marko pita: U stanu ispod mene susjeda i njena kćer po cijele dane vježbaju klavir.Zvuk je preglasan,i uznemiravajući jer se tu radi o neprestanom ponavljanju vježbi.Na pokušaj dobrosusjedskog obraćanja i traženja da se postavi neka zvučna izolacija, oni su se oglušili i rekli da ostaje da ćemo se iseliti ili mi ili oni.Da li ih mogu po ikakvoj osnovi prijaviti i kome tj. da li postoji zakon na koji se mogu pozvati. (25.11.2012)

Možete prijaviti policiji koja će ih vjerovatno samo upozoriti. Ako je to stalno stanje, ostaje vam zahtjev sudu da im odredi pravila ponašanja zbog činjenice da vam ometaju normalan život u vašem stanju.

ivan pita: Poštovani, neki suvlasnici su u
svoje garaže priključili struju
i spojili se na zajednički sat u
stubištu neovlašteno. Na koji
način podnijeti prijavu, odnosno
kako riješiti navedeno stanje?
Hvala. (25.11.2012)

Obavijestite HEP. Ako se utvrdi istinitost vaših navoda, vjerovatno će suvlasnička zajednica morati podnijeti prijavu za krađu na štetu suvlasničke zajednice. HEP u ovoj situaciji nije oštećen jer se redovito naplati sva potrošnja kroz redovne račune.

ivan pita: Poštovani, zašto netko
(kafić) može pretvoriti
zajedničko dvorište u terasu
za kafić i dobiti rješenje od
ureda državne uprave. Dvorište
je zajedničko,jer da nije tako
ja ne bi kupio stan u toj
zgradi. Potpis nisam dao,
protiv koga podnosim sudsku
tužbu, protiv ureda državne
uprave koji je izdao rješenje
za pružanje usluga na
zajedničkom dvorištu (bez mog
potpisa)ili protiv vlasnika
kafića. Mogu li postaviti
kiosk i 5 stolova te pružati
ugostiteljske usluge ispod
svog balkona? Hvala.
(25.11.2012)

Najprije morate vidjeti dali ste vi zaista suvlasnik u idealnom dijelu okućnice na kojoj je postavljena terasa. Ako ste suvlasnik, zanemarite sve postupke osim nadležnog suda koji će postupiti po vašoj prijavi.

Pitanje, možete li postaviti kiosk i stolove, upućujte na pogrešnu adresu.

Renata pita: Mora li dimnjačar koji ima koncesiju za taj dio grada imati ugovor sklopljen sa našim upraviteljem da bi mogao itervenirati na našoj zgradi? (25.11.2012)

U svakom slučaju to pitanje treba biti riješeno Ugovorom o uzajamnim odnosima u odredbi koja govori na koji način će upravitelj regulirati pitanje održavanja dimovoda. U svakom slučaju, dimnjačar mora biti licencirana fizička ili pravna osoba.

Renata pita: Za što mogu tužiti predstavnika koji mi svaki mjesec doda jednog člana domačinstva kao osobu za plaćanje vode.( radi se o psu, i stavljeno je u međuvlasnički ugovor) ali nebi li te odluke natpolovične većine stanara trebale pratiti zakon. Bojim s ešto sve može odlučiti naša natpolovična većina. (25.11.2012)

Već smo u više navrata odgovarali na slična pitanja. Sada vi postavite sebi pitanje;
-Dali je za potrebe održavanja higijene psa potrebna voda?

Rijeka pita: Molim informacija da li postoji kakva
mogucnost sufinanciranja termo
fasade ili grijanja na bazi obnovljivih
izvora energije u Pgz kod privatnih
stambenih objekata ? (24.11.2012)

Trenutno nema nijedan program. Postoje najave od strane Vlade RH da će se otvoriti i te mogućnosti.

Snježana pita: Poštovani!
Ispod moga stana je poslovni prostor u kojem će biti ljekarna. Posve mi je jasno da ljekarne moraju imati posebno osvijetljeni znak (zeleni svijetleći“križ”). Taj znak biti će montiran točno ispod prozora spavaće sobe (blinkat će cijelu noć). Molim Vas da mi odgovorite da li ja kao vlasnik stana mogu zahtijevati da se taj znak pomakne na drugo mjesto i kome da se obratim? Zgrada je nova i još nije upotpunosti useljena.
Zahvaljujem (24.11.2012)

Imate pravo zahtijevati da se znak postavi na način da vam ne ometa normalno korištenje vašeg stana. Imisije svjetlosti, zvukova ili mirisa su u nadležnosti sanitarne inspekcije

NIKICA pita: Oko prozora s unutarnje strane stana vlaži, bubri i otpada boja s knaufa. Budući je propuštanje s vanjske strane (vjerojatno fasada oko prozora) pokriva li pričuva popravak (unutarnji, vanjski ili oba)? (24.11.2012)

Potrebno je da to pregleda stručna osoba. Ako se utvrdi da je uzrok loša izvedba u građevinskom smislu, rješava se sredstvima pričuve, osim ako je suvlasnik nekim svojim nestručnim zahvatom prouzročio opisano stanje.

