne uprave".

Sandra pita: Živim u zgradi sa 6 ulaza, ali
od nedavno se moj ulaz odvojio.
Što je sa zajedničkim
prostorijama koje se nalaze na
mom ulazu (ostali ulazi isto
tako imaju slične prostorije).
Da li pripadaju isključivo mom
ulazu ili ih i dalje zajednički
koristimo? (4.2.2013)

To pitanje se može riješiti isključivo etažiranjem. Radi se o jednoj stambenoj cjelini bez obzira na broj ulaza. Pripdanost pojedinih zajedničkih dijelova se može riješiti dogovorno, ili to može odrediti sud. Do tada, ostaqje sve zajedničko.

erika pita: u našoj zgradi je lažnom dokumentacijom nadstojnik otkupio nadstojnički stan 1993. godine .Napominjem da nikada , ali nikada nije imao staus stanrskog prava što više imao je pravomoćnu sudsku odluku kojom je morao osloboditi stan od osoba i stvari i predati suvlasnicima nadsojnički stan. 1993. godine nepostoječom dokumentacijom otkupljuje stan kao nosioc stanarkog prava .u našem međuvlasničkom ugovor i dalje stoji da zgrada ima nadstojnički stan u kojem boravi osoba koja je obavljala nadstojnič (4.2.2013)

Da bi se došlo do riješenja treba pokrenuti sudski postupak protiv te osobe. Bez obzira što stoji u međuvlasničkom ugovoru, pravnovaljano je samo sudsko riješenje.

Marija pita: U jednom od Vaših odgovora naznačeno je da je vlasnik stana odnosno zaštitćeni najmoprimac dužan prijaviti broj osoba korisnika vode, a da to evidentira predstavnika suvlasnika. Kako stati na kraj predstavniku suvlasnika koji proizvoljno prijavljuje potrošače - konkretno - od 8 ilegalnih "podstanara" nema niti jednoga na popisu potrošača vode? Dislocirani vlasnici, jasno - šute, a mi drugi neznamo kome se obratiti jer VIO nema sluha za pojedinačne prijave, MUP-ov popis stanara je također netočan (4.2.2013)

Takva pitanja kvalitetno će se moći riješiti tek izmjenama zakonskih propisa, odnosno donošenjem Zakona o stanovanju. Trenutna opcija je promjena takvog predstavnika ili podnošenje prijave protiv istog zbog štetnog djelovanja na suvlasničku zajednicu.

melinda pita: poštovani, ako zgrada ima više ulaza, da li je moguće sklapanje međuvlasničkog ugovora izdvojeno od ostalih, tj samo među suvlasnicima koji dijele taj ulaz i izvlastiti se iz postojećeg koji objedinjuje sve? hvala (3.2.2013)

Može se potpisati ugovor za specifična pitanja za svaku ulaz zasebno, ali mora postoati i ugovor kojim se definira održavanje ostalih zajedničkih dijelova (krov, fasada i drugi zajednički dijelovi i infrastruktura<9.

Dragutin pita: Poštovani, kupio stan 2010 g. u skoro novoj zgradi. Međuvlasnički ugovor je potpisan 1.5.2009.g. U njemu je vidljivo da su koeficijenti na stanove 1, a poslovne prostore 2. U prijedlogu god. upravljana za 2012 g. bilo je vidljivo da je za 8 stanova smanjen koeficijent na 0,5, a sada za 2013 g. 4 stana imaju koeficijent 0.5. Tko je smio mijenjati koeficijente ? I dal je bio dužan upoznati ostale suvlasnike o tome ? Postoji li retrogradna mogučnost naplate ? (3.2.2013)

Nitko osim suvlasnika (odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu) ne može mjenjati koeficiente. Po riješenju ustavnog suda, koeficient je isti za sve posebne dijelove, bez ozira dali se radi o stambenom ili poslovnom prostoru.

