Anton pita: U zgradi od 6 stanova, dva se griju na drva, ostali na struju.Da li je u redu da se čišćenje navednih dimnjaka plaća iz sredstava zgrade,koja ionako nema baš sredstava. Zahvaljujem na odgovoru (1.9.2012)

Čišćenje dimnjaka plaćaju korisnici, a redoviti godišnji pregled se prema Urebi plaća iz pričuve.

DIANA pita: Poštovani, molim precizni odgovor . Posjedujem stan u zgradi s 5 stanova koje ljeti dajem u najam temeljem Rješenja o pružanju ugost.usluga u domaćinstvu. Prilikom sklapanja međuv.ugovora predstavnik stanara je moj stan okarakterizirao kao poslovno privatni prostor kako bi mi naplatio veću stopu plaćanja pričuve. Očajna sam jer pričuvu plačam 400 kn. Što učiniti? Da li ste ikad čuli za taj izraz privatno poslovni prostor? Hvala na odgovoru (1.9.2012)

Pogledajte riješenja ustavnog suda. Svi suvlasnici plaćaju pričuvu po istom koeficientu bez obzira dali se radi o stambenom ili poslovnom prostoru.

Brankec pita: U zgradi u kojoj stanujem postoje 3 suvlasnika.Ja u prizemlju,i dva na I i II katu(otac i kći).Nemamo zajedničku pričuvu,nije zgrada etažirana (ne žele),a nemamo niti upravitelja.Nisam u dobrim odnosima sa spomenutim osobama pa tako i ne razgovaramo.Često nam se začepi odvod zajedničke septičke jame(stara zgrada) koja je spojena na kanalizaciju,te drugi kvarovi (pucaju vodov.cijevi).Kako pravno ili fizički(policijom)osigurati popravak kvarova i naplatiti nastale troškove koje sam snosim.Hvala. (1.9.2012)

Ako nema organiziranog upravljanja i održavanja, a suvlasnici ne žele sudjelovati u održavanju zajedničkih dijelova i infrastrukture, morate za sve zahvate dokazati da su bili nužni, za otklanjanje nedostataka imati originalne račune te se putem suda izboriti za svoja prava.

ITA pita: Poštovani,
suvlasnici smo zgrade koja nije etažirana, znači nemamo etažno vlasništvo. U zgradi postoji 6 stanova. Mi imamo dva koja ljeti dajemo u najam temeljem rješenja pružanja ugostitljskih usluga u domaćinstvu. Većina stanara(ostala 4 stana) su donijela odluku da plaćamo pričuvu od 5 kuna po m2 jer su nam to poslovni prostori. (imamo rješenje za 4 mjgod)išnje. Mogli su reći i 15 kuna po m2, a mi tu ništa ne možemo jer su većina. Što nam je činiti, oni plaćaju 3,oo kn Hvala na odgovoru (1.9.2012)

Istu visinu pričuve plaćaju svi bez obzira dali se radi o prostoru za stanovanje ili poslovnom prostoru (riješenje ustavnog suda).

Damir pita: Poštovani, izbivali smo iz stana tri tjedna.Odmah po povratku primjetili smo teže otjecanje vode iz sudopera. Vodoinstalater je utvrdio kako se u periodu izbivanja pojavio čep koji se uzrokovao začepljenje odvoda i istjecanje vode van sudopera,što je prouzročilo štetu u dva stana ispod našeg. Da li se spomenuta šteta nastala u susjednim stanovima treba sanirati iz zajedničke pričuve? (1.9.2012)

Ako je čep nastao u zajdničkom dijelu instalacije, riješava se sredstvima pričuve. Ako postoji kvalitetna polica osiguranja, mogla bi pokriti štetene posljedice u drugim stanovima.

Mia pita: Kome prijaviti predstavnika stanara
ako sumnjamo da prima mito da ne
uvede druge davatelje usluga
telefonije i interneta, i sto napraviti
ako ne zeli uopce uvesti? (1.9.2012)

Nadležnom sudu.
Čudno je da takav predstavnik nije smjenjen nakon što se saznalo da štetno djeluje za suvlasničku zajednicu.

Bojan pita: Poštovani,

dali je potrebno imati suglasnost stanara da bi se mijenjao izgled zajedničke okućnice i koliki postotak to mora biti? (1.9.2012)

Nema nekih pravila, ali bi uređivanje okućnice trebalo biti sukladno Odluci o komunalnom redu. Radi se vanjskim , vidljivim djelovima nekretnine koji čine vizuelni identitet urbanih sredina.

sanja pita: Može li predstavnik stanara/upravni odbor samovoljno donjeti odluku o broju članova u nečijem domaćinstvu. Naime ako osoba povremeno dolazi kod nekog u stan (za vikend), na koji nije prijavljena jer ima drugu adresu prebivališta, jel vlasnik dužan za nju plaćat potrošnju vode i čišćenje stubišta. također me zanima dal se sanacija pročelja balkona financira iz pričuve ili vlasnik sam financira. (31.8.2012)

