Denis pita: Živim u zgradi s 14 stanova i 2
kata poslovnog prostora Grada. Naš
upravitelj ne šalje bilance već 2
god., ne stavlja mjesečne izvode
na oglasnoj ploči iako se pismeno
obavezao na to. Sastanci se ne
održavaju već 4 god. Na moje
traženje bilance, i upravitelj i
predstavnik se oglušuju.
Predstavnik stanara ništa ne
poduzima po tom pitanju, jer je
većina stanara nezainteresirana i
ne dolaze na sastanke. Što
poduzeti i kako doći do bilanca?
Hvala! (6.10.2012)

Zatražite pismenim putem preko predstavnika suvlasnika. Ukoliko ne postupi po vašem zahtjevu, ostaje vam mogućnost tužbe sudu zbog uskraćivanja prava na sudjelovanje u upravljanju i eventualno zlouporaba sa štetnim posljedicama za vas i ostale suvlasnike.

Marica pita: Ako stanari dižu tužbu protiv investitora (zbog neuklanjana nedostataka na zgradi pod garancijom, krov curi...) koliko stanara mora podnijeti tu tužbu? Vlasnik jednog od 12 stanova je sam investitor. (6.10.2012)

Ako se donese odluka natpolovičnom većinom suvlasnika po udjelu u vlasništvu, pokreće se sredstavima pričuve. Ako nema natpolovične većine, pokreće se osobnim sredsvima. Nije bitno što je investitor suvlasnik. Utvrđuje se njegova odgovornost za propuste .

tihomir pita: Kad je obvezatno sklapanje Ugovora o upravljanju zgradom: Konkretno me zanima pod kojim uvjetima i kada suvlasnici moraju ili su dužni uzeti upravitelja zgrade pri čemu prvenstveno mislim na broj suvlasničkih djelova u jednoj stambenoj jedinici (2,3, 4 ili ????) (5.10.2012)

Zakonodavac nije odredio minimum. To znači da je objekat sa dva ili više stanova u obvezi upravljanja zgradom.

ivica pita: Susjeda je pod izlikom hitnosti krenula u obnovu krova,sada traži polovicu troškova iako su radovi na krovu rađeni na crno.Prijeti sad sudskom tužbom (5.10.2012)

Predpostavljamo da se krov neće rekonstruirati ako nema potrebe. Ako prokišnjava, radi se o nužnom , hitnom zahvatu. Predpostavljamo da vas je prethodno pozvala na sudjelovanje u finaciranju i da ste vi to iz vama poznatih razloga odbili. U tom slučaju će moći pokrenuti postupak pred nadležnim sudom i trebat će dokazati navedeno.

Marica pita: Poštovani,u zgradi(12 stanova) staroj 5g.od početaka curi krov i postoje druge poteškoće koje je upravitelj zgrade popisao prije 2g.(prve 3g.je bila poluprazna,nije se plaćala pričuva).Graditelj još uvijek nije otklonio teškoće,"zavlači"2g.Dio problema otklone,a za dio prigovaraju na invesitora, projekt i nadzor.Najveći problem:krov-"kratkotrajno saniran silikonom",ali kod većih kiša voda opet curi,svi se ograđuju,ne preuzimaju odgovornost.Stanari razmišljaju o tužbi:koga tužiti,tko je odgovoran (5.10.2012)

To je investitor (prodavatelj). Angažirajte stručnu osobu građevinske struke, sudskog vješataka, da vam izvrši pregled i nasparvi preliminarno vještačenje. To će vam biti potrebno za eventualni dogovor sa investitorom, a ako ne bude voljnog momenta, služi vam za pokretanje tužbe.

Tomislav pita: Poštovani!Čak se malo i ispričavam svojim pitanjima, ali u našoj stamb. zgradi najbitnija pitanja nitko ne riješava,pa se s toga silinim pitanjima moram obračati Vama.Molim Vas za izlazak u susret; Predstavnica zgrade je smjenila dosadašnju čistačicu sa prvog ulaza i postavila svoju prijateljicu da čisti prvi ulaz,bez da je itko glasao ili da je postavljeno pitanje o promjeni čistačice.Stara čistačica je nastavila čistiti 2.i 3. ulaz.Dali predstavnik zgrade može samovoljno odlučivati o tome? THX (5.10.2012)

Predstavnica suvlasnika nema pravo donošenja takvih odluka.

Sandra pita: Živim u Zgradi od 13. ulaza. Na računu HEP toplane navedeni su stanari 2 ulaza. Neki stanari su stanove proširili na balkone, te tako povećali kvadraturu stana i tako se troši veća količina energije, a grijanje plaćaju po staroj kvadraturi. Predstavnik stanara ne želi to prijaviti HEP-u jer je i on to napravio, a HEP ne priznaje našu prijavu jer mi nismo predstavnici stanara. Kome se možemo obratiti? (4.10.2012)

Ili birajte novog predstavnika , ili protiv sadašnjeg podnesite tužbu nadležnom sudu.

