Goran pita: Najviši stan u zgradi, iznad njega je
ravni krov koji susjedi iz susjedne
(višlje) zgrade koriste kao terasu.
Instalirali su tuš i doveli vodu na terasu
koja zbog kamenca čepi odvode što,
kada padne kiša, uzrokuje poplavu u
stanovima ispod čitave dijagonale.
Susjedi ne brane pristup terasi ali ni ne
čine išta da uklone instalacije koje su
samovoljno doveli, Koji je najbrži
pravni lijek za učiniti? Napomena:
susjedi su iz susjedne zgrade nemaju
nikakvog vlasništva nad tom terasom. (17.10.2012)

Stručna osoba može ukloniti takve instalacije bez posebnog odobrenja suvlasnika susjedne zgrade. Čak se može tražiti pokrivanje troška za uklanjanje i posljedica štetnog djelovanja.

Iva pita: Poštovani, prije 8 mjeseci
ustanovljen je kvar na
vanjskoj instalaciji vodovodne
cijevi. Popravak cijevi je
plaćen iz pričuve dok se za
cijeli trošak i zbrinjavanje
vode terete stanari.
Predstavnik zgrade nije
poduzeo potrebne aktivnosti da
se trošak podmiri iz pričuve
te nadoknadi iz osiguranja
zgrade. Inicirali smo
održavanje sastanka (prikupili
potpise većine stanara) no bez
reakcije predstavnika zgrade.
Da li možemo ponovo zatražiti
od Vodoopskrbe otpis duga i
što poduzeti sa predstavnikom? (17.10.2012)

Otpis duga ne možete tražiti. Pošto su gubitci posljedica kvara na instalaciji, to se može podmiriti iz sredstava pričuve. Predstavnik ne smije opstruirati odluke suvlasnika.
Dužan je postupiti i provesti vašu odluku.

Jelisavka pita: Upravitelj je obnovio fasadu na samo 1 od 3 ulazu zgrade uz "suradnju" sa samozvanim predstavnikm za taj ulaz, bez suglasnosti 100% stanara u smislu suvlasničkih dijelova za povećanje pričuve 100% i kredit na 20.g. Da li ostali stanari moraju plaćati povećani dio pričuve.
(17.10.2012)

Zgrada je jedinstvena građevina bez obzira na broj ulaza. Ako su vaši navodi točni, radi se o štetnoj odluci i mogla bi se čak tražiti i odgovornost osobe koja provodi takve odluke. Nema logike da se fasada djelomično rekonstruira, a još manje da se uzima kredit na 20 godina za trećinu riješene fasade. Kad će doći na red ostale dvije trećine? Ovdje vidimo mogućnost za zaštitu prava u sudskom postupku koji bi trebao uslijediti.

Daria pita: Poštovani, u zgradi se obavlja izmjena propusnih plinskih ventila u stanovima i zajedničkim dijelovima zgrade. U mom stanu je ventil ispravan, ali je predstavnik suvlasnika odlučio da se mijenjaju svi ventili u svim stanovima. Nisam suglasna s izmjenom ispravnog ventila u mom stanu, a predstavnik se prijeti kako se cijeloj zgradi neće moći pustiti plin ako se moj ventil ne izmijeni. Da li je u pravu? (17.10.2012)

To pitanja se rješavaju po pravilu struke. Sigurnost korištenja plina je bitan faktor. Međutim, i do sada smo imali slučajeva da se namjerno izazivaju bespotrebni troškovi zamjenama određenih dijelova infrastrukture. Tako nam je poznat slučaj da su "svjesni" serviseri izvršili zamjene ventila na jednom od četiri ulaza. Ostali ulazi to nisu radili jer jesu njihovi serviseri stručnim pregledom ustanovili da nije potrebna zamjena ventila.
Predlažemo da potražite mišljenje neutralne stručne osobe.
Serviseri dobro znaju da se tlačenjem ispituje eventualna propusnost, a vaš predstavnik ne može o tome odlučivati osobnim "direktivama".

