Daniel pita: Postovani,
Imam problem sa predsjednikom
ulaza,dakle on ne objavljuje spisak
na kojem stanariogu da vide koliko se
i na sta su se pare potrosile placao
sam par mjeseci alisam sad prestao
jer koliko sam mogao da primijetim
satim parama niko ne zna sta se
desava,ne mogu nikako da dodjem
do predstavnika jer nemam vremena
pa me interesuje imam li pravo da ne
placam stanarinu sa obzirom na to da
se ne zna na sta se pare trose i sta
mogu da uradim povodom ovoga?
Unaprijed hvala. (3.11.2012)

Nije vidljivo iz kojeg se mjesta javljate.
Za održavanje zgrade suvlasnici na zajednički račun uplaćuju sredstva pričuve koja su namjenjena održavanju zajedničkih dijelova zgrade. Upravitelj najmanje jednom godišnje mora podnijeti finacijski izvještaj koji obuhvaća sve prihode i rashode (godišnja bilanca). Suvalsnici preko predstavnika mogu zatražiti potake uvijek kad primjete neke nelogičnosti u trošenju novca.
Plaćanje pričuve je zakonska obaveza suvlasnika stambenih zgrada.

Branka pita: Poštovani,
zanima me kojem tijelu možemo prijaviti izvođača koji je prije nekoliko mjeseci popravljao krovište na stambenoj gradi te mijenjao krovne prozore te sada dolazi do prokišnjavanja koje nikako da sanira.

Unaprijed hvala na odgovoru,
Branka (2.11.2012)

Nažalost, ostaje vam jedino sud. Možete zahtjevati hitno riješavanje zbog ugrožavanja zdravlja i mogućnosti većih štetnih posljedica.

goran.m. pita: zgrada 36 stanova.od zajedničke kotlovnice odvojili se 22 stana. koliki postotak suvlasnika treba za odluku o zatvaranju kotlovnice, za koju nitko ne odgovara i održava? (1.11.2012)

Ovakve situacije nisu zakonom predviđene. Tu se uspostavlja stanje u kojem preostali dio suvlasnika ne može financijski podnositi troškove sustava, i nažalost ostali će biti prisiljeni na traženje novog riješenja za grijanje.
Iako u zakonu stoji da se suvlasnici ne mogu izdvojitin iz sustava bez sugasnosti ostalih, kod vas je stanje značajno promjenjeno. Male su šanse da manjina ostvari neka prava koja bi obvezivala one koji su izašli iz sustava.

J.L. pita: U našem susjedstvu postoji kamena napuštena obiteljska kuća, čiji vlasnici su umrli, nemaju naslednike i za tu kuću se nitko ne brine. Kuća nema krov, međukatnu konstrukciju ni vrata i prozore. Svako malo kamen pada s nje i ugrožava prolaznike i okolne stanare. Šta možemo poduzeti da se zaštitimo, kome se obratiti, može li itko narediti rušenje i ako da kome? (31.10.2012)

Preko vjeća mjesnog odbora ili izravno preko gradskog poglavarstva zahtjevajte uklanjanje opasne građevine.
Grad je dužan pronaći vlasnike a ako to ne uspije, može bez vlasnika sanirati stanje ili ukloniti opasnu građevinu temeljem posebne odluke.

goran.m. pita: poštovani....vodovod pula ne želi obračunavati potrošnju vode kombinirano,već traži da mi sami pišemo potrošnju vode po utrošku po članovima u m3. u zgradi imamo popis i po članovima i po individualnim mjerilima. predamo spisak i po članovima i po m3,ali traže od nas da utrošak mi sami obračunavamo. ne po cijeni nego po popisu,predstavnik suvlasnika nema volje ni znanja to raditi.kome se potužiti? (31.10.2012)

Ako vas dobro razumijemo, to je praksa. Suvlasnici koji imaju vodomjere (razdjelnike) u dogovoreno vrijeme dostavljau pradstavniku svoje očitanje. Oni koji nemaju vodomjere imaju već evidentiran broj članova kućanstva i samo su dužni dojaviti eventualne promjene.
Pri konačnom obračunu, distributer zbroji broj očitanja sa individualnih vodomjera, a ostalo podjeli po članovima kućanstva za stanove bez vodomjera.

