Petar pita: Vlaga se pojavila na dijelu
stropa iznad kojeg je krovna
terasa koja je dio stana,
dakle posebni dio zgrade. Dio
stanara se protivi sanaciji
terase iz pričuve jer ona nije
zajednička već je dio stana,
pa bi to trebali riješiti
vlasnici. Osim toga, po logici
da je to dio konstrukcije
odgovoran je izvođač jer
zgrada nije starija od 10
godina. Ako dio stanara pokuša
preglasavanjem (50%
većina)uzeti novac iz pričuva,
ima li osnova za osporavnje
takve odluke? (2.2.2013)

Ako je terasa isključivo krov samo jednog stana, troškove snosi vlasnik. Ako je ujedno krov iznad više stanova po vertikali, radi se o nužnom zahvatu koji se riješeva sredstvima pričuve. Zahvat se mora izvesti bez posebnog usaglašavanja. Odluka natpolovične većine se donosi za odabir izvođača radova ako se radi o većem izdatku.

Miroslav pita: Poštovanje;Htio bih otkupiti dio zajedničkih prostorija zgrade pozivajući se na čl.58 zakona o vlasništvu. Predhodno smo svi u suglasnosti potpisali odluku u kojoj je dogovoreno u kojoj prostoriji svaki stanar ima svoj udio srazmjerno veličini stana. Svi kao zajedničari imamo pravo svoj udio prenjeti na drugog zajedničara. Troje stanara meni žele prodati svoj udio s čime su se složili i ostali stanari tako da se njihov udio ne mijenja. Pitanje je što sve trebam odreaditi da bi sve bilo regularno (1.2.2013)

Ugovor sa svakim od suvlasnika morate ovjeriti kod javnog bilježnika, sa tim se javiti u nadležni odjel za urbanizam gdje ćete dobiti sve potrebne informacije za daljnji postupak.

vjeran pita: Postovani,
živim u zgradi koja ima vlastitu
kotlovnicu,stan na drugom katu,htio
bih se izdvojiti iz sistema centralnog
grijanja i uvedlsti etažno plinsko
grijanje.
Da li je to moguće.
Hvala (1.2.2013)

U sudskoj praksi postoje riješenja kojima se određuju uvjeti. Možete se izdvojiti na neškodljiv način za ostale suvlasnike. To znači da u svom posebnom dijelu morate izvesti zahvate kojima se osigurava da se toplina iz toplovoda ne gubi u vašem prostoru. U praktičnom smislu, nakon odvajanja trošila, potrebno je izvršiti izolaciju cijevi koje prolaze kroz vaš stan.
U evropskoj praksi, nije se moguće u cijelosti izključiti iz sustava jer se računa da se dio topline dobiva i kroz zidove.
Idealno riješenje bi biloo kad bi se cijela zgrada izdvojima i svaki suvlasnik uveo etažno grijanje. Na taj način bi svaki suvlasnik imao čiste račune odnosno plaćao ono što potroši.

katarina pita: poštovani,
da li je ispravno i realno tražiti od sustanara -suvlasnika u našoj zgradi pristanak da dio zajedničkog zemljišta (dvorišta) ogradimo kako bi bio isključivo nama na korištenje? taj dio bi bio proprcionalan našem vlasničkom udjelu u kvadraturi. zanima me koji zakon (uredba ili sl.) regulira korištenje takvih (otvorenih) zajedničkih površina.
hvala na odgovoru (1.2.2013)

Ako odlukom jedinice lokalne samouoprave nije izričito kazano kako treba izgledati okućnica, suvlasnici je mogu prilagoditi svojim potrebama.
Uvjete možete provjeriti u nadležnom uredu za urbanizam.

