Kristijan pita: Poštovani! Naime trebamo etažirat zgradu (kuću) od 3 stana, nemamo upravitelja niti možemo se dogovorit oko suglasnosti da se to etažira... Što napravit u ovakvom ekstremnom slučaju? Kako započet etažiranje? Kome se javiti? Hvala unaprijed na odgovoru :)
(25.9.2012)

Jedan od suvlasnika može pokrenuti postupak etažiranja. Ako ostali ne pristaju, ide sudskim putem.

Zoran pita: Poštovani!
Vezano uz pitanje distribucije plina i ne platiša postavljeno ranije. Mi imamo odluku u kojoj većina odlučuje da se raspodjeljuje prema udjelu u vlasništvu (m2). No nije problem u tome, već što distributer plina ne želi poštivati odluku, pa slati račune prema toj odluci, već nam šalje samo jedan račun, a mi onda prikupljamo novce. U zgradi ima stan koji se grije, ali je napušten. Dug je napravljen, a vlasnik ga ne želi podmiriti. Tko koga mora tužiti i po kojoj osnovi. Zima je tu? (24.9.2012)

Morate donijeti Odluku suvlasničke zajednice kojom ćete regulirati model raspodjele potrošnje plina i prema tome udio svakog suvlasnika u idealnom dijelu. Odluka je dokument koji će poslužiti na sudu kao dokaz o uređenim odnosima prema obvezama svakog suvlasnika. U ime i za račun suvlasnika, na temelju ovlasti postupak za prisilnu naplatu pokreće upravitelj ili druga za to ovlaštena osoba. Ovlasti se daju također temeljem odluke natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.
Distrubuter ima pravo prodaje energenta na opisani način.

Anita pita: Poštovani, u podzemnoj garaži
jedan suvlasnik je obzidao svoje
garažno mjesto i montirao
garažna vrata. Za navedeni rad
nema pismenu suglasnost ostalih
suvlasnika. Zanima me smije li
on to napraviti. Lijep pozdrav. (24.9.2012)

Radi se o nezakonitom građevinskom zahvatu. Možete obavjestiti građevinsku inspekciju, odnosno sudskim putem tražiti povrat u prvobitno stanje.

Ratko pita: Živim u zgradi sa 5 stanova. Zgrada 5 stanova i građevinsku dozvolu iz 68. Stanovi nikad nisu etažirani već smo svi suvlasnici. Jedan suvlasnik je tijekom godina podigao jednu etažu u potkrovlju a drugi je na zajednićkom dijelu dvorišta proširio ulaznu prostoriju. Sada oni pokušavaju to legarizirati, da li ja to kao suvlasnik mogu spriječiti, da li trebaju pristanak svih suvlasnika, da li mogu tražiti da se sve vrati u stanje po izdatoj građevinskoj dozvoli (23.9.2012)

Ne mogu ništa legalizirati bez suglasnosti svih suvlasnika.Osim toga, nadogradnja je ilegalna i po zakonu o građenju.Trebate obavjestiti građevinsku inspekciju. Možete tražiti povrat u prvobitno stanje.

Ana pita: Poštovani, ispred naše zgrade,
ali na odvojenoj čestici, su
izgrađene garaže. Upravitelj
nas je obavijestio da zgrada
ima obvezu uknjižbe u
zemljišne knjige, ali ne zna
reći da li to moraju napraviti
i garaže. Svaka garaža ima
svoj vlasnički list.
Upravitelj je rekao da nema
namjeru poduzimati ništa
vezano za garaže, kako mogu
provjeriti da li su one
upisane u zemljišne knjige ili
treba podnijeti zahtjev za to?
Kome se treba obratiti za
ponošenje zahtjeva s obzirom
da garaže nemaju upravitelja? (23.9.2012)

Provjerite u nadležnom uredu za urbanizam.

Robert pita: Novi susjed na zadnjem katu želi zazidati izlaz na krov koji se nalazi u njegovom stanu. Otkad zgrada postoji na krov se izlazi upravo kroz taj stan. Smije li on to učiniti ili postoji pravo služnosti? Postoji li nekakva alternativa? Problem je u tome što dimnjačari neće moći obavljati svoj posao, a u zgradi postoji grijanje na drva.