VESNA pita: Poštovani,
vlasnica sam stana na 5.katu zgrade koja ukupno ima 8.katova.Stan se nalazi u sredini. Susjed do mene postavio je vanjsku jedinicu klime na naš zajednički zid koji dijeli naša dva stana.Dok radi klima proizvodi buku i vibracije na što sam reagirala više puta u pretekle već dvije godine ali se susjed oglušuje. Kome se mogu obratiti u vezi navedenog problema? Napominjem da su svi stanovi na istoj vertikali klimu postavili na dio zida koji se oslanja na njihov dio stana.
S poštovanjem (31.10.2012)

Morate pokrenuti postupak pred nadležnim sudom zbog činjenice da vaš sujed koristi zajedničke djelove zgrade na za vas škodljiv način.

Hemera pita: POštovani, dobili smo pismo od Upravitelja da za postupak povezivanja KNjige glavnih ugovora i zemljišnih knjiga procjena troškova iznosi 10.000 kn. Zgrada je etažirana, ima 12. etaža, zgrada ima svoju č.z. kao isvoje dijelove (dvor i "pašnjak), 12 stanova je upisano, odnoson vlasnici su upisani, preostaje upis još 10 stanova. Saznanja smo da ste ljudi sami zahtjevom za uknjžbu mogu upisati. Što nam je u ovom slučaju činiti sa upraviteljem? (31.10.2012)

Potražite odgovor u zemljišno-knjižnom uredu u Splitu. Potrebno je izvršiti uvid u postojeću dokumentaciju kaoko bi moglo dobiti klvalitetan odgovor.

Ante pita: Dva suvlasnika zgrade rušila su dio nosivog zida zgrade,bez suglasnosti ostalih suvlasnika kako bi sebi napravili garažu. Zanima nas kome prijaviti navedeno ponašanje. Da li se nužno mora pokrenuti sudski postupak ili bi trebali uputiti prijavu građevinskoj inspekciji.Kome se obratiti i kakav je postupak u takvoj situaciji?Koje su sankcije za takvo ponašanje? Unaprijed hvala (31.10.2012)

Obratite se građevinskoj inspekciji.

NENAD pita: ZAŠTO SE I DALJE PIŠE DA JE
MINIMALNA PRIČUVA 1,53 KN,KADA
JE ETALOŽNA VRIJEDNOST GRAĐENJA
2009.G.POVEČANA NA 5.246,62 KN I
PO TOME SE POVEČAVA MINIMALNA
PRIČUVA OD 2,36 KN? (31.10.2012)

Netko je prije 14 godina kazao da se pričuva određuje po koeficientu na temelju etalonske vrijednosti građevine. To je bila privremena regulativa koja je nažalost ostala do danas zapisana.
To je praksa koju nikako ne preporučamo. Tako ne podržavamo ni visinu pričuve od 2,36. Potrebno je da se primjene opravila iz pozitivne prakse evropskih zemalja gdje se pričuva planira i određuje na temelju stvarnih potreba. Upravitelj je dužan napraviti plan održavanja i to predočiti suvlasnicima. Plan mora imati i prosudbu potreba osiguranja financijskih sredstava.
Minimalna pričuva odgovara samo onima koji nemaju volje za pravilno gospodarenje zgradom.

Jasna pita: Poštovani, živim u neboderu i imamao centralno grijanje koje jako skupo plačam ali nam predstavnik zgrade uredno svake godine smanjuje toplinu.da predefiniram dakle naš predstavnik zgrade u našoj kotlovnici smanjuje temperaturu zako da mi sa radiatorima koji su odvrnuti do kraja plačamo 1,2oo kuna grijanje i hladno nam je dok se drugi u zgradama pregrijavaju.Zanima me dali on to smije?Energo kaže da nesmije.Zanima me šta poduzeti i kakve su sankcije hvala (30.10.2012)

Predstavnik nema pravo na takvo ponašanje. Potrebno je riješiti pitanje balansiranja sustava tako da toplina ravnomjernon stiže u sve stanove. Takvu odluku bi trebali donijeti suvlasnici i uložiti sredstva da se to riješi, a predstavnik treba istu realizirati.

