marko pita: Poštovani,
predstavnica zgrade je uz naše
odobrenje iznajmila zajedničku
prostoriju koja je
prenamjenjena u stan uz
uvijet da suvlasnici stanova
ne plačaju stubišnu rasvjetu i
lift. Podstanar je plačao
naknadu u gotovini bez računa
na ruke predstavnici, a
suvlasnici nisu imali uvid u
nikakve papire i sumnja se na
malverzaciju. Kome se mogu
obratiti i koja su prava
suvlasnika? Hvala (9.12.2012)

Predstavnica je počinila kazneno djelo ako je primala naknadu na ruke. Podnesite prijavu nadležnom sudu.

olivera pita: Molim vas lijepo za pomoć,od policije nema koristi..dali susjed može po cijele dane i do ponoći lupati,bušiti u svom stanu,veli da je na svome i da može činiti što ga je volja...on je u svojoj polovici kuće a nas troje stanara u svojoj ,naša polovica zasebna čestica..on tvrdi je on vlasnik i stubišta i prozora i svega što okružuje kuću a mi imamo samo pravo prolaza...kome se obratit...možda dorhu,nismo više pametni.....lp (9.12.2012)

Morate potražiti sudsku zaštitu. Nitko ne smije svoj posebni dio koristiti na štetan način za ostale. Postoji dokumentacija iz koje možete vidjeti stvarno stanje. Pojedinac ne može samovoljno određivati pripadnost i korištenje idealnog dijela u zajedničkoj nekretnini. To može isključivo dogovorom između suvlasnika ili na temelju odluke suda.

N.N. pita: Postovani

Dali udruga stanara ima svoj statut, tj.dali postoje nacela moralnosti u samoj udruzi po kojima neko moze ili nemoze biti predstavnik stanara?
Dali stanar koji ima vise tisuca kn duga za pricuvu moze biti predstavnik stanara?
Kako vratiti novac od pricuve koji je trosen na sudski spor protiv jednog od stanara?
Dali se iz pricuve moze namiriti toplana ako neko od stanara nije placao grijanje?

Dali zajednicki dio zgrade jednako mogu koristiti vlasnici stanova i zasticeni najmoprimci? (9.12.2012)

Udruga stanara ima svoj statut. Možete pogledati na našem portalu kako bi otprilike trebao izgledati (otvorite "Impressum").
Udruga ne donosi pravila temeljem kojih se određuje tko sve može obavljati funkcije u ime i za račun suvlasničke zajednice. Nema pisanih načela i kodeksa kojih se predstavnik mora pridržavati. Bitno je postupa u interesu suvlasničke zajednice. U svakom slučaju pri obnašanju funkcije mora se pridržavati zakonskih odredbi. Primjenjuju se pravila predviđena zakonskim aktima (ZOV i Uredba o održavanu zgrada) te sporazuma o uzajamnim odnosima u suvlasničkoj zajednici.
Nelogično je i nemoralno da bude predstavnik osoba koja ne ispunjava obveze prema zajednici. Takva osoba je kazneno odgovorna.
Ako se vodi spor protiv nekog od suvlasnika na trošak sredstva pričuve, sud će u slučaju da se isti proglasi krivim na zahtjev tužitelja, naložiti da nadoknadi troškove postupka.
Dug pojedinca prema distributeru toplinske energije se ne bi smio podmirivati sredstvima pričuve.
Zaštićeni najmoprimci koriste pravo koje im daje najmodavac

joze pita: U zgradi imamo upravitelja zgrade koji u 5 godina nije dao ni jednog izvještaja ,nikad nije bilo sastanka.A pričuva za 43 m2 se plati 308 kuna.Oko zgrade se ništa ne radi.Ali on neče da razgovara sa nikim u zgrada.Šta napravit.Molim za odgovor. Pozdrav (8.12.2012)

Jednostavno, smijenite ga odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu i imenujte novog. Ako utvrdite da vas je oštetio, podnesite i kaznenu prijavu nadležnom sudu.

nino pita: Susjed je renovirao kupaonicu i
pr tome probio rupu u zidu 30x30
ravno u spavaču sobu . štetu je
sanirao samo sa svoje strane .
više puta sam ga kontaktirao
,ali on to samo ignorira. što
učiniti?? (8.12.2012)

Ako je probio nosivi zid, upoznajte upravitelja koji ima ovlast da protiv počinitelja podnese prijavu nadležnom sudu.

Maja pita: Poštovani,dimnjaci na našoj
zgradi se ne koriste.Do danas
plaćamo uredno održavanje
istih -na prijedlog
Upravitelja.
Planom održavanja i za narednu
godinu su ti troškovi
predviđeni.
Ne želimo to više plaćati.Da
li smo u pravu?
S poštovanjem Maja Mazzi
(8.12.2012)

Ako dimnjaci nisu u uporabi, niste dužni vršiti redovite godišnje preglede. Sa tom odlukom morate preko predstavnika upoznati upravitelja. Ako ijedan suvlasnik počne koristiti dimnjake , možete sukladno Uredbi o održavanju zgrada na njega prenijeti i obvezu održavanja.
Obveza zgrade je održavanje dimnjaka u građevinskom smislu i to ako do štećenja dolazi uslijed poremećaja statike, potresa i sl. Znači, kao ista pravila kao i za ostale dijelove zgrade.

