Ana pita: Poštovani,
zgrada u kojoj živim stara je 11 godina.Plato ispred zgrade s granitnim pločama propušta kišu i snijeg te curi u podzemne garaže. Nadalje,čavli koji drže krov zgrade su istrunuli, postoji opasnost da vjetar podigne krov.Kroz francuske balkone u svim stanovima kišnica vlaži unutarnje zidove.To su problemi od samog početka zgrade, ne znam zašto se nije ranije reagiralo, sad su ti nedostafci uzeli maha.Što realno po zakonu možemo napraviti?Možemo li ikako pritisnuti investitora?Hvala. (8.1.2013)

Potražite savjet stručne osobe (najbolje ovlaštenog sudskog vješataka građevinske struke). Provjerite mogućnost utvrđivanja odgovornosti investitiora na tenmelju problema koji su se pojavili zbog prikrivenih nedostataka koji su uočeni nakon isteka garancijskog roka.

Nikola pita: Poštovani još jedno pitanje pošto samo mi manja zgrada od 5 stanova, dogovor je pao da bi se na temelju plana za tekuću godinu raspodijelili podjednako troškovi, odnosno da bi svi jednako plaćali mjesečni iznos pričuve bez obzira na udio vlasništva odnosno broja kvadrata, te me zanima kako je to moguće napraviti odnosno da li mi možemo u međuvlasničkom ugovoru staviti da svaki suvlasnik po kvadratu plaća posebnu cijenu znači jedan 2.60/m2 kn a drugi 3.50/m2 kn, ili postoji neki drugi način ? (8.1.2013)

U pravilu svi suvlasnici plaćaju pričuvu po istom koeficijentu određenom na temelj pripadajuće površine.

Nikola pita: Poštovani, imam nekoliko pitanja, naime radi se o novogradnji i još nismo uzeli upravitelja odnosno u procesu traženja smo. Mene zanima sljedeće, tko sastavlja Međuvlasnički ugovor odnosno jasno mi je tko ga sastavlja, ali koliko sam shvatio praksa je da nam ga budući upravitelj daje (sastavljeni primjerak) na potpis. Da li mi možemo sami sastaviti MU i kao takvog ga dati upravitelju i da li je on dužan isti prihvatiti kao valjan. (8.1.2013)

Rijetko čujemo nekog tko tako razmišlja. Imater potpuno ispravan stav. Nije dobro da potpišete međuvlasnički ugovor koji vam netko donese. Takv ugovor vam može poslužiti da lakše sastavite i tek onda ga potpišete vaš MU.
Upravitelj je dužan prihvatiti vaš međuvlasnički ugoivor jer se sa istim reguliraju odnosi između suvlasnika i samo se navodi tko će biti upravitelj. Sa upraviteljem se potpisuje Ugovor o upravljanj. Ni taj ugovor što vam ga on donese niste dužni potpisati ako u njemu stoje odrebe koje vama ne odgovaraju. Uvjete za upravljanje dogovarate i to se stavlja u ugovr te se isti potpisuje od strane vašeg predstavnika i Upravitelja.

Sandra pita: Da li stoji tvrdnja da se
ciscenje stubista treba placati
iz pricuve po cl. 86 Zakona o
vlasnistvu jer nas upravitelj
tvrdi da su to troskovi hladnog
pogona i da se taj trosak ne
placa iz pricuve. Molimo
pojasnjenje. Lijep pozdrav (7.1.2013)

Zbog nekvalitetnog ZOV-a i Uredbe o održavanju zgrada, dolazimo da činjenice da je pritanje od ržavanja čistoće izostavljenoiz poslova redovitog održavanja. Naravno, onaj tko je pisao takve odredbe očigledno ne živi u stambenoj zgradi jer bi shavtio da je to jedno od temeljnih pitanja.
Iz tog razloga mi preporučamo da se i sredstvima pričuve plaća održavanje ćistoće jer nigdje neisu predviđene sankcije ako se tako pstupi.
Nadamo se da će ove godine doći na red i izmjene u ZOV-u i donošenje Zakona o stanovanju, te će ta pitanja biti jasno određena.

