Dubravko pita: Poštovani,
Koliki je garantni rok (minimalni /maksimalni) investitora ili izvođača na izvedbu kanalskog priključka na javnu kanalizaciju.Tko snosi trošak sanacije kanalskog priključka između temelja zgrade i revizionog okna.Spojni kanal između zgrade i revizionog okna se nalazi na javnoj površini i nepripada zgradi. (24.1.2013)

Suvlasnici održavaju dio do priključnog mjesta na javnu kanalizacijsku mrežu.

g pita: Predstavnik stanara je potrosio dio
novaca pricuve za uredjenje svoje
kupaone. Kako je to moguce? Kome
se javiti i prijaviti to? (23.1.2013)

Upoznajte sve suvlasnike sa tom činjenicom, donesite odluku o njegovoj smjeni i kad utvrdite da je oštetio suvlasničku zajednicu odlukom ovlastite upravitelja da pokrene postupak pred sudom za naknadu štete prouzročene zlouporabom položaja i ovlasti.

Ivica pita: Postovani,U zgradi sa 92 stana uz nas u suterenu nalazi se neiskoristeni prostor cca 10m kvad.Bili smo voljni otkupiti isti ali je nakon provedene ankete 5 vlasnika stanova od 92 bilo protiv.Dakle 87 za.Da li je i dalje moguce unatoc tome nastaviti sa otkupom navedenog prostora ili svi vl.stanova moraju biti za? (23.1.2013)

Nažalost, bez suglasnosti svih suvlasnika ne možete to ostvariti.

Ivan pita: Poštovani:
Na sastanku stanara odlučeno je sa94% za potrebe čiščenja stubišta,da plačamo 25kn lineralno po stanu, ida upravitelj povisi za toliko pričuvu svim stanarima.Međutim
upravitelj to odbija da to nije pravno valjano nego da povisimo pričuvu za 47lipa/m2 kako bi pokrili taj iznos dali
je upravitelj u pravu.
Unaprijed hvala. (23.1.2013)

Upravitelj je u pravu ako želite da se čišćenje plaća sredsvima pričuve. Kad su suvlasnici suglasni, primjenjuje sa pravilo udjela u troškovima sukladno udjelu u vlasništzvu zgrfade.
Suvlasnici mogu donijeti odluku da se plaća navedeni iznos ali sa posebnog računa.
Osnovni problem dolazi iz činjenice da čišćenje zgrade nije zakonom predviđeno kao dio poslova na održavanju zgrade pa su suvlasnici prisiljeni da traže drugo riješenje.

Branka pita: Postovani
Zivim u stambenom prostoru koje
ima 4 privatna stana sto
ukljucuje zajednicku upotrebu
dvorista i tavana.susjeda iznad
mene izgradila je na tavanu sobu
bez da je ikoga pitala za
pristanak.sto uciniti u ovom
slucaju? unaprijed hvala na
odgovoru (23.1.2013)

Možete sudskim putem tražiti povrat u prvobitno stanje ili obeštećenje u idealnom dijelu.
Da bi netko legalno postao vlasnik djela zajedničkog prostora, mora imati suglasnost svih ostalih suvlasnika. Ostali suvlasnici mogu pokloniti ili prodati svoj idealni udio osobi koja želi postati vlasnik tog dijela zgrade.
Kad je već uspostavljeno stvarno stanje a nije prtavno riješeno i nema voljnog dogovora, ostaje sudski postupak.

Joze pita: Vlasnik sam stana,imamo upravitelja zgrade.Ali do sada još nismo dobili medjuvlasnički ugovor.Nekoliko puta sam ga več tražio od njih,ali bez uspjeha.Šta da napravimo.Pozdrav (23.1.2013)

Predpostavljamo da imate prinudnog upravitelja.
Izaberite svog predstavnika i donesite odluku da vas taj predstavlja prema upravitelju i trećim osobama.

