Slavko pita: Poštovani,

Imam problem sa susjedovim dimnjacima, obraćam se građ.inspekciji koja utvrđuje da su objekti sagrađeni bez građevne dozvole.Izdaju Rješenje o izvedenom stanju koje ja ne potpisujem jer problem i dalje nije otklonjen. Ponovno se obraćam građevnoj inspekciji a oni mi daju odgovor da oni više ništa ne mogu učiniti. Dim i dalje ulazi u moju kuću i narušava moje zdravlje(Kuća je udaljena oko 5m od dimnjaka). Stoga Vas pitam kome se dalje obratiti.

Unaprijed se zahvaljujem! (11.9.2012)

Obratite se sanitarnoj inspekciji.
Ukoliko nije moguiće donijeti riješenje, potebno je pokretanje sudskog postupka u kojem morate dokazati štetni utjecaj od strane susjedovog dimnjaka.

goran.m. pita: poštovani,dali predstavnik stanara smije samoinicijativno mijenjati stanje za vodu sa zajedničkog sata,ako je stanar koji ima interni sat napisao ,recimo 3kubika vode potrošnje,na 2 člana što iznosi 10kubika vode,a po tom spisku se dobija račun za plačanje vode.hvala (11.9.2012)

Način raspodjele potrošnje vode bi terbao biti riješen odlukom suvlasničke zajednice. Ona bi trebala sadržavati sistem kombinirane raspodjele. Stanje očitanja individualnih vodomjera treba prikazati na temelju prijave suvlasnika , ili da predstavnik izvrši uvid, a za one koji nemaju vodomjere u pravilu prikazati broj članova kuućanstva.

Damir pita: Poštovani, predstavnik sam
stanara u zgradi od tri kata i
16 stanova. Jedan od stanara
želi postaviti nastrešnicu
iznad svog balkona (ne zatvara
kompletan balkon). Je li mu
potrebna suglasnost svih
stanara i je li potrebno
ishodovati dozvole jedinice
lokalne uprave i samouprave
(nadležne službe grada)? S
poštovanjem,
Damir Foro (11.9.2012)

Za takve zahvate se u pravilu ne izdaju nikakve dozvole. Svi slučajevi koje vidite po urbanim sredinama su odraz prećutnog prelaska preko činjeničnog stanja od strane nadležnih tijela. Uglavnom se radi o neleganim zahvatima.

Hrvoje pita: Na koji način smije predstavnik stanara trošiti novac iz pričuve, koja uredba to uređuje? Konkretno, koliko stanara mora biti suglasno za manje,a koliko za kapitalne poravke/ulaganja?
Hvala
Srdačan pozdrav (11.9.2012)

Ugovorom o uzajamnim odnosima (međuvlasnički ugovor) regulirane su obveze i ovlasti predstavnika suvlasnika. Svaki suvlasnik bi trebao imati primjerak takvog ugovora jer je on pravno valjan samo ako je usvojn od strane dnatpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Napolovičnom većinom se odlučuje o poslovima redovnog upravljanja, a suglasnost svih suvlasnika je potrebna za izvanredne poslove.

ivko pita: Molim Vas, možemo li sudskim
putom smijeniti upravitelja
zgrade ako nas, prema zakonu,
ne savjetuje niti izvješćuje o
planovima za tekuću godinu,
ako nas ne izvješćuje o svim
tijekovima našeg novca kojeg
dajemo u prićuvu i ako ne
traži suglasnost svih
suvlasnika za zahvate izvan
redovitog održavanja našeg
ulaza kojim upravlja, a kako
stoji u zakonu naše države za
tu djelatnost.Smije li se
pozivati na predstavnika koji
to na isti način ignorira a
nije odgovoran pred zakonom
kao upravitelj. (11.9.2012)

Suvlasnici odlukom natpolovične većine biraju predstavnika i upravitelja. Isto tako ih i razriješuju uoliko ne izvrašavaju obveze u ime i za račun suvlasnika. Ako zbog njihovog nemara ili drugih subjektivnih okolnosti nastupi šteta, dužni su istu nadoknaditi. Sud ne odlučuje o imenovanju i razriješavanju upravitelja osim u posebnim situacijama kad nastupe štetne posljedice prema trećim osobama ili nastupi opasnost širih razmjera.