Bruno pita: Sestra i ja smo naslijedstvom
od roditelja postali vlasnici
stana od 57 m.Ja sam podstanar
sestra živi u stanu.Ja plačam
kredit za stan mjesečno isto
kao i pričuvu.Ona ne želi
,kako sam predlagao,da se stan
podijeliti u 2 manje
garsonijere jedina je opcija,
kako ona predlaže stan prodati
i novac podijeliti na jednake
dijelove.Zanima me koja su
moja prava. (8.12.2012)

Imate prava jednake vrijednosti u idealnom dijelu. Ako se ne možete dogovoriti, sud može donijeti riješenje.

Krunoslav pita: U prizemlju zgrade je postavljen bankomat gdje je trebalo biti spremište.
Vlasnik zgrade ubire zakupninu.
Mogu li suvlasnici zgrade ubirati zakupninu s obzirom da su samovoljom vlasnika ostali bez spremišnog prostora? (7.12.2012)

Ako je bankomat postavljen na zajedničkim dijelovima zgrade, svakom suvlasniku u idealnom djelu pripada dio dobiti

Davor pita: Ako zgrada ima do 3 suvlasnika da li je
moguce otvoriti racun pricuve i na koji
nacin. U ZABI kazu da je nemoguce. (7.12.2012)

Nažalost u pravu su u ZABI. Radimo na promjenama Zakona jer je to protustvano. Osporava se suvlasnicima da samu upravljaju svojim nekretninama u suvlasničkim zajednicama.

Krunoslav pita: U slučaju zaštopavanja odvodne cijevi u zidu, te izljevanja vode u stan koja je pordrla i kat ispod, tko snosi štetu nastalu stanu ispod. Vlasnik stana u kojem se dogodilo izljevanje ili se šteta može nadoknaditi iz pričuve? (7.12.2012)

Ako nije ugovorom o uzajamnim odnosima drugačije određeno, radi se o zajedničkoj infrastrukturi i rješava se sredstvima pričuve. Međutim ako je do zaštopavanja došlo uslijed nemara suvlasnika, isti je dužan snositi posljedice.

Siniša pita: Upravitelj tvrdi da su Zakonom sve zgrade u Republici Hrvatskoj obvezne izvršiti povezivanje ugovora o vlasništvu posebnih dijelova (stanova) u zemljišne knjige i riješiti statuse zgrada i posebnih dijelova u njima. Te da postupak treba poćeti do 29.12.2012. Je li to točno? Također traži naknadu za taj rad. Koji su krajnji rokovi za povezivanje? (7.12.2012)

To je obveza. Rok je bio do kraja ove godine, ali se očekuje produženje do 2015 g.

J. pita: Nas nekoliko nezadovoljnih suvlasnika radom predstavnika suvlasnika (čiji rad ocjenjujemo netransparentnim i protivan interesima suvlasnika (sam odlučuje o radovima i izabire ponude, ne traži suglasnost Vijeća koje djeluje i sl. protivno Međuvl. ug.)o istom je obavijestilo upravitelja.
Molim savjet za pokretanje sudskog postupka (6.12.2012)

Nekoliko suvlasnika može pokrenuti inicijativu za promjenu predstavnika. Pripremi se prijedlog za donošenje odluke o promjeni predstavnika. Ako se prijedlog usvoji od strane natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu, na temelju tih rezultata napiše se odluka koja se dostavi upravitelju. Upravitelj nema pravo odlučivanja o izboru predstavnika.

Davor pita: Poštovanje, jedan dio stanara ne plaća pričuvu, a upravitelj uporno izbjegava pokrenuti ovrhu (ili sudski postupak) nad neplatišama. Da li je upravitelj po zakonu dužan pokrenuti ovrhu? Da li radi neizvršenja navedenih obaveza svaki pojedini stanar može protiv upravitelja pokrenuti postupak na teret računa zgrade ili je za to potrebna natpolovična većina? LP (6.12.2012)

Upravitelj je dužan pokrenuti postupak protiv suvlasnika koji ne plaća pričuvu. Postupak se pokreće u ime i za račun suvlasnika. Upravitelj koji to ne izvrši, te nastane zastara (tri godine) može se sudskim putem prisiliti da nadoknadi štetu zbog svog nemara.