Potpišite međuvlasnički ugovor u kojem stoji ovlast predstavnika da potpiše ugovor o upravljanju. Prijedlog ugovora o upravljanju vi prethodno morate prihvatiti od strane suvlasnika po većinskom udjelu u vlasništvu.

Izborom predstavnika, prihvaćanjem Ugovora o mežuvlasničkim odnosima i potpisom Ugovora o upravljanju, vi ulazite u redovno upravljanje zgradom.

darko pita: 1.Zanima me zasto ja moram
obavjestavati predstavnika stanara ako mi
se nesto hitno pokvari u stanu tipa
zastopa odvod ili slicno?
2.Da li je predstavnik stanara duzan
ovjeriti zigom racun ili nalog osobi ili
firmi koja nam odrzava zgradu i ako ne
zeli ovijeriti zigom taj nalog sto treba
uciniti.. (22.1.2013)

Da u slučaju da se radi o zahvatu koji se pokriva sredstvima pričuve.
Predstavnik suvlasnika je dužan ovjeriti radni nalog izvršitelja nekog posla, jer upravitelj bez tog ne smije izvršiti naknadu za obavljeni posao.
Iznimono, upravitelj može izvršiti isplatu za zgrade gdje obalja funkciju prinudnog upravitelja.

teo pita: sredstva zajedničke prićuve,dug od 21.08.2008 do 01.12.2012 i sada dobijem riješenje o ovrsi u kojem moram platiti odredjen iznos sa kamatom za razdoblje od 16.01.2011 do 16.12.2011.sada me zanima jeli dug do 16.01. 2011 išao u zastaru, hvala na odgovoru. (22.1.2013)

Ne ako je postupak pokrenut u roku nod tri godine od dana nastanka duga. To znači da se i nakon tri godine dug ne briše.

Andrea pita: Poštovani, molim vas za savjet oko slijedećeg problema. Živimo u višestambenoj zgradi s dva ulaza, pri čemu na svakom od ulaza postoji 4 stana. Nedavno smo imali problem oko dimnjaka, odnosno kroz zid je počeo izbijati dim (kroz fuge u pločicama) a prethodno tome kroz razvodne kutije, utičnice i prekidače. Dimnjačar je isti očistio i rekao da neće biti problema međutim je očigledno da dimnjak nije ispravan i da problem postoji. Kako riješiti nastali problem (dimnjak je od stana ispod nas). Hvala (22.1.2013)

Očigledno je da se radi o oštećenom dimnjaku. Dimnjačar bi trebao izvršiti pregled i ustanoviti uzrok. Vlasnik ga ne smije koristiti ako na taj način ugrožava vaše vlasništvo. Mora izvršiti potrebne popravke na istom.

Marko pita: Na zgradi je izvršen
djelomična obnova fasade ( 2
strane). 51 % stanara je dao
suglasnost za izvođenje
radova.
Zavrsetkom izvedbe radova
zamijecena je nekolicina
oštećenja. Kao npr, oštećeno
stakla, rezana i bušena
aluminijska stolarija ( osobna
imovina ) bez odobrenja mene
kao vlasnika, nekvalitetne
klupčice ( počele ruzinaviti).
Imam li ja ovdje kakva pravan
sta se tiče naknade štete ili
kompletne izmjene oštećene
vanjske stolarije? (22.1.2013)

Imate pravo zahtjevati od odgovorne osobe da se saniraju posljedice koje su nastuple na vašem vlasništvu. Također imate pravo sudskim putem zahtjevati da se utvrdi štetnost takve odluke kojom ste dovedeni u situacuiju da imate uvećane troškove, a korist nije ostvarena.