Josip pita: Balkon u prizemlju.Bila je
ograda, koju bi za zaštitu
intime(gleda na cestu)
preinačili u zid iste visine
sa fasadom istom kao i ostatak
zgrade da ne narušava
izgled,visina do 1.5m(tolika
je i ograda).Dakle, ne
zatvaranje cijelog balkona!Da
li mi treba suglasnost
suvlasnika?I da li to ulazi u
članak 2,Zakona o jendostavnim
građevinama za koje ne treba
građ.dozvola? (10.9.2012)

To je građevinski zahvat i potrebno je odobrenje nadležnog odjela za urbanizama. Prije podnošenja zahtjeva, trebate pribaviti suglasnost ostalih suvlasnika.

goran.m. pita: zgrada sa 5 katova,stan na 5 katu,smije li se nadozidati postojeći dimnjak za još 2 metra visine. za kruta goriva. firma dimnjačar daje dozvolu. treba li suglasnost suvlasnika? i koga još?hvala (10.9.2012)

Ako se na taj način ne šteti ostalim suvklasnicima, radi normalnog korištenja dimnjaka dozvoljene su prepravke i eventualna nadogradnja.

Duška pita: Poštovani. Molila bih vas pomoć
ili savjet.Da li je investitor
ili neka druga osoba dužna prije
prodaje stanova osigurati zgradu
od puknuća kanalizacionih i
vodovodnih cijevi, požara ili
drugih opasnosti. Ako je dužan,
gdje bih mogla naći taj Zakon
ili pravilnik. Srdačan pozdrav (9.9.2012)

Postoji garancijski rok u kojem je investitor dužan poduzimati sve mjere zaq oklanjanje kvarova ili nedostataka. Uvođenjem sistema upravljanja u zgradama, u pravilu se potpisju police osiguranja kojije pokrivaju tekvu vrstu štetnih događaja. Troškove police snose suvlasnici.

MARIO pita: Poštovani,

Vlasnik poslovnog prostora
gdje sam kupio stan koji je
ujedno investitor zgrade
otvorio je teretanu koja
neprestano radi buku i nema
nikakve zvučne
izolacije..napominjem da sam
stan kupio prije otorenja
samog objekta i zgrada je
registrirana kao stambeno-
poslovna.
Kakva su moja prava po pitanju
buke. (8.9.2012)

Ako se radi o prertjeranoj buci, obavjestite sanitarnu inspekciju.
Suvlasnik koji svoj poseban dio koristi na način da ugrožava pravo dreugih, pred zakonom je odgovoran. Međutim , proces dokazivanja može biti dugotrajan, ali su nam poznati slučajevi iz prakse gdje su nadležna tijela uskraćivala dozvole za određene vrste djelatnosti.

MARIO pita: Poštovani,

Da li vlasnik poslovnog
prostora u zgradi koji je
ujedno i investitor zgrade
gdje sam kupio stan ima pravo
postaviti terasu na
parkiralištu zgrade,staviti
klimu u garažu čupati čemprese
okolo zgrade itd.bez
suglasnosti stanara.

Hvala (8.9.2012)

Pogledajte ugovoer o kupnji stana, i u njemu su uvjeti koje investitor mora ispuniti. Ako na vrijeme niste obratili na to pozornost i potpisali ugovor sa nedostatcima, neke vrste ponašanja investitira ne možete spriječiti. Međutim svi građervinski zahvati koji se izvode, a da nisu sukladni građevinskoj dozvoli su kažnjivi. Nadležna je građevinska inspekcija.

Ivan pita: Poštovani,
stanujem u zgadi staroj 7 godina. Prošle i ove godine počele su otpadati keramičke pločice s vanjskih dijelova fasade (zgrada ima 3 kata)što predstavlja opasnost za sve koji prolaze dvorištem i parkiralištem.Čuo sam da postoji produženi garantni rok na zgradu u trajnju od 10 g.Da li je to istina i možemo li od investitora tražiti rješenje problema ili to moramo platiti iz pričuve. Ako postoji neko treće rješenje molim Vas da nam ukažete na njega.

