Pero pita: Zbog vlage s moje terase oko izlaznih vrata u boravku diže se parket.Zgrada je stara 3 godine. Da li je garantni rok u ovom slučaju duži od dvije godine jer očito u pitanju izolacija terase. (28.9.2012)

Zatražite preliminarno vještačenje od strane sudskog vješataka građevinske struke. Postoji vjerovatnost da se radi o prikrivenim nedostatcima koje bi investitior trebao riješiti i nakon isteka garancijskog roka.

Gordana pita: Poštovani,
mogu li stanari čiji su stanovi u vlasništvu grada sudjelovati u odlukama kao i vlasnici stanova?

Hvala. (28.9.2012)

Ne.

dražen pita: Poštovani, dali je potrebno plaćati čišćenje zgrade ako u stanu nema prijavljenih stanara iako je stan u vlasništvu fizičke osobe. Hvala (28.9.2012)

Ako se u stzanu i povremeno boravi, da. Ako se trajno nitko ne koristi stanom, niste dužni,osim za troškove generalnog čišćenja zgrade. To su oničišćenja nastala usljed atmosfreskih utjecaja i utjeca ostalih fakrora u urbanim sredinama

Brankec pita: U zgradi živim sa 2 suvlasnika.Bez moje suglasnosti pregradili su vratima 11.07.o.g.stepenice i onemogućili mi pristup na zajednički tavan.Podnio sam putem odvj.tužbu za smetanje suposjeda u roku 2 tj.kako je pregrada napravljena.U odgovoru na tužbu tuženi kažu da sam zakasnio s tužbom jer je pregrada napravljena početkom lipnja a što je neistina.Za svoju tvrdnju imam 9 svjedoka iz ulice koji su vidjeli kada se to radilo.Da li tužbeni rok ide od dana uočenja radnje i smetanja suposjeda? Hvala. (28.9.2012)

Tužbi vam sud treba prihvataiti bez obzira na vrijeme kad je zahvat na zajedničkim djelovima izveden bez vaše suglasnosti.

Ante pita: Poštovani, pojedini stanari ,koji su stekli pravo vlasništva prije više godina uredno plačaju pričuvu više od 5g, upravitelj firma UPRAVITELJ d.o.o. iz Knina , niti dans nije postavio vatrogasne aparate, popravio postoječu mrežu hidranata,itd.......molim Vas da mi napišete što su sve dužni po pitanju opreme i pratečeg pribora instalitati ili postaviti u zgradi.Da li postoje nekakvi minimumi ili zakonska obaveza. (28.9.2012)

Pročitajte Uredbu o održavanju zgrada i Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima,.( to imate i našem portalu).

Ante pita: Poštovani,vlasnik sam stana u stambenoj zgradi u Kninu,zbog svojeg specifičnog smještaja,proteže se kroz dvije ulice,mi nemamo nikakve posebne kontakte sa dva preostala ulaza, u želji da imamo predstavnika svog ulaza ,postavio sam upit UPRAVITELJU d.o.o. iz Knina ,koji inače upravlja zgradom,te dobio odgovor da to nije moguće, te da "sve što je pod istim krovom mora imati istog predstavnika stanara".Molim Vas da mi pomognete da riješim tu dilemu.Lp (28.9.2012)

Upravitelj je ispravno odgovorio. Krov, fasada i infrastruktura su zajedenički za sve ulaze. Međutim, svaki ulaz posebno može imati svoj interni ugovor kojim će regulirati specifična pitanja koja se ne odnose na druge ulaqze. Po potrebin za to osiguravaju i posebna financijska sredstva.

Šime pita: Poštovani ! Stambena zgrada iz 1973. Na originalni dio lođe pada kiša i kroz pločice (originalne) i međukatnu konstrukciju vlaži zid sobe ispod. Dali sanacija ide iz pričuve ?
Hvala, LP Šime (28.9.2012)

Da.

Ivan pita: Sta napraviti kada vas predstavnik zgrade ignorira tj. obeća vam riješenje problema a to ne ispunjava, naime radi se da mi prokišnjava garaža sa platoa koji je etasžno vlasništvo svih suvlasnika. (27.9.2012)

Tužba sudu protiv predstavnika ako nije predočio problem ostalim suvlasnicima koji su dužni donijeti odluku natpolovičpnom većinom po udjelu u vlasništvu.
Ako je predstavnik upoznao ostale suvlasnike a oni ne pristaju na riješavanje problema, podnosite tućžbu protiv njih.
Nažalost, radi se o kompliciranom postupku, ali ako nema voljnog riješenja, mra se primjeniti sredstvo zakonske šrisile.

T. pita: Postavio sam Vam pitanje, ali mi niste odgovorili: Kako stanari mogu nabaviti dokument o vlasništvu stana, ako ga stanar ne želi dati? Međuvlasnički ugovor je ugovor između vlasnika i prirodno je da svaki od vlasnika zna tko je vlasnik stana jer odluke u upravljanju donosi vlasnik, a ne podstanar ili onaj tko "samo boravi" u stanu. (27.9.2012)

Nya temelju podatak kojima raspolažete podnesite tužbu nadležnom općinskom sudu koji će utvrditi stvarnog vlasnika. To je nesvakidašnji problem, ali će se uskoro vršiti izmjene u Zakonu uo vlasništvu koji će rješavati pitanje neuknjženih stanova.