Trebalo bi to pitanje urediti odlukom natpolovične većine suvlasnika po udjelu uvlasnišptvu. Primjereno bi bilo da se odredi udio u trokšak prema danima povremenog boravka u zgradi.
Vanjski dijelovi balkona se finaciraju sredstvima pričuve, a unutarnji vlastitim sredstvima

Iva pita: Postovani, molim za savjet.
Suvlasnici smo zgrade (1/2) sa 6
stanova. Vecina ih je u najmu, osim
jednog u kojem zive vlasnici druge
polovice zgrade. Oni su odlucili u
podrumu iznajmiti prostor za teretanu
i time prouzrokovali veliku buku koja
se prenosi zgradom, posebice u
prizemlju. Jesu li oni prije otvaranja
teretane trebali suglasnost svih
stanara, odnosno vlasnika? Kazu da
je kucni red do 22 h, a oni tad
zapravo i prestaju buciti (+-10min).
No buka do 22h je prevelika. Sto
poduzeti? Lp (31.8.2012)

Ne moraju imati suglasnost, ali se djelatnost mora obavljati na način da ne ometa normalan život ostalim suvlasnicima. Obratite se uredu kod kojeg je registrirana djelatnost, podnesite prigovor. Ako je buka izrazita, potražite mišljenje sanirtarne inspekcije. Ako ne bude pozitivnih rezultata, morat ćete se obratiti sudu da odredi uvjete korištenja tog prostora.

Ivan pita: Poštovani,suvlasnici smo
dvorišta (stanovi i četiri
poslovna prostora). Dva
poslovna prostora su dobila od
državne uprave Rješenje o
pružanju ugostiteljskih usluga
na otvorenom iako je državna
uprava znala da nemaju 100%
suglasnosti.To traje već pet
godina. Kako to ukloniti to je
naše vlasništvo i knjiženi
smo. (30.8.2012)

Isključivo sudskim putem. Traženje riješenja kod drugih ustanova ili institucija je gubljenje vremena. Radi se o povredi prava iz suvlasničkih odnosa.

snježana pita: Našu i susjednu zgradu gradio je isti investitor, useljenje je bilo tijekom 2008. godine. Ove zime nevrijeme je uzrokovalo rušenje dimnjaka na susjednoj zgradi. Procijenjeno je da su dimnjaci na našoj zgradi isto tako loše napravljeni i vjerojatno će se srušiti prilikom većeg nevremena. Da li je netko odgovoran za loše izvedene radove, možemo li tražiti rušenje postojećih i postavljanje novih dimnjaka, kako i od koga? (29.8.2012)

Radi se prikrivenom nedostatku i možete zahtjevati od investitora da sanira štetu.O vrsti zahvata, morate se konzultirati sa stručnom osobom.Potražite neutralnog stručnjaka građevinske struke.

Jasna pita: Poštovani,
interesira me da li je susjeda dužna održavati vlastitu okućnicu koja graniči sa mojom,a ne da mi iz trave od metar do metar i po iz njenog dvorišta prelaze zmije.Obratili smo se komunalnim redarima ali oni su nam na to odgovorili da nisu nadležni,kome da se obratimo za rješenje?
hvala (29.8.2012)

Nadamo se da ćemo u EU i to pitanje riješavati temeljem pozitivne prakse u suvremenim zemljama. Nažalost, kod nas trenutno kvalitetnih pripsa kojima bi se regulirai odnosi u urbanoj zajednici u smislu održavanja vizuelnog identiteta gradova,općina ili drugih naselja.
Zakonodavac je ostavio jedinu mogućnost građanima da se tužbom nadležnom sudu zaštite od štetnog djelovanja ili nepoduzimanja dužnih radnji od strane drugih pravnih ili fizičkih osoba.

DaliborLumić pita: planiram provesti plinske instalacije i radijatore u stanu u zgradi.trebam li kome prijaviti početak radova, plinari ili osobi koja preko sebe ima održ zgrade.
i kupaonu ću obnavljati, idu li nove cijevi na moj trošak ili idu iz pričuve (28.8.2012)

Obavite sve tehničke poslove i javite se plinari. Oni će vam kazati što je potrebno da vam dozvole korištenje plina. Početak radova možete najaviti susjedima kako bi imali razumjevanja za vaš zashvat. Ako u zgradi postoje glavne cijevi, vi se samo priključujete na njih i to osvom trošku. Na mjestu priključka se postavlja plinomjer takodjetr o vbašem trošku ali po odobrenju distributera plina.

Marina pita: Poštovani!
Kupujem stan sa zagrađenim dijelom balkona, na kojem je sada postavljena pvc stolarija. kako provjeriti zakonitost izgradnje istog, budući da nijedan stan osim ovoga ima otvorene balkone? Kako točno provjeriti legalnost?

Hvala! (28.8.2012)

Nema legalnosti. To je zahvat za koji se ne može doboti dozvola.

