Nevenko pita: Koliki je maksimalni iznos (postotak) kojeg upravitelj može naplatiti za svoj posao?
Mora li zgrada s 4 stana (~250m2)imati upravitelja? Uplatom naknade upravitelju, osiguranja, dimnjačarskih usluga i servisiranja protupožarnih aparata na računu nam ne ostaje sredstava za održavanje zgrade. (21.11.2012)

Nije zakonom predviđena visina naknade za upravitelje. To je pitanje dogovora između suvlasnika i upravitelja.

Vladimir pita: U stanovima stanari drže kucne ljubimce a ne placaju vodu, struju stubišne rasvjete i struju za lift a potroše više nego jedan stariji umirovljenik. Kada će to biti regulirano Zakonom? (21.11.2012)

Dobro pitanje!
Zakonodavac nije predvidio nikakve norme kojima bi se suvlasnici obvezivali na takva pojedinačna pitanja. Međutim, kazao je da suvlasnici donose odluke o načinu raspodjele potrošnje. Suvlasnici odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu mogu obvezati i vlasnike životinja na plaćanje dijela troškova.
Ipak , očekuje se i zakonsko rješavanje sličnih pitanja prema kojima će se mjeriti potrošnja vode. Svaki stan bi trebao imati svoje zakonito mjerilo pa onda neće biti bitno dali se voda troši za potrebe ljudi ili životinja.

tina pita: Poštovani!
Izabrana sam sa strane
sustanara za predsjednika
ulaza sa 4 stana zanima me
samo da li po zakonu i postoji
li neki članak zakona za
primanje naknade za to mjesto,
budući da za razliku od drugih
stanara imam troškove vezano
za pitanje zgrade. ? da li
imam pravo na traženje ikakve
naknade . hvala (21.11.2012)

Zakonom to pitanje nije regulirano. To je stvar dogovora između suvlasnika.

leona pita: Imam problem sa stanarom koji zivi ispod
mene,naime oko ponoci zalio mi se da
uvjek cuje moj hod po stanu i da ce da
me zbog toga prijavi policiji,i ako je bio
previse neprijatan prema meni a ja nisam
znala da mu pravim takve probleme
interesuje me da li on ima pravo da me
prijavi ili tuzi zbog toga,moja priroda je
takva da imam jake pete i prosto ne mogu
da sprijecim malo jace udaranje u pod
malo mi je nelogicno da ja moram na
primjer da po cijelom stanu zbog njega
stavim tepih ili nesto drugo. (21.11.2012)

Mnoge zgrade imaju takvu međukatnu konstrukciju da nije postavljena kvalitetna zvučna izolacija. Zvukovi prolaze kroz ploču i morate razumjeti da nije ugodno kad s to čuje u neko doba noći kad je mir svugdje oko nas. Sigurno da se to manje primjećuje u toku dana kada sa svih strana dolaze razni zvukovi.
U sličnim situacijama mi savjetujemo da se potraži riješenje i savjeti od stručnih osoba kako bi se poboljšala zvučna izolacija.
Vrijedi uložiti u to riješenje jer se na taj način održavaju i dobrosusjedski odnosi. Najgore je kad se odnosi uređuju sudskim putem.

Jelena pita: Postovani,
Zivim u zgradi i preko dana volim da
pustam malo glasniju muziku dakle od
14h do 16h. Muzika nije previse glasna ali
je dovoljno jaka da je cuje stanar ispod
mene pa me interesuje imam li pravo da
slusam u odredjeno vrijeme preko dana
glasniju muziku ili ne?
Unaprijed Hvala. (21.11.2012)

Možda je dobro da se ne razmišlja o zakonskom pravu nego o dobrim ljudskim običajima. Probajte se malo staviti u njegovu poziciju. Oni koji pišu pravila i zakone, uglavnom nisu u vašoj poziciji i za njih je to tehnička stvar.
Postupajte po savjesti i ne radite ono što ne želite da vama drugu rade.
Nekad su postojala pisana pravila i zakonske odredbe o tim pitanjima, danas je najčešće to pitanje prepušteno na svijest građana.

