katica pita: Postovani stanujem u zgradi povremeno,stanari ne zele placati pricuvu moj stan prizemlje voda mi dolazi od krova susjeda ne interesira popravak rova.Prije nekoliko godina,cijela deka od istog susjeda jos malo da se urusila .pa smo stavili dole pojacanje sve na nas trosak.Tko ce na platiti sada novo krecenje i kao dalje stan prodajemo vec4 godine nem sanse.Bila sam svugdje .pisala sam za GRAD dobila sam odgovor da cu staviti Prinudnog upravitelja vec 4 mj nista od toga. (26.12.2012)

Ostaje vam sudska zaštita. Da bi mogli podnijeti kvalitetnu prijavu protiv odgovorne (ili odgovornih osoba), bilo bi korisno da stanje utvrdi stručna osoba (po mogućnosti ovlašteni sudski vještak građevinske struke). Stručna osoba će vam moći kazati točne uzroke i odakle dolaze. Ako je to subjektivna odgovornost nekog od suvlasnika iz čijeg stana dolazi neposredna opasnost odnosno nastupaju štetne posljedice, zbog njegovog nemara ili svjesnog štetnog odnosa, tužbu pokrećete izravno protiv njega.
Ako dolazi iz zajedničkih dijelova koje su dužni održavati svi suvlasnici, a oni to ne žele, podnosite tužbu protiv svih.

Robert pita: Živim u zgradi od 5 stanova. Zgrada ima 2 krova (dvije razine), jer su s jedne strane 2 stana,a s druge 3. Prilikom etažiranja zgrade svi su dijelovi zgrade etažirani osim tavana jedne polovice zgrade i dvorišta (oko zgrade). Koji bi sada bio postupak upisa tih dvaju neupisanih zajedničkih dijelova zgrade? (26.12.2012)

Svi suglasnici se moraju dogovorit. Taj dio se može etažirati na temelju suglasnosti svih suvlasnika stambene zgrade.

dubravka pita: Poštovani,

zanima me da li je vlasnik apartmana za odmor dužan plaćati FIKSNU NAKNADU koja se obračunava svih 12 mjeseci na računu za odvoz smeća, a glasi:

"fiksna naknada.jed. mjere. lit., kol.: 45,00", s obzirom da se u apartmanu boravi povremeno?

Napominjem da ovu naknadu plaća svih 100-tinjak vlasnika apartmana naše zgrade za 4 kontejnera,
što je cca 2.250,00 kn mjesećno

Odvoz istog smeća zaračunava se dodatno od 6.-10. mjeseca.



Unaprijed zahvlajujem.

Dubravka J. (26.12.2012)

To je još uvijek problem u mnogim mjestima na otocima i priobalju. Ta pitanja reguliraju jedinice lokalne samouprave.
Pitanje je dosta puta postavljano i resornom ministarstvu, ali još uvijek nema rješenja koje bi svima odgovaralo.

Ana pita: Poštovani, zanima me da li
predstavnik smije samovoljno
prijaviti broj osoba u stanu?Moj
predstavnik je to ucinio na
temelju jednog posjeta (neko od
susjeda mu rekao)i to mi je
rekao u lice zbog cega ja placam
osobu vise u stanu koja tu uopce
ne zivi. (24.12.2012)

Nema pravo na samostalno donošenje takvih odluka.
Suvlasnici mogu posebnom odlukom regulirati pitanje za povremeni boravak osoba. Odluka može obuhvatiti raspodjelu u idealnom dijelu za osobu koja na primjer boravi 10, 15 ili 20 dana kod nekog u gostima ili iz nekih drugih razloga. Boravak od nekoliko dana se uglavnom tolerira.

Vladan pita: Šta napraviti kada živim u zgradi koja nema uporabnu dozvolu, nema upravitelja, nema pričuve, na mom se stropu pojavljuju vlažne mrlje a susjed ne želi sanirati kvar u svojoj kupaonici niti razgovarati o problemu. Šta mi je činiti, hvala. (23.12.2012)

Nažalost ostaje vam jedino tužba redovnom sudu protiv susjeda koji ne želi otkloniti kvar u svom stanu. Prilikom pokretanja tužbe, možete zahtijevati od suda hitno postupanje zbog širenja opasnosti i od većih štetnih posljedica i opasnosti po zdravlje.

N. pita: Poštovani, sa zgrade nam pada fasada. Tvrtka koja nam odrzava zgradu je obaviještena emailom s popratnim fotografijama i detaljnim izvjescem u stanje. Međutim s njihove strane nema jos nikakvih akcija. Tko snosi odgovornost u slucaju nesrece?
(23.12.2012)

Upraviteljeve dužnosti i ovlasti su opisane u čl. 379. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
U st.3 članka stoji odgovor na vaše pitanje.
Ako je upravitelj poduzeo potrebne radnje, a suvlasnici ne osiguraju sredstva za izvršenje, odgovorni su za posljedice prema trećim osobama (osobe koje nisu suvlasnici u zajednici).