Ivan pita: Poštovani, koliki postotak
suvlasnika treba da mi stanari
sami upravljamo zgradom, odnosno
da predstavnik suvlasnika bude i
upravitelj. Hvala. (27.8.2012)

Tu je Zakon nedorečen. Zakon kaže da suvlasnici mogu izabrati upravitelja između sebe ili drugu fizičku ili pravnu osobu, ali nije kazao kako se registrirati. Problem je i u tome što zgrade nemaju pravnu osobnost pa nemaju OIB i pričuva se može uplaćivati na neki osobni račun što je rizično.
Pokrenuli smo inicijativu za priomjene zakonskih propisa i to ćemo nastojati riješiti.

Petra pita: Poštovani!
U stanu mi je pukla kanalizacijska cijev. U međuvlasničkom ugovoru koji smo potpisali sa upraviteljem lijepo piše da je to zajednički dio i da se plača iz pričuve. Međutim meni upravitelj prijeti refundacijom dijela troškova! Zanima me da li je to po zakonu stvarno moguče? Hvala unaprijed. (27.8.2012)

Ako ne postoji posebna odluka, to se riješava sredstvima pričuve osim u slučajevima da suvlasnik sam ošteti ili uništio dio te instalacije namjerno ili nasavjesnom uporabom. U pravilu se takvi rizici pokrivaju policama osiguranja, ali nije zakonska obveza.

grujica pita: postovani:
Po ostavinskoj raspravi vlasnik
sam 1/4 stana od 47 m2 i nikad
tu ne dolazim , nisam
prijavljen, ne stanujem. Da li
sam duzan placati vodu potrosenu
u stanu ili osobe koje stanuju u
stanu, ako jesam po kojem
zakonu. Hvala. (27.8.2012)

Ako nitko ne stanuje u stanu, nema potrošnje i prema tome niste dužni plaćati

Mirjana pita: Upozoreni smo od Upravitelja da su dobili pritužbu dimnjačarske službe da je onemogućen pristup dimnjaku.Uz obavijest smo dobili idejno rješenje i troškovnik na 30.000 kn,za jedan ulaz,koji višestruko premašuje naše financijske mogućnosti.Dimnjak se čisti na isti način već 50g,niti jedano ložište nije aktivno (prešli smo na etažno plinsko grijanje),pa nas zanima ima li uopće osnove za postavljanjem gazišta i ograde na kosom krovu sa salonitnim pločama.Je li to zakonska obaveza? (26.8.2012)

Ako se ne koriste dimovodi na način da je nužno njihovo čišćenje, u pisanom obliku obavjestite upravitelja a za stručno mišljenje se obratite nadležnoj policijskoj upravi , odjelu za zaštitu od požara. Tu ćete dobiti mišljenje i informacije o zakonskim obvezama i mjerama koje treba provesti zgrada sa ciljem zaštite od požara.
Ako ustanovite da postoji stvarna zakonska obveza, preostaje vam mogućnost da na tržištu rada i usluga potražite najpovoljnijeg izvođača. Niste dužni prihvatiti nametnutae ponude.

Dean pita: Poštovanje!
Zanima me može li susjed u zgradi postaviti pred svojim vratima kameru a to znači da postoji mogućnost da se snime i drugi stanari tog istog kata. Naša zgrada posjeduje već viideo-nadzor ali su stanari zgrade odlučili na koja mjesta će postaviti kamere dok za ovu kameru nitko nije ništa pitao nego je samo postavljena!
Hvala (26.8.2012)

Zajednički dijelovi zgrade su stubišta i hodnici. Zbog načina korištenja, uglavnom imaju obilježje javnog mjesta. Nikom nije ohgraničeno pravo kretanja. Tako se po tim dijelovima zgrade mogu zateću služben osobe, razni posjetitelji pa i osobe devijantnog ponašanja. Prema našem mišljenju , javni prostor je dobro nadzirati iz sugurnosnih razloga. Privatni život počinje iza ulaznih vrata stana i tu ne određuje pravila nitko osim vlasnika stana.
Pitanja donošenja odluka o ugradnji morate riješavati unutar vaše suvlasničke zajednice.

T. pita: Bez znanja i odobrenja stanara predstavnica je u banci oročila sredstva pričuve na 4 mjeseca. Stanari su od upravitelja zatražili uputu-objašnjenje za takav postupak ali ga nisu dobili. Molim Vas da nam pomognete i odgovorite: koje su prekršaje napravili pradstavnica i upravitelj? (25.8.2012)

Uzajamnoi odnosi i način upravljanja zgradom seu regulirani Međuvlasničkim ugovorom i Ugovorom o upravljanju. Sva ostala pitanja se riješavaju posebnim odlukama. I u vašem slučaju, morala je postojatai odluka suvlasničke zajednice. Ako smatrate da je nanesena šteta zajednici, možete pokrenuti sudski postupak protiv odgovornih (predstavnica i upravitelj). Ako niste zadovoljni radom upravitelja i predstavnika , možete to riješiti promjenama i izabrati novog predstavnika i po potrebi upravitelja. Takve odluke se donose od strane natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više