Stjepan pita: Dali je obaveza zgrade da ima svoj pečat i tko se njime može koristiti (4.10.2012)

Predstavnik suvlasnika izabran odlukom natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Matija pita: u nasoj stambenoj zgradi postoje dva
poslovna objekta koja su u najmu.
postavili su svoje reklame na fasadu
zgrade. kome trebaju placati te reklame,
nama, odnosno zgradi ili gradu
Zagrebu? (4.10.2012)

Zgradi. Reklame smiju postaviti tek nakon donošenja odluke suvlasničke zajednice.

aleksandar pita: u kvartu nam se mijenjala plinska instalacija kao i svi plinomjeri u stubištu. stanar ispod nas ne dozvoljava da mu se stavi plinomjer zbog neračišćenih privatnih plinskih dugovanja prema plinari pa zbog njega nam ne mogu pustiti plin u stan tj svima na toj plinskoj vertikali. postoji li način na koji bi ga se prisililo da plinomjer stavi jer imamo malu djecu i nemamo plina već 10-ak dana (4.10.2012)

Vaš susjed je dužan omogućiti stručnim osobama da postave sigurnosne čepove na instalaciji, ako već ne dozvoljava montažu brojila, kako bi vi mogli dobiti plin. Svoj spor sa plinarom mora riješiti na način da vi ne trpite posljedice njihovih nerješenih odnosa.
To dobro zna distributer plina i čudno ja da vam oni nisu objasnili. Čl.80st.3. ZOV-a (dužnost održavanja) i temeljem čl.100 Zakona o vlasništvu (Susjedska prava), dužan je omogućiti stručnim osobama izvođenje radova.

Tomislav pita: Živimo u 10 katnici sa 3 ulaza.U našoj zgradi dimnjaci nisu čišćeni više od 10 godina(zaštopani),a mnogi stanari bi htjeli zatvoriti centrl. grijanje prek kotlovnice (preskupo)i preći na alternativ. grijanje u stanovima poput kamina,peći i sl.Postoji mogućnost zatvaranja centrl. grijanja za stanove.Predstavnik i stari upravitelj nisu baš ništ poduzeli po tom pitanju svih godina!Novi(10 mj.) upravitelj se čak niti na sastanke ne odaziva!Što mi kao stanari možemo napraviti po tom pitanju?Hvala (4.10.2012)

Unutar suvlasničke zajednice odnose uređujete sami. Da bi se obveza održavanja odnosno stavljanja u funkciju dimnjaka izvršila, možete i samo donijeti odluku i pozvati stručne osobe (dimnjačara). To je posebno značajno ako se svi suvlasnici žele isključiti iz sustava opskrbe toplinskom energijom. U svakom slučaju , dimnjaci su dio zajedničke imovine i takvim odlukama se mogu osigurati uvjeti plaćanja sredstvima pričuve ( pogledajte Uredbu o održavanju zgrada).

nnr pita: Susjed u zgradi (inače predstavnik stanara ) je postavio iznad svojih ulaznih vrata stana nadzornu kameru koja ujedno snima i moj ulaz u stan.
Zanima me kako zaštititi svoju privatnost jer nije tražio odobrenje za to od nijednog sustanara u zgadi? (3.10.2012)

To je u posljednje vrijeme često pitanje, ali u nikakvim propisima nismo našli pravila. Prema tome nema ni zabrane niti odobrenja. Pravila bi mogli donijeti suvlasnici u zgradi posebnim odlukama.

Lara pita: Možete li mi molim Vas
objasniti što znači smjena
predstavnika s. odlukom
natpolovične većine po udjelu
u vlasništvu (50 + 1%). Znači
li to da oni suvlasnici s
manjom kvadraturom stana iako
ih ima po osobi više od
suvlasnika s većom kvadraturom
stana nikako ne mogu smijeniti
lošeg predstavnika stanara?
Nije li to neustavno? (3.10.2012)

Udio u vlasništvu je odlučujući faktor a ne broj suvlasnika.

Saša pita: Stanari smo u jednoj od dvije
novoizgradjene zgrade.
Prvi susjed uzgaja svinje i
postoje dva problema: vrlo
neugodni mirisi ljeti i
dimljenje (pušnica) zimi. Da li
postoji legalni način da se to
riješi (komunalno, inspekcija i
sl..)? (3.10.2012)

To je u nadležnosti sanitarne inspekcije.

