predrag pita: Poštovani, Vlasnik sam stana u stambenoj zgradi od 8 stanova. Da li je legalno zagraditi balkon s pvc stolarijom unutar gabarita balkona ili treba ishoditi kojekakve dozvole? Hvala,sp (28.10.2012)

Pitanje postavite u nadležnom odjelu za urbanizam.

Stjepan pita: Dali su prozori ns zgradama dio fasade ili su oni u vlasništvu vlasnika stana (28.10.2012)

Vanjski djelovi (roletne ili grilje) su zajednički dijelovi.

Tomo pita: Naša zgrada ima dio zajedničke okućnice na kojem raste trava. Od 8 stanara njih 7 se složilo da se navedena površina pod određenim uvjetima ustupi na korištenje pojedinim zainteresiranim stanarima. Jedna osoba se ne slaže i blokira provođenje zamisli. Da li je moguće odluku donijeti većinom glasova stanara, bez pristanka osobe koja se ne želi složiti sa provođenjem ideje. Napomena - dotičnom stanaru se također nudi korištenje dijela okućnice sukladno njenom udjelu u vlasništvu, ali ona to odbija (28.10.2012)

Ako provedete takvu odluku, osobi koja ne pristaje ostaje mogućnost da sudskim putem poništi valjanost iste. U postupku će biti bitno da se utvrdi dali on tom odlukom trpi štetne posljedice.

Tin pita: Postovani ,
trenutno mi se napalcuje
grijanje po m2,te nemam
nikakve kontrole u vlastitoj
potrosnji,glavni vodovi od
podstanice prolaze ispod mog
stana,kako je moguce izvojevat
da potegnem cca.10m cijevi za
svoj stan i montiram ispred
ulaznih vrata stana volumni
kalorimetar tip Danfoss i sl.
ΔT/m3.Na taj nacin bih imao
pravo stanje,te kad me nema
mogao i ugasit grijanje preko
termostata u stanu.
Ili je jedina opcija borba sa
mojim odvjetnikom kao sto su
vec neki ucinili i uspjeli.

Srdacno (28.10.2012)

Zaista ne znamo više što vam dati kao savjet. U pravilu, za takav zahvat morate dobiti suglasnost svih ostalih suvlasnika. To znači da vam odobravaju da izmjestite o svom trošku dio zajedničke infrastrukture vodeći računa da na taj način nenanesete štetu ostalim suvlasnicima. Distributer je suglasan sa takvim riješenjima. Njemu je bitno da naplati isporučenu količinu toplinske energije.

niki pita: da li se na zgradi može mjenjat vanjska boja zgrade u drugu boju samovoljno il se treba tražit dopuštenje od grada (27.10.2012)

Ako ne postoji posebna odluka jedinice lokalne samuprave, previđena u urbanističkim uvjetima, ne morate tražiti dozvolu.

željko pita: Što napraviti da HEP dozvoli razdvajanje tople od hladne vode
u kotlovnici u stambenoj zgradi
za 100 stanova. Do sada se oglušiju na to ? (27.10.2012)

Pitanje nije potpuno jasno. Korisnik plaća objedinjenu količinu potrošene vode. Dstributer toplinske energije obračunava količinu toplinske emergije za izmjereni dio potrošene zagrijane vode.
Primjer:
-potrošili ste 7 m# hladne vode i 3m/3 tople vode.
Ukupna količina vode koju plaćate je 10 m/3.
Posebno plaćate još energiju za zagrijavanje 3m/3.

damir pita: Poštovanje, procurila je otpadna voda iz zida u hodniku na 4 katu stambene zgrade, te mi napravila štetu u stanu-parketi dignuti i vlažni zidovi sada već s plijesnima, popravak će platiti osiguranje, oštećen trosjed i tepih mi ne raćunaju, no već 50-tak dana odugovlaće s početkom radova.

Pitanje: pošto se radi o otpadnoj vodi, ja sam od početka kvara živio u drugom stanu sa svojim malod. djetetom jer sam se bojao zaraze-radi se o kanalizacijskoj vodi.
Da li imam pravo tražiti novč (26.10.2012)

Ono što vam ne pokriva polica osiguranja,pokriva se sredsvima pričuve.
Što se tiče štetnog i opasnog utjecaja otpadnih voda, bilo bi dobro da se konzultirate sa sanitarnom inspekcijom.