Mladen pita: Pričuva. Živim u stanu (prije je bio zajednički prostor te je adaptiran u stan)kojeg odkupljujem od 2010. godine GSKG-u, te posjedujem kupoprodajni ugovor. Tom prilikom nisam dobio nikakav dokumenat za plačanje pričuve. Kome bi se trebao obratiti i vidjeti zašto nisam dobio nikakav dokumenat za plačanje pričuve. Naime dobivam jedan račun za plačanje vode, čistoće i slivnih voda, ali ne i za pričuvu. Hvala. (17.10.2012)

Dajte kopiju ugovora (ako nemate vlasnički list) vašem predstavniku neka ga odnese upravitelju da vas uvrsti u obveznike plaćanja pričuve.

Mladen pita: Fasada toplinske izolacije. Poštovani, moje pitanje se odnosi na postavljanje toplinske izolacije (stiropor) na vanjski dio stana stambene zgrade u prizemlju.Da li moram ishodovati za tu namjenu kakve potvrde i čega se moram pridržavati. Hvala. (17.10.2012)

U pravilu, takva izolacija se postavlja na cijelu fasadu i parcijalna rješenja nisu od posebne koristi. Ne trebate posebne dozvole, ali morate imati suglasnost ostalih suvlasnika.

Dolores pita: Kako PRISILITI upravitelja zgrade Rumat d.o.o.da sanira dio krova (radi se o hitnom zahvatu - ulaz oborinskih voda u stan). Upravitelj je upoznat s problemom slikana je šteta, čak su i krovari pogledali stanje, ali nikako da pošalju radnike i počnu raditi. Kako ih prisiliti? (17.10.2012)

Suvlasnička zajednica može sama donositi odluke i na tržištu roba i usluga potražiti najpovoljnije riješenje. Kad pronađu riješenje i osiguraju financijska sredstva, daju u nalog upravitelju da dalje vodi posao, ali i dalje uz sudjelovanje predstavnika , a i ostalih suvlasnika u praćenju radova.

goran pita: poštovani,
zanima me je li stambena zgrada
fizička ili pravna osoba te koji
zakon to regulira?
može li višestambena zgrada
dobiti vlastiti oib?

hvala lijepa (16.10.2012)

Trenutno se radi o zajednici suvlasnika posebnih dijelova (to su fizičke ili pravne osobe). Nažalost kvalitetne pravne definicije nema i zgrade nemaju pravnu osobnost. Iz tog razloga nemaju OIB.
To je nelogična zakonska kategorija koju ćemo nastojati riješiti izmjenama u Zakonu o vlasništvu i Zakonom o stanovanju. Po tom pitanju smo pokrenuli inicijativu i očekujemo da će Vlada RH to uskoro prihvatiti.

Robert pita: Poštovani,živim u stambenoj zgradi u kojoj se ne plača pričuva.Pukla je vodovodna cijev
koja se nalazi izvan zgrade.Puknuće je između brojila i ulaza u zgradu (izvan zgrade,na trotoaru).
Tko snosi troškove sanacije puknute cijevi.
Puno Vam hvala na odgovoru! (16.10.2012)

Svi stanari-suvlasnici zgrade. Radi se o zajedničkom dijelu vodovodnih instalacija. Zajedničke instalacije započinju od glavnog vodomjera i granaju se prema svim suvlasnicima do zapornih ventila prije trošila u stanovima ili drugim prostorijama u zgradi.

Željko pita: Pozdrav!
U stambenoj zgradi (5 katova)u kojoj živim jedna stanarka ima otvoren knjigovodstveni obrt, djelatnost obavlja u stanu. Problem je što većinu stanara zanima reklamna ploča na ulazu koja je prevelika i nagrđuje ulaz. Dali je to grad dopustio jer zgradi nije platila ništa za to pa me zanima ima li kakav zakon o tome?
Prićuvu plaća neredovito i općenito je u lošim odnosima sa ostatkom stanara. (16.10.2012)

Koristiti zajedničkih dijelova stambene zgrade za osobne potrebe može svaki suvlasnik na neškodljiv način za ostale. međutim ,ako tim korištenjem direktno ili indirektno ostvaruje osobnu korist, to može činiti samo uz suglasnost svih ostalih suvlasnika.
Grad ne izdaje takva odobrenja osim ako je po urbanističkim uvjetima potrebno za to izhodovati dozvolu. To su u pravili veliki reklamni plakati što u vašem slučaju nije.