Matija pita: Uvaženi:
Želimo promijeniti upravitelja
Dali sadašnji upravitelj može
blokirati odlazak radi duga kojega imamo zbog kredita. Naime prijašni predstavnik
sklopio je ugovor,da se nemože
promjeniti upravitelj dok se
nepodmiri dug.Iako bi novi
upravitelj normalno servisirao
naše rate, jasno iz pričuve.
Unapred hvala. (3.2.2013)

Na to pitanje ne možemo dati odgovor. Potrebno je da vam ugovor pregleda odvjetnik ta da vam predloži riješenje. Ako je prethodni predstavnik potpisao ugovor bez valajne suglasnti ostalih suvlasnika, imate šansu za prelazak. U tom slučaju poljedice bi mogao snositi potpisnik ugovora u ime suvlasničke zajednice (bivši predstavnik).
Ostaje otvoreno i pitanje o kakvom kreditu se radi kad u pravilu upravitelj ne može biti ujedno i kreditor ili ivestitor.

mira pita: Poštovani,u postupku smo legalizacije,šest vlasnika od 19 ne želi platiti svoj dio troškova za pripremnu dokumentaciju.Može li upravitelj isplatiti njihov dio iz pričuve a onda uplatnicom tražiti da taj novac vrate u pričuvu? Hvala. (3.2.2013)

Pričuva nije namjenjena u te svrhe. Da bi se slični poslovi mogli obaviti, motrali bi biti suglasni svi suvlasnici (izvanredni posao).

Karmen pita: Dobra večer!
U zgradi ima 12 stanova i želimo između sebe izabrati upravitelja. Kako teče postupak? Je li dovoljno međuvlasnički ugovor ovjeriti kod javnog bilježnika ili još treba nešto ?
Unaprijed hvala.
Pozdrav!
Karmen (2.2.2013)

Problem smo više puta opisali. Trenutno ne možete ispuniti sve zakonske uvjete. Postojeći tzakon to ne omogućava . Iako u čl. 44 stoji da suvlasnici mogu birati upravitelja između sebe, nemoguće je da dobije aktivnu legitimaciju bez upisa u registre za obavljanje djelatnosti (obrt ili d.o.o). Zgrada nema pravnu osobnost, ne može se otvoriti žiro račun, nema OIB.
Privremeni izlaz možete pronaći ako u zgradi imate osobu sa tvrtkom gdje može dopisati i djelatnost za upravljanje zgradama.

Lidija pita: Živimo u zgradi staroj 5 godina i već dvije godine se susrećemo sa problemima nekvalitetne izgradnje, sanacijom potpornog zida, nekompetentnim dimnjakom te izgradnjom prostorija koje nisu dio projekta. Zanima me kome se treba obratiti da bi se saznalo tko je dao uporabnu dozvolu, te kolika je zakonska garancija na veće popravke na zgradama novogradnje. Hvala unaprijed (2.2.2013)

U ugovoru o kupnji stana trebali bi imagti upisan garantni rok.
Međutim , i ako nemate tu odredbu, možete angažirati stručnu osobu građevinask struke da izvrši pregled i opiše nedostatke te to koristoti za podizanje prijave protiv investitora. Prijava može obuhvatiti sve detalje(od vidljivih nelegalnih dijelova do prikrivenih nedostataka).
U sudskom postupku može uslijediti i utvrđivanje okolnosti pod kojima je izdana uporabna dozvola.

Mario pita: Poštovani,
U 10 mj. 2012. godine, pukao je ventil u stambenoj zgradi, uslijed čega je iscurilo 1500 m3 vode. Predstavnik stanara je obavijestio ZG holding da je greška u vodomjeru što nije bila istina.
Zgradom upravlja Zapad stan d.o.o.
Zanima me tko je odgovoran za potrošenu vodu koja je prošla kroz vodomjer i iscurila i kome prijavit ponašanje predstavnika stanara jer sumnjam na korupciju?
Hvala (2.2.2013)

Gubitak vode ide na štetu suvlasničke zajednice. Ako postojin odgovornost osobe koja je znala za kvar a nije ništa poduzela na vrijeme, može u sudskom postupku biti proglašena krivom.
Korupcija je pojam koji se ne uklapa u vaše pitanje.
Pošto se radi o gubitku usljed tehničkog kvara, suvlasnicvi mogu donijeti odluku da svaki plati prosječnu potrošnju, a razlika da se podmiri sa računa pričuve.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više