GORAN pita: poštovani,,,na mup-u prilikom prijave za novu osobnu,temeljem kupoprodajnog ugovora o kupnji stana,rekli su mi da je kupoprodajni ugovor zastario.napravljen je 2007god. dali je to moguće? (21.11.2012)

Kupoprodajni ugovor je dokaz vlasništva, ali najprije služi za uknjižbu u gruntovnicu. Uknjižite vlasništvo, uzmite vlasnički list i nitko vam neće više postavljati pitanja.

JAKŠIĆ pita: Pozdrav, evo ovako kratko i jasno!

Dal je investitor dužan nabaviti i montirati PP APARATE sa pratećom opremom, kao i kutije(sa staklom) za PP aparate!? Ako nije montirao i nabavijo kutije, dali je predstavnik stanara za nabavku kutija PP aparata treba suglasnost svih suvlasnika ili je dovoljan 51%?
Hvala još jednom, uvelike ste mi pomogli već par puta.
(21.11.2012)

Prilikom vršenja pregleda zgrade radi dobivanja uporabne dozvole, investitor je trebao osigurati opremu za zaštitu od požara. Međutim , u mnogim zgradama se dogodilo da su protupožarni aparati selili sa investitorima na nove zgrade radi pregleda.
Pretpostavljamo da prilikom kupnje u ugovoru niste naveli sve detalje, pa ćete vjerovatno morati kupiti novu opremu. Pošto je to zakonska obveza, pronađe se najpovoljniji dobavljač putem suglasnosti natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Željka pita: Pozdrav,htijeli bi smjeniti predstavnika stanara,ali s obzirom da su u vlasništvu zgrade Grad Zagreb,Zagrebački holding i kupci stanova(fizičke osobe),zanima nas u kojem omjeru mora biti broj potpisa za smjenu predstavnika?Da li se u ovom slučaju pribrajaju glasovi samo stanara i/ili Grada i ZGH?Ne znamo šta nam je činiti,a uvidom u kartice GSKG vidimo da se naš novac rasipa bez našeg znanja.Inače Holding je izabrao na svoju ruku predstavnika jer se prvi doselio u zgradu bar tako kaže predstavn. (21.11.2012)

Svi suvlasnici sudjeluju u donošenju odluke, bez obzira dali su to društveni ili privatni subjekti. Potrebna je suglasnost od 51% suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Ako vidite da se novac troši nenamjenska , i manjina, odnosno pojedinac može svoje pravo štititi putem nadležnog suda.

Darko pita: Može li Sud časti pri HGK natjerati investitora da mi da na uvid izvedbeni projekt i građevinski dnevnik,koji su potrebni za sanaciju krova?U Gradu ta dokumentacija ne postoji. (21.11.2012)

Ako se radi o starijoj zgradi, postoji vjerojatnost da je zbog nekih okolnosti "zagubljena" dokumentacija. Međutim , ako se radi o novim zgradama, postavite pitanje odgovornoj osobu u odjelu za urbanizam nadležnom za vaše područje jer oni u arhivi moraju imati primjerak građevinske dokumentacije.

Pitanje "Suda časti" pri HGK mi ne možemo komentirati.

Ivana pita: Poštovani,
u mojoj zgradi se svađaju oko međuvlasničkog ugovora koji dvoje ne žele potpisati može li ih se sudski prisiliti (znam sigurno da se 1 može tužiti, ali mogu li dvoje?).
Isti ne žele potpisati jer zahtijevaju vraćanje pričuve predstavnice stanara jer je po novom mjerenju arhitekta utvrđeno da ona ima 12m2 više (od obračuna prije 10 god), a ovo dvoje zahtijeva da ona taj novac vrati. Ima li pravnog temelja za to? Hvala, (21.11.2012)

Međuvlasnički ugovor je pravno valjan kad je usvojen na temelju suglasnosti 51% suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Za neplaćanje pričuve zastara nastupa nakon tri godine ako se u tom periodu ne pokrene postupak. Iz toga proizlazi da se može tražiti plaćanje za zadnje tri godine.

