Nikolina pita: od 11.mj 2012.sam od upravitelja zgrade 3 puta zatražila troškovnik za radove koji ne spadaju u redovno održavanje koje je ugovorila predstavnica stanara bez odobrenja,riječ je o provođenju struje u podzemni prostor u kojem se navodno nalaze zajedničke instalacije.prije obraćanja upravitelju tražia sam taj troškovnik od predstavnice stanara ali mi je odgovorila da ga nema.do danas nisam dobila traženo,radovi su obavljeni.mogu li reklamirati račun upravitelja za održavanje za 12 mj s tog osnova? (3.1.2013)

Ako je predstavnica stanara svojim postupkom načinila štetu pojedincu ili suvlasničkoj zajednici, dužna je istu nadoknaditi.
Predstavnica ne smije sam donositi takve odluke.
Ako ne možete dobiti podatke možete koristiti svoje pravo i sudskim putem zatražiti.
Ako ne možete doći do podataka vezano za taj posao, možete pričekati godišnje izvješće koje svaki upravitelj mora dostaviti suvlasnicima sukladno čl.93. toč.4 st.1. ZOV-a. Tu morate vidjeti sve stavke vezane za troškove tijekom cijele prethodne godine.
Ako u izvješću nađete podatke koji ukazuju da je predstavnik suvlasnika ili upravitelj obavljao izvanredne poslove bez suglasnosti svih suvlasnika i time nanio štetu suvlasničkoj zajednici ili pojedinom suvlasniku, možete pokrenuti postupak za utvrđivanje odgovornosti i naknadu štete pred nadležnim sudom.

Marko pita: Poštovani,
Kupili bi stan iznad nas i spojili ga tako da probijemo strop našeg stana. Komu se trebam obratiti za dozvole i dali smijemo probiti strop (2.1.2013)

Najprije morate tražiti savjet i mišljenje stručne osobe (građevinska struka). Bitno je da se vidi dali je to izvedivo, i ako jeste, na koji način. Ako dobite potvrdno mišljenje, tražite od nadležnog tijela za urbanizam dozvolu. Prilikom podnošenja tog zahtjeva ćete dobite detaljna uputstva o postupku koji slijedi.
Znači, možete spojiti stanove, ali poštujući sve propisane uvjete.

Vicenco pita: Poštovani, plaćali bi čišćenje stubišta putem uplatnice GS i to 30 kn/mj po stanu. U Gradskm stembenom nam tvrde da je to nemoguće izvesti, nego da se naknada moze obračunavati jedino po kvadraturi stana, što bi značilo da vlasnik stana od 30 m2 plati 30 kn/mj, a vlasnik stana od 80 m2 80 kn/mj. To nam (suvlasnicima) izgleda potpuno nelogično pa vas molimo za savjet. (2.1.2013)

Ne postoje zakonom predviđena pravila za plaćanje naknade za tu vrstu troškova. Zapravo, ne ulazi u poslove redovitog održavanja zgrade. Po nepisanim pravilima uglavnom se plaća po dogovoru i zavisno od ponude takvih usluga cijene se kreću od 22,00 kn pa na više. Jasno je da netko sa stanom od 80 m/2 u kojem živi samo jedna osoba nije logično da se plaća po kvadraturi. Prema tome, to je stvar odluke koju donose suvlasnici.

niki pita: da li je moguće zamjenit krov od azbesta (trnite)besplatno na objektu koji služi kao pomoćni objekt(bareka)ako je kome se obratit (2.1.2013)

Zbrinjavanje azbestog otpada je besplatno. Postavljanje novog ide na trošak vlasnika osim u situaciji da se krov može iznajmiti za postavljanje sunčanih kolektora (panela) tvrtkama koje se bave tim poslom. Raspitajte se u vašem mjestu mora postojati ovlašteni koncesionar za zbrinjavanje azbestnog otpada a i sigurno već postoje registrirane tvrtke koje se bave obnovljivim izvorima energije.