Nedjeljko pita: Poštovani,
ne postoje nadpolovični potpisi suvlasnika za međuvlasnički ugovor (već 6 godina)U njemu je definirana pričuva..moram li plačati toliku pričuvu ukoliko ne postoje nadpolovični potpisi suvlasnika za međuvlasnički ugovor?..ako ne..koliko moram plačati..postoji li zakonski minimum?
Hvala
N. (6.1.2013)

Teško je ovdje kazati što se mora. Plaćajte onoliko koliko je potrebno za normalno funkcioniranje i čekajte da ta zakonodavac preciznije definira. Vaša zgrada bi trebala imati po zakonu prinudnog upravitelja, pa se malo obratite gradskoj upravi.

Davor pita: Ogromi racuni za vodu:
Postovani, zivim u velikoj staroj
zgradi i svi smo na jednom brojilu.
Sukladno tome kolicina vode koju
zgrada potrosi je enromna. Imate li
kakav savjet ili novost kako se
odvojiti tj instalirati vodomjer? buduci
da je koliko sam cuo, potrebna 100%
suglasnost svih suvlasnika, sto je
realno u velikim zgradama nemoguca
misija..
Unaprijed hvala... (5.1.2013)

Ako postoje tehničke mogućnosti, vi se možete izdvojiti iz sustava opskrbe vodom bez suglasnosti ostalih suvlasnika. Znači, ako je moguće da postavite vlastiti zakonito mjerilo po uvjetima koje vam postavi KD za opskrbu vodom, to učinite.

Ako želite ugraditi individualni vodomjer-razdjelnik, dovoljna vam je suglasnost od 51% suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Ne znamo što vam to znači nenormalna potrošnja. Prosječno se troši od 2 do 5m/3 vode po članu kućanstva. Ako to prelazi, onda se trebate zapitati dali postoji kvar na instalacijama p a se voda gubi,ili netko u stanu ima neipravnu instalaciju ili priključke.

Marija pita: Kuća u kojoj stanujem ima pet grupa dimnjaka sa 15 dimovodnih cijevi. Unutar tog broja koriste se samo dva i to jedan sa priključkom plinskog bojlera (kombi) i jedan sa ložištem na kruto gorivo. Taj drugi koristim ja. Obzirom da je dimnjačar pomalo neugodan i nemaran - moj dimnjak se rijetko čisti (a uredno naplaćuje iz pričuve). Imam li pravo da izuzmem čišćenje svog dimnjaka iz naplate sa zajedničke pričuve i mogu li tražiti termine obveznog pregleda i čišćenja uz naplatu iz "vlastitog džepa"? (5.1.2013)

Ako samo pojedinci koriste dimnjak, dužni su osobnim sredstvima snositi troškove čišćenja. Čišćenje može ići na teret pričuve ako su svi suvlasnici korisnici dimnjaka.
Vidite i sami da nije logično da drugi plaćaju ono što ne koriste. Slobodno uzmite dimnjačara za čišćenje, ali za godišnji pregled to mara učiniti licencirana osoba koja je zakonom odgovorna ako slučajno dođe do nesretnih slučajeva zbog neispravnosti dimnjaka a on to ne utvrdi prilikom pregleda zbog površnosti u poslu.

Marija pita: G.2003.kupljena su dva stambena prostora na istoj etaži na polukatu (de jure u priz. dvoriš. zgrade); jedan od 26,28 č.m. a drugi od 25,16 č.m. sa vlas.udjelom od 91,67% i 8,33% u vlasništvu AUDIO RH za svaki. Arhitekt. rješenjem uz ograničenu lokac. dozvolu izvršeno je "objedinjavanje", pa su tako dva stambena prostora uz dogradnju balkona i oduzimanja dijela podesta "objedinjena" u jedan od cca 68 č.m.
Koji je postupak legalizacije "objedinjavanja"?
Koliki je udio AUDIO RH?
Što sa podestom? (5.1.2013)

Obratite se izravno nadležnom uredu za urbanizam i tamo ćete dobiti sve potrebne podatke. Nemojte odlagati zbog zakonskog roka.