Unaprijed hvala i lijep pozdrav. (8.9.2012)

Da. Idite sa predpostavkom da se radi o prikrivenim nedostatcima. To vam mora utvrditi stručnjak građevinske struke (najbolje ovlašteni sudski vještak. Ako se to ustanovi, možete zahtjevati od investitira otklanjanje nedostatak.

Zoran pita: Investitor zgrade nakon što su svi stanovi prodani,ogradio je natkriveni dio ulaza u zgradu i napravio poslovni prostor.Kome prijaviti nezakonite radove na zgradi jer se upozorenja stanara ignoriraju?Da li je stanarima dovoljna suglasnost ostalih stanara ako žele sa pvc-om zatvoriti balkon? (7.9.2012)

Ako taj prostor nije sukladan građevinskoj dozvoli, obavijestite građevinsku ispekciju.
Provjerite dali je taj prostor upisan kao poseban dio, ako ne, to je zajedničko vlasništvo svih suvlasnika, i sudskim putem možete zahtjevati povrat u prvobitno stanje.

Leo pita: Poštovani,u stanu koji je dio stambene zgrade imam prozor vel.60x60 cm koji "gleda" na loggiu.Mogu li iz te prostorije napraviti izlaz na loggiu uklanjanjem prozora te proširivanjem otvora prozora tako da bi novo stanje bilo vrata sa izlazom na loggiu? (7.9.2012)

To je zadirtanje u ajedničke dijelove zgrade. Potrebna vam je prethodna suglasnost svih suvlasnika, a nakon toga se obraćate odjelu za urnabizam koji će ocjeniti mogućnost izdavanja dozvole.

Nikica pita: Poštovani,
Vlasnik sam stana u zgradi sa 20-tak stanova za koju treba provesti postupak legalizacije. Postupak legalizacije zahtijevati će veće financijske troškove (veće od postojećih sredstava u pričuvi). Da li dovoljna većina od 51% suvlasništva za pokretanje postupka ili je neophodna suglasnost svih stanara?
Unaprijed zahvaljujem! (7.9.2012)

Legalizacija nije posao redovniog održavanja. To je izvanredni posdao za koji je potrebna suglasnost svih suvlasnika ako se troškovi podmiruju sredstvima pričuve. Troškove može snositi i svaki suvlasnik pojedinačno.

Zoran pita: Zgrada od 20 stanova ima staru kotlovnicu. Sami stanari pronađu izvođača, dogovore s bankom povoljan kredit za novu energetski učikovitiju kotlovnicu. Upravitelje ne daje nikakve garancije prema banci ali banka razgovara s njim, a on uvjetuje ostanak s njim za vrijeme kredita, povečanje pričuve +30% na iznos rate kredita te potpisivanje ugovora s izvođačem od strane predstavnika suvlasnika, dok on u cjeloj priči, u biti, ne sudjeluje. Je li to u redu, ako je, čemu onda služi upravitelj? (7.9.2012)

Vaše pitanje je zaista primjer nelogičnosti zakona kojim je odrešđeno da zgarde ne mogu imati pravnu osobnost, odnosno svoj OIB. Da to imate , bez ikakvih problema bi mogli realizirati sve poslove.
I ovfoj situaciji, vaš upravitelje se ne ponaša u duhu dobrog gospodara, i ne uizvršavaq svoje obveze.On dobro zna na koji način se banke osiguravaju za naplatu kredita i to mora poštivati. Neka se vapš predstavnik javi u banku i zatraži informacije o uvetima za dodjelu kredita. Možda ćete morati proći proceduru davanja jamstva banci pojedinačno, ali ne smijete odustati od projekta. Ako vas upravitelj ne podržava, postaje ozbiljan razlog za raskid ugovora i potražite drugog.
Međutim , ako vam upravitelj savjetuje povećanje pričuve zbog neophodne činjenice da se moraju osigurati sredstva za normalno održavanje zgrade, odnosno za redovne poslove, morate razmotriti te uvjete i donijeti odluku koja će biti realna.