željko pita: Poštovani naša zgrada ima 42 stana i jedno brojilo za vodu vodovod neda odvajanje po stanovima da svaki stan ima svoje su broilo ali nam naplačuju svakom stanu kao da ima svoj priključak dali je to po zakonu ? HVALA (1.2.2013)

Vodovod naplaćuje ukupnu potrošnju koja je očitana na glavnom vodomjeru. Način na koji se vrši raspodjela potrošnje unutar zgrade je u pravilu zbroj očitanja individualnih vodomjera-razdjelnika ili na temelju broj članova kućanstva. Može biti i kombinirano da sze zbroje očitanja individualnih vodomjera a ostatak podjeli na broj članova kućanstva.
Napominjemo da bi u pravilu trebala postojati odluka suvlasničke zajednice i sporazum sa distrom /(komunalno društvo-vodovod) kojima se reguliraju odnosi.
Za distributera je bitno da se podmiri račun na temelju očitanja glavnog vodomjera.
Iako zakonodavac nije strogo odredio pravila raspodjele unutar suvlasničke zajednice, ispravno je da distributer naplaćuje potrošnju po svakom stanu.

Ivona pita: Poštovani,
Često se u odgovorima koristi izraz 'na način koji nije škodljiv za ostale suvlasnike' ( ili slično ). Zanima me tko je nadležan da ustanovi što jest a što nije škodljivo? Npr: ako susjedov klima uređaj bruji čitavu noć na dva metra od moje glave, osobno osjećam to kao vrlo škodljivo! ali tko je službena osoba koja to treba ustanoviti ? Koga konkretno trebam zvati, što tražiti, mogu li dobiti službeno očitovanje, što na osnovu izvještaja, zapisnika tražiti i od koga ? (31.1.2013)

Škodljivo ili štetno je ponašanje kojim se ostalima ometa normalno korištenje svog posebnog dijela. To može biti materijalna šteta, ometanje bukom, vikom, galamom,imisijom neprijatnih mirisa ili plinova, korištenjem uređaja i strojeva i sl.
Zavisno od oblika, mogu se pozivati ;policija, sanitarna inspekcija ili tužba nadležnom sudu.
Logično je da se pokreće postupak protiv onog tko činjenjem ili propuštanjem dužne radnje drugome nanosi štetu.

josip pita: Poštovani, živim u zgradi sa 12 ulaza + hotel + banka + 3 etaže garaže na istoj parceli. Svaki ulaz je odvojen diletacijom i ima odvojeno napajanje el. energijom, vodom i kanalizacijom. Postoji 4 upravitelja. Svaki ulaz ima odvojeni međuvlasnički ugovor i svoj račun. Jedan od upravitelja inzistira na temeljnom ugovoru koji bi imao zaseban račun, a upravljao bi sa zajedničkim djelovima(zel površina, vanjska rasvjeta, drenažne pumpe, agregat i sl.)
Ponavljam pitanje:trbamo li imati temeljni ugovor (31.1.2013)

Ako ste mislili na ugovor kojim će se pokriti sva ona pitanja koja su za sve ulaze zajednička, to bi bilo korisno. Svaki ulaz može imati svoje ugovore, ali za ona pitanja koja su od zajedničkog interesa treba postojati i poseban ugovor.

ana pita: Vlasn.ispred svojih lokala od pvc stolarije podigli su zimski vrt 26m2 prema ulici na zajed.dij. zgrade. Ne žele ih ukloniti. U tijeku je postupak legaliz. GUP uređenje kaže da se legal. radi kao cjelina, odbija zahtjev da se zgrada legalizira prema(Etaž.elab)stanju iz 2000. bez zim.vrtova,postoji pismena suglasnosti 99% suvlas. da se nezakoniti vrtovi uklone.Novim ET.EL. bit će evid.i kvadr.zim.vrtova, da li će vlasnici lokala koji nisu kupili predprostor to moći upisati u ZK kao vlasništvo? (31.1.2013)

Nadležno tijelo mora postupati po zakonu. Ne može se izvršiti legalizacija ako ste točno naveli sve okolnosti.