Marija pita: u novokupljenom poslovnom prostoru u Malešnici moram biti uključena u troškove grijanja stanara iako poslovni prostor nema ni radijatora i ne koristi grijanje HEP toplinarstva.
Ostalim stanarima u zgradi odgovara da im računi za grijanje budu manji(jer dio zajedničkog računa moram i ja platiti,iako prostor nema radijatora.Sa smješkom ništa ne žele potpisati da bi se riješilo moje plaćanje dijela njihovih računa.
Lijepo Vas molim pomoć kod ovog slučaja
Puno hvala na pomoći kod ovog slučaja. (30.10.2012)

Propisi su nažalost takvi. Iako nemate grijaća tijela, aživite u takvoj zgradi, dužni ste plaćati instaliranu snagu. Možete biti oslobođeni jedino uz suglasnost svih ostalih suvlasnika.

mirjana pita: Poštovani,
želim znati ima li pravo predstavnik stanara zgrade samostalno odlučiti da se ne zove dimnjačar jer je ,navodno, jako skup. Rečeno nam je da sami zovemo i platimo. U zgradi od 21 stana, 4 obitelji se još griju na drva. Naravno, predstavnok stanara nije među
njima.
Znači li to da sami moramo zvati i platiti troškove?
Pričuvu plaćamo redovito.
Hvala na odgovoru. (30.10.2012)

Kad je u pitanju čišćenje i održavanje dimnjaka u dijelu oštećenja koja nastaju korištenjem, troškove snose isključivo korisnici.
Ako dođe do štetnog događaja kao posljedice neredovitog čišćenja i održavanja, posljedice mogu snositi korisnici.
Pričuvom se riješavaju jedino posljedice koje su izravno vezane za održavanje zgrade( žbuka, puknuća usljed slijeganja tla i sl).

zoran pita: dobar dan, imamo stan u neboderu
koji smo zastaklili 1988 godine,
da li se sada on treba
legalizirati(po novom zakonu) i
koja je procedura potrebana za
tu legalizaciju-proucio sam
vodic za ozakonjenje PGZ ali
nisam nasao odgovor. zahvaljujem
od srca (29.10.2012)

Niste objasnili što ste "zastaklili". Vjerovatno se radi o balkonu. Ne, ne možete to legalizirati. Dali je to uopće potrebno legalizirati, morate pitati u nadležnom odjelu za urbanizam. U svakom slučaju, zabranjeno je samovoljno poduziati građevinske zahvate na zgradama kojima se mjenja vanjski izgled.

Matia pita: Poštovani,
u zgradi preko više od 20 stanova,manje od polovice stanara ima parkirna mjesta u garaži čija se vrata svake godine popravljaju novcem iz pričuve
Da li je garaža "zajednički prostor" svih stanara ako isti prostor koriste samo oni koji su garažna parkirna mjesta kupili pa da se to plaća iz pričuve?
Hvala! (29.10.2012)

Svi suvlasnici koji nemaju garažu, mogu tražiti oslobađanje od dijela troškova koji se odnose na održavanje istih. To se odnosi na troškove koji nisu vezani na zajedničku infrastrukturu koja prolazi kroz garaže.

Veronika pita: Poštovani,20 godina plaćamo pričuvu za stan na moru.Nitko osim nas i grada ne plaća pričuvu.Nakon što smo 6 mj.odbili plaćati pričuvu stigla nam je opomena pred ovrhu, dok su u prethodnoj opomeni istaknuli kako nemaju zakonskih mogućnosti vršiti ovrhu radi naplate dugovanja pričuve(firma zadužena za upravaljanje zggrade).Kako je moguće da nama u roku 6mj. pošalju opomenu pred ovrhu zbog neplaćanja pričuve,a ostalim stanarima to ne šalju jer nemaju zak.osnove iako duguju pričuvu za 20 god.???! (29.10.2012)

Pričuvu moraju plaćati svi. Očigledno je da vi kao suvlasnik nemate uvida u stanje upravljanja. Upravitelj vamje dužan najmanje jednom godišnje dostaviti bilancu. Tražite to i ako ustanovite nepravilnosti možete tražiti odgovornost upravitelja. Trebate vidjeti dali vam upravitelj šalje opomenu na temelju svoje zakonske obveze ili je to dodatno regulirano ugovorom o upravljanju.
Ne možemo vam dati cjelovit odgovor jer nam nije poznata situacija u vašoj zgradi. Objašnjenje morate tražiti od upravitelja.