Lidija pita: Nakon sanacije dovodne cijevi u mom vrtu do šahta primjetila sam da vodai fekalije ne otječu prema cesti odnosno prema kanalizacijskom sustavu.
S obzirom da je cijev prema ulici postavljena od strane Kanalizacije d.o.o., na čiji trošak ide sanacija ukoliko je pukla cijev. Napominjem da se radi o javnoj površini odnosno nogostupu pokraj moje kuće.Svoje obveze uredno plaćam i sa svoje strane sam uklonila nedostatak tj. do šahta. (2.1.2013)

Prema opisanom stanju, to je u nadležnosti komunalnog poduzeća koje održava javne kanalizacijske sustave.

bernardica pita: poštovani,
može li jedan od stanara biti
upravitelj zgrade ( a da nije
registriran da se bavi tom
djelatnošču) ako sklopi
suvlasnički ugovor sa svim
stanarima ili se mora
upravljanje zgradom povjeriti
isključivo registriranoj
fizičkoj ili pravnoj osobi (2.1.2013)

Čl. 44 ZOV-a predviđa takav oblik. Međutim , naknadim promjenama drugih zakonskih akata , postalo je nemoguće to obavljati na zakonit način. Zgrada nema OIB i ne može otvoriti žiro račun a rizično je da to čini osoba- predstavnik na svoje ime.

Pokušavamo utjecati na nadležne da se u što kraćem periodu ide na izmjene zakona.

MARIJA pita: Novi sam predstavnik
stanara.Radi se stubišna
rasvjeta.Koji je postupak s
obzirom da planiramo naplatiti
iz pričuve? Hvala (1.1.2013)

Sa pisanom odlukom o načinu plaćanja zajedničkih troškova se javite distributeru električne energije. Odluku trebaju donijeti svi suvlasnici.

diana pita: Stanujem u jednoj sedmerokatnici.Za vrijeme kiša voda mi probija kroz fasadu u dječju sobu.Kako je fasada oštećena na više mjesta,vlaga zajedno sa plijesni izbija i u drugim prostorijama koje su na tom zidu.Kako zgrada trenutno nema novaca koji bi bili dostatni za sanaciju,da li postoji mogućnost da sami saniramo fasadu a da povrat uloženih sredstava ostvarimo naknadno iz pričuve.Kome i kakvu bi zamolbu trebala napisati /uputiti.
(31.12.2012)

Možete to riješiti na taj način. Bitno je da je za to suglasna natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Morate voditi računa da se sve to obavi po pravilima struke uz obavezan troškovnik i prikaz ukupnih troškova po završetku sanacije.

marija pita: Poštovani, susjedi su postavili nadstrešnice u prizemlju stamb.zgrade, na zajedničkom zelenom dijelu svih stanara, cca 60-ak m2, između dva ulaza (malo uvučeno),otvorili ulazna vrata i prozore, ogradili željeznom ogradom (prije 10-ak god.). Navodno, imaju papire od nadležnog organa, međutim, nemaju dozvolu i potpise svih nas stanara u zgradi. Što nam je činiti s obzirom i na aktualnost Zakona o legalizaciji bespravne gradnje? (31.12.2012)

Opisano stanje ne može biti izvedeno ako nisu ispunjeni svi zakonski preduvjeti. Znači da je bila potrebna suglasnost svih suvlasnika na temelju koje predmetni može tražiti odobrenje od nadležnog tijela za urbanizam.

Nenad pita: Stanujem u zgradi koja ima zajedničku toplinsku stanicu za tri ulaza. Nedavno je stigao novi ugovor od HEP-Toplinarstva o distribuciji i obračunu isporučene toplinske energije. Pri tome se traži i povećanje grijanih površina pojedinih korisnika (koji su zagradili lodje...) za adekvatne m2. Predstavnica jednog ulaza smatra da se površine trebaju povećati tek kada dotični ljudi o svom trošku legaliziraju zatvaranje lodja (prenamjenu prostora). Preostala dva predstavnika se ne slažu. Što učiniti? (31.12.2012)

Ako se toplinska energija troši za zagrijavanje nelegalnih prostorija, to ne znači da korisnik nije dužan platiti potrošnju i za taj dio. Ako on to ne plaća, taj dio potrošnje se djeli na sve ostale suvlasnike