Ako zbog neodržavanja zgrade nastupi šteta za nekog od suvlasnika, isti nema izravno pravo na obeštećenje. Mora dokazati da postoji subjektivna odgovornost pojedinca u zajednici ili objektivna odgovornost ostalih suvlasnika koji nisu pristali na otklanjanje opasnosti što je pravodobno zahtijevao oštećeni pojedinac ili skupina suvlasnika.

Krešo pita: Poštovani!
Na sastanku stanara u mojoj
zgradi ,predstavnik stanara je
iznio jednu za mene nelogićnu
tezu o popravcima roletna na
stambenoj zgradi,naime on je
rekao da popravak i zamjenu
roletna u prizemlju stambene
zgrade plača se iz pričuve
,dok ostali stanari moraju o
svom trošku popraviti ili
zamjeniti roletne,iako plačamo
pričuvu ,pa me sad zanima ima
li nekakav zakon o tome ili je
to samovolja upravitelja
zgrade i predstavnika stanara
kome će se promjeniti roletna.
Hvala na odgovoru. (22.12.2012)

Članak 3. Uredbe o održavanju zgrada

Ako suvlasnici zgrade međuvlasničkim ugovorom ne urede drukčije, zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade smatraju se:
- nosiva konstrukcija zgrade (temelji, nosivi zidovi, stupovi, međukatna konstrukcija, krovna konstrukcija i sl.),
- pokrov,
- prohodne i neprohodne zajedničke terase,
- pročelja zgrade uključivo prozori i vrata,
- elementi zaštite od vanjskih utjecaja na zajedničkim dijelovima zgrade (kapci, žaluzine, grilje i sl.),
- krovna i ostala limarija na zajedničkim dijelovima zgrade,
- dimnjaci i ventilacijski kanali, hidranti, protupožarni sustavi i instalacije uključujući i protupožarne aparate u zajedničkim dijelovima zgrada,
- zajednička stubišta uključujući i ogradu stubišta,
- požarni prilazi, ljestve i stepeništa,
- dizala u zajedničkim dijelovima zgrade s instalacijama i uređajima koji omogućavaju njihovu redovitu uporabu,
- instalacije za dovod plina i električne energije do brojila stana ili drugog posebnog dijela zgrade,
- instalacije kanalizacije, glavni vertikalni i horizontalni vodovi i temeljne instalacije uključivo reviziona okna,
- vodovodne instalacije od glavnog vodomjera za zgradu do odvajanja instalacije za pojedini stan ili drugi posebni dio zgrade odnosno do vodomjera u stanu ili drugom posebnom dijelu zgrade,
- sanitarni uređaji i instalacije vodovoda i kanalizacije u zajedničkim dijelovima zgrade,
- električne instalacije stubišne rasvjete i drugih trošila u zajedničkim dijelovima zgrade, glavna razvodna ploča s uklopnim satom, električne instalacije za stanove i posebne dijelove zgrade do brojila za stan ili drugi posebni dio zgrade,
- nužna i panik rasvjeta,
- zajedničke instalacije centralnog grijanja i centralne pripreme tople vode do radijatorskog ventila odnosno ventila trošila u stanu ili drugom posebnom dijelu zgrade,
- radijatori i druga grijaća tijela u zajedničkom dijelu zgrade,
- telefonske instalacije do mjesta razdvajanja u stan ili drugi posebni dio zgrade,
- zajedničke televizijske ili radio antenske instalacije uključujući i kabelske i satelitske instalacije s pojačalom i svim drugim zajedničkim uređajima koji omogućuju redoviti prijam, do mjesta razdvajanja u stan ili drugi posebni dio zgrade,
- instalacije i uređaji za zvonce, električne brave i interni govorni uređaj od ulaza u zgradu do stana ili drugog posebnog dijela zgrade odnosno do mjesta odvajanja instalacije za pojedini stan ili drugi posebni dio zgrade,
- zajednička kotlovnica i toplinska podstanica,
- zajednička hidroforska postrojenja i bunari za vodu, prepumpne stanice za otpadnu vodu i pumpne stanice za vodu, električni agregati, aku baterije i drugi uređaji za rasvjetu, pokretanje dizala i sl.,
- gromobranske instalacije,
- kanali za smeće,
- septičke jame.