Tihomir pita: Poštovani zanima me kupio sam stan novogradnja pred dvije godine isplatio u cijelosti jedan dio kredit jedan dio kešom.Do danas nisam dobio vlasnićki list jer stoji teret austrijske banke od strane prodavatelja odnosno firme koja je radila stanove od koje sam ja kupio.Kod kupnje je rečeno da se teret skida u roku osam dana od moje cjelokupne isplate da je to zakonski postupak sve ugovore smo ovjerili kod javnog bilježnika ništa nije išlo na riječ.Hvala (29.10.2012)

Hitno se posavjetujte sa kvalitetnim odvjetnikom. Možda ćete morati pokrenuti postupak protiv investitora koji vam je prodao nekretninu pod hipotekom.

Andrijana pita: Postovani,zivim u prizemnoj
zgradi u kojoj je 6
stanova.Pet stanova je prodato
privatniku koji je kupio i
zemljiste za redovnu
upotrebu,koje je takodjer
privatizovano kad je
privatizovano preduzece koje
je dodijelilo stanove.Moj stan
je u vlasnistvu,a novi vlasnik
ostalih stanova hoce da rusi
taj dio zgrade koji je sad
njegov,a dosadasnjim
vlasnicima je omogucio da
povade prozore i vrata sto bi
kvarilo izgled zgrade i nama
prouzrokovalo stetu.Nikad
nismo imali zajednicu etaznih
vlasnika.Hvala! (29.10.2012)

Osnovno pitanje je zakonska regulativa tog područja u Bosni i Hercegovini. Ako to nije zakonom regulirano, ostaje predpostavka da svoje pravo morate tražiti kod nadležnog suda. To je pod uvjetom da drugi vlasnici svojim ponašanjem nanose vama direktnu štetu.

Miroslav pita: Poštovani!

Obzirom da od nikog nisam
dobio konkretan odgovor, molim
Vas za pomoć. Da li je krovni
prostor unutar stambenog
prostora na zadnjem katu
zgrade zajednički dio ili ne?
Ipak je dio krova pa me zanima
da li je sanaciju moguće
izvršiti putem pričuve. Naime,
balkoni se redovito saniraju
iz pričuve, pa me zanima da li
je krovni prozor neki
ekvivalent obzirom da nemam
balkon.

Lijep pozdrav (29.10.2012)

Krovni prozori su zajednički dio zgrade ako su ugrađeni sukladno građevinskoj dozvoli prilikom izgradnje objekta. U tom slučaju održavaju se sredstvima pričuve u dijelu okoji se odnosi na dotrajalost. Promjene koje nastaju usljed uporabe vlasnika stana, ne pokriva pričuva.
Ako su ugrađeni naknadno, oni su vlasništvo i obveza investitora i sam ih održava

DP pita: Od kada su nakon završetka zgrade stanari tj.vlasnici stanova dužni plačati pričuvu?
Ovisi li to o samim vlasnicima,upravitelju ili pak nekakav zakonski propisan rok? npr.uporabna dozvola... (28.10.2012)

Stupanjem ZOV-a na snagu 01,01,2998.g. , zakonodavac je predvidio rok od 12 mjeseci (prelazni period). Međutim , pošto nema nikakvog nadzora niti odgovornosti zan nečinjenje i danas postoji izvjestan broj starih zgrada bez upravitelja, što ne preporučujemo nikome!
Zakon kaže da se upravlja organizirano višestambenim objektima, a podrazumjeva se da se radi o različitim vlasnicima posebnih dijelova(stanova ili drugih prostora).

Andreja pita: Poštovani,
Prije godinu dana sam iz vlastitih sredstava sanirala zidni dimnjak u zgradi u kojoj sam suvlasnik stana.Nakon što sam tražila da mi se iz sredstava zajedničke pričuve naknade ti troškovi,predstavnica suvlasnika nije htjela ovjeriti račune.Tražila sam i da sazove sastanak svih suvlasnika,ali ni to ne želi učiniti.Obratila sam se i Gradskom stambeno-komunalnom gospodarstvu,ali bez uspjeha. Zar se dimnjaci prema Uredbi o održavanju zgrada ne smatraju zajedničkim dijelovima zgrade? Hvala (28.10.2012)

Dimnjaci se održavaju sredstvuima pričuve. Međutim, ako do promjena stanja dolazi usljed uporabe od strane pojedinih korisnika, otklanjanje nastalih nedostataka ne ide na teret pričuve.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više