Daniela pita: Poštovani!Susjedu ispod našeg
stana je već 4 puta procurila
voda u moj podrum i jedan
podrumski stan.Zadnji
put,prije 2 mjeseca je
štetu(zidovi podruma i
stubišta) sanirao Upravitelj
zgrade preko osiguranja.Prije
par dana dogodila se opet
poplava.ali većih
razmjera.Upravitelj nije
tražio ni pronašao uzrok,samo
pretpostavljaju da je pritisak
vode u dovodu.Zanima me što
učiniti jer ni susjed ni
Upravitelj ništa ne poduzimaju
da se pronađe uzrok i trajno
riješi problem.
Unaprijed zahvaljujem (3.10.2012)

Može se raditi samo o tehničkom faktoru. Ili je prethiodna sanacija lože izvedena ili je nastupio novi kvar.
Očigledno vaš uprvitelj nije zainteresiran za riješavanje problema. Obratite se predstavniku suvlasnika. Ako itko ne poduzme mjere za rješavanje problema, podnesite ućžbu nadležnom sudu protiv odgovornih.
Odgovoran je predstavnik ako ne upozna ostale suvlasnike i upravitelja. Upravitelj je odgovoran ako zna za slučaj i ima sredstva za izvršenje.
Za takve slučajeve ne treba suglasnost ostalih suvlasnika. Jedino je potrebno zahtjevati suglasnost ostalih suvlasnika prilikom odabira najpovoljnijeg riješenja.

ANTON pita: Da li stvarno postoji zakon o zamjeni privatnih vodomjera odnosno da li se oni moraju mjenjati svakih par godina i zasto to svi vlasnici istih u ovome gradu to ne cine (2.10.2012)

To je stvar odluka suvlasničke zajednice. Radi se o pomoćnim vodomjerima (razdjelnicima) koje zakondovac ne tretira u cjeklosti kao zakonita mjerila. Prihvaćaju se kad su suvlasnivci u zajednici suglasni da se koriaste kao razdjelnici. Znači da se u jednoj zgrad može vršiti raspodjela potrošnje kombinirano. Vlasnici vodomjera-razdjelnika plaćaju po očitanju, ostali po broju članova kućanstva. Vlasnici razdjelnika sudjeluju u plaćanju prekomjerne potrošnje koja nastane kao posljedica pucanja cijevi akon ne postoji odluka da se ti gubitci pokriju iz sredstava pričuve.

Marija pita: Jedan od suvlasnika je podignuo kredit kod Splitske banke d.d. 17.12.2002.,a koja je izvršila upis prijenosa prava vlasništva na nekretnine dužnika, 20.12.2002.g.; prijenos je obavljen radi osiguranja novčane tražbine (prema Ovršnom zakonu).Dana 27.12.2002.g. nekretnina fiducijarnog vlasnika od strane korisnika kredita prodana je "novom vlasniku", ali koji se nije mogao niti nakon 10 godina uknjižiti.(ZK odbijenica 10.05.2005./25.01.2010.) Čije je vlasništvo tako "preprodana" nekretnina?
(2.10.2012)

Obveze može mora izvršavati isključivo knjižni vlasnik. Ako nema knjižnog vlasnika zbog nekog spora koji se vodi, ostaje problem kod donošenje riješenja. Do sada u praksi nismo čuli da je bilo koji sud izrekao obvezu plaćanja pričuve vanknjižnom vlasniku.

Ana pita: Poštovani! Novi predstavnik stanara uz još sedmero stanara (zgrada ima 40 stanova)odlučuje u ime cijele stambene zgrade što i kako će se na istoj raditi.Ovim putem me zanima mogu li oni donositi odluke u ime ostalih stanara te da li postoji kakav zakon u kojem je navedeno smiju li se ulazna vrata zaključavati ukoliko zgrada nema parlafon (isti nije u funkciji već desetak godina). Hvala. (2.10.2012)

Dobro je da zgrade imaju takva vijeća ili odbore. Dobro je da se donose i korisne odluke kao što je zaklučavanje vrata iz sigurnosnih razloga što se pokazalo opravdano. Korisnoo je da se ulože sredstva za popravak .
Međutim, njihove ovlasti su da donose prijedloge koji će se usvajati odlukama natpolovične većine, redoviti poslovi ili 100% suglasnosti za izvanredne poslove.