Maki pita: Kupila stan u zgradi -u zk izvatku nije bilo negativnih zabilježbi-bahati suvlasnici proširili gabarite za 300m2, sad me hoće prisiliti na legalizaciju njihove bahate dogradnje,stan ne mogu etažirat,nadležna inspekcija ne radi svoj posao,sud brisao zabilježbu da zgradi nedostaje uporabna,jedno kaotično stanje,gdje nadležne institucije ne rade i ne čine ništa.Kako primorati inspekcijske službe da utvrde na zgradi šta je legalno a što ne- a to im je naloženo i presudom Visokog upravnog suda. Hvala (24.11.2012)

Prema odredbama kupoprodajnog ugovora vi ste vlasnik posebnog dijela i tu je i vaša stvarno-pravna odgovornost. Sve ono što je investitor izgradio protupravno je njegova odgovornost. Niste dužni sudjelovati u troškovima koji slijede radi legalizacije ili drugih pitanja vezano za te dijelove.
U slučaju da postoji nešto što nije legalno na vašem posebnom dijelu, a da za to vi niste znali, odgovoran je investitor.

Renata pita: Kako se spasiti od toga da ti predstavnik svaki mj. poveća broj osoba za plaćanje vode, zato što imaš psa.
Skupo je svaki mjesec nositi u Vodoprivredu izjavu o broju članova domaćinstva ovjerenu kod javnog bilježnika. (23.11.2012)

Bilo bi bolje da predložite suvlasnicima da donesu odluku o načinu raspodjele potrošnje vode koja bi obuhvatila i onu vrstu životinja, kućnih ljubimaca, za čije održavanje higijene je potrebna voda. Normalno je da je za potrebe životinja nužno osigurati vodu, ali je razlika između ptice i psa velika. Prema tome, odluka se formulira tako da se uz konzultacije sa veterinarskom službom procjeni potrebna količina vode za pojedine vrste životinja.

Renata pita: apostoji li ijedna mogućnost promjene predstavnika bez potpisa nadpolovične većine udjela, kada predstavni onih 49 posto potpuno ignorira u pisanoj i usmenoj komunikaciji.Ne želi sazvati sastanak, ne želi dati račune i ostale papire, ne želi se očitovati na ni jedan zahtjev, dakle mi smo mrtvaci, a ostali mogu dobiti što požele.Tako nama može poplavljivati stan dok netko drugi iz troška pričuve postavlja parkete, dakle tražimo rupu u zakonu, da ga se riješimo,radi se o bivšem JNA zaštrašivaču. (23.11.2012)

Nema mogućnosti bez odluke natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Pojedinac ili manjina imaju mogućnost zaštite svojih prava putem redovnog sudskog postupka. Morate dokazati štetno djelovanje predstavnika.

TAMARA pita: halo, kome se vise obratiti protiv "psiho terora" nase sustanarke, a koja kao drzavni gradevinski inspektor uzima sebi za pravo da se ponasa kako se ponasa.. naime sredili smo fasadu nase zgrade nakom 1936 prvi put, ona je bila protiv i to je pokazala i stim sto izvoditelju nije dozvolila farbanje unutarnjih zidova na njenom bakonu, kao i metalne drzace, koje je ona demostrativno ostavila tamno zelene boje, dok su svi ostali svijetli krem boje! nasa zgrada je na taj nacin unakazena !sto ciniti? (23.11.2012)

Pošaljite dopis resornom ministarstvu.

goran pita: poštovani
interni sat za vodu stana je pokazao 4mkubna,a predstavnik suvlasnika je u vodovod predao utrošak vode i na računu od vodovoda sam dobio 10 mkubnih. šta uraditi? tužiti predstavnika? (22.11.2012)

Morate provjeriti stanje potrošnje kod ostalih suvlasnika. Ako su svi dobili povećanu potrošnju postoji mogućnost gubitaka uslijed kvara na instalacijama. Ako je to samo slučaj kod vas, odgovoran je predstavnik.

ljerka pita: za etažirani stan jeli dovoljan kontrolni vodomjer (22.11.2012)

Kontrolni vodomjer ili razdjelnik nije zakonito mjerilo i služi samo za raspodjelu potrošnje između korisnika unutar suvlasničke zajednice. Zbroj očitanja takvih vodomjera treba biti jednak ukupnom čitanju na glavnom vodomjeru. Ukoliko se javlja razlika, ista se dijeli na sve učesnika proporcionalno potrošnji.

Robert pita: Stan koji se nalazi ispod toplane je poplavljen radi puknuća neke cijevi u toplani.Tko treba sanirati štetu i šta učiniti ako se to desi ponovo?Mora li firma koja se bavi toplinarstvom plačati pričuvu ili na neki način brinuti o zgradi u kojoj se nalazi toplana? (22.11.2012)

Zbog rizika od štetnih posljedica uslijed lomova i puknuća, uglavnom se sklapaju police osiguranja koje pokrivaju takve rizike. Ukoliko vlasnik toplane nema takvu policu, dužan je sanirati posljedice koje nastanu za druge uslijed kvarova ili drugih štetnih događaja.