Ivan pita: Poštovani,
Stambena zgrada ima 8 stanova,međusobnim dogovorom od 1990 ne plaćamo pričuvu. Vlastitim sredstvima rekonstruiram potkrovlje i na red mi dolazi fasada koja je u lošem stanju. Na teren sam doveo 2 izvodača koji savjetuju sanaciju od stirokora 5cm, dok je stara
fasada od žbuke. Susjed u prizemlju ne želi sudjelovati u obnovi tako da će se vidjeti prijelaz sa stirokora na žbuku.
Molim Vas za zakonski odgovor, da li zakonski smijemo izvesti navedene fasaderske radove?

Zahvaljujem,

(30.12.2012)

Fasada se u pravilu ne rekonstruira na opisani način a naročito ako se radi s ciljem postizanja energetske učinkovitosti (izolacijski materijali i tehnika izvođenja).
Nažalost zbog nepostojanja obvezujućih propisa , javlja se situacija u kojoj suvlasnici rade po vlastitoj savjesti koja nije svaku put na potrebnoj razini.

Žunec pita: Vlasnik sam stana u Zagrebu.
Sin je kupio manji novi stan preko državnih poticaja.
Da li se možemo zamijeniti, da on stanuje u mom stanu a ja u njegovom, jer se on oženio i čeka bebu. (29.12.2012)

Nema nikakvih zapreka za takav postupak kad su u pitanju članovi obitelji po pravoj liniji(djeca i roditelji).

Vladimir pita: Da li je potrebna suglasnos svih stanara zgrade za postavljanje REKLAME na fasadu zgrade ili je dovoljna većina stanara? (28.12.2012)

Po trenutno važećim propisima, potrebna je suglasnost svih suvlasnika. Činjenica je da su na mnogim objetima postaljene reklame ili neki uređaji iako nisu ispunjeni svi uvjeti. Onaj tko ne potpiše, u slučaju spora mora dokazati štetnost takvih odluka.

Zeljana pita: U kuci od 3 suvlasnika zelim otvoriti
hostel.Jeli potrebno etaziranje tj.
suglasnog ostalih suvlasnika za otvaranje
.Moze li samo 51% suglasnosti tj
suglasnost dvoje suvlasnika , bez treceg? (28.12.2012)

Objekat mora biti etažiran i ispunjavati potrebne uvjte za obavljanje određene djelatnosti. Kad je u pitanju djelatnost u zgradi, dozvola se može dobiti i bez suglasnosti ostalih suvlasnika ali po propisanim uvjetima, što znači da to bude na neškodljiv način za ostale.

Marija pita: Oprostite, ali ponavljam pitanje od neki dan - ako se stambeni objek sastoji od dva objekta: ulične kuće (podrum,prizemlje, prvi i drugi kat, mansarda/tavan) i dvorišne zgrade (suteren,prizemlje, prvi i drugi kat, ravan pokrov), imaju zajednički ulični ulaz/izlaz (s druge strane dvorišni ulaz/izlaz), zajedničko stubište, rasvijetu - može li svaka građevina biti samostalna i imati svojeg predstavnika suvlasnika? Bilo bi lakše za održavanje obzirom da je objekt registriran pri ZZSK Zagreb. Hvala. (28.12.2012)

Ako se radi o dva objekta koji imaju zasebne fasade i krovove, mogu se imenovati dva upravitelje Između takvih objekat se samo potpiše ugovor o održavanju dijelova koji su zajednički za oba objekta.

BOJAN pita: Stambena zgrada ima četiri ulaza.Dio stanara,konkretno suvlasnici sa dva ulaza nisu zadovoljni radom upravitelja zgrade.Da li se ta dva ulaza mogu izdvojiti iz zgrade i izabrati novog upravitelja. Dali ima pravilnik ili zakon koji regulira to pitanje. (27.12.2012)

Ulazi se mogu izdvojiti samo po onim pitanjima koja su specifična za njih. Za održavanje zajedničke infrastrukture, krova i fasade, ne mogu se izdvajati. U praksi nažalost ima i takvih slučajeva i sve će to trajati dok se ne uspostavi sustav pravnog nadzora.