Berger pita: Molim vas koliko se po zakon iz 2005 god.Ceka odobrenje Ministarsva Pravosudja.Ja sam cekala 2,5 god,U medju vremenu je Investitor to jest prodavac otiso u stijecaj.Finacuska uprava je stavila ovrhu na moj stan ,tako da je moj stan sad na delozaciji,A drzava HR. je od mene naplatila cak i porez na promet.Dal postoji bilo kome da se zalim,A garazu je prodo prvo meni pa drumom covjeku.Posto sam Austriski Drzavljani ja se nisam mogla se uknjiziti.POMOZI temi to mi je cijela ustedjevina. (2.10.2012)

Iz vašeg pitanje ne možemo vidjeti cjelovit problem. Međutim vidi da ste u sudskom sporu sa investitorom. Osim redovnog suda u RH ne postoji druga institucija koja bi mogla riješiti vaš problem.

Marko pita: Poštovani u mom slucaju tvrka za upravljanje stanovima mi je izvrsila ovrhu ..
Napominjem da smo u stanovima bespravno useljenim NA KOJIMA SE VODI SUDSKI SPOR I NA KOJIMA JOS NIJE DEFINIRAN VLASNIK STANA...NE POSJEDUJEM NI RJESENJE O VLASNISTVU NITI O KORISTENJU STANA... (2.10.2012)

Ako nemate nikakv obvezujući ugovor o niste stvarno-pravno odgovorni i niste po zakonu dužni plaćati pričuvu. Pričuvu plaća vlasnik stana.
Ipak bi vam skrenuli pozornost na činjenicu da održavanje zgrade u kojoj živite plaćaju vaši susjedi pa ste jedino njima moralno i ljudski odgovorni. Morate im pogledati u oči i kazati; "hvala što mi održavate krov nad glavom koji ionako nije moje vlasništvo"!
Nijednop suvlasniku ne dajemo opravdanje za neplaćanje pričuve, ali vas na izvjestan način razumijemo!

jasna pita: poštovani zanima me dali predstavnik zgrade smije skupiti nazovimo nekakav odbor 0d 4 člana uključujuči njega kao 5 o kojem ja ni neznam da postoji u zgradi i odlućiti na bilo kakve investicije vezane za zgradu bez odobrenja nas ostalih vlasnikai kome se mogu obratiti jer mi u stanu izbija vlaga bili su slikati iz ri stana i dalje sad sve stoji .unaprijed hvala (2.10.2012)

Situacija u vašem stanu zahtjeva nužni zahvat i predstvnik sa odborom mora razmotriti slučaj i predložiti suvlasničkoj zajednici riješenje. Ostali suvlasnici sudjeluju i donose odluku koju prenose upravitelju na izvršenje.
Ta petoročlana skupina nema ovlasti ako ne predstavljau napolovičnu većinu suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Ivica pita: Obrtnik kao suvlasnik poslovnog prostora u zgradi plaća odgovarajuću pričuvu, međutim prema savjetu referenta-upravitelja traži da stanari odluče da može plaćati pričuvu kao da ima status suvklasnika stana. Da li je to moguće s obzirom da bi, pretpostavljam, to značilo smanjenje razine zajedničke pričuve i koliko je to u redu s obzirom na potrebe održavanja zgrade i ostale suvlasnike stanova.
Zahvaljujem.
S poštovanjem

Ivica Međeral (2.10.2012)

Svi suvlasnici plaćaju pričuvu po istom koeficijentu bez obzira dali se radi o poslovnom prostoru ili stanu.