Znači, upravitelj vam mora obrazlođžiti plan održavanja u kojem će jasno biti istaknute potrebe osiguranja finacijskih sredstava. Nije dovoljno kazati postotak bez realnih pokazatelja.

Tamara pita: da li je osiguranje naše zgrade dužno platiti štetu nastaloj u stanu na stropovima više prostorija, a koja je prouzročena ogromnom kišom, koja se sručila prošlu subotu (1.9.12) preko Zadra, pa tako i na balkon susjeda iznad oštečenog stana. sa stropova soba je doslovce pljuštilo,tražeći uzrok katastrofi, vlasnik je primjetio, da iz cijevi balkona jedva curi voda, pa je montirao štap i tako pročačkao izlaznu cijev, koja je bila zaštopana (nemarnost?)da bi onda u slapovima tekla iz balkona susjeda (7.9.2012)

Morate provjeriti opseg pokrića police osiguranja, odnosno koje oblike štetnih događaja pokriva. Sa uvjetima iz police bi trebali biti upoznati svi suvlasnici prije potpisivanja iste od strane predstavnika i upravitelja zgrade.

Tomislav pita: Mogu li ugraditi vodomjer za svoj stan u zgradi koja ima zajednički vodomjer kako bih plaćao vodu po potrošnji? (6.9.2012)

Da, ako takav način raspodjele priihvaća distributer. Naime ne radi se vodomjeru kao zakonitom mjerilu, već kaon razdjelniku koji pokazuje koliki ve jaš udio u ukupnoj potrošnji vode. Morate zanti da u slučaju prkomjerne potrošnje vode u zgradi i vi sudjelujete u razlici koja je izgubljena zbog kvara na zajedničkim instalacijama.

Tomislav pita: Ispod prozora svog stana na 3. katu na dvorišnoj strani zgrade postavio sam klima uređaj u skladu s važećim pravilnikom. Susjed s 4. kata zahtijeva da klimu uklonim navodeći da su mu u GSKG rekli da je za postavljanje klima uređaja potrebna suglasnost svih suvlasnika. Je li to točno? (6.9.2012)

Nije potrebna suglasnost svih suvlasnika, ali je nužno da se uređaji i oprema postavljaju na neškodljiv način za ostaloe suvlasnike, odnsno sukladno odrebama o komunalmom redu ako se stavlja na pročenja gdje je to gradskom (općinskom)Odlukom zabranjeno.

Martina pita: Da li postoje drugi načini za iseljenjem neprijavljenih podstanara u stambenoj zgradi osim sudskog postupka uz prilaganje potrebite dokumentacije i nadpolovične suglasnisti ostalih suvlasninka.
Razlog: neprijavljeni podstanari koji sustavno remete javni red i mir, uznemiruju ostale stanare te se ne pridržavaju propisanog Kućnog reda,uništavaju zajedničku imovinu zgrade,a vlasnik stana je nedostupan. (6.9.2012)

Isključivo sudskim putem. Zahtjev sudu može podnijeti i pojedinac ili skupina suvlasnika. U tom slučaju sud u prvostupanjskom riješenju određuje mjere ponašanja vlasnika stana. Ako se nastavi kažnjivim ponašanjem, u drugostupanjskom riješenju se može ireći mjera isključenja iz suvlasničke zajednice.

Mirjana pita: U zgradi je 15 stanova.U prizemlju je kotlovnica koja nije u funkciji i u njoj dva stanara drže drva za ogrjev.Nas 13 stanara je potpisalo zahtjev da želimo da se kotlovnica podijeli na 15 jednakih dijelova tako da svi stanari imaju svoj ograđeni dio.Zahtjev smo predali u 6.mj.upravitelju zgrade koji je posalo obavijest da se kotlovnica isprazni.Stanari koji drže drva to ne žele, a naš upravitelj do danas nije ništa poduzeo oko toga.Što možemo poduzeti da dođemo do svog prostora?Unaprijed hvala (6.9.2012)

Morate u odluci navesti i obvezu upravitelju da pred nadležnim sudom pokrene postupak protiv dvojice suvlasnika koji ne poštujun odluku većine radi ostvarivanja osobne koristi

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više