Marija pita: Kakav je status osobe, vanknjižnog vlasnika nekretnine koju je ovaj Darovnim ugovorom darovao drugome i taj, Obdarenik, je uredno uknjižio tako stečenu nekretninu na svoje ime i postao legalno novi vlasnik? Darovnim ugovorom dogovoren/zagarantiran je ostanak Darovatelja u stanu Obdarenika do smrti. Ima li Darovatelj pravo potpisivanja dokumenta o promijeni predstavnika suvlasnika ili to isključivo ima uknjiženi vlasnik-Obdarenik? (26.10.2012)

Ako ti uvjeti nisu regulirani ugovorom, pravni status ima knjižni vlasnik.

Danijel pita: Poštovani,
evo još jedno pitanje.Koji je postupak i sa kime razgovarati za instaliranje vodomjera u stanove pošto trenutno imamo samo jedan vodomjer i obračun se vrši na temelju broja članova?I da li je to moguće naplatiti iz pričuve?

Hvala (26.10.2012)

Uz suglasnost nadpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu, možete ugraditi individualni vodomjer. Međutim, on vam služi samo za raspodjelu unutar zajednice i ostaje vam obveza da u slučaju prekomjerne potrošnje sudjelujete u pokrivanju dijela troškova.

Danijel pita: Poštovani,
zanima me koji je redoslijed procedure za izgradnju balkona na visokoprizemnom stanu na zgradi sa 8 stanova ali je ucrtana kao cjelina sa drugom zgradom i još 8 stanova.Katovi iznad imaju postojeće balkone.

Hvala (26.10.2012)

U nadležnom odjelu za urbanizam možete provjeriti mogućnost i eventualne uvjete.

olga pita: zivim u stambenoj zgradi koja
ima prizemlje i tri kata.Ja
sam u prizemlju koje je
sazidano od kamena (bunja koja
ostaje kakva i je),a ostatak
zgrade ima fasadu koju bi
trebalo obnoviti. Zanima me da
li ja moram učestvovati u
sanaciji fasade (pogotovo ako
se još ide i na termo fasadu),
a ako da u kojem omjeru.
Napominjem da je moj stan
ukopan pošto je teren kosi
tako da imam samo tri vanjska
zida. Stan je za 50% manji od
ostalih
Hvala
lijep pozdrav (26.10.2012)

Postoje elementi po kojima bi mogla donijeti procjena o mogućnostima oslobađanja od dijela troškova. To mora procjeniti stručna osoba. Ta mogućnost proizlazi iz čl.89. st.3. toč.1 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Suzana pita: Postavani, da li mozete reci kako da doznam koliko odprilike moze da iznosi obnova fasade stamben zgrade i gdje mogu da dobijem informaciju o tome o cemu treba voditi racuna pri sklapanju takvih poslova. Hvala unaprijed na odgovorima (26.10.2012)

Vrlo rado bi vam i drektno pomogli ali, smatramo da je najbolje da vi sa ostalim suvlasnicima postupite kao i u slučaju koji je objavljen na našem portalu "Fasada u pola cjene". Potražite više tvrtki koje se bave tom djelatnosti. Tražite da vam dostave ponude. Pogledajte njihove reference (obiđite neke zgrade nakojima su radili i kontaktirajte te suvlasnika). Vjerujte, to će biti najbolji način! Pravi izvođači će vam dati ponude sa svim detaljima koji su bitni.

adrijana pita: poštovani ,zgrada je ostala bez ovlaštene osobe tj otkazala je zamjenica je isto otkazala a ima vijeće koje nije ovjereno kod javnog bilježnika niti 51%da su stanari izglasali
Pitanje da li vijeće može voditi zgradu,slati ponude,imati dokumentaciju,pečat i ugovarati ostale poslove kao i ovl. osoba (26.10.2012)

Nažalost, tu vam nitko sa strane ne može pomoći. Sve je dobro dok ne dođe do nekog problema sa štetnim posljedicama, U tom slučaju sud može odrediti prisilnog upravitelja.
Ako je ikako moguće, dogovorite se unutar zgrad i nađite novog predstavnika, ali na način da mu pomognete u vođenju zgrade.

Ivana pita: Poštovani,

živim u kući koja je bila obiteljska pa rasprodana u četiri zasebne jedinice, još nije etažirana,nemamo predstavnika stanara. Susjed koji živi ispod mene ima naknadno izgrađen vanjski dimnjak na koji se grije. No međutim, prema informacijama od ovlaštenog poduzeća za čišćenje dimnjaka za područje gdje se nalazi naša kuća rečeno nam je da taj susjed od 2009. nije niti čistio, niti atestirao ispravnost svog dimnjaka. Zanima me kome se za to treba obratiti, kome ga prijaviti ?? (26.10.2012)

Možete se obtratiti nadležnoj policijskoj upravi i zahtjevati da inspektor za zaštitu od požara ocjeni stanje na licu mjesta.