Darko pita: Poštovani,

Vlasnik sam zadnjeg stana na na trokatnici sa pripadajučom terasom, a koje je ujedno i ravni krov za sve stanove ispod nje. Ravni krov je i iznad moga stana. Oborinske vode koje odlaze sa moje terase (dijelom kroz fasadu)prodiru i vlaže stan ispod moga. Predstavnik stanara me uvjerava da se to nemože sanirati iz pričuve, a prema uredbi Vlade meni se čini da se barem iz dvije osnove može sanirati iz pričuve - članak 4 (ravni krov), članak 5. (oborinske vode). Molim Vaše mišljenje. (16.10.2012)

Prema opisanom stanju, radi se o slučaju gdje se taj problem rješava sredstvima zajedničke pričuve. Vi možete biti odgovorni jedino ako ste nemarnim postupanjem ili svjesno oštetili taj dio zgrade.

Dolores pita: Što nam je činiti ako upravitelj zgrade (Rumat d.o.o.) neće da riješi problem zgrade već više od mjesec dana (ulaz oborinskih voda u stan, naime kiša pljušti direktno na prozor i moramo skupljati vodu kako ne bi oštetila pod i napravila još veću štetu. Da li se to može prijaviti građevinskoj inspekciji? (16.10.2012)

Radi se o nužnom (hitnom zahvatu). Rješava se na taj način da predstavnik suvlasnika upozna upravitelja koji na temelji izvida na licu mjesta predloži riješenje. Suvlasnici su dužni osigurati financijska sredstva i prihvatiti neko od rješenja koje predlaže upravitelj. Nakon odluke o rješenju, upravitelj preuzima obvezu.
Cijeli posao se može pripremiti u suradnji svih suvlasnika sa predstavnikom . Može se pronaći i najpovoljniji izvršitelj sanacije te dati nalog upravitelju na izvršenje.

Martina pita: Postovani,
zgrada u kojoj zivim ima zajednicku
kotlovnicu. Interesira me mogu li
se,samostalno odvojiti od iste i
uvesti si etazno?
Hvala. (16.10.2012)

Uz suglasnost ostalih suvlasnika, da! Međutim morate sudjelovati u dijelu troškova koji se vode kao instalirana snaga.

inox1 pita: Tri suvlasnika iznad mene dogovorno su pregradili stepenice vratima,zaključali ih i tako mi zatvorili prolaz na naš zajednički tavan na kojem smo suposjednici.Zgrada nije etažirana.Majstori su prvo uzeli mjeru za vrata 26.6.a postavili ih 11.8.i tim činom mi trajno onemogućili prolaz.Tužbu zbog smetanja suposjeda moj odvjetnik je poslao na sud 28.8.Njihovi odvjetnici u odgovoru sudu tvrde da sam zakasnio sa tužbom.Jesam li zakasnio ili ne i zašto? Molim očitovanje o kojim zakonima je riječ?Hvala (16.10.2012)

Niste zakasnili. Povrijeđeno je vaše ustavom zagarantirano pravo vlasništva, jer ste i vi u idealnom dijelu suvlasnik zajedničkog prolaza.

Josip pita: U zgradi postoji samo jedan izlaz na krov a stanarka ne dozvoljava dimljačarima da odu na krov i očista dimljake.Kome da se obratimo za pomoć.
Molim vas da mi odgovorita čim preje,jer će se jako brzo početi sl loženjem.
(15.10.2012)

Čl.8o. st.3. obvezuje svakog suvlasnika da morqa dozvoliti pristup zajedničkim dijeovima ako je to potrebno za održavanje. Prema tome, može se zahtjevati da sud izda nalog za riješavanja po dšprijetnjom prisile. Prilikom postupanja, izvršitelji su dužni po završetku posla, uspostaviti prvobitno stanje na posebnom dijelu vlasnika kroz čiji prostor se mora djelovati, odnosno nadoknaditi eentualnu štetu koja bi se mogla počiniti.

Dražen pita: Krov zgrade propušta, dijelom je ulegnut, a drvene grede polutrule. Kako prisiliti na sufinanciranje popravka krova (pričuva ne pokriva trošak) stanare koji ne žele sudjelovati u popravku? (15.10.2012)

Pojedinac kojem je tim stanjem ugrožen život ili imovina ima pravo sudskim putem tražiti da ostali suvlasnici pod prijetnjom prisile osiguraju sredstva za rješavanje tog problema. Znači , moraju se osigurati sredstva podizanjem pričuve ili na drugi način.