(23.9.2012)

Ako se radi o otvoru koji je namjenski ostavljen u navedene svrhe, vlasnik stana ga može zatvoriti jedino ako osigura drugo odgovarajuće riješenje.

goran.m pita: poštovani,,,prdstojnik zgrade je uporan,ne priznaje očitanje potrošene vode po internim satovima,vodovodu predaje spisak po članovima.samo inicijativno povečava broj članova u stanovima. nije nikoga bilo u stanu u augustu,a od vodovoda dobijem račun,83kn,kao za jednog člana. šta uraditi? (23.9.2012)

Ako distributer vode prihvaća kombiniranu raspodjelu potrošnje vode u zgradi, predstavnik nebi mogao samovoljno donositi takve odluke. Nikakvim propisima sa zakonskom snagom to pitanje nije kvalitetno uređeno, pa je praksa da se unutar suvlaničke zajednice donose odluke natpolovičnom većinom po udjelu u vlasništvu. Vlasnik individualnog vodomjera mora imati dokaz da je vodomjer umjeren, odnosno da je pod garancijom ispravnosti.

Zoran pita: Distributer plina još prošle godine odlučio slati jedan račun za plin, prije je slao na svaki stan posebno. Nekako smo se grijali i skupljali novce, ali je ostalo nekoliko neplatiša koji ne žele platiti. Sad nam prijeti da ako ne podmirimo dug neće pustiti plin (cifra i nije velika). Prošle godine je to učinio s nekim susjednim zgradama. Što nam je činiti i kako protiv toga? (22.9.2012)

Problem je u tome što za takve slučajeve nema propisanih pravila. Pravilnik o raspodjeli potrošnje toplinske energije u zgradama je prilagođen distributerima toplinske energije. Oni koji nisu u sustavu, moraju samo urediti pravila i odnose. Trebaju imati valjanu odluku usvojen od natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Ta odluka bi trebala sadržavati parvila raspodjele potrošnje. Moguće je da se vrši prema udjelu u vlasništvu.Zbroje se ukupne površine svih stanova, odnosno grijanih dijelova. Isporučena količina pliuna se odjeli sa zbrojem kvadrata grijanih površina. Dobije se jedinica po m/2. Nakon toga se iz tog zbroja izvede se postotak udjela svakog stana u ukupnom trošku.
Za onekoji ne žele plaćati, sud će uvažiti odluku koja je donesena na opisani način.
U zgradi se mogu ugraditi i razdjelnici potrošnje,ai bi u tom slučaju bilo idealno da se ugrade u svim stanovima.

Dragica pita: Živim u neboderu od 28 katova.Željela bih isključiti centralno grijanje iz svog stana.Je li to moguće i koja je procedura? (22.9.2012)

Pogledajte odgovore u nekoliko prethodnih sličnih pitanja.

Brakno pita: Susjed ispod mene,kad god je kišno vrijeme,žali se da mu od mog balkona vlaži strop u stanu.
Sve sam pokušao,izolirao sav balkon,ali njemu opet vlaži.
Zgrada je izgrađena 1963.godine.
Da li se za sanaciju mogu koristiti sredstva pričuve ili sanacija pada na teret vlasnika stana. Molim Vaš savjet.
(22.9.2012)

Potreban je stručni pregled. Ako se usanovi da je problem vlaženja kroz zajedničke dijelove usljed erozije ili slabog održavanja zgrade, riješava se sredstvima pričuve.
Najbolje je da se izvrši stručni pregled. Ako se ustanovi da nema subjektivne okolnosti, problem se rijašava sredstvima pričuve.

Denis pita: U našoj zgradi osigurana su i
stakla.Razbijeno staklo
prijavila sam predstavniku
stanara (usmeno) i dobila
odgovor da ga promijenim pa da
će mi Upravitelj na temelju
računa refundirati trošak.
Interesira me da li je takva
procedura u redu ili mi
Upravitelj mora dati
narudžbenicu za popravak?
Hvala (21.9.2012)

Polica osiguranja mora pokrivati osim cijene koštanja stakla i poslove vezane za to. Znači, vaše je da obavjestite upravitelja i on bi trebao obaviti ostatak posla.

Leona pita: U zgradi s deset stanova svi suvlasnici osim jednog suglasni su dići pričuvu za dizanje kredita za popravak krovišta. Da li je moguće u zahtjevu za dizanje pričuve posebno obračunati otplatu kredita( na duži rok)tj.staviti neki manji iznos pričuve za tog suvlasnika? (21.9.2012)

Ako se radi o dotrajalom ili oštećenom krovištu, potrebna vam je suglasnost natpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Ta odluka jer obvezujuća i za one koji ne daju dragovoljni pristanak.