IVICA pita: Živm u zgradi od osam katova. Neki stanari su zajedno dužni za pričuvu skoro 100 000,00kn. Molim vas da mi objasnite kako ih natjerati da plate dug jer bi mi pod hitno trebali promijeniti lift i urediti fasadu koja je oštećena još od rata. (5.1.2013)

Upravitelj je dužan pokrenuti postupak za prisilnu naplatu. Ako se postupak ne pokrene u roku od tri godine od trenutka nastanka duga, nastupa zastara. U tom slučaju se može ići na utvrđivanje odgovornosti upravitelja.

n pita: Može li suprug suvlasnice biti predstavnik suvlasnika? (5.1.2013)

Da.

benjamin pita: živim u stambenoj zgradi i
imam problema sa primanjem
pošte.naime,od useljenja prije
6 mjeseci moj poštanski
sandučić je oštećen i zbog
toga se dešava da većinu pošte
ni ne dobijem jer je svako
može uzeti..javio sam to
predtojniku a on mi je
odgovorio da pričekam da se
ošteti još par sandučića i
onda bi se išlo u
zamjenu..moje pitanje je šta
da radim i kome da se obratim
jer pošta mi je
bitna..napominjem da mi je
isti rekao da sam ne smijem
promjenit sandučić..hvala (3.1.2013)

Vaš predstavnik sebi daje ovlasti veće nego li mu pripadaju. Bitno je samo to dali postoji odluka da se sandučići održavaju ili mijenjaju sredstvima pričuve. Ako ne, slobodno zamijenite sandučić jer se radi o vašoj zakonom zaštićenoj privatnosti koja je ugrožena mogućnosti da netko uništava ili otuđuje vašu prispjelu poštu.
Upozorite predstavnika da će biti odgovoran ukoliko nestane neka poštanska pošiljka zbog koje za vas može nastupiti šteta. Uzmite za primjer da vam stigne neki račun na adresu, a vi isti ne dobijete, može vam se izvršiti ovrha na primanja zbog toga što niste reagirali.

benjamin pita: uselio sam u stan u kojem je
naknadno provedena plinska
instalacija..ja kao novi
stanar ne želim tu plinsku
instalaciju(cijevi su
provedene kroz cijeli hodnik
do kuhinje i to mi se ne
sviđa)(sat je u hodniku
velićine mikrovalne
pećnice)..međutim,nemoguće ga
je iskljućiti jer na ulazu u
stan nije postavljen
ventil..ja se sada pitam da li
je to po standardima rh,jer to
mi se čini totalni amaterizam
i na koncu nesigurno.inače
zgrada ima cca 150
stanova.kome se mogu obratiti
glede toga?hvala (3.1.2013)

Ne možemo vam odgovoriti kvalitetno na ovo pitanje jer bi to na licu mjesta trebala ocijeniti stručna osoba. U svakom slučaju, vi ste dužni dozvoliti da se kroz vaš stan postavlja infrastruktura , ako se drugačije ne može. U svakom slučaju, ako je postojao "normalniji" način, možete zahtijevati i promjene u tom smislu.
Bitno vam je mišljenje stručne osobe.

benjamin pita: ne znam da li pitanje
postavljam na pravu adresu?
naime,živim u neboderu od
prošle godine,primjetio sam da
iz stana ispod mene u kasne
noćne sate dolazi neizdrživi
smrad(predpostavljam da je
zbog kuhanja nekog pokvarenog
mesa´)sumnjam na to jer sam
primjetio da vlasnica stana
hrani sve mačke u kvartu..s
obzirom da je zima uspijeva mi
ublažit taj smrad zatvarajući
sve prozore ali bojim se
ljeta..da li mi možete
odgovoriti šta mogu učiniti
glede toga ili kome da se
javim.jer to je
nepodnošljivo.poz (3.1.2013)

Ako se radi o trajnoj prisutnosti neprijatnih mirisa, pozovite sanitarnu inspekciju. Ukoliko sanitarna inspekcija ne može riješiti problem , dobit ćete njihovo mišljenje. U tom slučaju možete ići tužbom redovnom sudu protiv korisnika stana moji vam ometa korištenje i normalan život u vašem stanu. Sud u prvostupanjskom rješenju može izreći pravila obveznog ponašanja, a ako se to nastavi , može se tražiti i isključenje iz suvlasničke zajednice.