Jurjević pita: Odlukom većine suvlasnika
zgrade,raskinut je ugovor o
upravljanju i otoren novi žiro
račun kod novog upravitelja.Iz
izvještaja starog upravitelja
vidljiv je dug vlasnika
poslovnih prostora i
stanova.Odlukom većine,dio
duga išao je u zastaru,a za
naplativi dio duga vlasnicima
su poslane uplatnice za
podmirenje duga u
8obroka.Vlasnici
posl.prostora-pravne osobe-
kažu da ne mogu platiti dug
jer imaju račune od bivšeg
upravitelja za iste godine
koje nisu platili.Kako da
postupi novi upravitelj? (27.9.2012)

Vi ne plaćate pričuvu upravitelju nego upaćujete na račn za održavanje zgrade. To znači da vlasnici proslovnih prostora moraju izvršavati svoje obveze bez obzira tko je upravitelj zgrade.
Ako prethodni upravitelj nije pokrenuo postupak za prisilnu naplatu za dio za koji je nastupila zastara, možete podnijeti tužbu protiv njega zbog štete koja nastupilazbog njegovog nemara.

tamara pita: Poštovani, živim u stambenoj zgradi i plačam pričuvu. U slučaju kvara(curenja) vodovodne instalavije (u zidu) koji dio popravka pokriva pričuva a koji ja kao stanar. Hvala (27.9.2012)

Svi troškovi koji njastanu usljed kvara na zajedničkim djelovima instalacije pokrivaju se sredstvima pričuve ili policom osiguranja. To su djelovi instalacije od prikljčnog mjesta na za javnu vodovodnu mrežu do zapornog ventila ispred trošila u vašem stanu.

Andrea pita: Prije dva tjedna tijekom oluje
u Rijeci prokisnuo nam je krov
kuće, a voda probila u tri
prostorije i upropastila
zidove i plafon. Zanima me je
li Rumat, kao ovlaštena tvrtka
za upravljanje zgradama, osim
sanacije krova, dužan sanirati
štetu i u unutrašnjosti stana?
Isto se dogodilo prije dvije
godine i unatoč obećanju da će
popraviti i unutrašnjost, to
se nikad nije dogodilo. Iako
je riječ o hitnim popravcima,
Rumat nam još nije sanirao
krov, a šteta nam je sve veća
nakon svake kiše. (26.9.2012)

Rumat je dužan kao upravitelj zajedno sa predstavnikom suvlasnika organizirati sve poslove vezano za otklanjanje posljedica te vrste štetnog događaja.
Pogrešno je očekivanje da će Rumat sanirati krov. užan je voditi poslove u duhu dobrog gospodara. Kao upravitelj dužan je izvršiti naloge i odluke suvlasnika. U vašem slučaju, suvlasnici su trebali osigurati financijska sredstva i izabrati najpovoljniju ponudu koja može biti dostavljena preko upravitelja ili pribavljena preko predstavnika suvlasnika ili nekog od ostalih suvlasnika. Znači, svi suvlasnici se moraju uključiti u riješavanje problema kad su u pitanju zajednički dijelovi zgrade i infrastruktura.
Ako se ne pristupi riješavanju problema, morat ćete zaštitu svoojih prava potražiti na sudu tužbom protiv odgovornih osoba. Odgovorne osobe mogu biti upravitelj ili predstavnik suvlasnika ako ne izvše svije obveze . Mogu biti odgovorni i oni suvlasnici koji ne ćžele sudjlovati u osiguranju financijskih sredstava za sanaciju krova i otklanjanje posljedica štetnih događaja.

Jadranka pita: Susjed koji bespravno živi u mom stanu i protiv kojeg se vodi postupak za iseljenje i u prvostupanjskom postupku je donešeno rješenje u moju korist,na što se on naravno žalio, uspio je prikupiti potpise za predstavnika stanara i to sada i je. Da li je to pravno moguće?
hvala, srdačan pozdrav (26.9.2012)

Nije zabranjeno. Suvlasnici donose odluke o prestavniku i nigdje ne stoji da to mora biti netko između njih. Naravno, to izabranom predstavniku ne mjenja njegov stvarno-pravni staus u zgradi što će sud odrediti konačnim riješenjem u drugostupanjskom postupku.

Pjero pita: Poštovani, u stambenoj zgradi od 8 stanova smo osnovali udrugu stanara. Dosadašnjim upraviteljem nismo zadovoljni i na svaki pokušaj razrješenja ugovora s njim dobijemo negativan odgovor. Da li udruga (ima svoj OIB) može upravljati zgradom i za koju djelatnost se točno mora registrirati? Hvala na odgovoru! (25.9.2012)

Pogledajte malo Zakon o udrugama građana. Možete pogledati naš statut.
Udruga ne može imati stvarno-pravni status po pitanju vlasničke odgovornosti, ali može značajno utjecati na kvalitet življenja u zgradama.
Zakonodavac je kazao da suvlasnici biraju za upravitelja jednog ili nekoliko suvlasnika ili neku drugu fizičku ili pravnu osobu. Nije dorečen status upravitelja izabranog izumeđu suvlasnika i nema aktivnu legitimaciju za zastupanje prema trećim osobama. Iz tog razloga je pokrenuta inicijativa za donošenje izmjena u ZOV-u i donošenje novog Zakon ao stanovanju.