predstavnik pita: Pozdrav,
prijašnji predstavnik stanara je naručio ugradnju ormarića za PP APARATA, ali bez ijednog potpisa za suglasnost istih. Ja kao novo izabran predstavnik neću da potpišem nalog za plaćanje naručenih (nije mali iznos) i zahtjevam vraćanje u prvobitno stanje na kuke bez ormarića.
Da li firma koja je ugradila ormariće može ovršti naš račun za traženi iznos, kako je i priprijetila!?
Hvala (31.1.2013)

Odluka se mora provesti ali vama ostaje pravo da pokrenete postupak protiv bivšeg predstavnika zbog sklapanja štetnog ugovora za suvlasničku zajednicu. U među vlasničkom ugovoru imate odredbu u kojoj stoji da vas predstavnik predstavlja prema upravitelju i trećim osobama. Upravitelj i treće osobe nisu dužne provjeravati dali predstavnik ima suglasnost ostalih suvlasnika.

Marijan pita: Suvlasnik zgrade koji je i
gradio zgradu je otvorio firmu
za marketing i iznajmio krov
zgrade, od čega dobiva
mjesečnu zaradu, koja ne ide u
pričuvu već toj firmi. To je
napravio bez suglasnosti
drugih suvlasnika. Njegov udio
iznosi možda 10% u zgradi.
Koji je pravni lijek? Svi
suvlasnici su pravne osobe,
radi se o poslovnoj zgradi. (31.1.2013)

Tužbom redovnom sudu možete osporiti njegovu odluku , odnosno zahtjevati pripadajući dio dobiti od prihoda za reklamu. Bez obzira što su svi suvlasnici pravne osobe, zvaše ista pravila kao i za fizičke osobe.

igor pita: zivim u peterokatnici, dosad su
skuteri bili parkirani preko
noci u zajednickoj prostoriji
radi krađa, radi nekih stanara,
po zakonu ne smijemo ih drzat
vise tamo,jer su kao zapaljive
stvari,da li kako možemo
prenamijeniti ili postavit kakve
i koje sisteme da i dalje mozemo
parkirati skutere u zgradi (31.1.2013)

Nerma predviđenih zakonskih uvjeta za držanje skutera u zgradi.

Ivan pita: Pozdrav.
Imamo slučaj sa stamb. zgradom. Problem je sa
otvorenim balkonima na 5.katu,fuge i ljepilo na
balkonima počeli su popuštati, tako da vlaga prodire
u stanove na 4. i 5. katu, zidovi, parketi i plafoni
propadaju. Konstrukcijski su balkoni vezani, odnosno
nisu izolirani međusobno, pa treba u cijelosti
sanirati sva 4 balkona po ulazu. To bi se trebalo
sanirati iz zajedničke pričuve (isto kao fasada, ili
krov). Da li je za to potrebna neka suglasnost većine
suvlasnika? (31.1.2013)

Radi se o nužnom zahvatu i ne treba suglasnost suvlasnika. Međutim, ako se radi o značajnijim financijskim izdatcima, prikuplja se više ponuda i suvlasnici donose odluku o kojom se prihvaća najpovoljnija.

Nikica pita: Jeste li pročitali ova dva članka upravo na stranici ispod Vaše slike ? Pravopisnih pogrešaka je kao da je predškolsko dijete pisalo. Imali smo prodor vode u stan još za oluje u 2011-oj godini i to na poziciji gdje je godinama "vlažilo". Jedna je soba potpuno uništena a dvije djelomično. Nitko nam ništa nije dao niti pomogao. Sami smo financirali uređenje (sve je stradalo, strop, zidovi i pod). Ponovno nam je namočilo vanjski (nosivi zid). Imamo li ikakava prava u ovoj državi ili da bježimo ? (31.1.2013)

SERĐO pita: dobili smo zabranu koriščenja dimnjaka jer je u stanu iznad nastalo oštečenje istog uzrokovana postavljanjem klime na blok dimnjaka.Takođe je utvrđeno da se dimnjak nemože sanirati zbog malog promjera.Tko snosi troškove sanacije uzrokovane nastalim stanjem. i kako koristiti dimnjak? (31.1.2013)

Osoba koja je nestručnim zahvatom proizvela oštećenje dimnjaka. Vanjska jedinica klime može biti postavljena samo na način da se ne čini štetno djelovanje na zgradu odnosno imovinu suvlasnika.