Igor pita: Jedni suvlasnici ne bi trebali
činiti štetu drugima. Krov i
fasada su zajedničko
vlasništvo svih suvlasnika,
stoga i termički gubici kroz
neadekvatni krov i fasadu su
također zajednički. Na koji
način privoliti ostale
suvlasnike da do sanacije
krova i fasade kompenziraju
dio troška za povećane gubitke
onim suvlasnicima čiji su
stanovi pod neizoliranim
krovom ili koji imaju veću
površinu neizolirane fasade od
ostalih? (27.12.2012)

Teško pitanje.
Prilikom kupnje stanova, znali smo što kupujemo. Mnogi suvlasnici danas vide da su kupili "mačka u vreći". Nismo znali ili nije bilo vremena i uvjeta da provjerimo što je bila obveza prodavatelja. Dogodilo se da smo po nižim otkupnim cijenama otkupili stan koji je slabije kvalitete. Sada nam se ta razlika vraća kroz povećane troškove.
Uredbom Vlade RH je opisano što su zajednički dijelovi elementi i što se održava sredstvima pričuve.
Kod vas je problem koji ne osjećaju ostali suvlasnici i prema sadašnjim propisima, sami morate poduzeti mjere poboljšanja termo-izolacije vašeg posebnog dijela.

Mira pita: Poštovani,zgrade sa 16 katova i 98 stanova.90-tih su stanovi prodani bez etažiranja.GSK je ove godine poslao na sud zahtjev za etažiranje ali s krivim podacima o kvadraturama i na imena danas pokojnih vlasnika.U nekim stanovima vršene su preinake,zagrađene lođe.U općinskom odjelu za legalizaciju kažu da se ne može etažirati dok se ne legalizira zgrada koja je sada nelegalna.Kako se radi o velikoj zgradi trošak legalizacije je velik. Što učiniti i tko treba platiti. Mislim da je kriva država. (27.12.2012)

Trenutno se provodi obveza usklađivanja zemljišnih knjiga i gruntovnice.
U izdvojenim slučajevima gdje se pojavljuju razlike u površinama pojedinih posebnih dijelova, može se izvršiti i jednoličnom etažiranje. Nije nužno da se cijela zgrada etažira zbog troškova. U slučajevima pojedinačnog etažiranja, trošak snose vlasnici takvih stanova.

neven pita: Poštovani,
upravitelj zgrade nakon 6 godina upravljanja nema potpise nadpolovicne vecine za medjuvlasnički ugovor (potpisao samo predstavnik stanara)..ja ne zelim plačati pričuvu koja stoji u tom medjuvlasničkom ugovoru,zbog toga sto medj.ugovor i ne postoji ukoliko nema potpisa nadpolovične cečine.
Imam li pravo?
Koje su sankcije za Upravitelja koji stoji iza toga ? Tesko nam je skupiti potpise za smjenu istoga zato sto tolerira stanare koji dugo ne placaju pričuvu i oni ga podrzavaju.
Hvala
N. (27.12.2012)

Ako nema suglasnosti natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu, međuvlasnički ugovor nije pravno valjan. Isto tako ni upravitelj ne može imati aktivnu legitimaciju ako nije postavljen od strane jedinice lokalne samouprave kao "prinudni upravitelj".
Zakonodavac nije predvidio sankcije za takve slučajeve. Oštećeni svoja prava mora štititi izravno putem suda.

vrbanc pita: kao izvođač radova na sanaciji
ravnog krova ..obavio sam radove
dok se papirologija rješavala
(ugovor..potpisi itd) imao sam
riječ predstavnika i stanara jer
je bilo hitno (prokišnjavalo je
)sad ne mogu naplatit
potraživanja. kome da se obratim
.hvala (26.12.2012)

Ostaje vam pokretanje sudske tužbe protiv ostalih. Bite će problema sa dokazivanjem ako niste fiksirali sve činjenice (fotografije, zapisnici i sl) i ako nemate valjanje račune za materijal i radove. Trebali bi imati pravi troškovnik.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više