T. pita: Za sastavljanje Međuvlasničkog ugovora stanari su trebali priložiti fotokopije vlasničkih listova. Od 11 stanara to su uradili osmorica, a troje problematičnih stanara nisu htjeli. Za dvoje stanara drugi stanari su uspjeli nabavili vlasničke listove, ali nisu uspjeli za trećega. Kako nabaviti dokument o vlasništvu stana, ako ga stanar ne želi dati? Kako sastaviti potpun Međuvlasnički ugovor bez svih dokumenata? (25.9.2012)

Upotrebite podatke sa kojima raspolažete. Međuvlasnički ugovor možete usvojiti odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu što već imate. Ostali ne moraju pristati, ali sve obveze se odnose i na njih iako nisu dali svoju suglasnost.

Marko pita: Je li investitor zgrade dužan omogućiti suvlasnicima uvid u izvedbeni projekt i građevinski dnevnik? Zgrada je veličine 700m2. Uporabna dozvola postoji, no zbog brojnih nedostataka u smislu neispunjavanja bitnih zahtjeva za građevinu i upitnih uzastopnih "pokušaja sanacije" tražili smo uvid u navedene dokumente. Kome se obratiti? (25.9.2012)

U nadležnom odjelu za urbanizam postoji drugi primejrak građevinske dokumentacije. Možete tražiti kopiju ako ne možete preko investitora doći do dokumentacije.

Marko pita: Je li investitor zgrade dužan omogućiti suvlasnicima uvid u izvedbeni projekt i građevinski dnevnik? Zgrada je veličine 700m2. Uporabna dozvola postoji, no zbog brojnih nedostataka u smislu neispunjavanja bitnih zahtjeva za građevinu i upitnih uzastopnih "pokušaja sanacije" tražili smo uvid u navedene dokumente. Kome se obratiti? (25.9.2012)

Roberto pita: U izvanparničnom postupku osiguranja dokaza očekujemo nalaz i mišljenje vještaka građ. struke u predmetu prokišnjavanja krova. U međuvremenu investitor traži suglasnost suvlasnika za vodenu probu, no mi želimo IC termografsko ispitivanje bez rizika štete za imovinu suvlasnika, tražimo detaljan opis sanacije i produljenje garancije na 10 g. od završetka sanacije. Imamo li pravo, ukoliko ne postignemo sporazum , sami sanirati krov iz sredstava pričuve i kasnije se tužbom regresirati i u kojem roku (25.9.2012)

Da. Očigledno je da će se sudskipostupak voditi dosta dugo, a vi trpite posljedice.
Nužno je da se utvrdi stvarno činjenično stanje i to mora izvršiti ovlašteni sudski vještak. Nakon njegovog pregleda možete kreniti u sanaciju ali sve činjenice morate fiksirati, evidentirati svaki zahvat i trošak što naknadno mođete dostaviti sudu uz odšteni zahtjev.

Robert pita: Može li >51% stanara prisiliti ostale stanare na obnovu fasade i krova ako isti nisu u lošem stanju (stari su, ali funkcionalni), odnosno to bi bilo izvanredno održavanje.

Financira li se to kroz povećanu pričuvu (je li općinski sud nadležan za pravednu pričuvu?) ili sjedaju s kreditima na stanove bez pristanka stanara?

(25.9.2012)

Daq bi se točno odgovorilo na vaše pitanje, potrebna je procjena stručne osobe o potrebi obnove fasade.
Sud je nadležan samo u spornim slučajevima a ocjenu donosi na temelju utvrđenog činjeničnog stanja. Na visinu pričuve izravno ne može utjecati.

JadranStanič pita: Kako riješiti problem zajedničke kanalizacije koja već 20 godina povremeno smrdi a i kod manjih kiša plavi dvorište.Kako povjerenik i upravitelj nemaju volje sanirati kanalizaciju :unatoč pismenoj i usmenoj molbi uvijek nalaze izgovor kao : kuča nema novaca ,dođi za 15 dana,to je moj problem i.t.d, dali mogu to sam sanirati,platiti pričuvom izvođaču radova i upravitelju predati račun za sanaciju umjesto pričuve .Ako ima kakvo riješenje,molim Vas koja je procedura (25.9.2012)

Obratite se pismenim putem predstavniku i ostalim suvlasnicima sa prijedlogom da sami riješite problem.Ako ne dobijete odgovor pa se odlučite za sanaciju vlastitim sredstvima, morat ćete pokrenuti sudski postupak protiv onih koji ne pristaju na sudjelovanje u riješavanju problema. Prije početka radova, potražite stručnu osobu koja će vam pomoći da dokumentirate stanje i troškove što će vam poslužiti prilikom podnošenja zahtjeva za naknadu troškova.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više