Vedrana pita: Poštovani, živim u zgradi
staroj 6 godina i na zidu sobe
mi je vlaga. Ispada da je
uzrok vlage nekakvi zid na
kojem nema drenaže pa se sva
voda sliva na taj naš zid i
propušta. Zanima me čija je
obaveza da to sanira s obzirom
da je zgrada pod garancijom 10
godina? Upravitelj zgrade ili
graditelj zgrade? Kome se ja
trebam obratiti? Hvala. (26.10.2012)

Preko upravitelja tražiti od investitora da otkloni nedostatke.

Sonja pita: Suvlasnik sam 1/3 kuće (sa 3stana), kupoprodajnim ugovorom definiran je stan i podrumska prostorija, kuća nije etažirana.Da li prostor ispod zajedničkog stubišta može biti vlasništvo stanara (tako je navedeno u kupoprodajnom ug.) ili je to zajednički prostor? Hvala (25.10.2012)

Ono što je upisano u knjizi položenih ugovora , odnosno u gruntovnici je vaše vlasništvo. Etažiranjem se samo može potvrditi opisano stanje.

Jovanka pita: Poštovani,
Živim u dvokatnici u potkrovlju
s dva krovna prozora koja
propuštaju. Moram li troškove
promjene prozora snositi ja ili
idu iz pričuve? Hvala (25.10.2012)

Ako su krovni prozori izgrađeni sukladno građevinskoj doumentaciji, suvlasnici moraju donijeti odluku o načinu održavanja istih. Treba uzeti u iobzir da se vanjski djelovi prozora zajednički,ali usljed korištenja (otvaranja i zatvaranja), može doći do trošnje ili oštećenja nekih dijelova. Ono što nastupi usljed uporabe, vlasnik popravlja sam. Ako se radi o dotrajalosti, ide iz pričuve.
Međutim , ako su krovni prozori naknadno ugrađeni,bez obzira dali ste to učinili vi ili eventualno prethodni vlasnik, sve ide na vaš trošak.

antonija pita: kome da se obratim imam problema
sa susjedima zbog okučnice
investitor nije stavio na papir
čije je šta (25.10.2012)

Ako etažiranjem nije određen idealni dio pripadajuće okućnice za svaki stan, ista je zajedničko vlasništvo, a postoji mogućnost da je ostala uknjiena i na investitora jer se o tome ranije vodilo računa.

Iva pita: Susjed je u zgradi zagradio svoj balkon staklenom stijenom bez suglasnosti stanara. Susjed tvrdi da je to po nekim europskim standardima neko posebno staklo i da je to dozvoljeno.

Može li susjed zagraditi balkon staklenom stijenom te treba li suglasnost stanara (51% ili 100%)?

Ako susjed ne može zagraditi balkon staklenom stijenom kome ga se može prijaviti? (25.10.2012)

Suvlasnici ne daju suglasnosti za takve poslove. To je stvar nadležnog tijela za urbanizam jer se radi o zahvatu kojim se mjenja vanjski izgled građevine. To nije sukladno uvjetima iz građevinske dozvole i nadležna je građevinska inspekcija.

Vlado pita: Poštovanje!
Zbog međuljudskih odnosa u koje ne bi zalazio, na posljednjem je sastanku stanara zgrade u kojoj žive 23-i stanara, pao prijedlog da se naša vlastita kotlovnica da nekom drugom na upravljanje (uslov je, da taj, koji preuzme kotlovnicu, tuži stanara koji odbija uslugu grijanja - plaća 30%). Pitanje glasi: može li se to izvesti i ako može, koliko stanara od 23-oje, mora dati svoj pristanak, ili je, možda potrebna 100%-na suglasnost?
Hvala na odgovoru.
Vlado Gašperov (25.10.2012)

I kod vas se javlja problem upravlojanja valstitom kotlovnicom. Pitanje pojedinaca morate riješavati sudskim putem Zato trebate imati odluku koja ovlašćuje uopravitelja da pokreće takve postupke. Davanje drugom na gospodarenje vašom kotlovnicom je je loše riješenje, ali ako nemože drugačije, morate se pomiriti sa tim. Za to bi u pravilu trebala suglasnost svih suvlasnika. li, ako je provedete bez 100% suglasnosti, ostaje samo mgućnost onima koji su protiv da ostale gone sudskim putem.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više