Jelena pita: Zanima me kome da se obratim zbog vlage na zidu koja dolazi iz prostora čiji vlasnik ne živi u zgradi,a kad ga nazovem na telefon kaže da ga nije briga.Naša stambena zgrada trenutno nema predstavnika,pa ne mogu njega zamoliti za pomoć.
(22.1.2013)

Ostaje vam gtraženje sudskog riješenja. Ako se radi o ozbiljnom ugrožavanje vaše imovine zbog posljedica vlaženja koej dolazi iz drugog stana, sud može provesti ubrzani postupak.

davor pita: Poštovani
upravitelj zgrade je digao
cijenu pricuve na 2.90 knm2 u
zadnje 3g za neke potrebe u
zadnjih 7g nista nikad nije
radeno po zgradi ona
jednostavno kompletno propada
sve u nasoj okolini se
obnavljaju vjerovatno s nasim
novcem nasa ne . zanima me
koje su moje mogucnosti da to
promjenim i dali imate savjet
za sufinanciranje sredstava iz
eu ili sl za obnovu
fasade/krovista .
novcana obaveza ispada na 12
stanova 153 kn a za cudo uz to
sto nikad nista nije radeno
nema novaca na racunu kazu ! (22.1.2013)

Iz pitanja nije vidljivo dali se radi o redovnom upravljanju ili prinudnom.
U svakom slučaju, upravitelj samostalno administrativnim potezim ne može određivati visinu pričuve.
Ako se radi o prinudnom upravitelju, može se razmotriti mogućnost podizana visine pričuve ako to zahtjeva neki nužni zahvat. U tom slučaju se očekuje pristanak suvlasnika. Ako suvlasnici ne osiguraju sredstva, upravitelj je dužan obavjestiti nadležno tijelo. U slučaju da prijeti opasnost od građevine za treće osobe, mora obavjestiti građevinsku inspekciju koja donosi riješenje po kojem suvlasnici moraju osigurati financijska sredstva za riješevanje problema.

goran.m. pita: suvlasnici žele smijeniti predstavnika suvlasnika, on se ne želi maknuti,a upravitelj ne želi poduzeti ništa,opravdanje- nema tko biti novi predstavnik. šta uraditi? (21.1.2013)

Suvlasnici biraju predstavnika. Znači kad izaberete novog odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu,starom automatski prestaju sve ovlasti. Upravitelj nema prava odlučivanja po pitanju ovlasti predstavnika.

goran.m. pita: nemam međuvasnički ugovor,koji bi želio vidjeti i proučiti. upravitelj(stambeni inženjering)mi želi dati stari ugovor koji je od starog upravitelja zgrade(castrum).znači da nema ugovor,šta uraditi? koje posljedice snosi predstavnik koji je sam potpisao ugovor sa stambenim inženjeringom? kome se žaliti? (21.1.2013)

Takav ugovor je ništavan. Nikog ne obvezuje. Predstavnik je dužan snositi eventualne štetne posljedivc.

Sandra pita: Poštovani,
prije početka zime u našoj zgradi sa 10 stanova (2 vertikale) obavljen je redoviti godišnji pregled dimnjaka, plaćeno je iz sredstava pričuve zgrade.
Tijekom studenog izvršeno je i paljenje vertikala dimnjaka također na teret sredstava pričuve zgrade.
Susjed sada traži čišćenje dimnjaka pa me zanima na čiji teret to ide - iz sredstava pričuve ili na osobni teret onih koji dimnjake koriste (po dvoje stanara u svakoj vertikali).
Mi ostali grijemo se na struju.
Hvala na odgovoru. (21.1.2013)

Prema Uredbi o održavanju zgrada, suvlasnici mogu donositi i drugačije odluke negoli je u istoj napisano. Prema tome, donesite odluku da dčišćenje plaćaju isključivo oni koji su korisnici dimnjaka.

ivan pita: Poštovani, Ured državne uprave
ne želi provesti obnovu
postupka za nezakonito izdano
rješenje kafiću za rad na
našem dvorištu. Žalili smo se
nadležnom Ministarstvu.
Dvorište je zajedničko i znamo
da je potrebna suglasnost 100%
suvlasnika, jer da nije bilo
zajedničkog dvorišta ja nebi
kupio stan na I katu. Meni
smeta žamor gostiju od kafića
koji su neposredno ispod mog
balkona. Ako Ministarstvo ne
odgovori i ne ukine nezakonito
rješenje podnijeti ćemo tužbu
protiv djelatnice Ureda.
Možemo li. (20.1.2013)

Možete.
U svakom slučaju, vi možete podnijeti tužbu i protiv vlasnika kafića koji svojom djelatnošću ometa normalno korištenje vlasnicima ostalih posebnih djelova. Tu bi vam sud prije mogao donijeti pozitivno riješenje.