MILIĆ pita: Da li je za ugradnju video nadzora u stambenoj zgradi potrebna 51%-tna ili 100%-tna suglasnost suvlasnika?
Je li dozvoljeno snimanje privatnih garažnih vrata i unutrašnjosti stubišta? (6.12.2012)

To je pitanje koje se često javlja u novije vrijeme. Po nama zastarjeli propisi takve poslove stavljaju u izvanredne i potrebna je suglasnost svih suvlasnika.
Naše je mišljenje da Zakon treba pod hitno mijenjati jer je postavljanje video nadzora mnogim zgradama uštedjelo značajna sredstva (manje oštećenja u dizalima, manje boravka nepoželjnim osobama u zgradama, manje namjernih oštećenja.

ivan pita: Poštovani,
Može li podstanar biti
predstavnik suvlasnika u
zgradi koja je etažirana?
Upravitelj ne želi predočiti
potpise koje su vlasnici
kafića navodno sakupili za
podstanara, te uz njegov
supotpis "izvodi radove". Znam
da su neki potpisi
krivotvoreni. Što nam je
činiti?

(5.12.2012)

Nije isključena mogućnost da suvlasnici izaberu za predstavnika drugi osobu koja nije vlasnik stana. Međutim , svaki suvlasnik mora biti upoznat sa tim prijedlogom i konačnim rezultatima izjašnjavanja. Svaki suvlasnik ima pravo uvida u rezultate izjašnjavanja. Ako ju to ne bude omogućeno nije dužan poštivati odluku koja nije donesena na zakonit način.
Ako ste sigurni da postoje krivotvoreni potpisi, to je već kazneno djelo što možete prijaviti nadležnom sudu.

ivan pita: Poštovani,
Molim vas da mi odgovorite
protiv koga podnosim sudsku
tužbu, protiv ureda državne
uprave koji je bez moje
suglasnosti izdao kafićima
Rješenje za pružanje
ugostiteljskih usluga na
dvorištu koje je zajedničko
ili protiv vlasnika kafića
koji su postavili stolove i
stolice i takove usluge
pružaju. Dvorište je
vlasništvo svih vlasnika
stanova i poslovnih prostora
sukladno veličini udjela, te
je na jednom djelu određeno
parkiralište sukladno
građevinskoj dozvoli.

Hvala. (5.12.2012)

Žalite se višim institucijama u tijelima nadležne uprave. Ujedno možete podnijeti tužbu nadležnom sudu protiv vlasnika kafića zbog protupravnog korištenja zajedničkih dijelova nekretnina radi ostvarivanja osobne koristi.

STIPE pita: DA LI JEDNA ZGRADA SA DVA ULAZA
MOŽE SLUŽBENO IMATI DVA
PREDSTAVNIKA SUVLASNIKA.
OVO NAM OSPORAVAJU U GSKG BEZ
IKAKVOG OBJAŠNJENJA (5.12.2012)

Mogu, ali ne mogu predstavljati svaki ulaz zasebno. Predstavljaju cijelu zgradu i to na način koji reguliraju među-vlasničkim ugovorom. O tom ne odlučuje upravitelj nego suvlasnici.

Mirjam pita: Poštovanje! Vlasnica sam apartmana na moru u zgradi s ukupno 5 suvlasnika. Dvojica suvlasnika na pročelje zgrade, tj. na fasadu montirali su tende, koje izlaze van zidane ograde terasa. Da li su za taj zahvat trebali pribaviti suglasnost ostalih suvlasnika? (5.12.2012)

Da, ako na taj način štete ostalim suvlasnicima.

Veki17 pita: Većinski vlasnik zgrade,
ujedno i investitor
(novoizgrađena zgrada sa 16
stanova,4 su prodana, ostalo
je neprodano) želi da stanari
(njih 4) plaćaju pričuvu u
iznosu od 2,61kn/m2, dok za
svoje neprodane stanove
predlaže iznos pričuve od
0,20kn/m2. Ima li na to pravo
i postoje li zakonski okviri
koji mu to omogućuju? Je li to
fer prema stanarima, obzirom
da većinski vlasnik u
razmjerno manjem udjelu
sudjeluje u pričuvi? Hvala (5.12.2012)

Kao većinski vlasnik može donositi samo zakonite odluke. Prema tome, odluka da za svoje neprodane dijelove plaća po umanjenom koeficijentu je protuzakonita.

Blaženka pita: Poštovani,

Živim u prizemlju stambene zgrade.Vlasnik stana iznad je srušio nosivi zid, bez mog aznanja i bilo čijeg odobrenja. Da li je to smio učiniti?Iz tog stana se čuje buka, svi razgovori, da li to ima veze s rušenjem nosivog zida? (5.12.2012)

Nije smio rušiti nosivi zid bez lokacijske dozvole izdane od nadležnog tijela za urbanizam koje može dobiti nakon prethodno pribavljene suglasnosti svih ostalih suvlasnika.Dozvolu može dobiti nakon ocjene nadležnog tijela da neće biti narušavanja statike ili drugih oblika štetnih utjecaja.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više