PREDSTAVNIK NE MOŽE SAMOSTALNO DONOSITI ODLUKE!

neven pita: Postovani,
u nasoj zgradi nalazi se kafic koji je na procelje zgrade stavio ime kafica u promjeru (slova)metar.
Da li je to zakonski u redu?
Hvala (22.12.2012)

U pravilu bi trebao imati suglasnost svih suvlasnika, a nakon toga mora dobiti dozvolu od nadležnog tijela u jedinici lokalne samouprave.

MIRELA pita: Živim u zgradi koja je pored obiteljske kuće. Gospodin iz te kuće svake zime loži razne otrove i širi se nesnosni smrad od kojeg ne možemo otvoriti prozore.Posteljina nam smrdi po paljevini. Kako mu zabraniti da to dalje ne radi i zaštiti svoje zdravlje i zdravlje svoje djece. (21.12.2012)

To pitanje je u nadležnosti sanitarne inspekcije.

M. pita: Poštovani,
Dali se predstavniku stanara kao i čistačici smije iz zajedničke pričuve isplaćivat honorar uvećan za doprinose bez suglasnosti svih stanara.
I zanima me ako predstavnik stanara radi samovoljno i bez suglasnosti troši novac iz zajedničke pričuve dali imam pravo ne plaćat pričuvu.
(21.12.2012)

Zakonom je predviđeno na koji način se plaća naknada za rad. Protuzakonito je ako se isplaćuje "na ruke". Sve mora biti regulirano među-vlasničkim ugovorom i ugovorom o upravljanju. Sam predstavnik ne smije donositi i provoditi takve odluke.

Dalibor pita: Poštovani, zanima me dali suvlasnici imaju kakva prava na stan izgrađen u zgradi nakon uporabne dozvole i dali investitor može legalizirat taj stan bez pristanka suvlasnika. Ako se taj stan legalizira dali taj isti ima ima pravo na dio okućnice i parkirno mjesto u istoj mjeri kao i ostali suvlasnici koji su u kupoprodajnom ugovoru navedeni kao vlasnici konkretno po šestine terena i zgrade. Srdačan pozdrav. (21.12.2012)

Pitanje je složeno, i morat ćete odgovor potražiti izravno u nadležnom odjelu za urbanizam gdje postoji građevinska dokumentacija za zgradu. U svakom slučaju, vaša prava proizlaze iz ugovora u kupnji i niste ih dužni dijeliti sa ostalima.

nikola pita: pozdrav...živim u kući sa 2 kata..mi
smo na 1.
kome se obratiti kod prokišnjavanja
sa kata iznad..jer je to nemoguće
rješitimsa dotičnima iznad...
Hvala (21.12.2012)

Ako nema volje da se zajedničkim sredstvima riješi problem, morate od susjeda sudjelovanje u snošenju troškova tražiti sudskim putem. Ako ste prisiljeni da bez odlaganja rješavate problem, snimite stvarno stanje uz pomoć stručne osobe i to će vam uz priložene račune o troškovima poslužiti kao dokaz na sudu.

Neža pita: Pozdrav!
Zanima me da li susjed do nas ima pravo legalizirati zajednicko potkrovlje (znaci iznad svog i našeg stana)? Isto tako, susjed se već naselio iznad nas i primljetili smo da se strop spustio (jer taj prostor ni nije namijenjen za život), a predstavnica zgrade priča kako su oni skupili dovoljan broj potpisa da se to legalizira. Zanima me, da li kod legalizacije pokrovlja itko dolazi provjeriti kolika je opasnost od urušavanja stropa? Zgrada je iz 1929. godine blizu centra Rijeke. Hvala :) (21.12.2012)

Dovoljno je jasno da se radi o nezakonitom načinu prisvajanja zajedničkih dijelova zgrade. Da ste vi jedina osoba koja nije dala svoju suglasnost, bilo bi protuzakonito. Potrebna je suglasnost svih suvlasnika te dozvola nadležnog tijela za urbanizam.

josip pita: Postovani,
Dali ostatak stanara mora postivati odluke pa i nadpolovicne vecine ako su te odluke diskriminirajuce i uvredljive za pojedine stanare.
da se tjeraju djeca ispred ulaza,da se daje voda za zalijevanje ruza koje su posadene gdje bi se djeca trebala igrat.nerjetko se psovkama tjera djecu staru 4-5 godina.
tako je manjina odlucila da stanari daju vodu cistacici
iako svi redovito placaju uslugu ciscenja stubista.
od 3 zajednicke prostorije, 2 koriste samo 3stanara od 10.
sto uciniti?

(20.12.2012)

Svaki suvlasnik ili manjina svoje pravo u sličnim slučajevima štite pred nadležnim sudom.