Marina pita: Zgrada je na Lošinju i ima upravitelja iz Pule koji je određen od strane Grada. S njim smo nezadovoljni pa me zanima kako ga promijeniti kad je jedini potpisao ugovor s gradom. Možemo li ga nekako prisiliti na obavljanje njegovih dužnosti i koliki je postotak stanara potreban za suglasnost o popravku krova koji prokišnjava. Želimo popraviti dio, a on nas prisiljava na cijeli krov mada je dio saniran. (22.11.2012)

Vi ste dobili upravitelja kojeg je imenovao grad na temelju zakonske obaveze. Vi i sada možete donijeti odluku natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu o redovnom imenovanju upravitelja. Možete odlučiti da to bude sadašnji ili neki drugi.
Prednosti izabranoga upravitelja su u tome što on provodi vaše odluke, dok imenovani provodi mjere kojima se održava zgrada. Posebno je interesantno pitanje krovova zgrada. Oni koji žive ispod krova koji prokišnjava žele da se isti zamjeni novim jer im česti popravci ne donose sigurnost. Drugi sa nižih katova uglavnom smatraju da to nije nužno.
Za sanaciju krova koji prokišnjava nije uopće potrebna suglasnost jer se radi o nužnom zahvatu koji ne trpi odlaganje. Suvlasnici sudjeluju samo u izboru najpovoljnijeg rješenja.
Praksa je pokazala da česti popravci odnesu više novca nego li jednokratni zahvat na zamjeni novim pokrovom.

Ivana pita: Poštovani,
zajednički prostor u zgradi
(koji smo inače iznajmljivali)
nasilno je zauzeo jedan od
sustanara i pretvorio u stan u
kojem i živi. da ne ulazim u
detalje, moja pitanja su:
1. koliki postotak stanara
treba dati suglasnost za
poduzimanje pravnih radnji
(vlasnička tužba, kaznena
prijava, naknada štete)?
2. posebno Vas molim da mi
objasnite kako se računa
ukupan broj stanara u zgradi a
čije potpise skupljam? svaki
stan=jedan potpis? (što s
djecom, neprijavljenima,
podstanarima...) (22.11.2012)

Ako se postupak pokreće na temelju odluke suvlasničke zajednice (51% po udjelu u vlasništvu, vodi se na teret sredstava pričuve. U protivnom , podnositelj tužbe snosi troškove do konačnog sudskog riješenje.Okrivljeni je dužan nadoknaditi sve troškove.
Pravo potpisa imaju isključivo gruntovni vlasnici.

anka pita:
Što se može napraviti
ako su u stanu IZNAD mene
podstanari koji neprekidno i
NAVEČER u 23,24 sata za
njih nije bitno da li je
noć ili dan- neprekidno
lupaju, premještaju namještaj
bacaju lupaju s vratima,.. i
ostalo. To se radi svaki
dan, gotovo nemoguće.
Upozorila sam vlasnicu
stana kao i upravitelja.
Što se ili tko može nešto
učiniti!?

Zahvaljujem (22.11.2012)

Ostaje vam tužba sudu protiv vlasnice radi ne primjerenog korištenja stana. Vlasnica je dužna uspostaviti pravila ponašanja podstanara. Oni ne smiju svojim načinom ponašanja ugrožavati vaša prava na normalan život u vašem stanu.

Snježana pita: Poštovani,
Zgrada je sagrađena na jednoj k.č. i sastoji se od dva ulaza "A"&"B". Upravitelj je dozvolio da se ulazi financijski odvoje (svaki ima svoj račun i predstavnika)uz potpise nadpolovične večine suvlasnika svakog pojedinog ulaza.Upravitelj upravlja cijelom zgradom. Ulaz "B" želi smijeniti upravitelja. Upravitelj zgrade daje mišljenje da za tu odluku treba suglasnost cijele zgrade. Da li su odluke o "odvajanju", računu i predstavniku legalne jer za njih nema sugl. oba u ulaza tj.51% ? (22.11.2012)

Jedna zgrada je cjelovita zajednica bez obzira na razdvajanja računa zbog specifičnosti svakog ulaza. Njima je ostala zajednička obveza krov, fasada i zajednička infrastruktura. Prema tome , ne mogu se izdvajati ako nemaju suglasnost natpolovične većine po udjelu u vlasništvu cijele zgrade.

Mihaela pita: Manja stambena zgrada gdje postoji jedan većinski vlasnik, samo jedan stan nije u njegovom vlasništvu. Kako se može regulirati postavljanje reklame na bočnu fasadu zgrade odnosno može li većinski vlasnik sam potpisati ugovor i može li sredstva dobivena od reklame koristiti za zajedničke troškove zgrade ili mora dio zarade dijeliti s vlasnikom ovoga jednoga stana? (22.11.2012)

Vlasnik stana polaže pravo na idealni dio prihoda od reklame.
Ako nije suglasan sa odlukom i načinom namjene sredstava, svoje pravo mora tražiti sudskim putem.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više