Marko pita: Nalazim se u zgradi gdje se balkoni od susjeda nalaze jedan do drugoga i podijeljeni su metalnim okvirom koji je ispunjen žičanim staklom dok im je pod jedna cijelina. Zgrada je izgrađena prije 1968. godine i jedan od susjeda je uz suglasnost susjeda sa kojim dijeli taj balkon na svojoj polovici napravio tanki zid od ytong blokova kako i spriječio slijevanje vode u balkon od kiše i prikupljanje ostalog smeća i stavio stolariju. Navedeno je napravio prije 21.06.2011. godine. Dali je to legalno? (2.10.2012)

Ne.

sanja pita: U zgradi s 5 suvlasnika pronašli smo iza Knaufa 3 nelegalne podrumske prostorije cca 70m2.Svi suvlasnici žele pokrenuti postupak legalizacije.Kako se pri etažiranju dijeli taj prostor, s obzirom da 1 stan zauzima cijelu etažu i ima 2920/10000 suvlasničkog udjela, a ostala 4 stana su upola manja. Je li to indikativno za podjelu toga prostora ili su prava svih suvlasnika na taj prostor jednaka?Hvala (1.10.2012)

Ako nema zapreka da se taj prostor proglasi zajedničkim dijelom zgrad ( da netko ne polaže pravo na vlasništvo), možete izvršiti etažiranje i svkaom suvlasniku pripda idealni dio. To znači sukladno površini posebnog dijela u u vlasništvu (stana).

Bernarda pita: Poštovani,
Živim u stamb.zgradi u
prizemnom stanu,prozori se
nalaze odmah do ulaza.Na ulazu
se uvijek okupe iste gospođe
koje tako glasno pričaju i
smiju se,ponekad i viču tako
da u stanu nemam svoje
privatnosti ni mira.Šta bi
trebala da učinim po pitanju
toga?Probala sam razg. ali ni
to ne uspijeva.Molim vas za
savjet.Pozzz (1.10.2012)

Djelatnici policije mogu upozoriti ili podnijeti prekršajnu prijavu ako se ustanovi kršenje odredbi Zakona o prekršajima protiv Javnog reda i mira.

Ivanka pita: Da li upravitelj može sebi naplaćivati naknadu za nenaplaćenu pričuvu od pričuve urednih platiša. Na taj način su nam potrošili gotovo svu pričuvu i da nešto treba popraviti nemamo gotovo ništa sredstava? (1.10.2012)

Da ako ugvorom o upraljanju nije drugačije određeno. Morate provjeriti dali u ugovoru stoji obveza pokretanja postupka za prisilnu naplatu od onih koji ne plaćaju pričuvu.

Anita pita: poštovani,
zanimam me da li postoji standardna dimenzija kupaonskih vrata u stanu?komu se žaliti ako su ona manja i perilicu ne možete unesti kroz njih?riječ je o novogradnji, nažalost dimenzija vrata je primjećena nakon useljenja.
Zahvaljujem. (1.10.2012)

Nema obvezujućih standarda.

dea pita: kome da se žalim za izvedbu fasadnog dimovodnog kanala,koji je izveden horizontalno po fasadi zatvorenog dvorišta na visini 1.kata s ispusnim otvorom na udalj.cca 3m od mog balkona.Zbog zatvorenosti dvorišta dim se skuplja unutar njega i ulazi u stanove (1.10.2012)

Možete pozvati inspektora za zaštitu od požara iz naležne policijske uprave.
Ako on utvrdi da je tehnički sve u redu, pozovite sanitarnu inspekciju.

Božidar pita: Poštovani!

Pojasnite pojam suvlasnika!
Jesu li to samo oni koji imaju
vlasnički list?
Je li suvlasnik i onaj koji
ima stan /nadograđen/ star 10
ili više godina, a taj stan
nije upisan u zemljišne
knjige? Što ako se vodi neki
sudski spor oko toga?
Ako je neka osoba obveznik
plaćanja pričuve, nije li ta
osoba ujedno i suvlasnik koji
ima pravo birati predstavnika
suvlasnika i upravitelja?