Mille pita: Evo jos jedne tipicne hrvatske price:)
U stambenoj zgradi investitor, koji je i predstavnik stanara, bez suglasnosti svih suvlasnika dogovorio se sa upraviteljem da placa manji korektivni koeficijent za svoje neprodane stanove. Razliku cemo si morati naplatiti sudskim putem, to nam je jasno. Medjutim, pitanje je, da li ima smisla prijaviti upraviltelja pricuve drzavnom inspektoratu, jer svjesno krsi ZV i naplacuje pricuvu s manjim korektivnim koeficijentom? (20.12.2012)

Pričuva su sredstva fizičkih ili pravnih osoba, suvlasnika zgrade. Nažalost sva pitanja i problemi se rješavaju u parničnim postupcima. Državni inspektorat neće postupati po takvim prijavama. Prijava se podnosi izravno sudu i zakonski je osnovana. Nitko ne može samovoljno odlučivati o koeficijentu po kojem će plaćati pričuvu. Koeficijent je isti za sve suvlasnike.

jadran pita: Dopuna prethodnog pitanja: Mislim da nisam naveo da KBC Rebro ima stan u našoj zgradi i traži da im izdamo račun za plaćanje pričuve. Mi smo ih obavijestili da plate po Međuvlasničkom ugovoru gdje je rečeno koliki je iznos pričuve i da se plaća mjesečno, ali oni traže račun. Mislim da im to ne možemo izdati. Što sada? (20.12.2012)

Ostaje vam da u slučaju potrebe prikupljate sredstva voljnim načinom svih suvlasnika za izravna plaćanja troškova ili da imenujete registriranog upravitelje.

jadran pita: Mi sami stanari smo između sebe izabrali upravitelja zgrade. KBC Zagreb ima stan u zgradi i traži da joj izdamo račun. Što da im izdamo? Imamo li pravo izdavati račune jer nismo ni fizička ni pravna osoba? Kako je to i gdje regulirano? (20.12.2012)

Nadamo se da ćemo u narednoj godini moći rješavati takve probleme. Zgrade nemaju pravnu osobnost, i ne mogu kod banke dobiti žiro račun (nemaju OIB). Trenutno nema pravnog načina da izdajete nikakve račune.

marija pita: U stambenoj zgradi sama koristim dimnjak.Nakon 7 godina pojavljuje se dim u stanu na 3-em katu, naše četverokatnice. Za sanaciju dimnjaka nije zainteresiran nitko od suvlasnika zgrade.Kome se obratiti za pomoč? (19.12.2012)

Ako je došlo do oštećenja dimnjaka uslijed uporabe, dužni ste ga sami sanirati. Međutim , ako je došlo do poremećaja statike ili nekog drugog djelovanja na zgradu, rješava se sredstvima pričuve. Morate uz pomoć stručne osobe utvrditi uzrok problema.

Karmen pita: Stanujem u kući sa dva stana.
Moj je 87 m2 i susjedov 49 m2, Imamo upravitelja ali nismo zadovoljni njegovom uslugom.Osim toga sa pričuvom ne dobivamo ništa jer nemamo nikada para za neke veće zahvate.Zanima me da li možemo otkazati Ugovor sa Upravit. time da osiguramo zajedničke djelove zgrade :
- krov, puknuće cijevi, el. instl......
- i posebno svatko svoj stan.
Ako se može , što je sve nužno osigurati i da li treba pripaziti na još kakve obaveze a koje su propisane MU? odnosno Zak. o vlas. (19.12.2012)

Nadamo se da ćemo kroz promjene koje bi trebale uslijediti u narednoj godini i to pitanje riješiti na pravi način. Trenutno važeći propisi su obvezujući.

Ante pita: Poštovani,
Da li je djelatnoj vojnoj osobi dozvoljeno primati od upravitelja naknadu za predstavnika suvlasnika pošto se na nju odnosi Zakon o službi u OS? (Mislim na čl 31 koji zabranjuje DVO obavljati poslove i pružati usluge pravnoj osobi) Da li se stambena zgrada uopće smatra pravnom osobom pošto nema svoj OIB? (19.12.2012)

Trenutna situacija i nedoumice dolaze iz nekvalitetnog Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Zgrade nemaju pravnu osobnost, nemaju OIB i prema tome , nitko od suvlasnika ne može potpisivati takve ugovore. Ta mogućnost je ostavljena upravitelju koji je pravna osoba. Sa jedne strane, kao suvlasnik ima pravo i dužnost sudjelovati u upravljanju, a sa druge strane postoje propisi koji ga ograničavaju.
Smatramo ipak da su ovdje jača vlasnička prava i obveze koje obavlja u ime i za račun suvlasničke zajednice kao jedan od vlasnika posebnog dijela. To znači da može biti predstavnik suvlasnika, jer na taj način štiti i svoje ustavom zagarantirano pravo vlasništva.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više