Sanja pita: Poštovani,
živim na posljednjem katu u zgradi i nedavno sam uočila curenje sa krova, što sam prijavila stanoupravitelju. Oni su poslali majstore koji moraju izaći na krov kako bi utvrdili i otklonili uzrok curenja, no susjed sa zadnjeg kata je promijenio lokot izlaza na krov, te nikome ne da ključ i ne pušta majstore na krov. što mogu učiniti da zaštitim svoju imovinu od još veće štete? (31.1.2013)

Upravitelj mora poduzeti zakonske mjere kojim će prisiliti vašeg susjeda uz napomenu da će u slučaju neosuguravanju uvjeta snositi štetne posljedice. Možda će biti potrebno pokrenuti i sudski postupak.

Nives pita: Poštovani,
što je potrebno od projektne dokumentacije za sanaciju fasade nebodera?
Hvala i srdačan pozdrav,
Nives Klobučar (31.1.2013)

Ne, ali zato je potrebno dobro razmotriti ponude koje moraju sadržavati sve potrebne elemente ako žeite da se fasada kvalitetno napravi.Pošto se radi o značajnoj investiciji, potrebno je da ongažirete neutralnu stručnu osobu za nadzor. Osoba za nadzor je odgovorna za eventualne propuste.

Ivana pita: Poštovani,
što napraviti kad postoji opravdana sumnja da vlasnik jednoga stana u stambenoj zgradi ruši nosivi zid (spaja stan u prizemlju zgrade s prostorom u čestici nadograđenoj uz zgradu)? Zgrada je stara i nalazi se u spomeničkom dijelu grada. Dotični vlasnik ujedno je i predstavnik suvlasnika i ima više od 50% udjela u stambenoj površini zgrade.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Srdačan pozdrav (31.1.2013)

Obavjestite građevinsku inspekciju i nadležni ured Ministarstva za zaštitu spomenika kulture.

Martin pita: 2Štovani,molim za pomoć.
Kupio sam stan od RH,
Form.ugovora:kupac kupuje stan zajedno sa zajed. dijelovima i uređ. zgrade od 55,50 m2.
U zgradi ima samo jedan stan i ništa više.Zgrada je samost.objekt. i jedina na građ. parceli, vlasništva grada Zagreba.Pored stana 21
god. koristim vrt,vočnjk i dr.
Zanima me koja su moja prava
i postupak u smislu ishođenja prava na sjedinjenje nekretnima te upisa u gruntovnicu, a prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
(30.1.2013)

Morate se obratiti nadležnom tijelu u jedinici lokalne samouprave koja je vlasnik parcele ako ista nije uknjižena kao vaše vlasništvo.

Malina pita: Poštovani,
smijem li postaviti skrivenu kameru na ulaz u moj stan ( koja će snimati isključivo moja vrata i prag) i bez suglasnosti ostalih suvlasnika u zgradi? Sumnjam na jednog od suvlasnika da mi ostavlja smeće na pragu? Koliko je taj snimak pravno valjan u slučaju podizanja privatne tužbe? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. (30.1.2013)

Smijete postaviti kameru na način da ne zadirete u privatnost ostalih osoba. Najbolje je da se obratite ovlaštenoj tvrtki za postvaljanje video-nadzora i oni će vam na licu jjesta dati pravilan savjet.

Maja pita: Poštovani,
vlasnica sam stana u prizemlju, u etažiranoj zgradi i željela sam staviti vanjsku jedinicu od klime na vanjski zid mojeg stana a koji je ujedno unutarnji zid haustora zgrade.
Vlasnik više stanova, koji ujedno ima i većinu ne dozvoljava mi postavljanje vanjske jedinice. Da li ja svejedno mogu postaviti istu.
(30.1.2013)

Ako na taj način ne ometate normalno korištenje ostalim suvlasnicima, ne može vam zabraniti.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više