Marija pita: Poštovani
Naš stambeni objekt ima uličnu kuću i dvorišnu zgradu i sastoji se od 18 stanova.Od toga 11 u kući a 7 u dvorišnoj zgradi. Od tih 18 stanova 6 ih uz vlasnika ima i 1/12 u vlasništvu AUDIO RH (povrat imovine). Da li su ti "suvlasnici" dužni obavijestiti AUDIO RH o namjeravanim preinaka u "svojim" stanovima? Kako ujediniti takve nekretnine u jednu cjelinu? Kako izvršiti uknjižbu? Tko plaća pričuvu i ostale komunalne naknade? Kako se obračunava potrošnja vode za takve slučajeve? Hvala! (3.10.2012)

Oni koji imaju vlasnički list iamju pravo na renoviranje svojih stanova i nisu duži od nikoga tražiti suglasnost. Zaštićeni najmoprimci su neizvjesnoj situaciji ako vasnik još nije utvrđen. Zahvate provode na vlastitu odgovornost.Uknjižbu mogu izvršiti samo vlasnii sa dokazom.
Još samo da vam bude jasno; suvlasnici su vlasnici stanova ili drugih prostorija u jednoj zgradi koja čini cjelinu.

Lovro pita: U veljači o.g. obavijestili smo investitora zgrade o skrivenom nedostatku , a po privat.nalazu i mišljenju sudskog vještaka građ. struke o neispunjavanju bitnih zahtjeva za građ.u svibnju dobili negativno očitovanje investitora, izvođača i projektanta, u lipnju pokrenuli izvanparnični postupak osiguranja dokaza, u srpnju je bio očevid, te smo u očekivanju nalaza i mišljenja sa suda. Gubimo li pravo u smislu čl. 634. st. 2. ZOO-a, ako ne podignemo tužbu i u kojem roku je moramo podnijeti? (3.10.2012)

Za prikrivene nedostatke nema zstare, ali će svaki duži rok dovoditi u pitanje vjerodostojnost utvređenog činjeničnog stanja. Zato je najbolje da bez odlaganje idete u daljnji postupak.

Lovro pita: Spada li u poslove upravljanja i zastupanje suvlasnika u postupcima prema investitoru zbog skrivenih nedostataka na zgradi, a u cilju održavanja zgrade u građevinskom i funkcionalnom stanju ili barem pružanje pravne i tehničke pomoći u tom smislu? (3.10.2012)

Da. Prema ugovoru o uoravljanju upravitelj bi trebao zastupati suvlasnike u postupcima prema trećim osobama. Za ovakve slučajeve možete donijeti i posbnu odluku na način da se osiguraju sredstva mkoja će upravitelj koristiti za postupanje u interesu suvlasnika. Odluka mora biti donesena od strane natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Jasminka pita: Poštovani,
Da li se može postaviti
svijetleća reklama na vanjski
zid moga stana bez moje
suglasnoti kao niti suglasnosti
većine stanara. (3.10.2012)

Na zajedničkim dijelovima bez suglasnosti svih suvlasnika nembi se smjeli postvlajti nikakvi uređaji i oprema bez suglasnosti svih suvlasnika a posebno ako je to na škodljiv način za nekog od suvlasnika.

Berto pita: Po zakonu koliko metara od moje kuće mora biti postavljen glavni vodomjer, budući je sadašnji vodomjer udaljen 75 metara od kuće, te predstavlja veliki problem prilikom pronalaženja puknuća cijevi koju je Grad Rijeka prekrio asfaltom prilikom uređenja ceste. (3.10.2012)

Glavni vodomjer bi trebao biti postavljen na rzb javne i prtivatne površine. Ako je to učinjeno, ostaje na vama obveza da održavate taj dio mreže, a ako nije podnesite zahtjev za premješanje vodomjera. To što ja Grad rijeka prekrio asfaltom dio površine ne mora značiti da je površina javna. To morate provjeriti.

Arijana pita: Prilikom useljenja u stan sanirali smo ravni dio krova o svojem trošku i stanari su nam tek iz pričuve vratili isti nakon 10 godina. S obzirom da smo tražili da nam se obračunaju zakonske kamate za navedeni dug i isti pripiše našoj obavezi plaćanja pričuve do danas to nije učinjeno već nam je poslan prijedlog ovrhe.U međuvremenu stan opet prokišnjava i ništa se ne čini a novaca za sanaciju imamo...da li možemo tužiti suvlasnike za nemar i dalje inzistirati da nam se otpiše dug na ime kamata? (3.10.2012)

Složeno je pitanje odnosa iu suvlasničkoj zajednici. U svakom slučaju, ako postoji pisani sporazum sa ostalim suvlasnicim a, dužni su vam dati adekvatnu naknadu troškova. Dali je to sa zateznim kamatama ili ne ovisi o sporazumu ako ga imate potpisanog. Od toga ovisi i zahtjev za otpis duga.
Sad je nastala ponovo ista situacija, i ovaj put morate voditi računa da swe svaki detalj dokumentira kako bi mogli ostavrivati prava.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više