Daniel pita: Dobar dan,

zanima me kako se (i kome)
mogu prijaviti stanari,koji ne
plaćaju vodu ni komunalije,
javili smo vodovodu,ali oni
kažu da ne mogu ništa jer se
oni nisu prijavili.Zgrada ima
zajedničko brojilo, i dijeli
se na broj ljudi.2 stana su
napravljena u podrumu,kako je
to moguće?

Hvala i lp (21.9.2012)

U pravilu, suvlasnici su dužni prijaviti broj članova kućanstva, a disrtibuter vode izvrši raspodjelu i izravno treti svakog korisnika za idealni dio potrošnje.
To što su stanovi u podrumu ne mjenja obveze.

Sonja pita: Poštovani,
prilikom puknuća ventila u zidu stana ovlašteni djelatnici hitnih intervencija GSK morali su provaliti u spremište gdje se nalazi glavni vodovodni ventil kako bi smanjili veću štetu.Smije li taj prostor gdje je glavni ventil biti zaključan ili mora biti uvijek dostupan,te tko je dužan nadoknaditi štetu na vratima ako predstavnik stanara nije bio dostupan kako bi otključao prostor. (21.9.2012)

Takav oblik indirektnih šteta u pravilu pokriva polica osiguranja.
U pravilu glavni zaporni ventil se nalazi u šahti , odnosno priključnom mjestu na javnu vodovodnu mrežu. Nerzumno je isti postavlojati u prostorije koje se i zbg drugih pitanja moraju zaključavati. U riješavanju tog pitanja mora sudjelovati i distributer.

marija pita: U STAMBENOJ ZGRADI OD 11 STANOVA JA JEDINA KORISTIM SVOJ DIMNJAK. DA LI SE ČIŠĆENJE PLAĆA IZ PRIČUVE? (21.9.2012)

Logično je da čišćenje dimnjaka ide na račun korisnika.

Sanjin pita: Kao predstavnik suvlsnika stambena zgrada na Viškovu pokušavam otvoriti žiro-račun zgrade u banci za uplačivanje sredstva pričuve. Dobio sam različite odgovore banaka :
Zagrebacka - možete otvoriti jedino podracun upravitelja
PBZ - možete otvoriti privatni žiro-račun, nemamo ništa za zgrade
Volksbank - možete otvoriti podračun upravitelja.

Svakako bi željeli otvoriti baš poseban račun stambene zgrade. Gdje i kako to napraviti ??
(21.9.2012)

Nažalost, problem se javlja zbog nekvalitetnog zakona. Zgrada nema pravnu osobnost i ne može imati svoj OIB. Ima slučajeva gdje su suvasnici otvorili račune na ime osobe. Tu ipak treba biti svjestan potencijanih problema. Pitanje je što će se dogoditi ako ta osoba zluoprabi položaj ili strada. Novac se vodi kao privatna sredstva.

Ako već ne možete uzeti upravitelja, pravnu osobu, nastojte otvoriti račun gdje postoji nekoliko supotpisnika.
Provjerite tu mogućnost u bankama.

pero pita: Poštovani, u mom stanu postoji
jedan prostor koji je zazidan
i ne pripada stanu, ali do
njega nitko nema pristup nego
ja. Ako uklonim taj pregradni
zid od lakog nekonstrukcionog
materijala i koristim taj
prostor da li kršim neke
zakonske odredbe, napominjen
da građevinski zahvat nije na
fasadi, ne traži građ. radove
kojim se slabi konstrukcija i
drugi stanari ne mogu ga
koristiti. Konačno, da li mogu
koristiti taj prostor (21.9.2012)

Potrebna vam je suglasnost svih suvlasnika.

ocvirek pita: Da li se stanar koji živi sam a trenutno ga nema u stanu 3-4 mjeseca može odjaviti sa potrošnje vode i prijaviti svoju vodu na 0 potrošaća.Predstavnik tvrdi da mora biti prijavljen kao 1 potrošać .Molim što nalaže zakon. (21.9.2012)

Nije dužan plaćati vodu ako je je ne troši. Predstavnik nije u pravu.

Domagoj pita: Poštovani, zanima me dali moramo uzeti firmu za održavanje zgrade, odnosno plaćati pričuvu ako je zgrada još dvije godine pod garancijom. (21.9.2012)

Da.

Marija pita: Kako i na koji način doći do OIB-s za zgradu/kuću?
Komu se obratiti i tko je nadležan za izdavanje OIB-a? (20.9.2012)

Pročitajte vijsti na našem portalu.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više