Tomaš pita: Uz vaš odgovor "Predstavnica suvlasnika nema pravo donošenja takvih odluka",a na moje pitanje od prije dva tjedna da je predstavnica zgrade samovoljno postavila čistačicu(prijateljicu),ta novopostavljena čistačica čiti 1.ulaz,a stara 2.i 3. bez da je itko uopće glasao ili dopustio predstavnici takvo samovoljno postupanje;to je njezina samovolja!Što napraviti u tom slučaju i kome se obratiti jer ta predstavnica stanara radi mnoge nezakonite radnje,a nitko ne želi ulaziti u sukob(dijalog)s njom! (15.10.2012)

TAKO ĆE BITI DOK SE SUVLASNICI NE SUOČE SA PROBLEMOM. VEĆ BEZBROJ PUTA SMO UKAZALI NA POTREBU DA SE TAKVI PREDSTAVNICI SMJENE ODLUKOM NATPOLOVIČNE VEĆINE SUVLASNIKA PO UDJELU U VLASNIŠTVU. TO NITKO DRUGI OSIM SUVLASNIKA NE MOŽE UČINITI.
POJEDINAC MOŽE SVOJE PRAVO ŠTITITI U SUDSKOM POSTUPKU, ŠTO TAKOĐER RIJETKO KORISTE SUVLASNICI.

tomaš pita: Poštovani!Predstavnica zgrade je prije par mjeseci dopustila jednom susjedu (prijatelju)iz ulaza da šutu(ostatke od razbijenh zidova stana),postavi ili ti ga rasprši tu šutu na zemljanom terenu između dva ulaza na površini cca.5 m kvd.,ispred zgrade!Strašno kak izgleda to "poravnanje terena" po njezinom mišljenju!Dali predstavnik stanara smije to napraviti po svom nahođenju i kome prijaviti takav bezobrazluk!Do sad su svi stanari zbrinuli svoj građ. materijal na adekvatn način i propisan način! (15.10.2012)

Predstavnica nema pravo na donošenje individualnih odluka kad je u pitanju zajednička imovina (okućnica). Možete od je zahtijevati da sanira taj prostor. Ako to ne učini , možete to zahtijevati sudskim putem..

Korna pita: Poštovani!
Stanujemo na 4. (i posljednjem)
katu stambene zgrade. Od useljenja
prije 4 god. i usred zime radijatori
su nam tek topli (toplana). Ugradili
smo dodatni radijator no on ne
radi jer kako su nam već dva
majstora rekla tlak vode u sistemu
je preslab. Ove godine ne radi ni
drugi radijator koji je ovih godina
radio. Predstavnik stanara se
oglušuje na naše molbe za pomoć,
jer, navodi, stanujemo na 4.katu i
moramo se pomiriti s činjenicom da
će nam uvijek biti hladno. Tko nam
može pomoći? (14.10.2012)

Ako se predstavnik "oglušuje", na primjeren način morate upoznati ostale suvlasnike uz zahtjev da se osiguraju sredstva i uvjeti za stručni pregled infrastrukture i tehničko rješavanje.
Ako ne bude voljnog momenta,ostaje vam jedini traženje rješenja sudskim putem. Vi kao i svi ostali imate pravo na iste uvjete stanovanja.

Marina pita: Imam trgovinu u prizemlju
stambene zgrade . Plaćam
mjesečnu pričuvu cca 500 kn.
Kako se sredstva pričuve
koriste za uređivanje i
saniranje zajedničkih prostora
ja ne mogu koristiti ništa.
Pitanje , mogu li tražiti
isključenje iz zgrade, tako da
sredstva pričuve ostaju meni
za korištenje. Znači da plaćam
pričuvu ali da sredstva ostaju
meni za evenualne sanacije i
popravke. (13.10.2012)

Ne možete tražiti oslobađanje od plaćanja pričuve , ali možete tražiti umanjenje za udio u troškovima u djelu onoga što nikad ne koristite. Krov, fasada, vodovodne instalacije (ako nemate vlastiti priključak na javnu vodovodnu mrežu) i sl. su i vaša obveza u idealnom dijelu.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više