Petra pita: Postovani, U moju zgradu(građena 1930.g) nije ulagano od izgradnje(drvena raspadnuta vrata,nemamo portafon...).Predstavnik stanara tvrdi kako sav novac(20 000kn/god) od pricuve ode na "održavanje i sitne popravke".Na godišnjem izvješću tako i stoji,no predstavnik je u gradj. biznisu i mislim da u dogovoru s majstorima lažira račune. Problem je i što svi stanari ne plaćaju pričuvu. Da li moram i dalje plaćati pričuvu u ovakvim uvjetima?Kome prijaviti krađu novca iz pričuve od strane predstavnika? (20.1.2013)

Pričuva je zakonska obveza. Zaonska obveza je i sudjelovanje u upravljanju, ali očigledno da to mnogi suvlasnici ne žele ispunjavati pa se oslone na predstavnika i upravitelja. Javljaju se tek kad nastupi neka posljedica. Kad posljediuce trpi samo pojedinac, ostali budu pasivni pa oštećenom ostaje jedina mogućnost da pravdu potraži sudskim putem. To je složen proces pa mnogi odustajeu i pomire se sa sudbinom.
Eto, ako smatrate da je predstavnik pokrao novac, podnesite tužbu sudu.

mate pita: Može li se u stanu u stambenoj
zgradi otvoriti mikobiološka
ordinacija za virusologiju i
parazitologiju bez suglasnosti
suvlasnika i koristiti isti
ulaz za pacjente (koji donose
uzorke stolice, urina i dr.)
koji koriste i stanari ulaza
ili mora imati poseban ulaz?
Iz ordinacije koja je otvorena
u stanu na prizemlju bar
jednom mjesečno se širi jako
neugodan smrad koji se širi
cijelim stubištem zgrade. (20.1.2013)

Može pod uvjetom da se ne ometa normalno korištenje svojih posebnih dijelova ostalim suvlasnicima.
Kad su u pitanju mirisi, postoji sumnja da nisu ispunjeni svi uvjeti . Najbolje je da se u prvom koraku odlučite na pozivanje sanitarne ispekcije. Dalje ćete postupati po njihovim savjetima.

Branko pita: Poštovani,

U zgradi od 5 stanova, od kojih 3 imaju zajedničko mjerilo za vodu pukla je cijev u prizemlju. U tom stanu živi podstanar koji je u potpunosti zanemario buku šištanja vode i nije ništa prijavljivao do prijave od strane Ri-stana da je uvećana potrošnja vode.Kada smo kod njega ušli i čuli šištanje vode koja je curila u zemlju uklonili smo problem. Tko je dužan platiti štetu, i kako to izvesti pošto su svi korisnici zajedničkog vodomjera dobili račun uvećan za 100%!

Lijep pozdrav. (19.1.2013)

Ako je vlasnik stana u čijem posebnom djelu znao za kvar i nije ništa poduzeo, može biti odgovoran za posljedice. To se može utvrditi u sudskom postupku.

marinović pita: Poštovani, želio bih napraviti otvor u stanu za balkonska vrata dim.210x70 u nosivom zidu na 2. katu (od 4)stambene zgrade. Kakva je procedura i na što bih trebao pripaziti? (18.1.2013)

Najprije provjerite u nadležnom uredu za urbanizam dali je to dozvoljeno. Ako jeste, prikupite suglasnost ostalih suvlasnika jer zadirete u zajedničke dijelove zgrade.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više