NATASA pita: POSTOVANI,ZIVIM U STAMBENOJ ZGRADI NA TRECEM TJ. ZADNJEM KATU I VEC 3 GODINE IMAM PROBLEM JER NAM CURI VODA NA PLAHONU KUPATILA,KUHINJE,DNEVNE SOBE A VEC I NIZ ZIDOVE.PRIJE DVIJE GOD. SU NAVODNO SANIRALI KROV ALI U SRPNJU OVE GOD.SE SVE PONOVILO I JOS JE GORE.NAKON SANACIJE KROVA STAN NAM JE SAMO OKRECEN A NITKO NIJE NADOKNADIO STETU UNISTENOG NAMJESTAJA.ONO NAJGORE JE STO CEKAMO VEC 5 MJESECI I ZIVIMO S DJETETOM U STANU PUNOM VLAGE I PLIJESNI A NISTA NIJE RIJESENO.MOLIM VAS ZA SAVJE.HVALA. (3.1.2013)

Svaki suvlasnik mora sudjelovati u upravljanju. Nije logično da se često spominju "ONI"! Tko to može kvalitetno brinuti o vašoj imovini bolje od vas? zamislite situaciju ljudi koji žive u vlastitim kućama Nitko ih ništa ne pita i nitko im nikad nije dao na krov bez njihovog poziva. Tako bi trebalo biti i u zgradama. Suvlasnici daju novac i prema tome su dužni i sudjelovati u odlučivanju gdje će isti biti uložen.

Pismeno se obratite predstavniku i upravitelju. Pošto se radi o nužnom zahvatu, dužni su osigurati uvjete za donošenje odluke suvlasničke zajednice za ulaganje u sanaciju krova. Upravitelj je dužan predložiti riješenje, a predstavnik taj prijedlog prenijeti na suvlasnike ikoji su dužni osigurati financijska sredstva.
Ako se tako ne postupi, ostaje vam pravo na tužbu sudu.

Ivan pita: Poštovani,
Trenutno sam u fazi rekontrukcije potkrovlja i pitanje fasada bih riješio stirokorom - toplinskom izolacijom od 5cm, no prijašnja fasada je obična žbuka. Kako sam u potkrovlju, a ujedno posjedujem i stan ispod da li ima zakonska odredba koja bih me spriječila da provedem radove iako susjed ispod želi sudjelovati, a zadnji u prizemlju ne. Pričuvu ne plaćamo, smatramo se privatnom zgradom.

Zahvaljujem

Ivan (3.1.2013)

To bi trebalo biti pitanje od javnog interesa, ali sa tim se nitko ne bavi. Prema tome, radite po savjesti.

Ivan pita: Uvaženi:
Suvlasnici garaža plačaju
pričuvu samo njih par to ne
čini.Želimo ugraditi automatska
vrata iz sredstava
pričuve,možemo li usporiti
dalinske upravljče suvlasnicima
koji neplačaju pričuvu dok
nepodmire dugove pričuve.Hvala (3.1.2013)

Radi se o izvanrednim poslovima gdje su svi obvezni. Oni koji ne sudjeluju, nemaju pravo korištenja pogodnosti kojima su se poboljšali uvjeti
Niste naveli u pitanju, dali su svi suvlasnici u zgradu i vlasnici garaža ili ne. Ako neki nisu vlasnici, ne može se to plaćati sredstvima pričuve. Morate imati posebna sredstva.

Ivana pita: Poštovani,
je li još moguće etažiranje zgrade koja je sagrađena prije 1968.g.? Naime, radi se u naravi o kući koja ima 2 stana upisanih samo u knjigu položenih ugovora, površine cca 100 m2. Po kojem bi se to postupku radilo i od kuda krenuti? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru! (3.1.2013)

Da. Sve potrebne informacije možete dobiti u nadležnom odjelu za urbanizam.

ANA pita: Što da se radi sa stanarima koji povremeno dolaze u svoj stan, par puta u godini i ostaju po nekoliko tjedana. Kako da im se naplati potrošnja vode ili da im se obračuna po članu, a nemaju vodomjere. (3.1.2013)

Suvlasnička zajednica može donijeti odluku koja će se temeljiti na procjeni ukupnog trajanja boravka u zgradi. Izračunom se može doći do udjela u potrošnji na temelju broja dana. To sigurno nisu kvalitetni parametri, ali ipak se radi o potrošnji koju načini vlasnik ili druge osobe prilikom povremenog boravka u zgradi.