Pozdrav!
(1.10.2012)

Suvlasnik je knjižni vlasnik posebnog dijela (stana ili drugih prostorija. On jedini ima sva zakonom predviđena prava i obveze.

Marie pita: Poštovani, živim u zgradi koju čine četiri ulaza. Svaki ulaz ima svoju pričuvu, ali zajedničkog upravitelja. Fasada na bočnoj strani zgrade je u lošem stanju što uzrokuje vlagu i veliku hladnoću tokom zime stanovima na toj strani. Kada bi se išlo u investiciju sancije fasade imaju li svi ulazi (premda im to nije u interesu) obvezu participirati u troškovima budući da je ta bočna strana zapravo "bok" čitave zgrade? (30.9.2012)

Fasada i krov su zajednički i održavaju se zajedničkim sredstvima bez obzira koliko ulaza zgrada ima. Svaki ulaz može imati i posebne međuvlasničke ugovore ili odluke kojima regulira samo ona pitanja koja su specifična za taj ulaz. Za takve zahvate mogu osiguravati posebna sredstva.

Tomaš pita: Poštovani! Koliko je potrebno glasova stanara ILI postotak glasova od svih stanara da se smijeni čistaćica zgrade?! Dali upravitelj zgrade ili predstavnik stanara mogu samovoljno smijeniti čistaćicu i staviti neku novu osobu ili poduzeće na to radno mjesto? Ako je čistaćica u penziji, dali treba ugovor odjelu? Hvala (29.9.2012)

Čišćenje nije predviđeno zakonom i uredbom pa odluke suvlasnici donose i dogovorno.
Treba ugovor o djelu.

Marija pita: Suglasnost kolikog udjela suvlasnika nekretnine je potrebna za postavljanje ljetne terase ispred ug.objekta jednog od suvlasnika na djelu zelene površine dvorišta stambeno poslovne zgrade? Je li međuvlasničkim ugovorom poslove izvanrednog upravljanja moguće odrediti kao poslove redovitog upravljanja i pod kojim uvjetima? (29.9.2012)

-Potrebna je suglasnost svih suvlasnika
-Ne mogu se međuvlasničkim ugovorom mjenjati ili stvljati van snage zakonske odredbe.

nenad pita: U višestambenoj kući,kafić u
prizemlju radi od 7 do 24 sata
svaki dan.Da li po zakonu može
raditi preko 22 sata bez
suglasnosti ostalih stanara i
ako ne kome se prijavljuje za
skraćenje radnog vremena (29.9.2012)

Da može ako donbije takbvo riješenje od nadležnog tijela. Međutim, suvlasnici mogu zahtjevati od tog istog tijela da se riješenje izmjeni, što je već bilo u praksi. Jednom kafiću koji je imao odobrenje za rad do 24,00 sata,izdano je novo riješenje za rad do 22,00 sati. To se dogodilo nakon više prigovora i intervencija policije za narušavanje javnog reda i mira nakon zatvaranja loklala. nime, lokal je imao dobru zvučnu izolaciju, i tijekom rada nije bilo posebnih problema, ali su gosti pruilikom odlaska stvarali buku glasnim pričanjem, vikom i bukom motora od automobila prilikom odlaska.

Branka pita: Naša zgrada nije spomenik kulture nego se nalazi u zaštičenoj urbanoj cjelini.Moramo izvršit zamjenu pokrova,mi bi stavili mediteran jer smatramo da je bolji .A konzervatori traže da stavimo kupu kanalicu.Dali se guvernerova palača i naša zgrada mogu isto tretirat.Zahvaljujem (29.9.2012)

Odluka jedinice lokalne samouprave je zakonita. Zgrada se nalazi u zoni u kojoj se ne smije mjenjati vizuelni identitet zgrada.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više