Sanela pita: Imali smo podstanare 10god. koji
nisu podmirivali mj.rcn. točnije
pricuvu,vodu,struju i par zadnjih
najamnina. Mi smo im dali rok
mj.dana da isele uz dogovor da plate
naknadno sto nisu. Pa me zanima
kako ih pravno tužiti, gdje i kako??
Jer nam dolaze ovrhe sa svih
strana!! (19.11.2012)

Ako imate potpisan ugovor o najmu stana, kojim ste regulirali prava i obveze podstanara, možete pokrenuti sudski postupak protiv njih.

DENIS pita: DA LI SE IZ ZAJEDNIČKE PRIČUVE MOŽE SANIRATI ŠTETA SUSJEDU U STANU ISPOD MOGA. IZ PERILICE SUĐA PUKLA JE PLASTIKA KOJA DOVODI VODU I VODA JE MALO PRODRLA I NAPRAVILA SE FLEKA SUSJEDU ISPOD MOGA STANA NA STROPU. HVALA (19.11.2012)

Ako šteta nastupila zbog kvara na vašim uređajima a da to ne pokriva polica osiguranja, dužni ste osobno sanirati nastalu štetu.

Mihael pita: Ured za gospodarstvo i sanitarna inspekcija izdali su teh.uvjete za kafić ispod mojeg stana sa ventilacijom čiji je izlaz ispod moje lođe.Neznam da li u tome sudjeluje ured za graditeljstvo.Iz razloga što od smrada od dima i para nisam mogao koristiti lođu tako otvorenu, istu sam zagradio sa pvc prozorima.Da li trebam podnositi zahtjev za legalizaciju tih prozora ili je sa tim tehničkim uvjetima ozakonjen i taj moj zahvat. U uredu za graditeljstvo neznaju što bi odgovorili. Hvala (19.11.2012)

U posljednje vrijeme se dosta priča o legalizaciji. Između ostalog spominju se i lođe i balkoni. Vi ste dobili odgovor od nadležnih , i logično je da ni mi ne možemo dati konkretan savjet.
Koliko i razumijemo, trebalo bi podnijeti zahtjev za legalizaciju. U svakom slučaju, nadamo se da će u nadležnim uredima za urbanizam dobiti detaljnije tumačenje.

Boris pita: Zgrada sa 36 stanova i novinska kuća (NK) su na istoj parceli.Imamo zajednički račun kod Upravitelja.NK ima veći udio kvadrata i 1 od 10 katova u zgradi.NK kao većinski vlasnik samovoljno bira predstavnika,a za sve što želimo urediti na zgradi trebamo odobrenje većinskog vlasnika.NK sada prodaje nekretnine na svom dijelu parcele, a novi kupac će također biti većinski vlasnik.Kako da se mi stanari zaštitimo i ima li načina da se odvojimo od zajednice sa većinskim vlasnikom.Pomaže li parcelizacija (19.11.2012)

Zakonsko je pravo da se sve odluke donose na temelju većinskog udjela u vlasništvu. Međutim, svaki suvlasnik ima pravo zaštite pred nadležnim sudom ukoliko su to za njega štetne odluke.
Ako se radi o dva samostojeća objekta, nema zapreka za razdvajanje.
Izdvajanje iz zajednice nije moguće ako se radi o jednoj zgradi. Međutim možete zahtijevati oslobađanje od dijela troškova za one dijelove koje većinski vlasnik u kojima većinski vlasnik proizvodi veće troškove sa računa pričuve.

Davor pita: Poštovani,
živim u zgradi te imam problem sa predstavnikom stanara u vezi vode.Plaćamo vodu prema članovima kućanstva no predstavnik mi je rekao da će me tužiti zbog moje djevojke koja nije prijavljena na mojoj adresi iz drugog je grada te povremeno dolazi kod mene no predstavnik me viđa sa njom te misli da živi kod mene iako sam mu pokušao objasniti da ne živimo skupa.Da li bi trebao djevojku prijaviti i da li postoji mogućnost da me predstavnik tuži?Unaprijed hvala na odgovoru (17.11.2012)

Ako sa vama boravi osoba koja nije član kućanstva, dužni ste je prijaviti radi raspodjele potrošnje vode. Nema posebnog pravila, ali suvlasnici mogu posebnom odlukom ton regulirati.Može se uzeti primjer da neka osoba mjesečno boravi 15 dana u vašem stanu, može se odrediti 1/2 prosječnog udjela obračuntog za člana kućanstva.