Stjepan pita: Poštovani,
Vidim da pojedinci miješaju ugovor o Upravljanju i Međuvlasnički ugovor pa Vas molim da nam razjasnite koji se skim sklapa i kakva je razlika.
Lijep pozdrav !!! (3.1.2013)

Najbolje je da pogledate ove odsredbe, ali vam predlažemo da pogledate i ostale odredbe u Zakonu o vlasništvu i drugim stavrnim pravima;

Međuvlasnički ugovor

Članak 375.

(1) Uzajamni odnosi suvlasnika u svezi s upravljanjem i korištenjem nekretnine utvrđuju se ugovorom koji mora biti sklopljen u pisanom obliku (međuvlasnički ugovor).

(2) Međuvlasnički ugovor iz stavka 1. ovoga članka sadrži osobito:

- veličinu suvlasničkih dijelova nekretnine,

- uvjete i način upravljanja nekretninom,

- pobliže podatke o osobi koja će upravljati nekretninom,

- opseg poslova koje će obavljati ta osoba, odgovornost za obavljanje poslova i sl.,

- uvjete i način prikupljanja i raspolaganja sredstvima zajedničke pričuve,

- ime suvlasnika ovlaštenoga za predstavljanje i zastupanje suvlasnika prema upravitelju, odnosno trećim osobama i granice njegovih ovlasti,

- uvjete i način korištenja zajedničkih prostorija, uključujući i stan namijenjen za nadstojnika zgrade, te uređaja i zemljišta koje pripada određenoj nekretnini.

(3) Odluke koje proizlaze iz međuvlasničkoga ugovora obvezuju sve suvlasnike ako je ugovor sklopila većina suvlasnika čiji suvlasnički dijelovi čine više od polovice vrijednosti svih posebnih dijelova nekretnine.
Odredbe međuvlasničkoga ugovora imaju učinak i prema suvlasniku koji je to pravo stekao nakon sklapanja međuvlasničkoga ugovora.

Upravitelj

Članak 378.

(1) Suvlasnici nekretnine su dužni poslove upravljanja nekretninom povjeriti upravitelju u skladu s ugovorom kojega s tim upraviteljem sklapaju.

(2) Upravitelj može biti fizička ili pravna osoba upisana za obavljanje tih poslova.

(3) Upravitelj upravlja nekretninom u ime i za račun suvlasnika u granicama ovlasti utvrđenih ugovorom.

(4).

(5) Upravitelj zastupa suvlasnike u svezi s upravljanjem nekretninom u postupcima pred državnim tijelima, ako ugovorom iz stavka 1. ovoga članka nije drukčije određeno.

(6) Ako upravitelj upravlja s više nekretnina, dužan je poslovanje svake nekretnine voditi odvojeno.

Branka pita: Poštovani!
Kome se možemo požaliti ili tužiti našu predstavnicu stanara. Žena po svojoj volji prijavljuje broj osoba za vodu po stanovima. Npr. u jednom stanu živi četveročlana obitelj, ali, ona je prijavila kao tročlanu, jer, molila ju je ta stanarka. Ja isto imam četveročlanu obitelj, ni meni nije lagano platiti račune. Sumnjamo da prima novac od tvrtke za čišćenje, ne želi održati sastanke kako bi se razmotrila promjena firme.
Hvala (3.1.2013)

Lažnim prikazivanjem stanja, predstavnica prenosi dio troškova na ostale suvlasnike. Najbolje je da suvlasnici izglasaju nepovjerenje takvoj osobi te da se imenuje novi predstavnik. Ako to iz nekih razloga nije izvedivo, svoje pravo možete u postupku pred nadležnim sudom. Da ne bi pokretali postupak, potražite podatke o stvarnom broju članova kućanstva u vašoj zgradi(ako nema individualnih vodomjera-razdjelnika)i izračunajte vaš stvarni udio u potrošnji. Znači, morate znati stvarno stanje potrošnje za cijelu zgradu, stanje broja članova kućanstva na koje se dijeli potrošnja. Uplatite stvarni udio u potrošnji a za razliku u naknadnom eventualnom postupku pre sudom teretite predstavnicu zbog lažnog prikazivanja stanja potrošnje.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više