Marija pita: Još jedno pitanje: može li investitor koji je i vlasnik zgrade etažirati sve prostorije u zgradi (spremišta, podrumske prostorije) i prodavati ih zasebno? Jer ovaj to i čini. Cijene tih prostorija su bezobrazno visoke. Te dokad nas može zavlačiti činjenicom da nije još prodao sve stanove i prostorije pa ne možemo dobiti upravitelja zgrade? Struju za rasvjetu na hodniku mu također mi plaćamo. A uvidom u ZK on je vlasnik još nekoliko stanova. Stanova i poslovnih prostora je 20-tak ukupno. (15.11.2012)

Vi ste kupili nekretninu i u ugovoru su vam je navedeno što istoj pripada. Svi dijelovi koji nemaju zajedničku namjenu
su vlasništvo investitora. Vi imate pravo uvida u građevinsku dokumentaciju i ukoliko primjerite naknadne promjene promjene stanja u građevinskom smislu unutar zgrade, možete obavijestiti građevinsku inspekciju koja će utvrditi dali se radi o zakonitim zahvatima.

Marija pita: Poštovani, kupila sam stan u novoj zgradi koja ima otvorene hodnike - bez prozora i snijeg i kiša ulaze u hodnik zgrade. Primopredaja još nije napravljena. Investitor ne želi zatvoriti hodnike jer tvrdi da projektant nije zgradu drugačije zamislio. Svi stanari se žale na isto. Investitor još nije prodao sve stanove i nemamo upravitelja zgrade. Također nemamo ni označena parkirna mjesta te se bilotko može uparkirati na naša mjesta. Imamo li pravo da se to riješi u što kraćem roku? Zahvaljujem. (15.11.2012)

Imate prava koja ste regulirali ugovorom prilikom kupnje stanova. Sve ostalo morate vidjeti u građevinskoj dokumentaciji. Ako primijetite da investitor nije poštovao uvjete, imate pravo zahtijevati da ih ispuni.
U protivnom , za poboljšanje uvjeta ćete morati izdvojiti nova sredstva.

Goran pita: Poštovani,
zanima me da li je moguće da
predstavnik stanara bude netko
tko nije vlasnik ili suvlasnik, jer u
ZOV-u stoji da može biti vlasnik ili
suvlasnik, a ne da mora? Molio
bih pojašnjenje. (15.11.2012)

Točno je . Nije izričito kazano da mora biti suvlasnik pa se i pojavljuje u praksi da neke zgrade imaju predstavnike koji čak i ne stanuju u tim zgradama.

Mario pita: U zgradi se u poslovnom prostoru u prizemlju namjerava otvoriti automat klub. Za propisane MTU potrebna im je i suglasnost predstavnika stanara. Je li je predstavniku za potpis potrebna samo nadpolovična većina suvlasnika ili 100% potpisa suvlasnika da bi on tu suglasnost mogao potpisati? (15.11.2012)

Za prenamjenu prostora nije potrebna suglasnost ostalih suvlasnika. Suglasnost je potrebna ako se vrše promjene u građevinskom smislu (nosivi zidovi, nova vrata ili prozori i sl.) U tom slučaju potrebna je suglasnost svih suvlasnika na temelju vlasnik traži od strane nadležnog tijela za urbanizam dozvolu za provođenje zahvata.

grujica pita: postovani!
vec sam postavio pitanje ali
vjerojatno ne dobro...Po
ostavinskoj raspravi vlasnik
sam 1/4 stana od 47m2, U tom
stanu ne zivim, ne dolazim,
nisam prijavljen, a u stanu
zive 3
ostala suvlasnika. Da li sam
duzan placati vodu ja ili oni
koji zive u stanu.
Pitam, jer mi je dosla ovrha
da platim potrosenu vodu kao
vlasnik 1/4 stana.
Molim vas za savjet.
Hvala
Hvala i za prvi odgovor. (14.11.2012)

Vodu plaćaju samo oni koji je troše. Podnesite prigovor na riješenje o ovrsi i dokažite da ne stanujete u zgradi.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više